Şimdi Ara

AMD'nin Ati'yi alacağını duyurmasından bir yıl sonra pazarın durumu ve pazar payları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hatırlayacağınız gibi AMD, ATi Teknolojilerini 24 Temmuz 2006 tarihinde satın alacağını açıklamıştı. Bu satın alma işlemi AMD’ye 5.4 milyar dolara mal oldu (4.2 milyar doları nakit ve 1.2 milyar doları hisse olmak üzere). O tarihlerde bu satın alma işlemi sonucu sektörün olası gidişatı hakkında birçok farklı düşünce ortaya atıldı. Bunlardan birisi AMD’nin ATi’yi satın alması ve Intel’in de yüksek performans segmenti grafik pazarına zamanla girmesiyle Nvidia’nın pazarda çok ciddi sıkıntılar çekeceği ve gitgide küçüleceği yönündeydi. Nvidia’dan Derek Perez ise durumu daha farklı değerlendiriyordu: Nvidia Geforce, SLI, nForce ve Quadro ürünleriyle rakibi ATi’yi tüm cephelerde yenmişti ve ATi içinde bulunduğu durumdan bir çıkış yolu arıyordu, aynı birkaç yıl önce 3Dfx’in yaptığı gibi.

Şimdi isterseniz AMD’nin ATi’yi satın alacağını açıkladığı tarihten yaklaşık bir yıl sonra yani şu anki pazarın durumuna göz atalım.

AMD'nin Ati'yi alacağını duyurmasından bir yıl sonra pazarın durumu ve pazar payları

John Peddie Research araştırma şirketinin verilerine göre 2007 yılı 2. çeyreğinde 83.1 milyon grafik cihazı satıldı.

Hatırlayacağınız gibi 2007 1. çeyreğinde Nvidia Intel’in neredeyse gelenekselleşmiş masaüstü grafik pazarı liderliğine bir son vermiş ve masaüstü grafik pazarda lider konumuna gelmişti. Bu çeyrekte de durumun değişmediğini görüyoruz. Masaüstü grafik pazarında Nvidia % 43’lük pazar payıyla birinci iken Intel % 38.5’lik pazar payıyla yine Nvidia’nın gerisinde kalıyor.

Gelecekte masaüstü grafik pazarını geçmesi beklenen ve üreticilerin çok önemle üzerinde durdukları mobil segmentte ise işler daha değişik. Intel çok güçlü olduğu bu segmentte % 51.5’lik pazar payına sahip ve açık ara farkla lider konumda bulunuyor. Nvidia % 27’lik pazar payıyla ikinci sırada iken AMD’nin pazar payı ise % 21. Burada Nvidia’nın mobil segmentte hızla pazar payı kazandığını görüyoruz. 1. çeyrekte % 23.2’lik pazar payına sahip AMD bu çeyrekte % 21’e gerilerken, Nvidia %20’den % 27’ye yükseliyor.

Toplam grafik pazarında ise durum şöyle:

Intel: % 37.6
    Nvidia: % 32.6
    AMD: % 19.5
    Via: % 7.7
    SiS: % 2.5
    Matrox: % 0.2
    Diğerleri: < % 1

Genel durum bir önceki çeyreğin sonuçlarıyla kıyaslanınca Nvidia’nın bu çeyreğin açık ara galibi olduğu ve Intel’le arasındaki farkı hızla kapattığı ortaya çıkıyor ( % 10.2’den % 5’e ). Nvidia bir önceki çeyrekte % 28.5 olan pazar payını bu çeyrekte % 32.6’ya çıkardı. Intel bir önceki çeyrekte % 38.7 pazar payına sahipken şimdi % 37.6’ya düşmüş durumda. AMD cephesinde ise işler daha kötü. Bir önceki çeyrekte % 21.9 pazar payına sahipken şimdi % 19.5 seviyesine gerilemişler.

