Şimdi Ara

AMD'nin Ryzen işlemcisi hava soğutmayla 5GHz yapıyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
2.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Amd ölmez rahat ol.
  • Bir an önce çıksa şu yeni işlemciler. Özellikle şu AMD tarafının haberlerini okudukça heyecanlanıyorum. Her ne kadar dolar kuru, vergi ve ürünü bize getirecek firmanın kazığı bizi bekliyor olsa da haberlerdeki gibi kullanıcı deneyimi sunarsa harika olur.

Fanboyluk yapacak yine yapsın. Intel isteyen gitsin yine intel alsın en azından beklenen gibi gelirse amd intel de bir miktar fiyat kıracaktır.

Ben bi' son kullanıcı olarak anakart+işlemci elimdeki paraya en çok performansı veren tarafı seçeceğim.
  • Ürünler(SKU) güzel olacak ancak AMD'nin bizleri fiyat bağlamında memnun edemeyeceği kanısı hasıl oldu şu sıralar. İlk sızan fiyatlar SR3(6700K muadili)/SR5(6800k muadili)/SR7(6900K muadili)/SR7 Extreme(6900K üzeri) için sırasıyla 150/250/350/500 idi. O sızıntıda ortalama bir Cinebench skoru verilmişti her bir işlemci için, ve şu anda SR7'nin 1400 civarı bir Cinebench R15 sonucuna sahip olacak olması bu sızıntıyı gerçeğe yakınlaştırıyor. Ancak endüstrideki bir takım insanlar fiyatın Intel'den ciddi manada düşük olmayacağını söylüyor. Reddit'te konusu da açıldı zaten. 6700K muadili bir ZEN işlemcinin fiyatının 300 USD'den pek de aşağı kalmayacağı yönünde bir takım iddialar olmuş. Ben bu zamana kadar hep o ilk sızan fiyatları doğru kabul ettim ancak zannediyorum ki fiyat konusunda büyük bir sürpriz bizi bekliyor. AMD'nin Intel'in şişim şişim şişirdiği fiyatları "Piyasa fiyatı" kabul etmesi acayip bir saçmalık. AMD'nin insanlar "Intel platformlarına yatırım yapmışken neden beni seçmeli" sorusuna cevap vermesi gerekiyor. Intel stabilite ile nam salmış bir şirket, AMD işlemciler ile ilgili de en büyük şikayet stabil olmayış. Şayet AMD böyle Intel fiyatının %85-90'ı gibi bir fiyatla gelirse çok zorluklar yaşar. İnsanlara tavsiyem o fiyatlardan almamaları. Burunları sürtüp ürün satamayınca zaten fiyatları tekrar aşağı çekerler.

• Sene 2011 de i5 2500k islemcimi 5ghz hiza zalman cnps 10x performa ile cikartmistim 1.6v stabil şekilde calisiyodu sicakliklar 75 80c yi gecmiyordu yani demem oki hava soğutma ile 5ghz hayal değil zaten var olan bi durum fakat zen işlemcileri merakla bekliyorum ciksada rekabet olsa fiyatlar düşse intelin kazık islemcilerine kalmasak
  • woundedknee kullanıcısına yanıt
    Öyle fakat Vega ne zaman çıkar ve son kullanıcı için satışa sunulur acaba...
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Şimdi şunu sormak lazım. Yeni çıkacak VEGA GPU'yu mu almalı yoksa RX480 mi.

bence bekle bir çıksın test edilsin duruma göre hareket edersin kardeşim.
  • Şimdiiii, bunu bir forum kullanıcısı yapsa, forum idari işleri ne yapardı? Konuyu kilitlerdi değil mi?

Buyrun konuyu 1 gün önce açan arkadaşın konusu:

https://forum.donanimhaber.com/sizdirilan-zen-muhendislik-ornegi-incelemesinde-gizli-mesaj-zenoc-air-5g--122885696
  • "Ama Amd ısınıyor."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 31 Aralık 2016; 14:35:8 >
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Sr3 sr5 sr7 sırasıyla i3 i5 ve i7'ye rakip olacak yanlış biliyorsun sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Sene 2011 de i5 2500k islemcimi 5ghz hiza zalman cnps 10x performa ile cikartmistim 1.6v stabil şekilde calisiyodu sicakliklar 75 80c yi gecmiyordu yani demem oki hava soğutma ile 5ghz hayal değil zaten var olan bi durum fakat zen işlemcileri merakla bekliyorum ciksada rekabet olsa fiyatlar düşse intelin kazık islemcilerine kalmasak

