Şimdi Ara

AMD ekran kartlarındaki FreeSync Artifact, Titreme, Siyah ekran, BSOD gibi sorunların geçici çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
10
Favori
12.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • RX500 serisi, Vega56/64 ve RX 5700/XT deki Freesync artifact veya titreme ile ilgili sorunların sebebini ve gecici çözümü bulmuşlar gibi görünüyor ve hatta kartların daha kararlı çalışmasını sağlamış gibi de görünüyor böyle yazıyorum çünkü benim platformum uygun olmadığı için test edemiyorum ama bu aşağıdaki uygulamaları deneyenlerin memnun olduğunu söyleyebilirim...)

Edit:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\amdkmdag burada "ChillEnabled" anahtarı geçersiz bozuk bir değer içeriyorsa sorun oluyormuş bunu silmek sorunu çözüyormuş fakat bilgisayar yeniden başlatıldığında bu ayar geri gelirse sıkıntı yine oluyormuş.Yani her seferinde silmek gerekiyor... bu ayarlamayı otomatik yapmak için aşağıdaki kodu not defteri açıp yapıştırın ve kaydederken dosya türünü .reg olarak değiştirip kaydedin ve sonra çalıştırın ChillEnabled anahtarını silip kapalı olarak yeniden oluşturur ama sorunlar devam ederse veya daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınca sorunlar yine olursa ChillEnabled anahtarını silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatmadan kullanın...

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\amdkmdag]

"ChillEnabled"=-
    "ChillEnabled"=dword:00000000

Başka bir çözüm öneriside aşağıdaki ayarlamayı regeditteki yerine aşağıdaki gibi oluşturun veya bu ayarlamayı da yine otomatik yapmak için aşağıdaki kodu not defteri açıp yapıştırın ve kaydederken dosya türünü .reg olarak değiştirip kaydedin ve sonra çalıştırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\AMD\Chill]

"ChillLevelDefault"=dword:00000002
    "GlobalEnable"=dword:00000000

Konunun detayları:
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d0h74t/issues_with_freesync_on_rx_5700_check_your/

Ayrıca;

Sorunun başka çözümü için platformu uygun olanların deneyebilecekleri bir yöntem yani son nesil AMD platformunu kullananların Ekran kartını PCIE Gen3 x16'dan PCIE Gen4 x8'e almaları öneriliyor...

RX 5700 ile 75hz Monitör sorunlarına yönelik önerilen başka bir çözüm konusu alttaki linkte resimli anlatılmış.
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d19kyr/if_youre_having_trouble_with_your_rx_5700xt_on/

Yukarıdaki konudan bağımsız olarak

AMD Gaming Tweaks önerileri:

1- FreeSync Gaming on AMD

Bu ayarlamayı otomatik yapmak için aşağıdaki kodu not defteri açıp yapıştırın ve kaydederken dosya türünü .reg olarak değiştirip kaydedin ve sonra çalıştırın. Bilgisayarı yeniden başlatın...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\AMD\Chill]
    "ChillLevelDefault"=dword:00000002
    "MaxFramerateDefault"=dword:00000046
    "MinFramerateDefault"=dword:00000040
    "MaxFramerateRange"=dword:00000064
    "MinFramerateRange"=dword:0000001e
    "ProfileEnableDefault"=dword:00000000

2- CN response time:

Bu ayarlamayı otomatik yapmak için aşağıdaki kodu not defteri açıp yapıştırın ve kaydederken dosya türünü .reg olarak değiştirip kaydedin ve sonra çalıştırın. Bilgisayarı yeniden başlatın...

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\AMD\CN]
    "PreloadDelay"=dword:000000c8
    "UnloadDelay"=dword:000000c8

3- AMD (Image Quality [IQ] improvements)

Anti-Aliasing Mode > Enhance application settings
    Anti-Aliasing Mode > Morphological filtering
    Anti-Aliasing Filter > Edge-detect
    Texture Filtering Quality > High Quality
    Adaptive Anti-Aliasing > Quality > Method Super-sampling > Enabled

"AMD Donma, Görüntü Gitmesi ve Yüksek Fan Hızı Problemi Çözümü"

Alttaki videoya ek olarak Global Ayarlarda varsa "Chill" ayarı açıksa kapatın ve Global Wattman da özellikle kırmızı renkteki Güç limiti ayarını tam sağa (+50)çekin veya biraz gerisinde de olabilir.

