Şimdi Ara

AMD geri döndü: Ryzen işlemci ailesi çok iddialı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
184
Cevap
2
Favori
7.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xgny58x

Diğer Zen konusundaki abimizin vermiş olduğu bilgiler bak bakalım kaç tane işlemciyi geçmiş neler yapmış. Nvidia'da AMD'de sorunlu sürücü çıkarıyor zamanında ekran kartı yakan sürücüyü AMD çıkarmamıştı hatırlatırım. O sürücü AMD'nin olsaydı yerden yere vururdunuz.

Alıntıdır!!!!
    ''Performanstan çok fiyat konuşulmuş. Oysa yeni duyurulan bir işlemcinin genelde performansı didiklenir.
    AMD genelde makul fiyat verir. Bunun sadece istisnası vardır.

Son FX olan piledriver serisinin asıl rakibi intel 2xxx serisi idi.
    8941 passmark FX-8350 işlemic 8504 passmark I7-2600K arasında FX çok daha ucuzdu.
    6335 passmark FX-6300 işlemci 6442 passmark I5-2500K işlemciden çok ucuzdu.
    FX-4 serisi mantıksızdır. FX-6 ile büyük perf farkına az fiyat farkı var.

Bazıları oyunda dökülüyor diyebilir. Bu FX rezil olduğundan değil tek çekirdek destekleyen DirectX rezil bir arayüz olduğundandır.
    Her şey oyun değil ve 5-6 yıllık FX serisini tutup da 3xxx-4xxx-5xxx-6xxx intellerle karşılaştırmayın.

Core 2 ve Phenom II arasında da aynı durum vardı.
    En çok satılan Core 2 Quad Q6600 işlemci 2988 passmark iken 4247 passmark Phenom II X4-965 BE işlemci yarı fiyatınaydı. 4271 veren Q9650 ise 3-4 katı fiyatınaydı. Q9770X ise 4665 pasmark için 1500 dolarcık istiyordu 965BE 249 dolara satılırken. Dandik C2D işlemciler bile daha pahalıydı.

Daha geriye gidersek 490 passmark veren Pentium 4 EE 3.8 işlemci 1049-1099 dolarken 744 passmark veren FX-55 işlemci 599-649 dolardı.
    576 veren Athlon 64-3000 işlemci de 355 veren Pentium 4-3000 işlemciden çok daha ucuzdu.
    Daha da geride 355 veren Athlon XP-2500 ise yine 355 veren P4-3000 işlemcinin yarı fiyatınaydı. (bulabilirsen tabii [?IMG])

Daha da geride P4-2400 işlemciye denk olan K7 Athlon Thunderbird 1400 işlemci çok daha ucuzdu. Tepelediği Pentium III serisinden bile ucuzdu.

Öncesinde Pentium II ve III serisini alteden ilk K7 Athlon serisi de çok daha ucuzdu.

K6-III serisi pentium II serisinin ensesindeydi ama dandik celeronlarla aynı fiyattaydı.

K6 serisi Pentium MMX serisi ile denkti ve yine çok ucuzdu.

K5 serisi çok çok ucuzdu ama düz Pentium karşısında alınmayacak kadar rezildi. (AMD'nin en kötü serisidir. İntel için ise P 4 bunun adayıdır)

486 işlemcilerde 120 MHz amd olanlar 100 MHz intellerden hem hızlı çok daha ucuzdu. Hatta Pentium 90 ile denktiler. 150 Mhz gören 586 serisi de daha hızlı olmasına rağmen ucuzdu.

AMD 384-40 işlemci İntel 386-33 işlemciden hem hızlı hem ucuzdu.

AMD 286-16 de intel 286-12 işlemciden ucuzdu. (en pahalısı harris 286-25 olanlardı, kullandım)

Ben taa İntel 8080 - Zilog Z80 işlemcileri görmüş, CP/M diye bir OS kullanmış (DOS bile yoktu) bunlara ASM kod yazmış bir moruğum.

AMD fanı filan da değilim. Intel de kullandım AMD de. Hatta Cyrix, IBM ve Harris işlemci de kullandım. (I-8086, H-286, A-386, I-486-25, A-486-100, C-586-150, I-P 166, C-MII, I-P MMX, I-PII-300, A-Athlon 700, Athlon Xp, Athlon 64, Phenom II ve FX-8320) Her zaman dolar başına en fazla perf veren F/P işlemcileri aldım. FX-8320 alırken de cebimden çıkan her dolar için en fazla performansı veren F/P kralıydı. Oysa rahat üst seviye I7 alabilecek durumdayım.

