Şimdi Ara

AMD den BARTON Aldatmacası (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
1.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    cache çoook önemli çook
  • Bencede haksızlık yapmamalı. Bütün 2500'ler böyle olacak diye bir şey zaten olamaz. Ayrıca o/c bölümünde 2500'lerin o/c performansı ile ilgili birsürü topic var bence onları bir oku....

Buradaki topicde gurollorug arkadaşımız 2500+ o/c ile ilgile ayrıntılı bir açıklama ve test yapmıştı..
    http://forum.donanimhaber.com/topic.asp?TOPIC_ID=41774
  • neyin haksızlığı yaww...
    hem senin verdiğin linkteki adamdan ben işlemciyi daha yüksek frekansta çalıştırıyorum....yukarıda yazdım forumun ortsında çıktığım stabil hızları....2240mhz de stabil çalışıyor...benim dediğim şey ben 1700+ işlemciyle aynı hıza çıkabiliyordum...hemen hemen...
    iki kat para ödedik işlemciyi upgrade ettik bişi farketmedi neden...????
    ben bu cevabı arıyorum.....
  • İŞİN DOĞRUSU 1700+DLT serisi işlemciler şimdiye kadarki en perfonslı işlemciydi.... bence tabii
  • valla bende 1700 dlt3c mpmw 0308 vardı
    105milyona sattım satmasaydım üstüne 60milyon verip sk7 ve tmd fan ve fanmate alıcaktım sonuc olarak işlemcim 384kb cache li xp1700 olucaktı tahminen 2000mhz calıstırıcaktım tas catlasın 2100(xp2600+) çünkü powersupply ım filan normal kasanın içinde gelen yani fsp filan degil hem risk olucaktı hemde işlemcinin ömrü kısalacaktı..fakat ben öyle yapmak yerine onca fana sk7 ye fanmate e verecegim parayı aldım işlemcinin parasının üstüne koydum ve fanıyla birlikte 0 box barton aldım nemi oldu eskiye nazaran iki kat cache kendinden hızlı 2500+ işlemci oldu yani sonuç olarak iki katı para diosunda arada fark var deminde dedigim gibi kendinden hızlı işlemci ile o/c lu işlemciyi kıyaslayamazsın barton a laf atacagına normal xp2600+ la kıyaslasana yada 2800+ ?onların fiyatlarıda iki katı 1700ün ama bartonu kötülüyorsunki barton 2600+tanda iyi çünkü iki kat cache e sahip..ben cok memnun kaldım
    o/c lu 1700+ ımla 8170 puan alırken bunu hiç ellemeden 8300puan aldım pcmark testlerindede yaklasık olarak 500er puan daha yuksek ram ve cpu da..

• şimdi ben mesela kt400 de denemelerde 12,5/13 te 185 fsb max. stabil oluyo ancak nforce2lerde fsb rahat rahat 200 olabilio.rame bağlı diyeceğim ancak sonuç = anakart...
  • Arkadaşım senin 1700 dediğin işlemci belkide 2500'dir. Yani aralarında bu yüzden fark olmayabilir.(senin eski işlemcin 2500 den 1700'e downgrade yapılmış olabilir. Bir ara bu tip işlemcileri bir firma 80-90 arasında satıyordu.) . Ayrıca cashe bellek farkı var. Cashe bellek bildiğim kadarıyla hem pahalı hemde işlemcinin performansını önemli şekilde etkileyen bir etken.
  • Topicin başlığı: "AMD den Barton aldatmacası"

Pes doğrusu. Daha cache belleğin performansa etkisini bilmiyosun, Barton'un TBred ile aynı şey olduğunu iddia ediyosun, buna rağmen yeni işlemcin sanki "FSB=200MHz overclock garantisi" ile geliyomuş da bunu başaramıyomuş gibi çamur atıyosun.

Bu topici hiç açmasan daha iyi olurmuş, ama bari overclock forumuna açsaydın (tabi overclock duvarına toslamış olduğun için baya sinirlenmiş bunu düşünemeşsin).