"AMD WATTMAN Ayar sıfırlanması ÇÖZÜM"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 21 Eylül 2019; 4:4:11 >

• Eve gidince denicem

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • uzantıyı bat olarak yapmayın. Windows Registry Editor Version 5.00 kısmını en başa ekleyip .reg uzantılı yapın. bende deneyeceğim bakalım. ben çok yaşıyorum bu flicker olayını.
  • rambetiko R kullanıcısına yanıt
    Konuyu editledim, sağolun.
  • 19.9.2 çıktı

Fixed Issues

With v-sync enabled FPS may be locked to 30 on some displays set to 75hz refresh rates.
    System instability may be experienced on some Radeon RX 5700 series graphics system configurations when watching video content in a web browser.
    Audio for clips captured by Radeon ReLive may be corrupted or garbled when desktop recording is enabled.
    Radeon Settings may list core clocks as not available with some Radeon RX 5700 series graphics system configurations.
    Enabling Enhanced Sync may cause game, application or system crashes on Radeon RX 5700 series graphics products.
  • r_a_z_o_r kullanıcısına yanıt
    75hz monitörler için CRU ile 72 veya 77hz gibi özel çözünürlükler oluşturulması öneriliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 13 Eylül 2019; 0:34:40 >
  • Ben de rx 570 var. Pcyi her açtığımda '' Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure '' bildirimi alıyorum. 1-2 defa ekranda çizgiler oluştu onun dışında pek sıkıntı yaşamadım. Kartı 5 Eylül'de aldım. Çok sıkıntılı durumsa iade edeyim.
  • exclbr kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz ekranda oluşan çizgiler gibi pekçok sorun ve şikayete bilinen hatalara çözüm sürücünün ChillEnabled anahtarının kapatılması veya silinmesi olmuş. Orjinal konu linkini de konunun altında verdim okuyabilirsiniz sorun yazılımsal görünüyor bununla ilgili AMD'ye pekçok şikayet ve uyarı zaten ulaşmıştır. Soruna neden sürücünün kendisi veya Windows 10 da olabilir. FreeSync'in varsa ayarı monitörünüzden hemde AMD sürücü ayarlarından şimdilik disable yapın...

Bu arada Adrenalin Edition 19.9.2 driver çıkmış deneyin belki sorunlarla ilgili olumlu gelişmeler olabilir. AMD nin kendi temiz kurulum aracıda varmış önce her ihtimale karşı Windows Sistem Geri Yükleme noktası oluşturup sonra sisteminizi başarılı bir sürücü kurulumuna hazırlıyormuş.

AMD Cleanup Utility
    https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 13 Eylül 2019; 17:12:48 >

• Abi herkese 5700/5700XT öneriyorum F/P olarak çok iyi kartlar ama bunları gördükçede böyle kartın derdinis. diyorum cidden. Umarım amd 1/2 aya tüm sorunları çözer de on numara potansiyel kartlar çöp olmaz.
  • Ben bu sorunları Amd'nin 19.7.5 sürümünü indirerek ve FPS'yi 70 sabitleyerek kendi çapımda çözdüm.
    Bu arada Freesync falan filan hep kapalı :D

Yeni sürümü indirip denemedim düzelmemiştir diye.

Deneyen arkadaşlar yazarsa sonuçlarını mutlu olurum.

Paylaşım için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-84B7F5BB9

Bahsettiğiniz ekranda oluşan çizgiler gibi pekçok sorun ve şikayete bilinen hatalara çözüm sürücünün ChillEnabled anahtarının kapatılması veya silinmesi olmuş. Orjinal konu linkini de konunun altında verdim okuyabilirsiniz sorun yazılımsal görünüyor bununla ilgili AMD'ye pekçok şikayet ve uyarı zaten ulaşmıştır. Soruna neden sürücünün kendisi veya Windows 10 da olabilir. FreeSync'in varsa ayarı monitörünüzden hemde AMD sürücü ayarlarından şimdilik disable yapın...

Bu arada Adrenalin Edition 19.9.2 driver çıkmış deneyin belki sorunlarla ilgili olumlu gelişmeler olabilir. AMD nin kendi temiz kurulum aracıda varmış önce her ihtimale karşı Windows Sistem Geri Yükleme noktası oluşturup sonra sisteminizi başarılı bir sürücü kurulumuna hazırlıyormuş.