Oyunla pek ilgim olmadığından FX-8320 beni epey götürür. Anca 1-2 seneye kadar yenilerim ve yine dolar başına perf oranına bakarım.

Bildiğim şudur; denk perf veren AMD-Intel işlemciler arasında AMD her zaman çok daha hesaplı olmuştur. Hatta yüksek perf verirken bile yine ucuz olmuştur. Morukluk, pardon tecrübe ile sabittir. [?IMG]
    Cabası soket uyumudur.

Bunun iki istisnası vardır. İlki Athlon 64 X2 ile ilk nesil Core Duo (conroe) arasındadır. Burada AMD pahalı değildir zira akranı-zamandaşı olan çok daha zayıf P4 işlemcilerinden ucuzdu zaten. Durum intelin anormal ucuz işlemci satmasıydı. Bunun iki nedeni vardı. P4 serisi ezilip piyasa %78-80 gibi AMD eline geçince intel fiyatları kendinden beklenmeyecek kadar düşük tuttu tutunabilmek için. İkincisi ise 65-45 nm geçişi nedeni ile intelin aynı wafer ile daha fazla işlemci üretip maliyeti azaltmasıydı. AMD ise hala 65 nm üretiyordu. (benzer şekilde FX piledriver kaşınıda intel 2xxx serisi de ucuz olmuştur intel geleneklerine göre)

İkincisi ise HD-7xxx serisidir. Burada da yine nm üretim prosesi sorunu vardı. AMD kendi fabrikası yoktu. TMSC ise üretiminde henüz verimsizdi ve wafer başına daha az DİE sağlam çıkıyordu. NVIDIA ise o sıralarda yüksek verimli oturmuş-kanıtlanmış üretim yaptırıyordu. TMSc verimi artınca HD-7XXX fiyatları da olması gereken yere geldi.

ZEN için de anormal fiyatlar beklemiyorum. Üstelik ilk kez intel ile denk nm üretim prosesi söz konusu ve GloFO-samsung üretim verimi de iyi görünüyor. Yani 300 mm wafer için, wafer başına ilk kez intele yakın sayıda DIE üretebilecek, birim die fiyatı düşecek. Intel 14 nm ile Glofo-samsung 14-16 nm verimleri de yakın olduğundan wafer başına sağlam DIE yakınr olacak.

Üstelik pazar payı da düşük şu anda, sanırım%18 gibi birşey. Hem ilk kez üretim sıkıntısı yaşamazken uçuk fiyatlarla çıkarsa kendi ayağına sıkmış olur. Bu nedenle yayılmacı bir fiyat politikası uygulanacağını düşünüyorum. En azından şu 2019 da sona erecek mal anlaşma bitinceye kadar, anlaşmadaki %35 piyasa payı sınırına yaklaşmaya çalışacaktır. Fiyatı da buna göre belirleyecektir.

Özetle Athlon 64 FX ve Pentium 4 EE zamanındaki gibi 1049-1099 dolara karşı 599-649 dolar veya yakın bir şey bekliyorum. Hatta piyasaya yayılabilmek için en üst model bayrak gemisi modeller hariç, çok satan ve esas parayı getiren orta seviye için agresif bir fiyat bekliyorum.

İntel tarihinde üç kez ciddi perf sıçraması olmuş ve üç kez de anormal düşük fiyat görülmüştür.

Perf olarak ilki 8086-80286 geçişidir. Bir anda yaklaşık 6 kat perf artışı olmuştur. Sebebi mimarinin kökten değişmesidir. 8086 tam olmamış, aceleye gelmiş bir modeldi. (Zilog 16 bite karşı, zira 8 bitte Zilog Z80A 10 Mhz görürken Intel 8080A 3 Mhz değerindeydi.) Şimdi düşünsenize 6700K yerine 6 kat güçlüsü gelmiş. [?IMG]x

İkincisi 386-486 geçişidir ki 25 mhz 486 işlemci 25 Mhz 386 işlemciden iki kat kadar hızlıdır. Sebebi ise iç yapıda tek 32 bit yerine 4x32 bit veri yolları, cache eklenmesi ve bir çok komutun 2-3 yerine tek çevrime indirilmesidir. Dahili FPU iyi gelmiştir.

