Şimdi Ara

Amd r5 2600 vs i5 8400 gtx 1070

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar kendim amd r5 2600 kullanıyorum. İ5 8400 işlemci alacaktım. Araştırmalarım sonucu amd daha iyi gördüm ve aldım. Arkadaşımda i5 8400 var. Bendeki ekran kartını arkadaşımın sistemine taktım. Gtx 1070 ekran kartı bu arada. Bendeki oyunları test ettim. Sonuça şaşırdım. Şuan amd aldığıma pişman oldum. İşlemci yüzünden oyunlarda 10 fps fark çıkıyor. En kötü 8 fps en yüksek 15 fps fark daha iyi intel veriyor. Bu 10-15 fps fark resmen araya yeni bir ekran kartı giriyor. İlerde intele gecicegim tekrardan. Amd'nin anlaşılan hayla çok çalışması lazım. İşlemci kullanımı olarak intel yüksek değerler veriyor. Fakat oyunlardaki akıcılığı bozmuyor. Fiyatına göre çok performanslı işlemci eğer benim gibi 2 işlemci arasında kalanlar varsa oyunlarda daha yüksek fps özellikle 144hz monitör kullanan arkadaşlar intel işlemci tercih etsinler.

Not: Bu arada amd işlemci Intel göre daha az fps versede birşey dikkatimi çekti. Oda oyunlarda özellikle vsync ayarini açınca oyunda bi pürüzsüzlük akıcılık oluyor. Bu özelliği kapatınca yırtılma oluyor. Bazı oyunlarda intelde yırtılmalar nedense çok oluyor. Nasıl anlatsam amd vsync kapatınca bile oyundaki akıcılık intele göre daha başarılı buldum. İntelde FPS yüksek fakat oyun içinde akıcılık amd ye göre geride. Bunun sebebini bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badmobil -- 1 Ekim 2018; 10:43:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hangi oyunları test ettiniz hocam? RAM Mhz'niz nedir? 8400 sistemde RAM Mhz'si nedir. Oyunları ne şekilde test ettiniz? Test yaptığım için sahneden sahneye fark oluştuğunu biliyorum. Örneğin Witcher 3'te hava durumu bile 10-15 FPS fark yaratıyor. Aynı hava durumunu bulana kadar göbeğim çatladı. PUBG'de yine ölçüm yapmak imkansız. Kendi benchmarkı olan oyunlarda tekrarlanabilir tutarlı sonuçlar alırsınız ancak onlarda dahi 2-3 FPS test varyansıdır. Yani bir seferinde i5 8400 113 çıkıyorken Ryzen 2600 105 çıkar. Halbuki benchmarkı 5 kez yaptığınızda ortalama olarak Ryzen 2600 108 i5 8400 110 alıyordur...
  • Bu akıcılık konusu ryzen işlemciler çıktığı günden beri var. Bunu siz birebir olarak yaşamışsınız. Önemli olan akıcılıktır. micro takılmaları görüp yüksek fps göreceğinize, 10 fps düşük olsun akıcı olsun değil mi? Yakın gelecekte i5 8400 ün vermiş olduğu 10-15 fazla fps gittikçe erir. r5 1600-2600 seviyesinde bile performans veremez.. 4/4 i5 ile 4/8 i7 arasındaki performans farkının sadece izlekler üzerinden olduğunu düşünürseniz i5 8400 ün geleceği karanlık. 9900k duyuruldu. Oyunlar için artık üst limit 9900k. Yani yeni çıkacak oyunlar i5 8400 modelini %100 yüke sokacak konuma erişecekler. Size ben yeni listeyi söyleyeyim.

i3 seviyesi- i5 8400 (6/6)
    i5 seviyesi- i7 8700 (6/12)
    i7 seviyesi- 9900K (8/16)

Oyunlarda ne kadar çok işlemci ihtiyacı olursa altta kalan işlemciler sürekli performans kaybeder. Arkadaşınızın i5 8400 modeli her geçen gün daha da performansından kaybedecek. En fazla 1 yılı var. Sizin intele geçme niyetiniz var ise i7 8700 den aşağı bir işlemci almamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. sanmayın ki 9900k çıkınca 8700k hala popüleritesini koruyacak. Öyle birşey olmaz. İntel ne yapar ne eder oyunlarda işlemci ihtiyacını yapımcılarla görüşerek bir şekilde arttırır. 9900k satılması için elinden geleni ardına koymaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 1 Ekim 2018; 19:13:20 >