AMD, TBred-B yi yarattığından beri, bazı şeyler değişti, overclock tabana yayıldı. Standart bişeymiş gibi oldu. Bu durumda bazıları araştırıp öğrenmeyi pas geçip ordan burdan duyduklarıyla beklentiye girmeye başladılar. Aradıklarını bulamayınca da haksızlığa uğramış sanmaya başladılar kendilerini. Yazık.[:(!]

Overclock şans işi, sabır işi, bilgi işidir. Bunu unutma ve insanların kafasını karıştırmaya çalışma.

• slm... imzandan gördüğüm kadarıyla anakartın kt400 chipsetli bir asus .. bak bende de kt400 chipsetli epox var... kt400 chipseti ile 175 fsb bile iyi sayılabilecek bir rakam bence...
  • kt333 ile 175*9.5 uzun süre kullandım 179dan itibaren sapıtmaya başlıyor kt400 de kt333 den pek farklı değil..anakartın nforce2 olması barton2500+ işlemcinin gerçek oc performansını ortaya koyabilmesi için olmazsa olmaz bir faktör olabilir
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Aspart</i>
    <br />Topicin başlığı: "AMD den Barton aldatmacası"

Pes doğrusu. Daha cache belleğin performansa etkisini bilmiyosun, Barton'un TBred ile aynı şey olduğunu iddia ediyosun, buna rağmen yeni işlemcin sanki "FSB=200MHz overclock garantisi" ile geliyomuş da bunu başaramıyomuş gibi çamur atıyosun.

Bu topici hiç açmasan daha iyi olurmuş, ama bari overclock forumuna açsaydın (tabi overclock duvarına toslamış olduğun için baya sinirlenmiş bunu düşünemeşsin).

AMD, TBred-B yi yarattığından beri, bazı şeyler değişti, overclock tabana yayıldı. Standart bişeymiş gibi oldu. Bu durumda bazıları araştırıp öğrenmeyi pas geçip ordan burdan duyduklarıyla beklentiye girmeye başladılar. Aradıklarını bulamayınca da haksızlığa uğramış sanmaya başladılar kendilerini. Yazık.[:(!]

Overclock şans işi, sabır işi, bilgi işidir. Bunu unutma ve insanların kafasını karıştırmaya çalışma.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

OVERCLOK TABANA YAYILMIŞMIŞ muhabbete bak...birde kafa karıştırıyormuşum
    KARDEŞ EĞER RAHATSIZ OLUYORSAN GİRME BU SAYFAYA...

bilgi işi ha ....adam bizi cahil etti..
    ben 14 yıldır donanım işi yapıyorum...
    1.si cache diyorsun bartonlarda kullanılan 2. cache performansa etkisi negatif bunu daha sen bilmiyorsun asıl..bu kadar cahil ve zavallısın..
    2.Barton'un TBred ile aynı şey olduğunu iddia ediyorum çünki sadece cache farkı ve biras transistor farkı war baska hiçbişi yok...yeni komut bilem yok..

• <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by keratakit</i>
    <br />valla bende 1700 dlt3c mpmw 0308 vardı
    105milyona sattım satmasaydım üstüne 60milyon verip sk7 ve tmd fan ve fanmate alıcaktım sonuc olarak işlemcim 384kb cache li xp1700 olucaktı tahminen 2000mhz calıstırıcaktım tas catlasın 2100(xp2600+) çünkü powersupply ım filan normal kasanın içinde gelen yani fsp filan degil hem risk olucaktı hemde işlemcinin ömrü kısalacaktı..fakat ben öyle yapmak yerine onca fana sk7 ye fanmate e verecegim parayı aldım işlemcinin parasının üstüne koydum ve fanıyla birlikte 0 box barton aldım nemi oldu eskiye nazaran iki kat cache kendinden hızlı 2500+ işlemci oldu yani sonuç olarak iki katı para diosunda arada fark var deminde dedigim gibi kendinden hızlı işlemci ile o/c lu işlemciyi kıyaslayamazsın barton a laf atacagına normal xp2600+ la kıyaslasana yada 2800+ ?onların fiyatlarıda iki katı 1700ün ama bartonu kötülüyorsunki barton 2600+tanda iyi çünkü iki kat cache e sahip..ben cok memnun kaldım
    o/c lu 1700+ ımla 8170 puan alırken bunu hiç ellemeden 8300puan aldım pcmark testlerindede yaklasık olarak 500er puan daha yuksek ram ve cpu da..

kardeş ben sadece sogutucuya 25 dolar para ödedim psu desen 2 adet dandik psu yu revizyona sokup paralel bağladım...başka mafraf yok yapmadım...
    benim demek istediğim şey adamlar artık para kazanmak istiyorlar ....
    işte bu..