Üçüncüsü ilk nesil I serisinden 2xxx serisine geçiştir. Öncekiler kadar fark olmamıştır ama 486 zamanından beri en fazla perf sıçramasıdır. Phenom II ile Core 2 ve ilk nesil I serisi tepelenince intelde yeni bir P4-Athlon 64 durumu yaşanır mı korkusu oldu. Zira FX için acaip şeyler söyleniyordu ama ilk nesil buldozer fos çıktı sonradan. Yine de bu geçmiş korkusu ve ya FX acaip gelirse telaşı 2xxx gibi efsane bir seriyi çıkarmaya zorladı inteli. Bugün 2600K-2700K hala çok iyiyse sebebi bu paniktir. İntel kendinden beklenmeyecek kadar perf artışı verdi. Bulldozer foslayınca, pilediriver de anca 2xxx serisine denk olunca gevşedi. Yeni FX de çıkmayınca artık gıdım gıdım, %5-7 gibi perf artışıyla gidiyor. Tabi fiyatlar da kol yerine bacak seviyesine çıkıyor.

Fiyat olarak ise ilki Pentium II zamanıdır. K6-III bunun tepesine yarı fiyatına binince ilk dandik celeronları acaip ucuz vermişti. Gerçi yine de K6-III ve K7-Duron serisi hem çok daha hızlı hem de biraz daha ucuzdu. Yine de intelden beklenmeyecek bir fiyattı.

İkincisi conroe çekirdek ilk nesil Core Duo serisidir. Athlon 64 karşısında P4 ezilip piyasa payı %20 seviyesine inince panikleyip, nm üretim prosesi avantajını da kullanarak tarihinin en ucuz fiyatlarını çekmişti.

Üçüncüsü ile harika işlemciler olan Phenom II X4 karşısında Core 2 ve ilk nesil I serisi yenilince, FX acaip mi olur korkusu ile 2xxx serisinin uygun fiyatlarıdır. Yukarda yazdım. Daha da böyle fiyatlar görmedik zaten.

AMD-Intel babamın oğlu değil, parası da cebime girmiyor. Yola gelmez bir F/P taraftarıyım. Ama AMD tekrar rekabete dönemezse işler kötü. Bizi iyice öpmeye başlayan intel işi iyice azıtıp olayı RTÜK nedeniyle yazamayacağım aşamalara taşıyabilir. [?IMG][?IMG]

Bu nedenle yeterli perf ve uygun fiyatlı AMD ürünler hepimizin yarına olacak. Buna uygun fiyatların oluşacağını umuyorum. en azından yine inteli telaşlandırıp adam gibi perf artışı ve uygun fiyat vermesini sağlar belki.''

Tamam.

• Ne olursa olsun en azından sektöre rekabet gelsin ne AMD ne İNTEL babamın şirketi değil fiyatlara 20 dolar bile yansısa bu rekabet bizim için büyük kar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legolas246

Erdi bey merhabalar.

Her şey iyi güzel de neden Mesut Çevik gibi konuşmaya çalışıyorsunuz, sizin normalde daha hızlı ve akıcı bir üslubunuz var.

Mesut beyin anlatımı tane tane herkesin anlayabileçeği şekilde olduğu için örnek almış olabilir heleki konu işlemçi mimarisi gibi karışık bir konuysa tane tane anlatım şart.
  • Gözümle görmeden inanmam.

AMD hep performanslı işlemciler yaptı ama uygulamalar ile bir türlü barışamadı. Sonuç %50 load'u geçemeyen ve oyunlarda yavaş kalan işlemciler.

Bakalım güncel oyunlarda adam gibi tarafsız sitelerin yaptıkları bechler ne dicek.

• Amd sana aşığım
  • MegaWolt38 kullanıcısına yanıt
    Başkaları aşağılıyıcı cevap verince kızıyorsun ama senin yaptığın terbiyesizlik daha büyük okumadan tamam yazmış sadece. Sonrada millete laf söylüyor. Orada yazılanları okusaydın anlardın bunu yazanda forumdan bir abimiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xgny58x

Diğer Zen konusundaki abimizin vermiş olduğu bilgiler bak bakalım kaç tane işlemciyi geçmiş neler yapmış. Nvidia'da AMD'de sorunlu sürücü çıkarıyor zamanında ekran kartı yakan sürücüyü AMD çıkarmamıştı hatırlatırım. O sürücü AMD'nin olsaydı yerden yere vururdunuz.

Alıntıdır!!!!
    ''Performanstan çok fiyat konuşulmuş. Oysa yeni duyurulan bir işlemcinin genelde performansı didiklenir.
    AMD genelde makul fiyat verir. Bunun sadece istisnası vardır.

Son FX olan piledriver serisinin asıl rakibi intel 2xxx serisi idi.
    8941 passmark FX-8350 işlemic 8504 passmark I7-2600K arasında FX çok daha ucuzdu.
    6335 passmark FX-6300 işlemci 6442 passmark I5-2500K işlemciden çok ucuzdu.
    FX-4 serisi mantıksızdır. FX-6 ile büyük perf farkına az fiyat farkı var.

