Şimdi Ara

AMD İŞLEMCİLERDE 'PERFORMANS PATLAMASI' Ram OC Sub Timing Kazanımları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
15
Favori
2.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • En çok sub timingler Fps getiriyor. (intel'de de kazanım var ama gördüğüm kadarıyla daha az)

Aynı işlemci ile SADECE RAMDEN KAZANILAN fark yaklaşık %17 civarı arkadaşlar işlemci sabit aynı frekansta aynı oyunda denerseniz aynı sürüm olmasına dikkat edin yeni sürümlerinde oyunun kendisinden performans düşüşü var ama gene farkı görürsünüz fark sürüm içinde tutarlı olacaktır çünkü.

Ryzen 2600 @ 4GHZ Sabit + 3400mhz cl14 full subtiming optimizeli sonuç = 152fps (Micron e-die)

AMD İŞLEMCİLERDE "PERFORMANS PATLAMASI" Ram OC Sub Timing Kazanımları

Ryzen 2600 @ 4GHZ Sabit + 3000mhz cl16 otomatik xmp sonuç = 130fps (Micron e-die)

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ram-timings-und-deren-einfluss-auf-spiele-und-anwendungen-amd.1269156/

AMD Ryzen 7 3800X Sub timing ram oc sonuçları

2700X Sub timing ram oc sonuçları

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/10.html

3950x Sub timing ram oc sonuçları (Çağlarcım tomb raider da ki fark sürümden gibi görünüyor)

PRATİK RAM OVERCLOCK REHBERİ

Bu programda herşey var.
    https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

RAMİNİN ÇİPİNİ ÖĞRENMELİSİN =>http://www.softnology.biz/files.html

işlemcin 2000 serisi ise zen+ 3000 serisi ise zen 2 yi seç

Ramin özelliklerini gir 2 slot mu çipi micron mu samsung mu vs dual rank mi single rank mı vs.

Anakartı b450 seç veya ne kullanıyorsanız.

oc yapmak istediğin hızı seç.

safe ayarlar var fast ayarlar var.

Advanced kısmında da ayarlar var onlarıda yap.

Biosta bütün herşeyi aynı ayarla kaydet.

Bu şekilde deniceksiniz.

Pc açılmazsa anakarttan biosu resetlemeniz lazım en kolay yöntem bios pilini çıkarıp bir süre sonra takmaktır. (Bilgisayar kapalı fiş çekili olacak)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 17 Mayıs 2020; 10:53:40 >

• Size @yamaci1771 arkadaşımızın corsair lpx en ucuz ramler ve en ekonomik sınıf bir bord ile "RENDER" işlemcisi denilen 2700X in oyun işlemcisi denilen 5.1ghz oc 9600k dan uygun koşullarda nasıl daha iyi performans verdiğinin bir örneğini sunacağım tabiki ram timing ve biraz özen sayesinde.

Bu gamernexus incelemesi buraya bakan 4.2 oc li 2700x in skorunu eh idare eder kapasitesi bukadar diye görüp geçecektir. (111.4fps bu sayıyı unutmayın)

Bu gamernexus ile benzer koşullarda 2700x stok + 3200 14-20-14-14-34 (subtiming düzenlemesiz) Skor yakın.

Bu gamernexus ile benzer koşullarda 2700x stok + 3200 14-20-14-14-34 (subtiming düzenlemeli) Stok 2700x i geçtik..

Buda gamernexus ile benzer koşullarda SMT KAPALI 8/8 2700X@4300MHZ OC + 3200 14-20-14-14-34 (subtiming düzenlemeli) Benzer işlemcilerin 8700k hatta 5.1GHZ 9600K dahil hepsini geçtik.

Testler elimizde 2080ti olmadığı için 1080p Medium yerine 720p medium ayarda yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 17:53:1 >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    bende şu an 2 farklı ram var team force hynix ramlara sahip overlocksuz hali cl16 18 18
    bide cruical aldım yeni seri oda cl15 16 16 ama çipleri micron sizce hangisi kalitelidir dostum?
  • i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Ballistix https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-crucial-ballistix-8-gb-3000-mhz-ddr4-bl8g30c15u4b-kutusuz-fiyati,639092897.html

Linkteki ürünse veya sport lt bunun önceki versiyonuysa ben onu tercih ederim yani Micron e-die yalnız Hynix cjr ile de iyi işler çıkarılıyor oda kötü ram değil ama hynix Cjr ise 2 si arasında ben Micron e-die tercih ederim.
    Ama 2 side benzer performanslar çıkarabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 18:25:12 >
    hocam benimki en yeni kasa şuan kendi sitesinde gösterdiği
    siyah kaplamalı cl15/16/16 yazan şu ram chip öğrenme programı bozuk sanırım her açtıgımda farklı bişey söylüyor C die B die H die anlamadım

almanyadan cl16 3600 versiyonu alacaktım ama sanırım gerek yok kendimiz yapabiliriz?
    https://www.crucial.com/catalog/memory/ballistix

BL2K8G30C15U4B

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i Am Not Dead -- 6 Mayıs 2020; 18:50:13 >
  • i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Micron e die cıkarsa ki bildiğim kadarıyla hepsi öyle çıkıyor yapabilirsin. (4 adet 16gb modül var alttaki testte ondan az biraz gecikmeler yüksek 2x8gb da daha düşük olacaktır)

https://www.techpowerup.com/review/crucial-ballistix-gaming-memory-ddr4-3200-mhz-cl16/7.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 18:55:56 >
    bide şöyle bi olay varya DDR4 PC4-24000 cl16 olanda bu değer şu şekilde DDR4 PC4-25600 acaba içinde fiziksel olarak değişiklik varmıdır?
    hocam ondan turkiyede yok oyuzden türkiyeye gönderimde yok n11 den aldım nişanlımda almanyadan gelemiyor kur uçmadan 325tl den aldım tanesini cl15 3000mhz olanları
  • Bu konuda internette tonla kaynak var nasil yapilacagini merak eden arkadaslar icin;