• Geçmiş olsun.Biz demiştik diyecemde artık demiyorum bile.Meydan amd fanboylara kalsın : )
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hangi oyunları test ettiniz hocam? RAM Mhz'niz nedir? 8400 sistemde RAM Mhz'si nedir. Oyunları ne şekilde test ettiniz? Test yaptığım için sahneden sahneye fark oluştuğunu biliyorum. Örneğin Witcher 3'te hava durumu bile 10-15 FPS fark yaratıyor. Aynı hava durumunu bulana kadar göbeğim çatladı. PUBG'de yine ölçüm yapmak imkansız. Kendi benchmarkı olan oyunlarda tekrarlanabilir tutarlı sonuçlar alırsınız ancak onlarda dahi 2-3 FPS test varyansıdır. Yani bir seferinde i5 8400 113 çıkıyorken Ryzen 2600 105 çıkar. Halbuki benchmarkı 5 kez yaptığınızda ortalama olarak Ryzen 2600 108 i5 8400 110 alıyordur...
    Hocam test ettiğim oyunlar sırasıyla

1. Pubg burda 7-8 fps intel önde oldu.

2. Rise of the tomb raider fark 10-12fps

3- Black desert online burdaki fark 15fps buldu. Bu oyunda amd işlemci ile sıkıntı varmış araştırdım. Çünkü çok dengesiz fps aldım. İşlemcide smt ayarını kaptınca sorun düzeldi.

4- Cs go özellikle bu oyunda nedense fps 180-200 arası alıyorum. İntelden bu durum 300fps geçiyor. Cs go oyunudaki fark inanılmazdı.

Ama dediğim gibi oyunlardaki akıcılık nedense amd yönünde daha pürüzsüz buldum. Hatta arkadaşıma oynattım. Çünkü kendi sistemini yaklaşık 4 aydır kullanıyor. Kendiside fark etti bu durumu Düşünmeye başladım intel fps değelerini hile yaparak yüksek mi gösteriyor. Yoksa tutarsız mı fps veriyor. Bu dediğim pürüzsüzlük 2 sistemde yan yana kullanınca belli oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badmobil -- 1 Ekim 2018; 14:50:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Bu akıcılık konusu ryzen işlemciler çıktığı günden beri var. Bunu siz birebir olarak yaşamışsınız. Önemli olan akıcılıktır. micro takılmaları görüp yüksek fps göreceğinize, 10 fps düşük olsun akıcı olsun değil mi? Yakın gelecekte i5 8400 ün vermiş olduğu 10-15 fazla fps gittikçe erir. r5 1600-2600 seviyesinde bile performans veremez.. 4/4 i5 ile 4/8 i7 arasındaki performans farkının sadece izlekler üzerinden olduğunu düşünürseniz i5 8400 ün geleceği karanlık. 9900k duyuruldu. Oyunlar için artık üst limit 9900k. Yani yeni çıkacak oyunlar i5 8400 modelini %100 yüke sokacak konuma erişecekler. Size ben yeni listeyi söyleyeyim.

i3 seviyesi- i5 8400 (6/6)
    i5 seviyesi- i7 8700 (6/12)
    i7 seviyesi- 9900K (8/16)

Oyunlarda ne kadar çok işlemci ihtiyacı olursa altta kalan işlemciler sürekli performans kaybeder. Arkadaşınızın i5 8400 modeli her geçen gün daha da performansından kaybedecek. En fazla 1 yılı var. Sizin intele geçme niyetiniz var ise i7 8700 den aşağı bir işlemci almamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. sanmayın ki 9900k çıkınca 8700k hala popüleritesini koruyacak. Öyle birşey olmaz. İntel ne yapar ne eder oyunlarda işlemci ihtiyacını yapımcılarla görüşerek bir şekilde arttırır. 9900k satılması için elinden geleni ardına koymaz
    Hocam akıcılık konusunda amd yi daha başarılı buldum. Cidden ilk defa böyle bi olaya şait oldum. Bi oyunda amd 80 intel 92 fps veriyor. Ama amd işlemcide oyun sanki bi nevi daha akıcı şekilde işliyor. Benim asıl kafamdaki soru 144hz monitöre geçicem bu monitör ile birlikte intel daha mı avantajlı olur.

