Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

amd bitiyormuş!!!!

45
Cevap
0
Favori
889
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1900 Mesaj
      23 Ağustos 2003 13:42:32 Konu Sahibi
      voodoo bence sen gülmeye devam et. ama amd 2.2 ghz p4 3.0 ghz i deviriyor. ister ağlayın ister gülün. ama durum bu. 2.2 ghz (3000+ oluyor galiba). amd neden bitiyor ve intel çok üstünmüş anlamıyorum. yok öyle bir şey. opteron çıktı. bakalım şimdi intel ne yapacak.
      |
      |
    • Yarbay
      6008 Mesaj
      23 Ağustos 2003 22:24:48
      Gereksiz tartışma yapmaya değmez, ne Intel biter ne de AMD.. Zaten ben Intel'ciyim yok ben AMD'ciyim diye laf söylemenin de manası yok, herkesin tercihi kendinedir:)
      |
      |
    • Yüzbaşı
      682 Mesaj
      24 Ağustos 2003 01:21:32
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-14.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-20.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-21.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-12.html

Sonuç: Athlon XP3200+ Bir Canavar Değil, Kağıttan Bir Kaplan

Athlon XP 3200+ "en hızlı masaüstü işlemcisi" olarak lanse ediliyor. Ancak gerçek hayatta işler tamamen değişik. Bu canavarın aslında bir kağıttan kaplan olduğu ortaya çıkıyor. Ancak test mühendislerimizin sadece iddialı model numaralandırma sisteminin yanlış olduğu sonucuna vardığını da belirtelim.

Diğer yandan, test sonuçları şüpheye hiç gerek bırakmıyor. Bu işlemci için XP 2800+ etiketini basmaları hem daha gerçekçi olurdu, hem de rekabet konusunda AMD için bir sorun teşkil etmezdi. 3200+ etiketi gereğinden fazla iddialı. Özellikle de Intel yakında düşük saat hızlı P4 işlemcilerinin daha yüksek FSB hızlarına sahip modellerini piyasaya sürecekken.

Dürüst olmak gerekirse, Athlon P4 ile karşılaştırdığında yarı FSB bant genişliği ve çok daha düşük çekirdek hızları ile idare edebilmeli. İlk defa her iki platform da çift kanallı ve hızlı DDR400 bellek (CL2 modu) arabirimini kullanarak, maksimum teorik RAM bantgenişliğini 6.4 GB/sn'ye çıkarıyorlar. Testlerde 3 GHz'lik P4'ün, HT teknolojisinden ve optimize yazılımlardan ve FSB200'den (dörtlü veri hızı) yararlandığı açık şekilde görülüyor. Buna birkaç örnek olarak popüler Winrar 3.11 uygulaması ve Cinema 4D XL programının 8.1 güncellemesi verilebilir. Bu test için özellikle getirttiğimiz yeni 3D aksiyon oyunu Splinter Cell (Sürüm 1.2b) de enteresan. Artan FSB hızı sayesinde AMD ciddi bir kazanç elde ediyor.

Bu yeni Athlon XP işlemci AMD'nin yeni amiral gemisi ama AMD artık bu işlemci için "terfi işlemcisi" diyemeyecek. Eğer Athlon XP 3200+'ı kullanmak istiyorsanız çift kanal arabirimli ve FSB200'e sahip bir anakart almakla kalmıyorsunuz, hızlı bir DDR400 RAM modülü de almanız gerekiyor. Elbette 166 MHz'lik eski belleğinizi de kullanabilirsiniz, ancak bu durumda yeni bir işlemcinin ne yararı kalır ki? Athlon XP 3200+ en yüksek performansına ancak optimum bir donanım ortamında erişebiliyor. Aynı kural Intel Pentium 4 için de geçerli ve maliyeti de daha yükseğe geliyor. Artık bir Athlon XP 3400+ üretmenin manası yok; Birinci Perde bitti. Artık sırada Athlon 64 var. İkinci Perde başlayacak.