Calculator'i indirmek icin >> Link

Ornek bir Reddit tartismasi icin >> Link

Ornek bir Youtube videosu icin >> Link

Daha guvenilir bir Youtube videosu icin >> Link

Yalniz unutmayin, RAM alt zamanlamalarda yaptiginiz ayarlamalar sistemin boot edilememesine, hatta BIOS'u bile acamamaniza sebep olabilir. Jumper kullanarak BIOS sifirlamayi bilmiyorsaniz kesinlikle bulasmayin. Mumkunse agresif denemeler yapmayin, "Safe" seceneginde kalin. BIOS icerisinde de isimleri her zaman ayni yazmiyor, neyin ne olduguna dikkat edin, yanlis ayarlar atamayin.

Ozetle> saatlerimi harcayamam diyenler linklere tiklamasin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CCaaNN -- 6 Mayıs 2020; 19:31:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Bu konuda internette tonla kaynak var nasil yapilacagini merak eden arkadaslar icin;

Calculator'i indirmek icin >> Link

Ornek bir Reddit tartismasi icin >> Link

Ornek bir Youtube videosu icin >> Link

Daha guvenilir bir Youtube videosu icin >> Link

Yalniz unutmayin, RAM alt zamanlamalarda yaptiginiz ayarlamalar sistemin boot edilememesine, hatta BIOS'u bile acamamaniza sebep olabilir. Jumper kullanarak BIOS sifirlamayi bilmiyorsaniz kesinlikle bulasmayin. Mumkunse agresif denemeler yapmayin, "Safe" seceneginde kalin. BIOS icerisinde de isimleri her zaman ayni yazmiyor, neyin ne olduguna dikkat edin, yanlis ayarlar atamayin.

Ozetle> saatlerimi harcayamam diyenler linklere tiklamasin.
    Onu ben şöyle çözdüm anakartın üstünde cmos reset butonu olmuyor genelde ama kasada 1 adet power 1 adet reset için buton olur reset için olan butonu tuttum cmos jumper a bağladım bilgisayarı kapatıp kasadaki resete basınca bios resetleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 19:35:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Onu ben şöyle çözdüm anakartın üstünde cmos reset butonu olmuyor genelde ama kasada 1 adet power 1 adet reset için buton olur reset için olan butonu tuttum cmos jumper a bağladım bilgisayarı kapatıp kasadaki resete basınca bios resetleniyor.

Alıntıları Göster
    bayildim bu cozume. ben eski usul kasa kapagini ac, tornavida ile kisa devre yap yontemi ile cozuyodum, bu tip bir cilginliga girisirsem ayari tutturana kadar bu sekilde deneyeyim.

Yine sonuc ayni, ben bu islerde bilgiliyim, ugrasmayi severim demiyorsaniz bu konu hic sizlik degil.

• CCaaNN kullanıcısına yanıt
    Beleş cmos clear buton kadar güzel birşey yok dene zaten reset kablosunun 2 pini direk uyuyor cmos reset jumpera sonra kasayı kapa nekadar bozarsan boz biosu çat reset hemen açılır.

• Yani uzun lafın kısası evdeki hesap çarşıya uymuyor arkadaşlar biz gamer nexus un 3200 cl14 ama sadece xmp açılmış ekstra ayar yapılmamış oc li 2700x skorunu görsek bu işlemcinin evde çok ucuza alınan micron b die yahu ne micron e die ne samsung b die onlar olsa skor daha iyi olur herneyse ucuza alınan ramle ve biraz öz veri ile deneme ile atıyorum ör: smt kapatmak mesela (bazen çok iyi sonuç verir) 6-7 basamak yukarı çıkıp o envayi torik oyun işlemcileri 8700k@stok veya 5.1ghz oc li 9600k yı (8 gerçek çekirdek destekli oyunlarda özellikle) geçebildiğini göremeyecektik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 20:43:52 >
  • elimde corsair lpx 3200 mhz cl16 samsung bdie bellekler var fakat bu işi bi türlü beceremedim. ne demediysem anakartı boot edemedim. işlemcim 3700x, anakartım b450m mortar max.
  • loiloyse kullanıcısına yanıt
    Trash b-die ler var etiket b-die gözüküyor ama verimsiz.

Ramleriniz bu sitede bulunamıyorsa muhtemelen kalitesiz b die lerdendir.

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Trash b-die ler var etiket b-die gözüküyor ama verimsiz.

Ramleriniz bu sitede bulunamıyorsa muhtemelen kalitesiz b die lerdendir.

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/
    tRC de XMP profilindeki 54 değerinde değil, 75 değerinde çalışıyor. ben bu ramleri satsam iyi olabilir.
  • loiloyse kullanıcısına yanıt
    En kötü şu linkteki ramin 3000/3200mhz 2 adet tek yada dual kit olanını al onlarla uğraş micron e-die en azından potansiyeli yüksek.
    https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-crucial-ballistix-16-gb-2x8-3000-mhz-ddr4-bl2k8g30c15u4b-fiyati,652798130.html

Samsung b-die lere ulaşmak için uygun fiyatada olsa yurt dışından getirtmek lazım ha becerebiliyorsan en iyisi samsung b-die verdiğim sitede bolca seçenek var hangisine ulaşabilirseniz artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 21:31:10 >
  • CCaaNN kullanıcısına yanıt
    hocam ben 3 kere bu ise kalkistim hepsinde biosa dahi giremedim care cmos :d bana yardimci olabilecek bir babayigit var mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.