Şimdi Ara

AMD’den zehir zemberek açıklamalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
3.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nvidia’nın oyuncu ekran kartları pazarında tekel kurmak için yaptığı perde arkasındaki çalışmalara uzun süredir sessiz kalan AMD nihayet sessizliğini bozdu. Firma rakibini sert bir dille eleştirdi.

AMD doğrudan eleştirdi

Hatırlanacağı üzere özel bir ortaklık programı başlatan Nvidia, üye olanlara grafik teknolojilerine erken erişim ve daha fazla grafik birimi tedariği gibi avantajlar sunarken tek bir şey istiyor. O da oyuncu markalarından AMD ekran kartlarını çıkarmak.

Oyuncu dünyasında mutlak hakimiyet anlamına gelen bu harekete karşı Dell, HP, Intel gibi devler karşı çıksa da AMD’den bir açıklama gelmemişti. Radeon Teknolojileri grubundan Scott Herkelman firma adına bir açıklama yaptı. Oyuncuların özgür olması gerektiğine değinen açıklamanın satır başları şöyle:

“PC oyunculuğundaki gurur duyduğumuz geçmişimiz hep özgürlük fikri üzerinde şekillenmiştir. Bir kullanıcı hangi oyunu oynayacağı konusunda özgür olduğu gibi hangi donanım üzerinde oynayacağı konusunda da özgürdür. AMD olarak attığımız her adımda bunu temel aldık.

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Önümüzdeki haftalarda AMD Radeon ürünlerini temel alan yeni markalar görebilirsiniz. Emin olun ki bu markalar oyuncularla; açıklık, yenilik, geniş kapsamlılık gibi aynı değerleri paylaşmaktadır.

AMD Radeon markaları olarak teknolojilerimizi endüstriye yardımcı olmak adına herkesin erişimine açtık. Pek çok iş birliği yaparak oyuncuların en iyi şekilde yararlanmasını sağladık. Bunların hiçbirinden ücret almadık.

Hiçbir zaman belirli teknolojiler için oyunculara fatura kesmedik ve seçeneklerini sınırlamadık. Elimizdeki imkanların en iyisini oyunculara sunduk ve tekelci davranışlardan kaçındık. Ortaklarımıza destek verirken asla tekelci şartlar koşmadık. Şuna inanıyoruz ki PC oyunculuğunda istediğini seçebilme bir öncelik değil bir haktır.”

Herkelman kapalı ifadeler kullanmadan doğrudan Nvidia’nın yaptığı haksızlıkları sıralamış. Bununla birlikte yeni oyuncu markalarının doğacağını haber veren AMD bir süre gidişatın bu yönde olduğunu ve Nvidia’nın hamlelerinden vazgeçmeyeceğini işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde hukuk mücadelesine dönüşmesi beklenen programın akıbeti merak konusu.

• Gayet usturuplu bir cevap olmuş. Başlığı görünce çok daha ağır ifadeler beklemiştim.

Nvidia şu dönemde bu tip hareketlerinin kendisine pek olumsuz bir yansıması olmayacağını bildiğinden rahat davranabiliyor. 2 yıldır aynı GPU'larla devam ediliyor, yeni seri yok, yeni kart yok, mining ve başka sebeplerden dolayı ekran kartlarına olan ilgi azalmış ve tam bu dönemde Nvidia, firmalarla anlaşıp markaları kendine özel hale getirmek istiyor. AMD haklı olsa bile işi çok zor. Tabi diğer taraftan AMD'nin miningcilere yaranmak için oyuncuları bir kenara atabiliyor olması da bu işe belli ölçüde zemin hazırlıyor. Zira hem oyuncu tarafından hem de ortaklardan pek tepki gelmiyor.

Zaten tüm bunlar ne kadar önemli, o da ayrıca tartışılır. Yeni marka oluşturmanın çok zor olduğunu düşünmüyorum. Zaten firmalar arada bir böyle işler yaparlar. Bu durum tamamen zoraki olmuş olsa da belki AMD'nin lehine gelişecek hadiseler de görürüz ilerde.
  • Son kullanıcının zerre umurunda olcağını sanmıyorum.