1.6 v diyor yahu
  • badibatu kullanıcısına yanıt
    Hocam i3 dediğimiz işlemci 2 çekirdek 4 thread. SR3 dediğimiz işlemci ise 4 çekirdek 8 thread. Yani adamlar hiçbir geliştirme yapmayıp excavator'u 14nm'ye taşısa 4 çekirdekli model i5 6400'ün %85'i civarı performans verirdi. 8 çekirdek 16 thread'i 6900k'nin 8 çekirdek 16 thread'ine eşitse, 4 çekirdek 8 thread'i de en kötü ihtimalle haswell i7'nin 4 çekirdek 8 threadine eşit olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hocam i3 dediğimiz işlemci 2 çekirdek 4 thread. SR3 dediğimiz işlemci ise 4 çekirdek 8 thread. Yani adamlar hiçbir geliştirme yapmayıp excavator'u 14nm'ye taşısa 4 çekirdekli model i5 6400'ün %85'i civarı performans verirdi. 8 çekirdek 16 thread'i 6900k'nin 8 çekirdek 16 thread'ine eşitse, 4 çekirdek 8 thread'i de en kötü ihtimalle haswell i7'nin 4 çekirdek 8 threadine eşit olacaktır.

ryzen sr5 4c 8t olacak diye okumuştum ama sr3 hakkında 4c olacağına dair bir bilgi bulamadım. Teknoloji haber sitelerinde de amdnin sr3 sr5 sr7 olarak çıkarma sebebinin i3 i5 i7ye rakip olduğunu gösterdiği hakkında birçok haber var. Onlara dayanarak söyledim.
  • badibatu kullanıcısına yanıt
    8-4-2 çekirdek diye bir ürün gamı mı olur hocam. 8-6-4 çok daha mantıklı bir ürün gamı. AMD 6-7 senedir 2 çekirdek işlemci çıkartmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Şimdi şunu sormak lazım. Yeni çıkacak VEGA GPU'yu mu almalı yoksa RX480 mi.

bence bekle bir çıksın test edilsin duruma göre hareket edersin kardeşim.

Önce çıkacak, yabancılar kartı en ince noktasına kadar test edecek,özel seriler çıkacak, yazılımı oturacak ve uygun fiyata alınacak
    Yok o kadar bekleyemem dersen alırsın 480 geçersin

• quote:

Orijinalden alıntı: badibatu

Sr3 sr5 sr7 sırasıyla i3 i5 ve i7'ye rakip olacak yanlış biliyorsun sanırım.

Sr3 4c/8t

Sr5 6c/12t

Sr7 8c/16t

Forumdada konusu olması lazım.İnteldeki i3 ve i5 işlemcilere rakip olacak Ryzen işlemcilerin model numarası açıklanmadı diye biliyorum.Belki i3 benzeri bir cpu çıkartmayabilir i5 tarzı 4c/4t cpu çıkarabilir en alt seviye olarak oda Sr1/Sr2 olur heralde.
  • tutmazsa amd nin sonu olur. büyük ihtimalle el değiştirir. ama tutarsa iyi bir sıçrayış olur.
    intelinde şu an kıs kıs güldüğünü düşünüyorum. ryzen çıktığında şu anda elinde hali hazır ama bizden sakladığı yeni işlemcilerini piyasaya sürecektir :)
    tabiki gönlümüz amd den yana.
  • woundedknee kullanıcısına yanıt
    orası öyle haklısın.
  • 2017 işlemci satın almak için iyi zaman firmalar rekabet için bir miktar fiyat kısacaktır ama 2018 için aynını söyliyemeyeceğim intel gerekli cevabı verip amd yi bir 4 sene daha oyun dışına atacaktır
  • Bro benim anladigim kadariyla Ryzen'lar FX-8350'nin biraz daha pahalisi ve cok daha hizlisi olucak AMD eger FP performanstan intel'in dibine vurursa intel cok buyuk darbe yiyecek herkesin 1500 TL'ye i7 6700 K aldiklari islemci 900 TL'ye kadar duser ki herkes istedigi kadar i7 alabilsin yeter ki Ryzen'lar beklenenden fazlasini versin i7 gecmesi onemli degil ama tipa tip aynisi verdigi performansi versin o fiyatlarda olsa yeter. Ryzen islemciler 1.60 1.70 arasi IPC performansi veriyor bu cok iyi zaten Skylake ve Kabylake bu performansi veriyor Haswell 1.50 veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sertan-57 -- 2 Ocak 2017; 10:40:46 >
  • 5ghz ile ne yapacağınız önemlidir.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.