Şimdi Ara

AMD R9 290X [GPU Sıcak vs Soğuk] Frekans ve Performans Farkı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
2.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Standart 662MHz Clock hızında kalmış, Boost hızına çıkamamış.

AnandTech in testi

http://www.anandtech.com/show/7481/the-amd-radeon-r9-290-review
  • M@U kullanıcısına yanıt
    @Mou, o kapatılan konuda sana en ağır eleştiri getirenlerden birisi de bendim, ama konuyu hiç boşyere farklı noktalara çekmeye çalışma çünkü ben dahil kimse sana bu saydığın nedenlerle söz etmedi, eleştirildiğin en önemli nokta test incelemelerinin ortalamasını alıp 290X'i kendince 780'e karşı konumlandırma çabalarındı. Sana göre yanlış hatırlamıyorsam 290X 780'den sadece %6 daha hızlıydı, Titan sonuçlarını ise o kadar sormamıza rağmen yayınlamamıştın çünkü Titan senin hesabınla ya 290X'le aynı ya da daha hızlı çıkacaktı, rengini o kadar da belli etmek istemedin haliyle. Bak sonunda kim haklı çıktı; 290'ın testleri işte şimdi bir bir yayınlanıyor, sitelerin ortak yorumu 290'ın 780'e karşı konumlandırıldığı ve birçok testte geçtiği yönünde. Hatta 780 ile Titan arasında konumlandırılıyor dersek yanlış olmaz. E hal böyleyken, lütfen söyle bize: hangi gerçeklerden kopuklar "bakın burada böyle böyle, isterseniz açın kendiniz bakın" dendiğinde "yok, ben ortalamasını aldım, öyle değil" diyor ve gerçekleri gösterenlere anlamsız öfke duyuyor? Ama son sözüne sonuna kadar katlıyorum; "Allah körükörüne bağlılıktan veya nefretten sakınsın diyelim".

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: rezes

M@U yapma kardeşim bak bunları yavaş yavaş, teker teker yaz. Hepsini bir yazınca fancanların bünye kaldırmıyor, üşütüp hasta oluyorlar. Havale geçirip halüsinasyon görüyorlar. Bırak sıcak tutsunlar kendilerini kartlarıyla.

Son olarak diyorum ki; iyi ki varsın AMD yoksa nVidia bizi 1.000$ lık Titanlarla titecekti"

Söylenecek o kadar çok şey var ki; biraz bahsedince neler olduğunu gördüm, tekrar söylemeye dilim varmıyor? Yalnızca şunu sormak lazım, zamanında 300W sömürüp 90C üzerinde çalışan GTX480'i yerden yere vuran tayfa, neden 290X'in aynı konulardan muzdarip olması hakkında en ufak bir şey söyleyemiyor? Daha da garibi, söyleyenlere de demedikleri lafı bırakmıyorlar. Örneği yukarıda.

AMD yapar da laf edilir mi hiç.

• quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

@Mou, o kapatılan konuda sana en ağır eleştiri getirenlerden birisi de bendim, ama konuyu hiç boşyere farklı noktalara çekmeye çalışma çünkü ben dahil kimse sana bu saydığın nedenlerle söz etmedi, eleştirildiğin en önemli nokta test incelemelerinin ortalamasını alıp 290X'i kendince 780'e karşı konumlandırma çabalarındı. Sana göre yanlış hatırlamıyorsam 290X 780'den sadece %6 daha hızlıydı, Titan sonuçlarını ise o kadar sormamıza rağmen yayınlamamıştın çünkü Titan senin hesabınla ya 290X'le aynı ya da daha hızlı çıkacaktı, rengini o kadar da belli etmek istemedin haliyle. Bak sonunda kim haklı çıktı; 290'ın testleri işte şimdi bir bir yayınlanıyor, sitelerin ortak yorumu 290'ın 780'e karşı konumlandırıldığı ve birçok testte geçtiği yönünde. Hatta 780 ile Titan arasında konumlandırılıyor dersek yanlış olmaz. E hal böyleyken, lütfen söyle bize: hangi gerçeklerden kopuklar "bakın burada böyle böyle, isterseniz açın kendiniz bakın" dendiğinde "yok, ben ortalamasını aldım, öyle değil" diyor ve gerçekleri gösterenlere anlamsız öfke duyuyor? Ama son sözüne sonuna kadar katlıyorum; "Allah körükörüne bağlılıktan veya nefretten sakınsın diyelim".