Bazıları oyunda dökülüyor diyebilir. Bu FX rezil olduğundan değil tek çekirdek destekleyen DirectX rezil bir arayüz olduğundandır.
    Her şey oyun değil ve 5-6 yıllık FX serisini tutup da 3xxx-4xxx-5xxx-6xxx intellerle karşılaştırmayın.

Core 2 ve Phenom II arasında da aynı durum vardı.
    En çok satılan Core 2 Quad Q6600 işlemci 2988 passmark iken 4247 passmark Phenom II X4-965 BE işlemci yarı fiyatınaydı. 4271 veren Q9650 ise 3-4 katı fiyatınaydı. Q9770X ise 4665 pasmark için 1500 dolarcık istiyordu 965BE 249 dolara satılırken. Dandik C2D işlemciler bile daha pahalıydı.

Daha geriye gidersek 490 passmark veren Pentium 4 EE 3.8 işlemci 1049-1099 dolarken 744 passmark veren FX-55 işlemci 599-649 dolardı.
    576 veren Athlon 64-3000 işlemci de 355 veren Pentium 4-3000 işlemciden çok daha ucuzdu.
    Daha da geride 355 veren Athlon XP-2500 ise yine 355 veren P4-3000 işlemcinin yarı fiyatınaydı. (bulabilirsen tabii [​IMG])

Daha da geride P4-2400 işlemciye denk olan K7 Athlon Thunderbird 1400 işlemci çok daha ucuzdu. Tepelediği Pentium III serisinden bile ucuzdu.

Öncesinde Pentium II ve III serisini alteden ilk K7 Athlon serisi de çok daha ucuzdu.

K6-III serisi pentium II serisinin ensesindeydi ama dandik celeronlarla aynı fiyattaydı.

K6 serisi Pentium MMX serisi ile denkti ve yine çok ucuzdu.

K5 serisi çok çok ucuzdu ama düz Pentium karşısında alınmayacak kadar rezildi. (AMD'nin en kötü serisidir. İntel için ise P 4 bunun adayıdır)

486 işlemcilerde 120 MHz amd olanlar 100 MHz intellerden hem hızlı çok daha ucuzdu. Hatta Pentium 90 ile denktiler. 150 Mhz gören 586 serisi de daha hızlı olmasına rağmen ucuzdu.

AMD 384-40 işlemci İntel 386-33 işlemciden hem hızlı hem ucuzdu.

AMD 286-16 de intel 286-12 işlemciden ucuzdu. (en pahalısı harris 286-25 olanlardı, kullandım)

Ben taa İntel 8080 - Zilog Z80 işlemcileri görmüş, CP/M diye bir OS kullanmış (DOS bile yoktu) bunlara ASM kod yazmış bir moruğum.

AMD fanı filan da değilim. Intel de kullandım AMD de. Hatta Cyrix, IBM ve Harris işlemci de kullandım. (I-8086, H-286, A-386, I-486-25, A-486-100, C-586-150, I-P 166, C-MII, I-P MMX, I-PII-300, A-Athlon 700, Athlon Xp, Athlon 64, Phenom II ve FX-8320) Her zaman dolar başına en fazla perf veren F/P işlemcileri aldım. FX-8320 alırken de cebimden çıkan her dolar için en fazla performansı veren F/P kralıydı. Oysa rahat üst seviye I7 alabilecek durumdayım.

Oyunla pek ilgim olmadığından FX-8320 beni epey götürür. Anca 1-2 seneye kadar yenilerim ve yine dolar başına perf oranına bakarım.

Bildiğim şudur; denk perf veren AMD-Intel işlemciler arasında AMD her zaman çok daha hesaplı olmuştur. Hatta yüksek perf verirken bile yine ucuz olmuştur. Morukluk, pardon tecrübe ile sabittir. [​IMG]
    Cabası soket uyumudur.

Bunun iki istisnası vardır. İlki Athlon 64 X2 ile ilk nesil Core Duo (conroe) arasındadır. Burada AMD pahalı değildir zira akranı-zamandaşı olan çok daha zayıf P4 işlemcilerinden ucuzdu zaten. Durum intelin anormal ucuz işlemci satmasıydı. Bunun iki nedeni vardı. P4 serisi ezilip piyasa %78-80 gibi AMD eline geçince intel fiyatları kendinden beklenmeyecek kadar düşük tuttu tutunabilmek için. İkincisi ise 65-45 nm geçişi nedeni ile intelin aynı wafer ile daha fazla işlemci üretip maliyeti azaltmasıydı. AMD ise hala 65 nm üretiyordu. (benzer şekilde FX piledriver kaşınıda intel 2xxx serisi de ucuz olmuştur intel geleneklerine göre)

İkincisi ise HD-7xxx serisidir. Burada da yine nm üretim prosesi sorunu vardı. AMD kendi fabrikası yoktu. TMSC ise üretiminde henüz verimsizdi ve wafer başına daha az DİE sağlam çıkıyordu. NVIDIA ise o sıralarda yüksek verimli oturmuş-kanıtlanmış üretim yaptırıyordu. TMSc verimi artınca HD-7XXX fiyatları da olması gereken yere geldi.