Model numaralandırma sistemi konusunda da daha iyi bir perspektife ihtiyacımız var; bu yüzden THG olarak AMD'yi yeni Athlon XP'sinin model numarasını değiştirmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde kutudan çıkan ürünün etiketiyle uyuşmayan performansı yüzünden, kullanıcıların AMD'ye olan güveni sarsılacak gibi görünüyor.
      |
      |

• Binbaşı
      1408 Mesaj
      24 Ağustos 2003 02:03:37
      İyi yazı...
      |
      |
    • Binbaşı
      1900 Mesaj
      24 Ağustos 2003 02:32:28 Konu Sahibi
      bu zaten normal bir sonuç. artık athlon serisi sona erdi gibi bir şey ama hala amd nin işlemcileri intelin en yeni işlemcilerine kafa tutuyor hatta geçiyor. yeni çıkacak olan opteron ise intelin p4 lerini süpürüyor. öyleki ilk testlerde 1.6 ghz hızındaki amd 64 3.0 ghz lik p4 ü rahatlıkla alt etmiş. birazda buradan buyurun.artık üretimi bile durma aşamasına gelen ve artık üretilmeyecek olan amd xp ler görevlerini çok iyi bir şekilde yaptılar ve 3 yıl boyunca intelin önünde yer aldılar ve bu seriden efsane işlemciler çıktı. öyleki celeron 300 efsanesi bile gölgede kaldı. intel p4 ün rakibi artık amd athlon xp değil amd 64 işlemciler. şimdi intel ne yapacak bakalım. ama ben ne yapacağını tahmin edebiliyorum, sadece hızı artırıp ben daha yüksek saat hızında işlemci üretiyorum diyecek, testlerde yenilincede bu şekilde kıyaslama yapmak yanlış diyecek. yazılımlardaki desteğin yetersiz olmasından yakınacak. v.s v.s.....intel bu normaldir. normal karşılamak lazım.
      |
      |

• Yüzbaşı
      341 Mesaj
      24 Ağustos 2003 15:26:37
      Bu ne yawwwwwwwwwwwww her yer boyle geyiklerle doldu.[ban][ban][ban][ban][ban][ban]
      |
      |
    • Yarbay
      10192 Mesaj
      24 Ağustos 2003 15:48:20
      G5 i salarsam ne intel kalır ne de AMD valla..

Ah bir de piyasası ve PCde olabilse..

Ortalıkta hiçbiri sağlam kalmaz.

64*4 bit CPU 1.6 GHz de herhalde P4ün 7 GHz sine eşittir herhalde..(Her ne kadar sponsorlu benchler istedikleri kadar yalanlasalar da [ban]

Ha bir de standalone devler var.. Kendi istikrarını yakalamış blok işlem üniteleri:

PS3 mesela..

PCIx ve ARaPHOE felan olacakmış.. Bir çıksa yüzüne bakmam walla..
      |
      |
    • Binbaşı
      1371 Mesaj
      25 Ağustos 2003 21:57:35
      rekabet isteriz...

çünkü biz ancak rekabet olursa kazanırız...
      yoksa halimiz duman...
      ikisi de olsun, hem intel hem amd siz çok yaşayın...
      hatta x86 yada yeni komut sistemlerinde bu ikisiyle yarışabilecek powerPC işlemcilerini de isteriz duy bizi IBM...
      |
      |
    • Yüzbaşı
      304 Mesaj
      26 Ağustos 2003 00:26:22
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by VooDoo</i>
      <br />ahahahaa
      AMD ehehe teknolojik olarak intelden üstünmüş gelde gülme
      intelin fabrikasında şu anda P10 a kadar cihpset ve cpu var ne diyorsunuz siz
      güldürmeyin adamı allah aşkına
      AMD bitmez AMA INTEL hiç bitmez
      <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
      yok p101 çıktı geliyor....lam AMD OLMASAYDI dandik celeronları biraz zor görürdünüz 50-60 dolarlarda...
      |
      |
    • Yüzbaşı
      304 Mesaj
      26 Ağustos 2003 00:39:53
      <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by VooDoo</i>
      <br />http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-14.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-20.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-21.html
      http://www.tomshardware.com.tr/cpu/03q2/030513/athlon_xp-12.html

Sonuç: Athlon XP3200+ Bir Canavar Değil, Kağıttan Bir Kaplan

Athlon XP 3200+ "en hızlı masaüstü işlemcisi" olarak lanse ediliyor. Ancak gerçek hayatta işler tamamen değişik. Bu canavarın aslında bir kağıttan kaplan olduğu ortaya çıkıyor. Ancak test mühendislerimizin sadece iddialı model numaralandırma sisteminin yanlış olduğu sonucuna vardığını da belirtelim.