AMD Cleanup Utility
    https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601
    Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. son sürümü siz yorum yapmadan yüklemiştim. Yükledikten sonra Windows sorun falan yaptı nedene. Sonra sıkıntısız çalıştı. Yeni yazılım yükledikten sonra da hata mesajı gelmemeye başladı. Şuanlık bir şey yok gibi. Bakalım sonrası ne olacak.

Ek bir sorum daha olacaktı. Sistem başlarken debug ledler kontrol ettikten sonra tekrar boot debug yanıyor,sonra da gpu lebug yanıp sönüyor ve sistem sorunsuz açılıyor. Bu neden oluyordur acaba ? Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Clear CMOS yaptınız mı hiç bir bunu yapmayı deneyin. GPU nun kendi fabrika çıkışlı overclock ayarları da sebeb olabilir. Kaç wattlık Power kullanıyorsunuz.
  • quote:

Clear CMOS yaptınız mı hiç bir bunu yapmayı deneyin. GPU nun kendi fabrika çıkışlı overclock ayarları da sebeb olabilir. Kaç wattlık Power kullanıyorsunuz.
    Bu dedikleriniz hangi sorunla ilgili ? Psu,Evga G3 750 W Gold. Pek psuluk bir sorun olduğunu sanmıyorum.
    Overclock'tan şüphelendim ( çünkü ram/gpu veya cpu overclock yaptığımda sınırda değerlerdeyse POST işleminde tekrarlar yapıyordu ) sonra da power gücünüzün limitinden. Powerınız gayet yeterliymiş. BIOS ayarlarınızda fast boot gibi bir ayar varsa kapalıysa aktif etmeyi deneyin. Bu da işe yaramazsa sisteminizi tekrar söküp toplayın.
  • Bende rx 5700 var oyunlarda 60 hz 75 hz dikey cizgi problemleri oluyo legends of legends de oyun dayken bi sure sonra no signal hatasi veriyo ama sadece bu oyun da yapiyo dediginiz herseyi denedim dikey cizgiler fln hic birsey gitmedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • poseydon24 kullanıcısına yanıt
    ChillEnabled anahtarını sildikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmadan kullanın eğer buna rağmen sorun devam ediyorsa:

AMD Radeon Settings -> Display -> Custom Resolutions en sağındaki "+ Create" düğmesine tıklayın ->Refresh Rate tıklayın ve yenileme değerini 70hz yapıp kaydedin (yada 72 veya 77)
    (AMD Radeon Ayarları -> Ekran -> Özel Çözünürlüklerin en sağındaki "+ Oluştur" düğmesini tıklayın -> Yenileme Hızını tıklayın ve 70Hz olarak düzenleyin ve kaydedin (yada 72 veya 77)) deneyin eğer bu da olmazsa:

RX 5700 ile 75hz Monitör sorununuz için CRU ile yeni bir özel çözünürlük ayarlayın nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili detaylar için alttaki konuya mutlaka bakın resimli olarak anlatılmış

If you're having trouble with your RX 5700(XT) on your 75Hz try this

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d19kyr/if_youre_having_trouble_with_your_rx_5700xt_on/

Not:

Yukardaki yeni özel çözünürlük ayarlama ile birlikte ChillEnabled anahtarını silme veya kapama işlemini uygulamak daha iyi sonuç verebilir

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 14 Eylül 2019; 7:15:3 >

• Dediklerinizi yaptim ama yine de sonuc ayni olmuyo yanlıs biseyde yapmiyorum driver 19.9.2 yuklu anlasilan amd den driver beklicez yardimin çok sağol

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • poseydon24 kullanıcısına yanıt
    Yabancı forumda bu geçici çözüm çoğuna faydalı olmuş ama tabii önemli olan yeni sürücülerde bu sorunların giderilmesi.
  • quote:

Overclock'tan şüphelendim ( çünkü ram/gpu veya cpu overclock yaptığımda sınırda değerlerdeyse POST işleminde tekrarlar yapıyordu ) sonra da power gücünüzün limitinden. Powerınız gayet yeterliymiş. BIOS ayarlarınızda fast boot gibi bir ayar varsa kapalıysa aktif etmeyi deneyin. Bu da işe yaramazsa sisteminizi tekrar söküp toplayın.
    Teşekkürler hocam
  • bu sorunlar her 5700/5700xt kartlarda oluyor mu? yoksa karttan karta referanstan custom'a değişiyor mu?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.