Konuyu açıp bakarsanız, eleştiri falan olmadan direk hakaretler yağdırıldığını görürsünüz. Ve hâlâ burada gelip GTX Titan'ı konu edebiliyorsunuz. Allah aşkına GTX780'den sonra kim gidip GTX Titan alıyordu? Hâlâ bir Titan lafı tutturmuş gidiyorsunuz. O kart çıkışından 3 ay sonra öldü! Daha ne diyeyim! 2 gün sonra cenazesi de kaldırılıyor, sabredin. İşte görmediğiniz gerçek bu. Yok yaşıyor olsa, Nvidia ona da indirim yapardı değil mi? Ama indirim yalnızca GTX780 ve GTX770'e geldi. Çünkü esas satan kartlar bunlar. GTX Titan misyonunu tamamladı, rafa kaldırıldı. Ama siz sırf "AMD ezdi geçti!" diyebilmek için onu konu etmeye çalışıyorsunuz. Durum bu. Gerçeklerden kopuk olmanız da bu.

Onca tartışmadan sonra GTX Titan'la herhangi bir hesap da yapmadım. Ama 290X'in Uber mod'da %2-3 önde olduğunu söylemek mümkün olurdu heralde. Tabi sürücü durumlarını da hesaba katmak gerekirdi...

Şimdi siz diyorsunuz ki, AMD 290'ı GTX780'in karşısına konumlandırmış. Evet ama bunu son 1 hafta içerisinde yaptı. Yoksa bu kartı GTX770'in karşısına konumladırdığı ortada.

AMD R9 290X [GPU Sıcak vs Soğuk] Frekans ve Performans Farkı

Aynı şekilde 290X de GTX780'in karşısına konumlandırılmıştı. Azcık araştıralım lütfen.

Kapanan konuda da size cevap vermiş ve iddianızın oldukça yüzeysel olduğunu belirtmiştim. Üslubunuzu da eleştirmiştim, (burada da onu yapıyorun), sonrasında sizden cevap alamadım.

Neden birçok sitenin incelenmesine öfke duyulduğunu da anlamış değilim. İsteyene sonuçları tek tek gösterebilirdim. Kaldı ki herkes verdiğim bilgileri açıp kendi de yorumlayabilirdi. Ama hakaret edenlerin, aşağılayanların işine gelmedi bu durum. Biri de gelip "kardeşim sen neye göre bunları söyleyebiliyorsun" diyemedi. Boş boş konuştu, şimdi de hiçbirini ortalıkta göremiyoruz.

Zaten GTX780'le 290X birbirine bu kadar yakın olmasa, bugün tanıtılan 290, neredeyse 290X'le aynı kart olur muydu? Bunu bile göremiyorsunuz, sorgulayamıyorsunuz!

AMD kartlarını Nvidia'nın kartlarıyla yarıştırabilmek için baya zorlamış durumda, kartların her halinden belli bu. Ama sonucunda ortaya çıkan farklar lafı edilmeyecek düzeyde oluyor.

Bu mesajınızda bile aşağılamaya ve yaftalamaya çalışmışsınız ama her şey ortada. Güneş balçıkla sıvanmıyor. GTX780, 290X ve GTX Titan çok yakın kartlardı. GTX780 fiyat indirimi ve oyun kampanyları ile süslenince, 290X birden F/P avantajını kaybetmiş oldu. Üstüne de daha fazla güç tüketen, daha sıcak ve gürültülü çalışan bir kart olarak kaldı ortada. Şimdi de GTX780'e karşı rekabet gücünü koruyabilmek için AMD 290'ın fan hızını artırmış, diğer bir deyişler kartı OC yapmış. Sonuç olarak GTX780'le yarışır duruma gelmiş ama bu ince ayar kartı müthiş gürültülü ve çok güç tüketen bir kart yapmanın ötesinde 290X'e de meydan okumasını sağlamış. İşte tüm mesele bundan ibaret. Şimdi GTX780 karşısında AMD'nin bir avantajı var, ama bu durum 290X'i bütünüyle anlamsız kılmış.