ZEN için de anormal fiyatlar beklemiyorum. Üstelik ilk kez intel ile denk nm üretim prosesi söz konusu ve GloFO-samsung üretim verimi de iyi görünüyor. Yani 300 mm wafer için, wafer başına ilk kez intele yakın sayıda DIE üretebilecek, birim die fiyatı düşecek. Intel 14 nm ile Glofo-samsung 14-16 nm verimleri de yakın olduğundan wafer başına sağlam DIE yakınr olacak.

Üstelik pazar payı da düşük şu anda, sanırım%18 gibi birşey. Hem ilk kez üretim sıkıntısı yaşamazken uçuk fiyatlarla çıkarsa kendi ayağına sıkmış olur. Bu nedenle yayılmacı bir fiyat politikası uygulanacağını düşünüyorum. En azından şu 2019 da sona erecek mal anlaşma bitinceye kadar, anlaşmadaki %35 piyasa payı sınırına yaklaşmaya çalışacaktır. Fiyatı da buna göre belirleyecektir.

Özetle Athlon 64 FX ve Pentium 4 EE zamanındaki gibi 1049-1099 dolara karşı 599-649 dolar veya yakın bir şey bekliyorum. Hatta piyasaya yayılabilmek için en üst model bayrak gemisi modeller hariç, çok satan ve esas parayı getiren orta seviye için agresif bir fiyat bekliyorum.

İntel tarihinde üç kez ciddi perf sıçraması olmuş ve üç kez de anormal düşük fiyat görülmüştür.

Perf olarak ilki 8086-80286 geçişidir. Bir anda yaklaşık 6 kat perf artışı olmuştur. Sebebi mimarinin kökten değişmesidir. 8086 tam olmamış, aceleye gelmiş bir modeldi. (Zilog 16 bite karşı, zira 8 bitte Zilog Z80A 10 Mhz görürken Intel 8080A 3 Mhz değerindeydi.) Şimdi düşünsenize 6700K yerine 6 kat güçlüsü gelmiş. [​IMG]x

İkincisi 386-486 geçişidir ki 25 mhz 486 işlemci 25 Mhz 386 işlemciden iki kat kadar hızlıdır. Sebebi ise iç yapıda tek 32 bit yerine 4x32 bit veri yolları, cache eklenmesi ve bir çok komutun 2-3 yerine tek çevrime indirilmesidir. Dahili FPU iyi gelmiştir.

Üçüncüsü ilk nesil I serisinden 2xxx serisine geçiştir. Öncekiler kadar fark olmamıştır ama 486 zamanından beri en fazla perf sıçramasıdır. Phenom II ile Core 2 ve ilk nesil I serisi tepelenince intelde yeni bir P4-Athlon 64 durumu yaşanır mı korkusu oldu. Zira FX için acaip şeyler söyleniyordu ama ilk nesil buldozer fos çıktı sonradan. Yine de bu geçmiş korkusu ve ya FX acaip gelirse telaşı 2xxx gibi efsane bir seriyi çıkarmaya zorladı inteli. Bugün 2600K-2700K hala çok iyiyse sebebi bu paniktir. İntel kendinden beklenmeyecek kadar perf artışı verdi. Bulldozer foslayınca, pilediriver de anca 2xxx serisine denk olunca gevşedi. Yeni FX de çıkmayınca artık gıdım gıdım, %5-7 gibi perf artışıyla gidiyor. Tabi fiyatlar da kol yerine bacak seviyesine çıkıyor.

Fiyat olarak ise ilki Pentium II zamanıdır. K6-III bunun tepesine yarı fiyatına binince ilk dandik celeronları acaip ucuz vermişti. Gerçi yine de K6-III ve K7-Duron serisi hem çok daha hızlı hem de biraz daha ucuzdu. Yine de intelden beklenmeyecek bir fiyattı.