• xp17+25$+ps = barton box... artı yukarda belirttigim gibi..aynı mhz lerde calıstırdıgım iki işlemci arasında performans farkı var barton 150 puan yuksek aldı kı pcmark testlerınde yaklasık 500er puan yuksek aldı ram ve cpu puanlarını hemde suyasabuna dokunmadan ki bicok kisi gibi 200x10 calıstırsam bu işlemciyi banamısın dememesine karşın xp17nın 2000mhzlik halinden daha hızlı olucak ki ben yine hiçbir masrafa girmemiş olcaum... bu arada fazla cache in zaralı oldugunu ilk defa senden duydum dostum.
  • Kesinlikle anakartindan kaynaklaniyor. Ayni anakart uzerinde benim de 2500+ denemelerim husran olmustu,
    Cache'in getirisi bircok uygulamada buyuk olabiliyor.
    Ornegin Seti@home'da sirf cache 512 diye yarim saat kazaniyorsun:
    Client 3.08 Text / 2000 MHz. / 400 MHz RAM:
    Palomino T'Bred DDR DC = 3 Saat 1 dakika
    Barton DDR DC = 2 saat 25 dakika

Saat bilgileri Seti Timer'dan alinmistir, tarafimdan denenmistir. Rakamlar dogrudur.

@Plazma:
    <b>"1.si cache diyorsun bartonlarda kullanılan 2. cache performansa etkisi negatif bunu daha sen bilmiyorsun asıl..bu kadar cahil ve zavallısın.."</b> demi$sin. Bunu bir ispatlar misin? Sakin bana onun bunun yaptigi 100 puan dusuk cikan 3dMark testlerini filan yazma, ciddi bir yanit bekliyorum. Zira butun dunyanin bildiginin tam tersini soyleyen bir sen varsin. (Benim gorebildigim kadari ile) Belki de bilmedigim birseyler ogrenirim.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by plazma</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Aspart</i>

1.si cache diyorsun bartonlarda kullanılan 2. cache performansa etkisi negatif bunu daha sen bilmiyorsun asıl..bu kadar cahil ve zavallısın..
    2.Barton'un TBred ile aynı şey olduğunu iddia ediyorum çünki sadece cache farkı ve biras transistor farkı war baska hiçbişi yok...yeni komut bilem yok..

1.Ben senin kardeşin değilim (olmak da istemezdim )
    2.İnsanların kafasını karıştırmaya çalışıyosun ve buna hala devam ediyosun (Cache performansa negatif etkiler vs).

Sırf istediğin kadar overclock edemedin diye AMDye ve/veya Barton'a çamur atman bu forumda görmek istemediğimiz şeyler. Bunu birçok kişi adına söylüyorum çünkü buraya bişeyler öğrenip sistem toplayacak birçok insan geliyor. Ve sen saçma iddialarınla onların yanlış etkileyeceksin. Eğer bu topici overclock forumuna açıp niye böyle oldu filan yazsaydın ancak o zaman iyi niyetine inanabilirdim.

14 yıl donanım satarak cache bellek nedir, performansa etkisi nasıldır vs öğrenilmiyor demek ki. Barton core TBred'den farklı. Maalesef cache bellek eklemek senin düşündüğün gibi kolay bişey değil.

Topicin başlığında AMDyi insanları aldatmakla suçlamışsın. Ama yazdıklarında bunu destekleyebilecek bişey yok. İşlemci yapması gerektiği gibi stabil çalışmış. Eeee, aldatmaca nerde o zaman ?!? Artık bu konuyu uzatmasan daha iyi olur.

