Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7970 lanse edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
1
Favori
9.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon HD 7970 lanse edildi

AMD bugün yaptığı resmi açıklamayla yüksek performans segmenti için hazırladığı yeni nesil Radeon HD 7970 modelini duyurdu. Dünyanın en güçlü ve gelişmiş grafik birimi olarak nitelendirilen Tahiti XT GPU'sundan güç alan DirectX 11.1 destekli ekran kartı, 28nm üretim teknolojisi, NGC kodlu yeni grafik mimarisi ve PCIe 3.0 desteği gibi çok sayıda teknolojik ilerlemeyi bünyesinde barındırıyor. Teknik özellik anlamında son günlerdeki haberler ile paralellik gösteren Radeon HD 7970, 384-bit bellek veri yolu desteğine, 3GB GDDR5 bellek kapasitesine, 2048 paralel işlem birimi ile 128 doku ünitesi ve 32 ROP birimine sahip olan ekran kartı, 4.3 milyar transistör içeren GPU yapısı ile aynı zamanda en karmaşık tasarımlardan biri olarak gösteriliyor.

Grafik işlem birimi 925MHz'de, bellekleri ise 5500MHz'de görev yapan ekran kartı, 3.79 TeraFLOP seviyesindeki tek hassasiyetli işlem gücü ile 90'ların süperbilgisayarlarını aratmayan bir performans ortaya koysa bile, bu performanstan tam anlamıyla faydalanabilmek adına, AMD GPU'ların işlem yeteneklerini kullanabilen uygulamalarının sayısının artması gerekecek. Doku doldurma performansı 118.4 GT/sn, piksel doldurma performansı ise 29.6 GP/sn olan ekran kartında bellek bant genişliği ise 264 GB/s. En yüksek kart gücü 250 Watt olan Radeon HD 7970, yurt dışında 549$ etiket fiyatıyla 9 Ocak'ta hacimli satışa sunulacak. Şimdi gözler Nvidia cephesinde, bakalım Kepler mimarisi ile Nvidia, GeForce 500 serisine göre performans seviyesini ne derece arttıracak, bunun cevabını bulabilmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

• 500 değil 700 serisi gelicek nvidiada :D
  • HD 7950 ile bilgiler ve testler ne zaman gelir acaba hep hd 7970 ten bahsediliyor.İki kart aynı anda satılmaya başlanmıyacakmıydı?
  • ve 500 serisinin yaklaşık iki katı performans vericekmiş
  • Ben güç tüketimin biraz daha azalmasını bekliyordum
  • testleri fps leri görelim :D
  • www.guru3d.com'da testi yapmışlar. Amd iyi iş çıkartmış.

http://www.guru3d.com/imageview.php?image=35074

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkadem -- 23 Aralık 2011; 8:18:32 >
  • Fiyatlar iyice çığırından çıktı, bi de bunun 2 GPU'lusu çıkacak onun fiyatı da heralde orta halli bir bilgisayar kadar olur. Sanırım AMD Nvidia'dan yakın zamanda bu yeni nesil ekran kartlarına karşı bir hamle beklemiyor, o nedenle fiyatlandırma konusunda biraz rahat davranıyor.
  • Merhaba,

Testlere bakilirsa HD 7970 yalan olmus... Nvidia daha 1 sene yeni GPU surmez piyasaya, seneye christmas'dan once gelir Nvidia'nin yeni GPU'lari... Yazik olmus...

Tesekkurler,

Hicks

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Video incelemeyi sabırsızlıkla bekliyoruö
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Testlere bakilirsa HD 7970 yalan olmus... Nvidia daha 1 sene yeni GPU surmez piyasaya, seneye christmas'dan once gelir Nvidia'nin yeni GPU'lari... Yazik olmus...

Tesekkurler,

Hicks

Ben tam tersine çok beğendim yüksek çözünürlüklerde GTX580'den %20 - %30 arası daha hızlı gözüküyor ilk testlerde. Ha senin neyine derseniz bu kart iyi çıkar da iyi satarsa diğer kartların fiyatı düşer diye aporttayım. Alacağımdan değil kesinlikle
  • Eskiden ekran kartı testi, işlemci testi dedinmi yerimde duramazdım. Yıllar geçtik insanların ilgi alanları da değişiyor demekki. Zerre umrumda değil şu anda bu kartın yapabildikleri. :D
  • Yalnızca Techpowerup'ın sonuçlarına bakarak konuşacak olursam, kart mevcut hali ile bariz şekilde başarısız.

Anandtech incelemesine de baktım, aynı başarısızlık devam ediyor.

Hardwarecanucks'da da benzer durum söz konusu. Ortalama en yüksek fark 2560 çözünürlükte AA kapalı iken atılmış. Yani Nvidia'nın anormal şekilde performans kaybına uğradığı AA'nın kapalı olması sayesinde HD7970'i frenleyen bir durum olmadığı testlerde en yüksek farka ulaşılmış ki bu fark %30. Ortalama da %24 düzeyinde. En düşük fark ise 1920 çözünürlük ve AA açıkken çıkmış ortaya: %21. Yani en yaygın şekilde kullanılan çözünürlük ve ayarlarda durum kötü.