İkincisi conroe çekirdek ilk nesil Core Duo serisidir. Athlon 64 karşısında P4 ezilip piyasa payı %20 seviyesine inince panikleyip, nm üretim prosesi avantajını da kullanarak tarihinin en ucuz fiyatlarını çekmişti.

Üçüncüsü ile harika işlemciler olan Phenom II X4 karşısında Core 2 ve ilk nesil I serisi yenilince, FX acaip mi olur korkusu ile 2xxx serisinin uygun fiyatlarıdır. Yukarda yazdım. Daha da böyle fiyatlar görmedik zaten.

AMD-Intel babamın oğlu değil, parası da cebime girmiyor. Yola gelmez bir F/P taraftarıyım. Ama AMD tekrar rekabete dönemezse işler kötü. Bizi iyice öpmeye başlayan intel işi iyice azıtıp olayı RTÜK nedeniyle yazamayacağım aşamalara taşıyabilir. [​IMG][​IMG]

Bu nedenle yeterli perf ve uygun fiyatlı AMD ürünler hepimizin yarına olacak. Buna uygun fiyatların oluşacağını umuyorum. en azından yine inteli telaşlandırıp adam gibi perf artışı ve uygun fiyat vermesini sağlar belki.''

Adam usenmemis yazmis bravo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• zotacing kullanıcısına yanıt
    gta 5 oynatıyo öylemi AMD Athlon X2 250 3.0GHZ
  • Teknik detay için Erdi.
    İnceleme için Burak.

• Amd artık bi atak yapsa da intel fiyat düşürmek zorunda kalsa ucuza intel alsak ne güzel olur , hadi amd senleyiz
  • memo006 M kullanıcısına yanıt
    Yazan kişide forumdan bir abimiz o adam üşenmeden bu kadar şeyi yazdı sırf birileri işkembeden sallıyor diye. Bizim insanımızda sağolsun üşenmeden okuyor. Başkası yapınca kızıyor malum şahıs ama kendiside yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

İntel minik bir mola verdi. Kısa zamanda, Kral tahtına geri dönecek..

Babanın şirketi mi intel ?

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

İntel minik bir mola verdi. Kısa zamanda, Kral tahtına geri dönecek..

Babanın şirketi mi intel ?

Evet

• PurposeLess sinan P kullanıcısına yanıt
    muhtemelen göremiyeceksiniz çünkü satıcıları INTEL satın aldı bile...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

AMD'nin ekran kartı sevdası işlemcilerine darbe vuruyor. Adamlar yıllardır işlemci işini bıraktılar, rakibi Intel DDR4'e geçeli 3 sene oldu, AMD hala DDR3'de takıldı kaldı.

Hayır fiyat/performans olarak AMD her zaman en iyisidir ama artık o cazibesini tüketmek üzere.

Örnek verecek olursak;

AMD Athlon X2 250 3.0GHZ / OC 4.0GHZ ve sorunsuz GTA 5 / PES 2017 oynatıyor bu işlemci hala. 2010'da 100TL'ye alınmış bir işlemci.

Ama şöyle bir olay da var;

Eğer bilgisayarda oyundan çok extract işi, video converter işi yapıyorsanız AMD en üst düzeyde bile vasattır. En üst düzey anakart bile verim vermiyor. SSD uyumu rezalet zaten AMD çipsetlerin.

AMD saçma sapan sırf oyun ve fps manyaklarına odaklı bir ticarete geçti ve kaybetmek üzere.

Normal şartlarda eskiden toplama kasa bilgisayarlarda en mantıklı iş AMD işlemci + Nvidia ekran kartıydı.

Şimdi bu ikilen Intel + Nvidia'ya doğru kaymaya başladı. AMD işlemci olarak hiç ısınmayan ama ekran kartları cayır cayır yanan saçma sapan bir strateji de ilerliyor. Ekran kartlarının film-3d-max-autocad vs... görüntü kalitesi ve yazılımı bile Nvidia'nın hala gerisinde.

AMD ekran kartı tamamen 25 yaş altı çocukların fanatizmini kazanmış ve onun gazıyla ilerleyen bir sektör oldu.

Dilerim AMD eski seviyesine geri döner ve işlemci olayında tekrar aynı kaliteye ulaşır.

FM2 vs... gibi saçma soket işlemcileri de bırakmaları dileğiyle.

Direkt AM4 soket DDR4 destek ve uygun fiyat ile bu işi çözmeleri lazım.

Sony firmasına çok benzetiyorum bu aralar, saçma sapan karizma isimler koyarak ürünlerini satabileceklerini ve açıklarını kapatacaklarını sanıyorlar.

Liseliler, 25 yaş altı ve fanatikler cevap vermezse sevinirim.