• Şimdi dostlar gereksiz bir konu için birbirimizi yıpratmayalım (ben bu konu hakkında bi kaç kişiye kızmış ve kötü sözler sarfetmiş olabilirim :)) AMD'nin bir politikası var; işlemcilerini gerçek çalışma frekansına, cache belleğine göre diil de performans sınıflandırmasına göre isimlendiriyor. 2500+ Barton da bunlardan biri... P4 2500 (533Mhz) ile aynı kulvarda koştuğundan ve zaman zaman ona taktığından bu isimlendirmeyi uygun görmüş herifler. Aslen 2500+ Barton, 2400+ TB ile 2600+ TB arasında biryerlerde ama gerçek çalışma frekansı her ikisinden de düşük! Bu demektir ki 2400+ den düşük frekansla çalışıyor ama 2400+ den daha iyi performansa sahip yani; yüksek cache belleğin etkisi var! Adamlar bunu değerlendirip daha düşük frekanslı işlemciler çıkartıyorlar şimdilerde, bakınız AMD64 örneği... 2200Mhz çalışan AMD64 1MB cache belleğe sahip ve 3200+ AMD Barton'u solluyor. Sonuç açık diil mi?
    Sonuç olarak AMD'nin politikası doğru çünkü Intel yüksek çarpan, düşük FSB ile işlemcilerini boğuyor.. Herneyse bu durum her iki üreticinin de 3 cent maliyetli işlemcileri 600$ a satıp ne kadar büyük üç kağıt çevirdikleri gerçeğini kapatmıyor.

• Hiçbir işlemci firması o/c garantisi vermiyor
    Niye o/c potansiyeli ile kıyaslıyorsun ki
    Default hızlarında test yap
    2500+ ile 1700+ arasında az bir fark varsa o zaman gel böyle isyan et
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Aspart</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by plazma</i>
    <br /><blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by Aspart</i>

1.Ben senin kardeşin değilim (olmak da istemezdim )
    2.İnsanların kafasını karıştırmaya çalışıyosun ve buna hala devam ediyosun (Cache performansa negatif etkiler vs).

Sırf istediğin kadar overclock edemedin diye AMDye ve/veya Barton'a çamur atman bu forumda görmek istemediğimiz şeyler. Bunu birçok kişi adına söylüyorum çünkü buraya bişeyler öğrenip sistem toplayacak birçok insan geliyor. Ve sen saçma iddialarınla onların yanlış etkileyeceksin. Eğer bu topici overclock forumuna açıp niye böyle oldu filan yazsaydın ancak o zaman iyi niyetine inanabilirdim.

14 yıl donanım satarak cache bellek nedir, performansa etkisi nasıldır vs öğrenilmiyor demek ki. Barton core TBred'den farklı. Maalesef cache bellek eklemek senin düşündüğün gibi kolay bişey değil.

Topicin başlığında AMDyi insanları aldatmakla suçlamışsın. Ama yazdıklarında bunu destekleyebilecek bişey yok. İşlemci yapması gerektiği gibi stabil çalışmış. Eeee, aldatmaca nerde o zaman ?!? Artık bu konuyu uzatmasan daha iyi olur.

1.kardeş muhabetini karıştırmasaydın daa ii olurdu kardeş....
    2.ben yaptıgım denemeleri yazdım...kimseye de çamur atmadım...gözlemlediğim şeyleri yazdım...adamlar artık kar amacında 50 sefer söyledimm..
    Suçlamakta haklıyım çünki ;1700+ le 2500+ performansı yakalıyorsam neden işlemci upgradeinde bulunayım...
    3.Eğer bu topici overclock forumuna açıp niye böyle oldu filan yazsaydın ancak o zaman iyi niyetine inanabilirdim diyorsun zen zaten negatiflik saçıyorsun savaşa döndürdün muhabbeti kişiselleştirdin...sırf benim bunları açıkladığım için burada....

