Şimdi Ara

AMD'nin Radeon HD 7000 serisine güç verecek yeni nesil GPU mimarisi detaylandı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
11.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vallahi helal olsun sana Fx57, oturup bunları nasıl yazıyorsun hayret ediyorum. Siz de olmasınız bu kadar fazla detay içeren haber okuyamayacağız vallahi. Teşekkürler...
  • bunun sonu yok ya 8000,9000,10000 falan her donem yeni kartlar
  • @Father Torque, sana katılıyorum.

Yazı için bayağı emek verilmiş olduğu belli oluyor ancak, bu işin teknisyenleri için yazılmış gibi duruyor.
    Teknik terimler de olsun, ancak son kullanıcıların anlayabileceği şekilde sadeleştirilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Doktora tezlerine benzemiş bu!
    Diğer türlü, bu tarz yazılar için ayrıca bir tercümana ihtiyacımız olacak yoksa.
  • özet:

2012 yılının sonunda, sadece bir FUSION birimi ile Crysis 3D ve full detayda (1920*1080) ;) oynanacak ;D Helal valla!
  • Valla yazı güzel hazırlanmış. Ve AMD nin neden 28nm yi de beklediği mevcut mimari ile denemediği de daha iyi anlaşılmış oldu ki ve iyi ki aradaki üretim teknolojisi es geçilip direkt 28nm ye odaklanılmış.

Zira özellikle L! konusunda GPU nun ısı konusunda çok büyük dezavantajı olurdu. + Acayip büyüyebilecek GPU da ayrı bir sorun olurdu zaten.

Bakalım gelecek ne gösterecek. Ayrıntılar güzel ama arkadaşın dediği gibi bizi günlük kullanımdaki işlevselliği ilgilendiriyor.
  • Of mükemmel bir yazı olmuş, teşekkürler Fx57...
  • sonunda amd (ati'yi satın almasından sonra) gerçek anlamda amd+Ati=amd olma yolunda ilk büyük adımını atıyor demektir. Benim A1200'den beridir, beklediğim şey sonunda yapılıyor gibi tek bir bağlatı elemanı üzerinde tüm işlemleri yapabilen (CPU+GPU+chipset+ram) tek bir APU içine alınarak performans için gerektiğinde tüm farklı yapılar ortak tek bir yapıymış gibi örneğin tek bir çekirdek destekli uygulamarda tek çekirdekli cpu gibi, tek gpu destekli uygulamada tek bir gpu gibi davranıp, tabii bu işler sadece donanımlada bitmez iyi bir sürücü alt yapısıda ister. vallahi 2012 yılında çok şeyler olacak ben 2. nesil fuisonlara (Bulldozer(geliştirilmiş)+HD7000 serisi) geçmeyi planlıyorum şimdilik PII X3 720@ X4 975 bana yeter en fazla X6 1065T 95w'a geçip X6 4.2Ghz 7/24 olarak kullanmak olur şimdiki anakartımla. Haber için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VenomS -- 17 Haziran 2011; 19:55:35 >
  • Bu güzel ve detaylı yazı için Fx57'ye teşekkürler. AMD bomba gibi geliyor, sanallaştırılmış bellek ve bellek kontrolcüsü üzerinden cache erişimi gibi daha pek çok detay ile AMD bu sefer oyunu sert oynayacak gibi. Saygılar
  • Adamlar gram boş durmamış amd bir türk firması olsaydı yan gelip yatardı. Yeni mimariye geçmemeleri iyi olmuş ilk önce 28nm acemiliği bi atsınlar. Bu gelişmeler daha çok iş dünyası için amd kartlar zaten çok yüksek hesaplama gücüne sahipti. Birde şu CPU'ları yok etseler süper olur. BII ve HD7XXX alcam sanırım beklemekte yarar var. Gerçi nvidia fermi mimarisi 28nm ile çok daha fazla güçlenecek mimarinin kötü yanı ısınma ve güç tüketimi nm'lik küçülme ile bunun önüne geçilcektir.
    @Overlocking hocam haklısın intel kesin koplayama başlamıştır ama amd böyle birşeyi açıkladıysa güvendiği birşey vardır. Acaba işlemcileri yok etmeye mi hazırlnıyorlar gerçekten yüzyılın haberi olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EgoisTe91 -- 17 Haziran 2011; 20:31:56 >
  • Yazıdan çıkarttığım düşünceler:

AMD yapacağı şeyleri tek tek açıklamış. Her şeyde olduğu gibi kopyalayan Intel şimdi burada nasılsa tek tek anlatılmış gider aynılarını HAYVANÎ Ar-Ge bütçesi ile daha önceden yapar, AMD de aval aval bakar.

Intel 64bit mimarisini yapamamış, AMD den lisanslamıştı. Bunda da AMD yapacağı şeyi Intel'e de lisanslayabilirmiş. Intel bunu da lisanslar, sonra gider AMD den daha fazla geliştirir ve yine daha hızlı işlemci yapar. Ne de olsa adamlarda para bol. AMD de yine aval aval bakar.

Akıllanmayacak mısın AMD ?

Gidip te şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz diye anlatmasan da sonradan da senin yapacağın şeyleri senden önce yapıp senden önce çıkartmasalar olmaz mı?

Patlar mısın, çatlar mısın ?

Lisanslama kardeşim GPU üzerinde sanal belleği Intel'e.
    Kimse sana tekelci diyemez. Sonuçta bu olmadan da işlemci oluyor.
    Ölür müsün ?

Bak. Entegre bellek denetleyicisi yaptın, Intel de baktı sana yetişemiyor o da yaptı ve yetişti geçti. Yapmadan önce söylemesen de, adamlar çıkartana kadar seninkini daha da geliştirsen de bari geri kalmasan.

Görürsün 2 gün sonra Intel "Biz de yapıyoruz aynısını" derse şaşmam valla...
  • AMD'nin DirectCompute ile daha öncede yapmaya çalıştığı şeyi daha büyüterek sunuyor, çok önenmli atılımlar, ama işin önemli tarafı yazılımsal olarak da desteklenmeleri, daha profesyonel ve daha pahalı yazılımlar ancak bu desteği veriyor, yaygınlaşması uzun süre alacaktır, Amerikayı keşfetmeye gerek yok, Cuda da Stream de bekleneni veremedi. GPU yazılımdan özgür müdahale etmedikçe uzun süresi var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Yazıdan çıkarttığım düşünceler:

AMD yapacağı şeyleri tek tek açıklamış. Her şeyde olduğu gibi kopyalayan Intel şimdi burada nasılsa tek tek anlatılmış gider aynılarını HAYVANÎ Ar-Ge bütçesi ile daha önceden yapar, AMD de aval aval bakar.

Intel 64bit mimarisini yapamamış, AMD den lisanslamıştı. Bunda da AMD yapacağı şeyi Intel'e de lisanslayabilirmiş. Intel bunu da lisanslar, sonra gider AMD den daha fazla geliştirir ve yine daha hızlı işlemci yapar. Ne de olsa adamlarda para bol. AMD de yine aval aval bakar.

Gidip te şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz diye anlatmasan da sonradan da senin yapacağın şeyleri senden önce yapıp senden önce çıkartmasalar olmaz mı?

Ölür müsün ?

Bak. Entegre bellek denetleyicisi yaptın, Intel de baktı sana yetişemiyor o da yaptı ve yetişti geçti. Yapmadan önce söylemesen de, adamlar çıkartana kadar seninkini daha da geliştirsen de bari geri kalmasan.