Nvidia'nın bu kartı geçmek için fazla zorlanmayacağı bir gerçek. Verimliliği artırarak gpu'yu küçültse ve saat hızını yükseltse direk olarak bu performansı sunacak zaten. AMD'den artık tek beklentimiz sürücü olabilir. O da ortalama %10 kadar bir getiri sunar diye tahmin ediyorum. Bu durumda kart başarısız olmaya devam edecektir benim için.

Sanırım AMD piyasaya erken girebilmek için fazla iyileştirme yapmadan kartları sunmak istedi. Sonucunda da fazla performans farkı olmadan gelen bir HD7900 serisi çıktı ortaya. Performansa zaten pek ihtiyaç yoktu ama en azından 28nm'in getirileri olmalıydı. Mevcut durumda HD7970 ile pek bir getirisini göremedik gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 22 Aralık 2011; 9:28:36 >

• İLGİNÇ GTX 580 DEN 5- 10 FPS DAHA İYİ KARTMIŞ AMA NVİDİA GTX 780 LE GTX 580 İN 2 KATI PERFORMANS VERİCEKMİŞ NVİDİA YI BEKLEMEK LAZIM
  • quote:

Orijinalden alıntı: nosfecagri

quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Tesekkurler,

Hicks

Ben tam tersine çok beğendim yüksek çözünürlüklerde GTX580'den %20 - %30 arası daha hızlı gözüküyor ilk testlerde. Ha senin neyine derseniz bu kart iyi çıkar da iyi satarsa diğer kartların fiyatı düşer diye aporttayım. Alacağımdan değil kesinlikle

Merhaba,

Estagfurullah... Bu kartin bu performasla ve bu fiyata cok satmasi mumkun degil. Testlerde bariz onde oldugu yuksek cozunuruk kullanicisi zaten CF ya da SLi kullaniyor, satin alan ancak merakindan alir, o profilin guc tuketimi ile falan isi olmaz...

Acikcasi beni buyuk hayal kirikligina ugratti, acaba driver sorunu mu var diye dusunuyorum. Su haliyle, kullandigim GTX 580'e HD 7970' i tercih etmek icin meraktan baska hic bir sebebim yok.

Tesekkurler,

Hicks

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bence fena değil ama bu fiyata alınabilirlik olmamış.P/w seviyesi çok iyi tabi ilk 28nm kart diğerlerini de görmek lazım,boştaki güç tüketimi muazzam . Nvidia bu karttan daha iyi bi kart çıkaracak illaki
  • 1920x1200'de GTX 580 vs 7970;

Crysis 2 - %20 7970 önde;

Dragon Age II - %5 7970 önde;

Dirt 3 - %8 GTX 580 önde;

Hard Reset - %5 7970 önde;

Metro 2033 - %10 7970 önde;

Stalker - %18 7970 önde;

Starcraft - %3 7970 önde;

Skyrim - %2 GTX 580 önde;

Shogun II - %50 7970 önde.....

Nerde o %40-45 ortalama fark acaba? Görebilen var mı? Öyle 3000'e 5000 çözünürlükte yancı testler yayınlamakla olmuyor bu işler.

GTX 580'in 6970'e attığı farkı Amd yeni nesilde GTX 580'e atmış. Buyursun isteyen 28nm'ye geçsin.

Bu arada ''Hicks'' arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum, ben Nvidia'nın yerinde olsam yeni kart çıkarmam...

Edit; Güvendiğim bir site olduğu için tech'in sonuçlarını aktardım buraya; bilgilerinize...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi charcharodon carcharias -- 22 Aralık 2011; 9:13:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: charcharodon carcharias

1920x1200'de GTX 580 vs 7970;

Crysis 2 - %20 7970 önde;

Dragon Age II - %5 7970 önde;

Dirt 3 - %8 GTX 580 önde;

Hard Reset - %5 7970 önde;

Metro 2033 - %10 7970 önde;

Stalker - %18 7970 önde;

Starcraft - %3 7970 önde;

Skyrim - %2 GTX 580 önde;

Shogun II - %50 7970 önde.....

Nerde o %40-45 ortalama fark acaba? Görebilen var mı? Öyle 3000'e 5000 çözünürlükte yancı testler yayınlamakla olmuyor bu işler.

GTX 580'in 6970'e attığı farkı Amd yeni nesilde GTX 580'e atmış. Buyursun isteyen 28nm'ye geçsin.

Bu arada ''Hicks'' arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum, ben Nvidia'nın yerinde olsam yeni kart çıkarmam...

Edit; Güvendiğim bir site olduğu için tech'in sonuçlarını aktardım buraya; bilgilerinize...

Ben bir de 3gb bellekli gtx 580 ile karşılaştırmalı testini merak ediyorum madem yüksek çözünürlüklerde test yapacaklar ikisinde de eşit olsun. Şimdi eksiler gelir vay nvidia da öyle çıakrtsaymış bize ne falan diye ama maksat iki kartın da eşit olması ve tamamen benim kişisel merakım. Hiçbir alınabilirliği yok kartın ve nvidia kartları sürmedikçe kalın kalın fiyatlar gelecek gibi hele ki Türkiye şartları göz önüne alındığında. AMD aynı yılda 2. epic faila imza attı gibi. (Gerçi bulldozerin yanında bu pek fail olmuyor ama olsun hayalkırıklığı sonuçta)

• İlk önce Bulldozer, sonra da bu
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.