Siz bunu bile görmeyip direk siteleri yaftalama derdine düşmüşsünüz. Direk ve açık şekilde yanlı/taraflı dediğiniz site ise Anandtech. Hadi burası DH, genç sayısı çok, bu dediğinize bir şey demezler ama bu işleri uzun süredir takip eden bir kitle içerisinde bu lafı söylemeyin, çok gülerler. Zira bu lafı söylerken zahmet edip test edilen oyunlara bile bakma gereği duymamışınız. Veya Anand'ın bu yorumu neye göre yaptığını bile burada söylememişsiniz. Adamlar direk inceleme linkinde bile kinayeli olarak LOUD yazmışlar (AMD'nin sunumunda kullandığı slayt formatında, 290'ın özelliği gibi göstermişler). Kart referans haliyle tek GPU'da gördükleri en gürültülü kart olma özelliğini taşıyor. Bu sesin dayanılmaz boyutta olduğunu göstermişler. Ama onu buraya yazmak yerine, tek yazdığınız "Anandtech kartı önerilmez bulmuş, bu kadar yanlısını görmemiştim, nasıl bir kafadalar" gibi şeyler olmuş.

Kartı ve süreci en detaylı inceleyen incelemelerden biri Anandtech incelemesi olmuş. Bunu bile söylememişsiniz. Bu da kartın olumsuz yönlerinden bahsedilmesine tahammülünüz olmadığını gösteriyor. Sizi üzmek gibi olmasın ama bütün siteler hem fikir: Kart gürültülü çalışıyor. Hatta birçok incelemede bugüne kadar görülmüş en gürültülü tek GPU'lu kart olma özelliği taşıyor.

Bunları söyleyemeyip milleti yaftalama derdine düştüğünüze göre son söylediğim cümleye yalnızca lafta katılıyor gibisiniz.

@scutaro

Hemen hemen tüm siteler hem fikir, kart yüksek güç tüketiyor, çok yüksek gürültü oranına sahip, çok sıcak. Tüm sorunları bundan ibaret. Tıpkı GF100'ler gibi. Bakalım bu konularda kim konuşuyor kim konuşmuyor.

Kartın zorlama bir yapıda olduğu açık. Zaten kimilerinin hoşuna gitmese de Anandtech bunu net biçimde ortaya koymuş. Ama bu kartın F/P konusunda çok başarılı olduğu gerçeğini değiştirmez. Ancak bütünüyle de F/P konuşulmaz. Diğer konuları da görmek gerekir. İşte tarafsız arkadaşlar nedense o kısımları hiç görmüyorlar veya kartın durumuna, ayrıntılarına dair hiçbir yorumda bulunmuyorlar. Mesela ısındığında kartın GPU hızının düşüyor olmasının sorgulanması gibi...

Zamanında HD7970 ve GTX680 çıktığında da buhram geçiren, forumu terkeden tarafsız(!) arkadaşlar olmuştu. Bu arkadaşlar bize, kartları her yönüyle ele aldığımız için demediklerini bırakmamışlardı. Aradan geçen sürede zaten neyin ne olduğu anlaşıldı. (Bkz Steam donanım istatistikleri DX11 GPU'lar:http://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/)

Bu seride de benzerleri yaşanacak belli. AMD yine salt performans için kartlara abanıyor, Nvidia eli rahat davranıyor. Kapanan konuda çok hararetli biçimde 290X'e övgüler, methiyeler düzen arkadaşlar, Nvidia'nın 2 hamlesiyle ortadan kayboldular. Kimin ne olduğu ortada zaten. Şimdi kimileri 290'ı görünce tekrar alevlenir, 2 gün sonra GTX780 TI geldiğinde ortalarda göremeyiz kendilerini. Hep böyle oluyor. Sonra da onlar için biz yanlı, taraflı, aşağılık fanboylar oluruz, ama onlar tarafsız forum müdavimleri olurlar.