Benim niye bir art niyetim olsunki..kullandığım sistemim AMD
    hem barton 2500+ yı da elden çıkardım... bi arkadaştan emanet Duron750 aldım onu kullanıyorum şu an...pek fark yok gibi barton dan :))sen şindi buna da sinirlenirsin..:))

bunun içinde bi sürü boş şeyler yazarsın...
    cache muhhbetinide yarın yazıcam foruma...
    Geçen bir arkadaş forumda sen AMD nin adamısın demişti...:)))

AMD nin adamı olsa olsa sen olursun...sayın by Aspart

• <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by athlonxp</i>
    <br />Kesinlikle anakartindan kaynaklaniyor. Ayni anakart uzerinde benim de 2500+ denemelerim husran olmustu,
    Cache'in getirisi bircok uygulamada buyuk olabiliyor.
    Ornegin Seti@home'da sirf cache 512 diye yarim saat kazaniyorsun:
    Client 3.08 Text / 2000 MHz. / 400 MHz RAM:
    Palomino T'Bred DDR DC = 3 Saat 1 dakika
    Barton DDR DC = 2 saat 25 dakika

Saat bilgileri Seti Timer'dan alinmistir, tarafimdan denenmistir. Rakamlar dogrudur.

@Plazma:
    <b>"1.si cache diyorsun bartonlarda kullanılan 2. cache performansa etkisi negatif bunu daha sen bilmiyorsun asıl..bu kadar cahil ve zavallısın.."</b> demi$sin. Bunu bir ispatlar misin? Sakin bana onun bunun yaptigi 100 puan dusuk cikan 3dMark testlerini filan yazma, ciddi bir yanit bekliyorum. Zira butun dunyanin bildiginin tam tersini soyleyen bir sen varsin. (Benim gorebildigim kadari ile) Belki de bilmedigim birseyler ogrenirim.
    aynı anakart diyorsun benim ...bir arkadaşta epox un nforce2 ultra modeli anakart war işlemciyi onda denedim..2200mhz den yukarı çıkmıyor..yıkarı çıkınca sistem açılmıyor...

• plazma herkes senin aleyhinde görünüyor ama 14 yıllık tecrübe lafını bence etmemeliydin. ben de 12 yıldır bu sektordeyim ama haalaa öğrenmeye açığım.

yukarda bir mesaj attım bir iki ufak detaya değindim ama sen sadece sana laf atanlara cevap yetiştirmekle meşgulsun, empati yoluyla seni anlamaya çalışıyorum ama inan zorlanıyorum.
    - geçen gün bilgisayarcının birine girdik mecidiyeköy'de, adam benden kesin 7 yaş büyük, ama piyasada en hızlı celeron'un 1200 mHz olduğunu sanıyor, eminim onun tecrubesi en az 10 yıldır...

- adamların kar amacında olduğunu herkez biliyor sen olsan başka bişi mi yapardın ?

- oc li işlemci ile oc siz işlemciyi kyasladığında perf. farkı sence yoksa alma tabii..

- bende 2200 mHz'den sonra boot etmeyen barton gördüm ama 2400 mhz yi aşanlar var, benim 1700+; 2166 mHz için 1.9 volt istiyor, hadi 1700+ ları kötüleyelim seninle...

- senin tecrübelerin olduğu gibi, sadece 2 yıldır bu konuyu araştıran kişilerin de bilgisi vardır, onları küçümseme.

- adam "Seti@home'da sirf cache 512 diye yarim saat kazaniyorsun" diyorsa ve kendisi tecrube etmişse kabullen, isyan etme.

mimari kesinlikle farklı ama netice senin için farklı değilse bunun kendi görüşün olduğunu belirt.
    yani şöyle soyle"Arkadaş ben perf. farkını göremedim, benim için bu iki işlemci aynı" de.
    onlarda sana perf. farkını göstermeye çalışssın herkes brbirine destek olsun, yardımlaşsın, paylaşsın.

bazı L2 cache 'ler işlemci hızının yarısı, bazılar dörtte biri hızındaydı bi zamanlar,
    hatta bi zamanlar bazı işlemcilerin Cache leri yoktu.
    herkesin aklına celeron 266 gelliyor değilmi..!
    pekii değerli plazmik reaksiyon kardeşim intel 486 'ların L2 cache belleksiz satıldığı bir kısa dönem var hatırlıyormusun?

benden daha önce bu sektöre girdiğine göre kesin bilirsin.
    peki lutfen burada yaz onları, performansları nasıldı ???
    ama bilmiyorsan dürüstçe söyle bilmiyorum, haberim yok de sana sevgiyle yaklaşır, bilgilerimi paylaşırım.

ama kavga etmek istiyorsan, sana bu konuda yardımcı olacak pek çok genç arkadaş görüyorum burda.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.