AMD’nin yaşadığı gerilemenin sebeplerinden birisi olarak HD 2400 ve HD 2600 serisi kartlarını piyasaya rakibinden çok daha geç sürmüş olması gösteriliyor. Bu kartlar her ne kadar şu sıralar rakipleriyle olan satış grafiklerini yarı yarıya konumuna getirmiş olsalar da sular bir türlü durulmuyor zira UVD konusunda bazı sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Ama bundan çok daha önemli olan bir konu var ki o da AMD’nin bu kartlarda uyguladığı fiyat politikaları. AMD rakiplerinden çok daha geç piyasaya sürülen ve pazarın istediği seviyede performans sunamayan bu kartları 65 nm teknolojisi ile üretiyor ve son derece ucuza mal ediyordu. Ayrıca bu kartlar rakiplerinden çok daha az güç tüketiyorlar. Tüm bu sebepler bu kartları OEM üreticilerinin gözdesi yaptı. Ancak AMD bu kartları performans olarak kendilerinden daha iyi bir grafik sergileyen rakiplerine karşı o kadar ucuz bir seviyeden piyasaya sundu ki bu kartların kar marjlarının çok düşük olduğu ve AIB partnerlerinin durumdan hiç memnun olmadığı belirtiliyor (AIB partnerlerinin kar marjlarının % 5 civarı olduğu belirtiliyor). Zaten maddi açıdan zor günler geçiren AMD’nin pazar payı kaybetmemek adına piyasada yüksek hacimli olarak satılan ve iyi iş yapan yegane modelleri olan bu kartları düşük kar marjlarıyla satması akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Bunun etkilerini bir sonraki çeyrekteki pazar paylarında ve AMD'nin finansal raporunda göreceğiz.

Bir diğer önemli sorun da AMD’nin mobil segmentte ciddi pazar payları kaybetmesi. Nvidia’nın mobil segmentteki başarısı büyük ölçüde Geforce Go 7 serisine ait. Bilindiği gibi Nvidia bu ürünlerinde ve mimarisinde mümkün olduğunca düşük maliyet ve düşük güç tüketimine rağmen performans açısından da son derece rekabetçi ürünler ortaya koymuştu.

Dediğimiz gibi AMD'nin ATi'yi satın alacağını açıklamasının üzerinden bir yıl geçti ve şimdilik pazarın durum böyle. İleride neler olacağını hep beraber göreceğiz.

http://www.firingsquad.com/hardware/amd_ati_merger/page6.asp
    http://www.reghardware.co.uk/2007/05/02/q1_graphics_stats/
    http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20070731214149.html
    http://www.beyond3d.com/content/articles/52
    http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2216&Itemid=34
    http://www.techpowerup.com/archive.php?36072

• Ellerine sağlık hepsini okumadım ama neden böyle bi konu açmaya gerek duydun?
  • Güzel bir yazı olmuş sağol dostum.

AMD ve ATI, hem CPU hem VGA olarak bekleneni veremediler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Locker

Ellerine sağlık hepsini okumadım ama neden böyle bi konu açmaya gerek duydun?

Pazarın durumunu takip eden kişilere kendi ufak notlarımı da dahil ettiğim bir haber sunmak istedim. Ayrıca 2007 yılı 2. çeyrek pazar payları da nedense toplu bir haber olarak verilmemişti, ondan böyle birşeyler karalayayım dedim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kobb

Pazarın durumunu takip eden kişilere kendi ufak notlarımı da dahil ettiğim bir haber sunmak istedim. Ayrıca 2007 yılı 2. çeyrek pazar payları da nedense toplu bir haber olarak verilmemişti, ondan böyle birşeyler karalayayım dedim.

anladım tekrar ellerine saglık
  • Eline sağlık arkadaşım..
  • Güzel yazı olmuş gerçekten.. Eline sağlık..
  • quote:

Orjinalden alıntı: kobb

quote:

Orjinalden alıntı: Locker

Ellerine sağlık hepsini okumadım ama neden böyle bi konu açmaya gerek duydun?

emeğine sağlık
    bu aralar forumda hiç rastlıyamadık sana özletme kendini güzel bilgilerinden araştırmalarından
    mahrum etme bizi tekrar emeğine sağlık.

• Harbi çok gerekli ve okunası bir yazı.

Piyasayı ve Grafik üreticilerini yakından takip edenler için çok iyi olmuş.

Ellerine sağlık.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.