AMD şimdiye dek hatalar yaptı ama yeni sistemi görmeden bu kötüleme de ne?

Evet SSD ve USB3.0 gibi arabirimlerde geri kaldı diye ben de FX8350 den i5 4690K ya geçtim. Memnunum da.

Ama bunun yanında DDR4 e cidden şu an o kadar gerek var mı? İşlemciler DDR3 lerin aktarım hızında veri işlemeye ne zaman başladı. Ya da SSD ler bu hızlarda yazmaya? Ya da DDR4 lerin gecikmeleri ne durumda?

Adamlar sunumda Zen işlemcilerden 8 çekirdek ve 16 izlekli 3,4GHz işlemcilerini intel in 8 çekirdek 16 izlekli 3,4GHz işlemcisinin karşısına koymuş ve amd destekli öyle slideshow dan ibaret olan uygulamalarda değil de endüstride pek çok kişinin kullandığı uygulamada bu testi yapmış. İşlemcinin TDP değeri intel den 55W daha az.

Ekran kartına gelirsek. AMD ekran kartında da çok iyi gidiyor. NVidia driver işinde iyiydi ama forumda da mesajları görürsen son zamanlarda iyice s**tı sıvadı. AMD nin ise her yazılımı bir öncekinden iyi oluyor. Eksiklerini kapatıp daha da ileriye gidiyor. Mesela Relive NVidia dan çok daha iyi yapmış adamlar.

Performans konusuna gelirsek.

Zamanında GTX960 fiyatına R9 290 aldım. Kaç yıl öncesinin 1200TL ye aldığım kartı hala 1400TL ye satılan karta kafa tutuyor ise. Yazılım güncellemesi ile olmayan özellikler geliyor ise. DX12 tam destek veriyor ise. Kusura bakma insanlar sevmekte haklıdır. He güç tüketimi fazla olabilir. Ama llah aşkına günde 5 saat tam güçte çalıştırsan Türkiye fiyatları ile bile altı üstü kaç TL fark edecekki faturada. Hesaplamıştım komik bir rakam çıkmıştı.

Şu an ikinci el iyi bir fiyata R9 290 alınıp çok iyi bir 1080p oyun deneyimi yaşanabilir mesela.

Fanatizm kısmına gelirsek. O da öyle değil. AMD nin satış yaptığı kitle aslında daha çok kemik kitle. Yeni çömezlere sor AMD nedir diye onu bile bilmezler. Asıl milletin gazı ile işlemci satan da inteldir. Ki bunu AMD açık ara intel i ezerken bile deli gibi intel satılmasından gayet iyi hatırlıyoruz.

Neymiş DDR4 çıkmışmış. İntel 5 serisi 4 serisi ile aynı pin yapısında çıkacak dedi. Sağolsunlar dediğini de tuttu. Bir tane 5 serisi işlemci göremedik sessiz sedasız bir pin farkla 6 çıktı. 7 serisi geliyor haber yok. Niye? Fark yok çünkü.

Bu arada aklın yaş ile o kadar alakası yok ama söyleyeyim 31 yaşındayım.

21 yıldır bilgisayar ile iç içeyim ben 10 yaşında ilk okuldaki hocalar aman bozulur diye kasaya dokunmazken ben temizliğini yapıyordum. Lisede öğretmenlerime ders veriyordum ben ve öğretmenlerim de öyle salla başını al maaşını öğretmenler değillerdi ( bildiğin öğretmenler odasında ben de yaşıtlarıymışım gibi muhabbet ediyorduk ). Kimi fransa da okumuş 3 dil bilen insanlar. Kimi Türkiye ye kaçak akım rölesini getirip sorunlarını çözen adamlar.

Dediğim gibi saçma hamleleri oldu ama illa geçmişe bakacaksan Athlon serisi gibi başarıları da oldu. Yine çok uygun fiyata satın alınıp o fiyata intel sistemden alınamayacak başarımı veren işlemcileri var. AMD nin hatası eski çipsete çok takılması oldu. Çipseti hiç değiştirmeden eskinin üstüne koya koya gitmeye çalıştılar ama olmadı işte. Sonunda komple her şeyi yenilediler. Bakalım heyecanla gerçek verileri bekliyoruz.

Daha hiçbir şey belli değilken yeni işlemcileri "Bir işe yaramazlar" gibi bir bakış açısı ile yermek ne işimize yarayacak. AMD fanlığı değil sizin yaptığınız intel fanlığı oluyor malesef.

• murdocklawless kullanıcısına yanıt
    R9 290 kullanıyorum.

Kaç yıl önce 1200TL ye aldım.