Diğer yandan, test sonuçları şüpheye hiç gerek bırakmıyor. Bu işlemci için XP 2800+ etiketini basmaları hem daha gerçekçi olurdu, hem de rekabet konusunda AMD için bir sorun teşkil etmezdi. 3200+ etiketi gereğinden fazla iddialı. Özellikle de Intel yakında düşük saat hızlı P4 işlemcilerinin daha yüksek FSB hızlarına sahip modellerini piyasaya sürecekken.

Dürüst olmak gerekirse, Athlon P4 ile karşılaştırdığında yarı FSB bant genişliği ve çok daha düşük çekirdek hızları ile idare edebilmeli. İlk defa her iki platform da çift kanallı ve hızlı DDR400 bellek (CL2 modu) arabirimini kullanarak, maksimum teorik RAM bantgenişliğini 6.4 GB/sn'ye çıkarıyorlar. Testlerde 3 GHz'lik P4'ün, HT teknolojisinden ve optimize yazılımlardan ve FSB200'den (dörtlü veri hızı) yararlandığı açık şekilde görülüyor. Buna birkaç örnek olarak popüler Winrar 3.11 uygulaması ve Cinema 4D XL programının 8.1 güncellemesi verilebilir. Bu test için özellikle getirttiğimiz yeni 3D aksiyon oyunu Splinter Cell (Sürüm 1.2b) de enteresan. Artan FSB hızı sayesinde AMD ciddi bir kazanç elde ediyor.

Bu yeni Athlon XP işlemci AMD'nin yeni amiral gemisi ama AMD artık bu işlemci için "terfi işlemcisi" diyemeyecek. Eğer Athlon XP 3200+'ı kullanmak istiyorsanız çift kanal arabirimli ve FSB200'e sahip bir anakart almakla kalmıyorsunuz, hızlı bir DDR400 RAM modülü de almanız gerekiyor. Elbette 166 MHz'lik eski belleğinizi de kullanabilirsiniz, ancak bu durumda yeni bir işlemcinin ne yararı kalır ki? Athlon XP 3200+ en yüksek performansına ancak optimum bir donanım ortamında erişebiliyor. Aynı kural Intel Pentium 4 için de geçerli ve maliyeti de daha yükseğe geliyor. Artık bir Athlon XP 3400+ üretmenin manası yok; Birinci Perde bitti. Artık sırada Athlon 64 var. İkinci Perde başlayacak.

Model numaralandırma sistemi konusunda da daha iyi bir perspektife ihtiyacımız var; bu yüzden THG olarak AMD'yi yeni Athlon XP'sinin model numarasını değiştirmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde kutudan çıkan ürünün etiketiyle uyuşmayan performansı yüzünden, kullanıcıların AMD'ye olan güveni sarsılacak gibi görünüyor.

yıllarca intelin kazıklarını yedik ve millete de yedirdik durduk....yalanmı.?.adamlar ihya oldu ihyaa... AMD OLMASAYDI 100 doların altında işlemci satmazdı intel...

sayın BAY ARAŞTIRMACI senden bişi isteyecem mademki bu kadar araştırıyorsun bana p4 3,2ghz performansında çalışan 100 dolara işlemci BULSANA...
      |
      |

• Yüzbaşı
      696 Mesaj
      26 Ağustos 2003 00:42:12
      bırakın bunları arkadaşlar [ban] Biz burda birbirimize yardım ediyor bilgi paylaşıyoruz. Bundan güzel şey varmı .. Irk ayrımı yapar gibi konuşmayın [frndsp]
      |
      |
    • Yarbay
      7604 Mesaj
      26 Ağustos 2003 12:09:48
      arkadaslar sizin yasiniz kac yahu? futbol takimi tartismasi gibi dangalak tartismalar donuyor ortalikta. teknolojinin ne demek oldugunu bilmeyen bir suru cocuk (herkes degil) birbirine laf atiyor sanki... aradaki akli basinda yazilar da harcaniyor.
      optum hepinizi [bye]
      |
      |
    • Binbaşı
      1521 Mesaj
      26 Ağustos 2003 12:20:29
      arkadaşlar bu olaya fener- galatasaray rekabeti gibi bakmayın...
      her kezin tercih ettiği işlemci iyidir.. çünkü ona para saymışsındır ve onun iyi olduğunu düşünürsün..
      ben intel de kullandım amd de... pek bir fark yok... o/c de amd biraz daha iyi sadece...
      |
      |
    • Yüzbaşı
      682 Mesaj
      26 Ağustos 2003 12:52:09
      işte AMD türkiye yetkilisi sayın bay plazma konuştu :))
      sayın BAY ARAŞTIRMACI senden bişi isteyecem mademki bu kadar araştırıyorsun bana p4 3,2ghz performansında çalışan 100 dolara işlemci BULSANA...