• İşte tipik bir fancan daha hemde tescilli arması da var

Siz sonradan ağlamayın diye ben önceden ağladım evet Ama ilk önce siz takındığınız bu tavırla içine düştüğünüz duruma ağlayın Hızını alamamış birde rütbelere takmışsınız. Yavaş yerler yaş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 5 Kasım 2013; 18:48:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rezes

İşte tipik bir fancan daha hemde tescilli arması da var

Siz sonradan ağlamayın diye ben önceden ağladım evet Ama ilk önce siz takındığınız bu tavırla içine düştüğünüz duruma ağlayın Hızını alamamış birde rütbelere takmışsınız. Yavaş yerler yaş

kartın maximum performansta çalışacak şekilde tasarlanmış, özel soğutmalı tasarımlar geldiğinde bu kartlar dahada performanslı olacak ozaman belki r9 290x i titanla karşılaştırma nezaketinde bulunursunuz. bu arada sizde mau da nvidia fanatiğisiniz bunu bütün forum anladı artık daha fazla kasmanıza gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DISTURBED -- 6 Kasım 2013; 3:53:40 >

• forumda bu tarz tartışmaları sadece uzaktan izleyen biriyim ve tartışanların hiçbirini kişisel olarak tanımıyorum. bir ürünün eleştirilmesine duyulan nefreti gerçekten anlamıyorum. bu nefretin nedeninin sizin farkında olmadan eleştirilen ürüne hayranlık duymanız olduğunu düşünüyorum. yani bakıyorum mesela karşı tarafa '' nvidia dan para mı aldın bilader '' derken kendinizin rakip firmayı etten duvarla ölümüne savunduğunu farketmiyorsunuz. tartışmanın bir adabı vardır, bir insan eleştiri yaparken dozajı kaçırabilir. bu durumda ona düzgün bir şekilde kişisel görüşünüzü ve yanıldığı noktaları açıklarsınız ki bazı arkadaşlar ( bi kaç kişi ) bu şekilde tartışıyor m@u ile. kaldı ki bu arkadaş amd kartlar konusunda bir çok şey dile getiriyor ve eleştiriyor. eksik görülen yer eleştirilir ve bu güzel bir şeydir. şahsen yanlı veya yansız yazdığı çoğu şeyi ben ilgiyle okuyorum. ha bende bazı konularda çok yüklendiğini farkediyorum ama sizin '' para mı aldın la fanboy'' kafası mesajlarınızı görünce adama gerçekten hak veriyorum. yanıldığını düşünüyorsanız neden eksik veya yanlış noktaları düzgün bir şekilde dile getireceğinize sürekli karşı tarafı fanboyluk gibi saçma ve çoluk cocuğun eline düşmüş terimlerle tokatlamaya çalışıyosunuz ben bunu garipsiyorum. bu arkadaşın durup dururken karşı tarafa bu tarz ithamlarla saldırdığını hiç görmüyorum. anlatacaklarını gayet düzgün anlatıyor cevabını yazan kişinin uslubuna göre veriyor. bence birazcık girdiğiniz pozisyonun farkına varın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Geltuzat -- 6 Kasım 2013; 6:01:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• içlerinde bazılarını uzun zamandır göremediğim amd fanı arkadaşları yeniden birarada görmek beni duygulandırdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Geltuzat

forumda bu tarz tartışmaları sadece uzaktan izleyen biriyim ve tartışanların hiçbirini kişisel olarak tanımıyorum. bir ürünün eleştirilmesine duyulan nefreti gerçekten anlamıyorum. bu nefretin nedeninin sizin farkında olmadan eleştirilen ürüne hayranlık duymanız olduğunu düşünüyorum. yani bakıyorum mesela karşı tarafa '' nvidia dan para mı aldın bilader '' derken kendinizin rakip firmayı etten duvarla ölümüne savunduğunu farketmiyorsunuz. tartışmanın bir adabı vardır, bir insan eleştiri yaparken dozajı kaçırabilir. bu durumda ona düzgün bir şekilde kişisel görüşünüzü ve yanıldığı noktaları açıklarsınız ki bazı arkadaşlar ( bi kaç kişi ) bu şekilde tartışıyor m@u ile. kaldı ki bu arkadaş amd kartlar konusunda bir çok şey dile getiriyor ve eleştiriyor. eksik görülen yer eleştirilir ve bu güzel bir şeydir. şahsen yanlı veya yansız yazdığı çoğu şeyi ben ilgiyle okuyorum. ha bende bazı konularda çok yüklendiğini farkediyorum ama sizin '' para mı aldın la fanboy'' kafası mesajlarınızı görünce adama gerçekten hak veriyorum. yanıldığını düşünüyorsanız neden eksik veya yanlış noktaları düzgün bir şekilde dile getireceğinize sürekli karşı tarafı fanboyluk gibi saçma ve çoluk cocuğun eline düşmüş terimlerle tokatlamaya çalışıyosunuz ben bunu garipsiyorum. bu arkadaşın durup dururken karşı tarafa bu tarz ithamlarla saldırdığını hiç görmüyorum. anlatacaklarını gayet düzgün anlatıyor cevabını yazan kişinin uslubuna göre veriyor. bence birazcık girdiğiniz pozisyonun farkına varın