Ha 580 Rog Strix

Ha 580 Arez Strix

Sonuç olarak gpu aynı soğutma aynı. Alacak insan yine gider alır yani.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lan amd sen git minig kas sanki piyasa kartin varda

• Oyunu bozuyoruz beyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 19 Nisan 2018; 9:18:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Son kullanıcının zerre umurunda olcağını sanmıyorum.

Ha 580 Rog Strix

Ha 580 Arez Strix

Sonuç olarak gpu aynı soğutma aynı. Alacak insan yine gider alır yani.
    Öyle her kullanıcı zannettiğin gibi bilinçli değil, olay "gaming" isminde saklı markalar nereden pazar payı kapsak derdinde tekno seyir durumu burada izah ediyor. https://youtu.be/uvVeVNiK3eI?t=1091
  • "AMD Radeon markaları olarak teknolojilerimizi endüstriye yardımcı olmak adına herkesin erişimine açtık. Pek çok iş birliği yaparak oyuncuların en iyi şekilde yararlanmasını sağladık. Bunların hiçbirinden ücret almadık."

Kartlarini bulamasak da adamlar hakli. Aynen de böyle yapmadilar mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yalan söyleyeyim hiç de zehir zemberek sözler göremedim yapılan açıklamada. Aksine son derece kibar bir dille yapılmış. Zehir zemberek bir açıklama için örneğin Linus Torwalds'dan yardım alabilirler bence
  • Yeni ve Güçlü AMD.

• oynamayı bilmeyen gelin yerim dar dermiş.
  • Tercihim her zaman AMD olmuştur. Taaa "AMD çok ısınıyor işlemciler yanıyor" dedikleri günden beri. Nvdia'yı nedense hiç sevemedim ben.

• Hakettiler. Oyunculara yönelik hiç ekran kartları kalmadı piyasa fabrikadan çıkanlar madencilere gitti. Amd ekran kartlarıyla oyunculara sahip çıkmıyorsa bende NVIDIA karşısında amd ekran kartlarına sahip çıkmam.

• Yerli ve Milli

AMD

helal olsun bu millet sonuna kadar arkanızda

hainlere karşı Tek gpu

Tek fan

Tek soğutma bloğu

tek 6pin power

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gtx 970 kullanicisi olarak nvidia nin yaptigi is degil, olurda amd batarsa su anki kurla alamadigimiz ekran kartlari tumden hayal olur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • adamlar haklı, nvidia'nın hareketi bariz monopol olma çabası.

• quote:

Orijinalden alıntı: brshr

Tercihim her zaman AMD olmuştur. Taaa "AMD çok ısınıyor işlemciler yanıyor" dedikleri günden beri. Nvdia'yı nedense hiç sevemedim ben.
    Aynen bende öyle...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd yi Intel ile yarışacak ekran kartları geliştiremedigi için eleştirebilirsiniz. Ama kesin olan şey Amd kesinlikle oyuncu ve bütçe dostudur.

Mantle ile Dx12 nin temelini attı Amd ve bunu Sektöre ücretsiz açtı.

Vulkan için üreticilerden lisans talep etmedi

Free Sync için İntel gibi Monitor üreticilerine Parça ve lisans dayatması yapmadı.

Crossfire için Köprü lisans ücreti talep etmedi.

Amd Sektor için çok şey yaptı ama tek yapmadığı Nvidia ile rekabet edecek Ekran kartı geliştiremedigi gerçeği.

Unutmamak gerekir ki, İntel ve Nvidia iki ayrı firma. Her firmanın geliri Amd den kat kat fazla.

Amd hem işlemci hem ekran kartı geliştirmek için uğraşıyor. Ama rakipleri tek sektörde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 19 Nisan 2018; 11:6:25 >
  • Ulan amd daha 1080e bile rakip olamıyorsun boş beleş konuşma

• eeeyyy nvidia sen kimsin
  • Kimse yokken yanimizda radeon 2900xt vardi.

• Konuyu açan editör nvidiacı galiba. Bunun neresi zehir zemberek gayet kibar bir şekilde eleştirmiş ki sonuna kadar haklı.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.