Şimdi GTX1060 var 1500TL ye. Adam güncel sürücüler ile test etmiş. Kafa kafayalar diyebiliriz özellikle çözünürlük yükseldikçe aradaki fark 290 ın bellek bant genişliği yüzünden azalıyor.

Mesela.

Kartlarımız
    MSI GTX 1060 6GB Gaming X
    ve
    Sapphire Trix OC 290

Shadow Of Mordor

1080p
    1060 : 98,6 FPS
    290 : 87,7 FPS

1440p
    1060 : 69,8 FPS
    290 : 64,3 FPS

2160p
    1060 : 38,4 FPS
    290 : 36,9 FPS

Dirt Rally DX11

1080p
    1060 : 88 FPS
    290 : 83 FPS

1440p
    1060 : 60,6 FPS
    290 : 59,7 FPS

2160p
    1060 : 34,4 FPS
    290 : 31,8 FPS

Deus Ex : MD DX12

1080p
    1060 : 44,9 FPS
    290 : 44 FPS

1440p
    1060 : 30,4 FPS
    290 : 30,3 FPS

2160p
    1060 : 15,7 FPS
    290 : 15,4 FPS

Rise Of The TR DX12

1080p
    1060 : 78,7 FPS
    290 : 66,7 FPS

1440p
    1060 : 51,3 FPS
    290 : 46,4 FPS

2160p
    1060 : 27,3 FPS
    290 : 24,8 FPS

Tüm Testlerin Ortalaması olarak ise

GTX 1060 : 48,4 FPS
    R9 290 : 43,8 FPS

Arkadaşlarım. Bilmem kaç yıl önce 1200TL ye aldığım bir kart. Şu anda GTX1060 1500TL ve R9 290 ı ikinci elde yarı fiyatına bulabilirsiniz. Soruyorum. R9 290 mı? Aynı dönemde aynı fiyata satılan şimdi esamesi okunmayan Nvidia kart mı?

• Bu 2019 anlaşması nedir
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mihrali Bey -- 12 Şubat 2020; 17:45:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

R9 290 kullanıyorum.

Kaç yıl önce 1200TL ye aldım.

Şimdi GTX1060 var 1500TL ye. Adam güncel sürücüler ile test etmiş. Kafa kafayalar diyebiliriz özellikle çözünürlük yükseldikçe aradaki fark 290 ın bellek bant genişliği yüzünden azalıyor.

Mesela.

Kartlarımız
    MSI GTX 1060 6GB Gaming X
    ve
    Sapphire Trix OC 290

Shadow Of Mordor

1080p
    1060 : 98,6 FPS
    290 : 87,7 FPS

1440p
    1060 : 69,8 FPS
    290 : 64,3 FPS

2160p
    1060 : 38,4 FPS
    290 : 36,9 FPS

Dirt Rally DX11

1080p
    1060 : 88 FPS
    290 : 83 FPS

1440p
    1060 : 60,6 FPS
    290 : 59,7 FPS

2160p
    1060 : 34,4 FPS
    290 : 31,8 FPS

Deus Ex : MD DX12

1080p
    1060 : 44,9 FPS
    290 : 44 FPS

1440p
    1060 : 30,4 FPS
    290 : 30,3 FPS

2160p
    1060 : 15,7 FPS
    290 : 15,4 FPS

Rise Of The TR DX12

1080p
    1060 : 78,7 FPS
    290 : 66,7 FPS

1440p
    1060 : 51,3 FPS
    290 : 46,4 FPS

2160p
    1060 : 27,3 FPS
    290 : 24,8 FPS

Tüm Testlerin Ortalaması olarak ise

GTX 1060 : 48,4 FPS
    R9 290 : 43,8 FPS

Arkadaşlarım. Bilmem kaç yıl önce 1200TL ye aldığım bir kart. Şu anda GTX1060 1500TL ve R9 290 ı ikinci elde yarı fiyatına bulabilirsiniz. Soruyorum. R9 290 mı? Aynı dönemde aynı fiyata satılan şimdi esamesi okunmayan Nvidia kart mı?

Cidden şakamı bu karşılaştırma?? Her yönden diyorum lütfen şaka olsun.Yoksa böyle kişilerle aynı forumda olmaktan iyice sinirim zıplayacak.

• arkadaşlar bir şey sormak istiyorum bu yılın başında zen işlemciler çıkınca sistem toplayacagım ama 1070 e uygun zen işlemci hemen subat gibi çıkacakmı acaba her yerde 1000 dolarlık olan 7900k ile kapısan var bunların daha uygunlarıda gelecekmi şubat ayında bilgilendirirseniz çok sevinirim
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.