İmzamı atarım neo olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

içlerinde bazılarını uzun zamandır göremediğim amd fanı arkadaşları yeniden birarada görmek beni duygulandırdı

Seni imbizatlar peketlemedi daha heralde hocam , senide buralarda görmek beni duygulandırdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 6 Kasım 2013; 8:48:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

içlerinde bazılarını uzun zamandır göremediğim amd fanı arkadaşları yeniden birarada görmek beni duygulandırdı

Seni imbizatlar peketlemedi daha heralde hocam , senide buralarda görmek beni duygulandırdı

topram ayın 15 ine kadar kimse bana dokunamaz fakat 15inden sonrası vahim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi (((TeAcHeR))) -- 6 Kasım 2013; 9:54:25 >

• böyle bir kartım varsa niye yüzde 30,yüzde 50 fan hızı ile kullanayımki oyun oynarken onu anlamadım?
  • Bu hız düşürmesi ile ilgili hilbert inceleme yapmış;

http://www.guru3d.com/news_story/are_retail_samples_of_the_r9_290x_clocking_down_too_much.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 7 Kasım 2013; 1:10:20 >
  • ne oldu başımız göğe erdimi bekliyormuyuz biraz daha...
  • Nvidia'nın ve amd'nin fanlığını yapanlar herhalde AMD/Nvidia ceosu sizi görse ''aga bu adamlar napıyor' ' derdi heralde.Bu nasıl bir fanboyluktur.Ayrıca üslubunuzda yerlerde.Kendimi bir an için F2P online oyunlardaki ergenlerin tartışmasunu izliyorum zannettim.Normalde yabancı forumlarda millet hiçbir fanboyluk yapmadan kartın eksi ve artılarını yazar ama buradaki arkadaşların birbirlerine bir ana bacı kaymadıkları kalmış pes yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: evohan

uzun zamandır diyorum artık bu sıvı soğutma ile beraber satsınlar şu kartları yada klima taktıralım :)

işin şakası bir yana birlmem kaç ghz ye çıkacak kart da boru gibi öttükten sonra ne yapayım ben

Yorumunuz bana hd 4870 dönemini hatırlattı kartı yeni almıştım taktım saat gece 2ye geliyordu son devirde fanı açtım aman allahım o nasıl bir ses annem kalktı uykudan çamaşır makinasını açık unuttum diye sonra benim odaya girince işin gerçek yüzünü anlamıştı :)

O günden beri amd kullanmadım ama amd'ye gönülden destek veriyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Patronage -- 7 Kasım 2013; 2:56:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Patronage

quote:

Orijinalden alıntı: evohan

uzun zamandır diyorum artık bu sıvı soğutma ile beraber satsınlar şu kartları yada klima taktıralım :)

işin şakası bir yana birlmem kaç ghz ye çıkacak kart da boru gibi öttükten sonra ne yapayım ben

Yorumunuz bana hd 4870 dönemini hatırlattı kartı yeni almıştım taktım saat gece 2ye geliyordu son devirde fanı açtım aman allahım o nasıl bir ses annem kalktı uykudan çamaşır makinasını açık unuttum diye sonra benim odaya girince işin gerçek yüzünü anlamıştı :)

O günden beri amd kullanmadım ama amd'ye gönülden destek veriyorum

evet o günden bugüne değişen pek bir şey olmadı maalesef

• Sizce R9-290X Özel Soğutmalısı Çıkınca mı almalıyım Yoksa 780Ti mı ?
  • mete_fb M kullanıcısına yanıt
    İkisinin fiyatı arasında yüksek bir fark olacağı görüşündeyim. Gtx 780 ti driver desteği ile performans farkını açabilir fakat 10 fps için 300 -400 tl ( classified gibi son kalite kartlardan bahsediyorum ) vermek istemezseniz r9 290x daha makul. Ha ben param olursa eğer gtx 780 ti alırım o ayrı mesele. Çünkü g-sync çok fena cezbetti beni

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.