öyle bir işlemci yokki

sakın bana barton 2500 ü @ 3200 yaparın olur biter deme iş overclock değildir
      |
      |
    • Yüzbaşı
      539 Mesaj
      26 Ağustos 2003 12:55:52
      bir zamanlar da pc mi amiga mı tartışması sürerdi
      pcler galip geldi ( amiga fabrikası kapanınca )... standart ekran kartı olan amiga ile her oyunu oynardık tek istediği ek ram idi
      şimdi ise her yıl yeni ekran kartı için ağlaşıyor insanlar.
      eğer amd biterse büyük ihtimal 1.7 işlemciler şu ara 200-250 dolar civarı olacaktı.. işlemci konusu biraz farklı bir olay yapacağınız sadece oyun oynamak , film izlemek , müzik dinlemek ise bence en ucuz amd'yi almak mantıklı.. gerisi ise sadece gösteriş budalılığı olur.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      682 Mesaj
      26 Ağustos 2003 13:06:10
      öff sıkıldım
      kendi işlemcimi kendim yapacağım valla
      intelde gebersin AMD de gebersin
      |
      |
    • Yüzbaşı
      402 Mesaj
      26 Ağustos 2003 13:43:21
      Zengin Amerikalının malı züğürt Türkün (bırakın işlemciyi bilgisayar kasası bile üretemeyen) çenesini yorar mış. Intel'de AMD'de doldurmuş ceblerini.
      |
      |
    • Onbaşı
      37 Mesaj
      26 Ağustos 2003 13:43:43
      AMD ilginç bir fanatik kitlesine sahip ve bu intelin asla ulaşamayacağı birşey. Öte yandan intel teknoloji ve kalite olarak amd den çok daha üstün. Şu bir gerçekki amd işlemcilerin yüzde 30 unda ısınma sorunu var. Tabii fiyat olarak amd çok daha ucuz. Ben şu anda amd kullanıyorum ama bundan sonraki bilgisayarıma intel taktıracağım.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      837 Mesaj
      26 Ağustos 2003 14:04:32
      ozturert +1, fanatiklikten öteye gidip saçmalıyorsunuz, sadece kendime göre yanlışları düzeltmek için biraz bişeyler söyleyim:

1-athlon xp (veya barton) ler teknoloji olarak pentiumdan daha geri ve daha fazla ısınıyor ve BELKİ bir bakıma daha çok problem çıkarıyor

2-ama zaten artık amd derken barton veya athlonlardan kastetmek çok yanlış çünkü artık OPTERON lar var, ve amd bu işlemcilerle intelin birkaç adım önünden, teknoloji olarak intelin önünde, ve görünüşe bakılırsa çok daha az ısınıyor, şimdilik tek sorun fiyatlar (yakında düşer).

bu arada son opteron reviewi:
      http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=opteron244&page=12

Tartırşıken işi fanatikliğe dökmeden birbirimizi bilgilendirecek yazılar yazarsak bence ortada fazla sorun kalmaz...
      |
      |

• Yarbay
      3829 Mesaj
      26 Ağustos 2003 18:30:34
      <br />lafa bak AMD 2.2 ghz P4 3000 e kafa tutuyormuş ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin ?

O da bişey mi? yukarıda <b>1700+ gibi bir işlemci 3.0 ghz p4 ile kafa kafaya yarışıyor</b>şeklinde bir ifade var! Cevap vermek gereksiz sanırım. Bazı arkadaşlar fazla duygusallar. Orhan Gencebay'ın bir şarkısında şöyle bir söz vardır; "Her güzelde bir kusur var imiş ama aşkın gözü kör göremez derler" Bazı arkadaşları da AMD sevdası kör etmiş. Bu kadar da abartılmaz.

Ayrıca eğer amaç hız ise 250 basan Tofaş 200 Basan Ferrari'den üstündür. Genel olarak hangisi üstün derseniz Ferrari derim.
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,125
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.