CPU yada GPU üretimi tasarımıda işin içine kattığınızda haftalar yada aylar değil yıllar alan bir süreçtir.Firma kendine yıllarca süren bir plan oluşturur ve plana sadık kalır.Kimse yıllarca bir ürün için zaman ve para harcadıktan sonra planda olmayan başka bir ürün için zaman ve para harcamaz,harcayamaz.Harcaması kar değil zarar etmesene sebep olur.Kaldı ki burda bahsedilen firma dünyada işlemci üzerine markalaşmış 2 işlemci üreticisinden biri.Böyle firmaların planlarının 3-4 yıldan bile daha uzun süreli olduğuna eminim.Yani diyeceğim o ki hiç bir firma AMD nin 4-5 önceden mimari tasarımını,üretim planını,karşılaşılıcak sorunları ve bunların çözümlerini,satış stratejisini belki aklımıza bile gelmeyecek onlarca faktörü hesapladığı bir teknolojiyi alıp zırt die kopyalıyamaz da geliştiremezde.Yazılımdan bahsetmiyorum bile.İşlemci mimarisini alıp kopyalamak iphoneun klonunu yapmak kadar basit bişey değil koskoca firmada çalışan okadar yöneticinin okadar mühendisin sizin söylediklerinizin olacağını hesaplayamaması ihtimali varmı sizce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogo argentino -- 17 Haziran 2011; 21:11:53 >
  • @Fx57

Emek vermişsin, uğraşmışsın. Ellerine sağlık. Teşekkür ederim. Ancak bir eleştirim olacak.

Haberleri gereksiz yere uzatıyorsun. Haberin içeriği ile ilgili geçmişte ne varsa anlatıyorsun. Hem de uzun uzun. Hikaye gibi. Şu haberi okurken her paragraf herhalde bir sonraki paragrafta mimariyi anlatmaya başlayacak dedim. Ama nafile. Tam 7 paragraf boyunca ilgili ilgisiz bir çuval şey yazmışsın. Teee R600'e gitmişsin. O da yetmemiş. AMD nin işlemci tarihine girmişsin. Bu durum hem okuyucuyu sıkıyor (en azından beni) hem de haberin okunma sayısını ciddi oranda düşürüyor.

Bilmem dikkate alır mısın? Bence bir haber yazarken o haberin içeriği ile ilgili geçmiş tarihi anlatmaktan vazgeçmelisin. Link ver geç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Yazıdan çıkarttığım düşünceler:

Ölür müsün ?

Kesinlikle katılıyorum fikirlerime tercuman oldun. Ayrıca fikirleri önceden söylemese beceriksiz konumuna düşmez. Bulldozerde gördük halk arasında bir tabir vardır, fikir varda zikir yok diye, sen 5 yıldır bulldozer anlat sonra çıkarıcam de biz işlemci beklerken habire erteleme haberleri okuyalım. Karizmayı boşuna çizdirmez en azından.
  • Çogu yorum konuyu anlamakdan ve haberde bahsedilenlerden bi haber, bu haberi okuyan oyuncuların ilk yorumları kaç FPS verecek, 3 GTX 580 olsa ne olur, gibi konu ile alakasız yormlar gelmiş.

Burada bahsedilen AMD ve INTEL in halihazırda artık işlemci ve ekran kartlarını CPU nun içersinde birleştirmiş durumda ve bunu bir adım daha öteye götürerek GPU ların yüksek hesaplama güçlerini CPU ile birleştirmeyi ve birbiri ile uyumlu çalıştırmayı hedefliyor...

Şu kilit noktaya dikkat ederseniz haberin ana hatlarıyla vermek istediği mesajı daha iyi yakalayabilirsiniz..

quote:

Fusion teknolojisinin yani CPU+GPU konseptini baz alan yeni nesil işlemcileriyle AMD'nin hedefi, işlemciye entegre olarak gelen yüksek performanslı grafik işlem birimlerini, paralel iş yükleri için yardımcı işlemci olarak kullanabilmek
  • amd çalesıyor aferin
  • quote:

Orijinalden alıntı: TURK-ŞAD
    Çogu yorum konuyu anlamakdan ve haberde bahsedilenlerden bi haber, bu haberi okuyan oyuncuların ilk yorumları kaç FPS verecek, 3 GTX 580 olsa ne olur, gibi konu ile alakasız yormlar gelmiş. Burada bahsedilen AMD ve INTEL in halihazırda artık işlemci ve ekran kartlarını CPU nun içersinde birleştirmiş durumda ve bunu bir adım daha öteye götürerek GPU ların yüksek hesaplama güçlerini CPU ile birleştirmeyi ve birbiri ile uyumlu çalıştırmayı hedefliyor... Şu kilit noktaya dikkat ederseniz haberin ana hatlarıyla vermek istediği mesajı daha iyi yakalayabilirsiniz..
    quote:

Fusion teknolojisinin yani CPU+GPU konseptini baz alan yeni nesil işlemcileriyle AMDnin hedefi, işlemciye entegre olarak gelen yüksek performanslı grafik işlem birimlerini, paralel iş yükleri için yardımcı işlemci olarak kullanabilmek

Canım kardeşim. İyi doğru söylüyorsun da ben o konuya girmedim. Yoksa dediğin doğru. Yalnız benim yazdıklarımı takip eden, okuyan arkadaşlar bilirler ki ben GPU'nun CPU ya yardım etmesi gerektiğini, şu an piyasada bulunan GPU ların CPU lardan çok daha güçlü olduğunu ve o gücün sistemde öylece ölü olarak yattığını ve çok az kullanıldığını çooook önceden söyledim. Hatta GPU'nun artık daha fazla kullanılmaya başladığını ve Internet Videoları ve Flash donanım ivmelendirme, Video Convert, DXVA Video GPU hızlandırması gibi şeylerde kullanıldığından dolayı artık ekran kartının daha fazla işlerde kullanıldığını ve çok güçlü bir CPU almaktansa daha iyi ekran kartı almanın artık öneminin arttığını en az 6 ay önce söyledim. Hatta bundan bir kaç ay önce kendime 75$ lık işlemci ama 250$ lık ekran kartı aldım. Eğer benim düşündüğüm gibi (veya AMD'nin) GPU , CPU ya işletim sistemini de hızlandırmada daha fazla yardımcı oluyor olursa bundan sonra AMD'nin üreteceği tüm CPU'ların içerisinde GPU olacaktır. Umarım AMD dediklerini başarır da uyuyan güç GPU lar sistemde de kullanılır.

Hatta konuyla ilgili, bir konuşmada ben GPU işletim sistemini hızlandıramaz mı diye bir konu sormuştum ve ATYAY arkadaşımız da şu anki sistemle epey zor demişti. Ama AMD olayı çözmüş ve benim sorumu bir nevi cevaplamış. Düşündüğüm şeyi yapıyorlar.

Bu arada Metyu arkadaşımızın yazdıklarını da beğendim. Hepsi gözümün önünden geçti. Hakikaten güzel yazmışsın M@U , zevkle okudum...

-----------
    Ekleme:

Yukarıda yazdığım "Ben zaten GPU'nun CPU ya yardım etmesi ile ilgili yazı yazmıştım" ile ilgili baktım.
    Bugün ayın 17 si ve Haziran.
    Ben 6 Ocakta yani bundan 5 ay 11 gün önce GPU hızlandırması ile ilgili bir takım şeyler yazmışım. Konu şurada:

http://www.donanimhaber.com/tm.asp?m=45757622&mpage=1#45761553

Yalnız ilgilenen varsa alta kadar okusun. Çünkü daha altta 2-3 tane daha cevabım var ve en altlara doğru ATYAY arkadaşımızın konuyla ilgili yorumu var.

O da bunu okuyunca bakalım ne diyecek. Onun da benim gibi çok heyecanlanacağına eminim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 17 Haziran 2011; 23:10:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Solitude
    http://forum.donanimhaber.com/m_7619417/mpage_1/f_/key_gpu%2Ccpu//tm.htm#7619417

Evet. Haziranda konuyu konuşmuşsun.

Ben 6 Ocak'ta bunun olacağını söyledim.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.