• badmobil kullanıcısına yanıt
    Sistemi kullanırken akıcılık konusunda kendi sisteminizi daha başarılı bulmanıza rağmen "pişmanım" demenize takıldım ama ben. Siz FPS sayacını görmek için mi oyun oynuyorsunuz, oyun oynayıp keyifli vakit geçirmek için mi? Bir de dediğim gibi; AMD Ryzen sistem topluyorsanız ve 3-5 FPS psikolojik olarak sizi etkiliyorsa 3200 Mhz bir Ram ile sistem toplamanız çok daha doğru olur.

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Şuan sistemimde hocam 8x2 16gb 3000mhz ram var.
  • he tamam bizde yedik.
    Csgo'da çoklu çekirdek ayarını etkinleştirdiniz mi hocam? Ben oynuyorum cs-go öyle 150 falan görmedim. Ayrıca 8700K ile de birkaç el CS:GO atmıştım Dust II Deatmatch, ciddi bir farklılık göremedim ben hocam... İlginç. CS'de nasıl test ettiniz de 100 FPS fark buldunuz hocam?

Simdi siz 92 fpsyi 55 fps gibi mikro titremelerle hissediyorsaniz hicbir degeri yok. Birde şu da var. Arkadasinizin monitoru yeteri kadar iyi degildir? Siz amd sisteminizi o monitorde kullandiniz mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • i5 8400'ün çarpan kilidi var. Amd r5 2600'ün çarpan kilidi yok. Overclocktan sonra ne olacak birde ona bakmak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Csgo'da çoklu çekirdek ayarını etkinleştirdiniz mi hocam? Ben oynuyorum cs-go öyle 150 falan görmedim. Ayrıca 8700K ile de birkaç el CS:GO atmıştım Dust II Deatmatch, ciddi bir farklılık göremedim ben hocam... İlginç. CS'de nasıl test ettiniz de 100 FPS fark buldunuz hocam?
    Hocam video çekebilirim. Cs da ayarlar aynı çoklu çekirdek açık durumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Simdi siz 92 fpsyi 55 fps gibi mikro titremelerle hissediyorsaniz hicbir degeri yok. Birde şu da var. Arkadasinizin monitoru yeteri kadar iyi degildir? Siz amd sisteminizi o monitorde kullandiniz mi?
    İkimizde de aoc 75hz monitör var. Overwatch - Cs go gibi FPS oyunlarında mouseyi sağ ve sol hızlı bir şekilde döndürdümü titremeler kendini belli ediyor. Amd de biraz daha pürüzsüz buldum. Nasıl desem deneyimlemeniz gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

i5 8400'ün çarpan kilidi var. Amd r5 2600'ün çarpan kilidi yok. Overclocktan sonra ne olacak birde ona bakmak gerek.
    Amd yi overclock edemedim. 2 kere denedim 2 sindede sistem 1 dk anca dayandı sonra vazgeçtim.

Bende zaten 1700x ve gtx1080 var. Ben durumun farkindayim :) bazen ekran kartina yetisemiyor islemci. Sıkıntı yok. Oyun akiyormu akiyor :)) ben sadece sizin icin olasi unutulan tesadufleri elemek istedim. Monitorlerde ayniysa Bence islemci masrafina girmeyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Anakartın nedir bios update yaptın mı bilemiyorum. Bunları belirtirsen aynı yada benzer anakartı kullanıp overclock yapanlar yardımcı olabilir. Bide ramlerin çalışma frekansı nedir ramler dual mi onuda belirtirsen iyi olur.
  • akıcılık konusunda komik yorumlara yer verilmiş. akıcılığın temeli cpu'nun ram'e erişim süresi ve 2.nesil ryzenlarda biraz daha düzeltilmesine rağmen intel hala tek çekirdek performansından ziyade bellek erişim sürelerinde de hala lider konumda. yırtılmalar için nvidia denetim masasından fastsync (dikey eşitleme ayarını hızlı olarak seçiniz) etkinleştirebilirsin. vsynce kıyasla çok çok daha düşük tepki süresine sahip yazılımsal bir özellik. çokta iyi iş yapıyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.