Şimdi Ara

amd 7750 72 C derecede?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugun işlemci elime ulaştı daha bismillah demeden oynamadan işlemciyle bir sistem kurayım dedim sıcaklık 72 derece gösteriyor fan hızlı dönüyor.Stok fanla kullanıyorum pastayı yeniledim ancak fayda etmedi.Kasa coolermaster elite ve 350 watt thermal master güç kaynağı var.Anakart ise m2n32sli deluxe wifi.Bu kadar ısınmasının nedeni nedir acaba?
    İyi forumlar

• Şimdi sorun çok çeşitli olabilir.Sırayla sayıyorum olasılıkları 1.si fan yerine tam oturmamış olabilir 2.si macun fazla sürülmüş olabilir 3.sü BİOS unu işlemciyi takmadan önce sıfırlamamamış olabilirsiz o nedenle işlemciye fazla voltaj gidiyor olabilir(Bios pilini çıkar 2 dakikak bekle tekrar tak) 4.sü anakartın değeri yanlış okuyor olabilir(Elinle kontrol etmen en doğrusu uzun süre alini tutamaman gerekir soğutucu üzerinde) 5. si Bios güncellemesi gerekiyor olabilir 6.sı işlemci sorunlu olabilir bunlardan biri ama hangisi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: -dehşet-

Şimdi sorun çok çeşitli olabilir.Sırayla sayıyorum olasılıkları 1.si fan yerine tam oturmamış olabilir 2.si macun fazla sürülmüş olabilir 3.sü BİOS unu işlemciyi takmadan önce sıfırlamamamış olabilirsiz o nedenle işlemciye fazla voltaj gidiyor olabilir(Bios pilini çıkar 2 dakikak bekle tekrar tak) 4.sü anakartın değeri yanlış okuyor olabilir(Elinle kontrol etmen en doğrusu uzun süre alini tutamaman gerekir soğutucu üzerinde) 5. si Bios güncellemesi gerekiyor olabilir 6.sı işlemci sorunlu olabilir bunlardan biri ama hangisi?

işlemcinin macununun fazla değil az sürülmesinden dolayı olur ısınma
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatihcanery

quote:

Orjinalden alıntı: -dehşet-

Şimdi sorun çok çeşitli olabilir.Sırayla sayıyorum olasılıkları 1.si fan yerine tam oturmamış olabilir 2.si macun fazla sürülmüş olabilir 3.sü BİOS unu işlemciyi takmadan önce sıfırlamamamış olabilirsiz o nedenle işlemciye fazla voltaj gidiyor olabilir(Bios pilini çıkar 2 dakikak bekle tekrar tak) 4.sü anakartın değeri yanlış okuyor olabilir(Elinle kontrol etmen en doğrusu uzun süre alini tutamaman gerekir soğutucu üzerinde) 5. si Bios güncellemesi gerekiyor olabilir 6.sı işlemci sorunlu olabilir bunlardan biri ama hangisi?

Termal Macun niçin sürülür?
    Termal Macun işlemci ile soğutucu yüzeyindeki Mikro derecedeki küçük çukarları doldurmak için sürülür ki temas yüzeyi artsın.Siz Macun u kalın bir tabaka halinde sürerseniz bu sefer soğutucu ile işlemci arasında bir duvar örmüş olur teması azaltmış olursunuz.En doğrusu ince bir zar halinde sürmektir.Neredeyse işlemcinin yazılarını macunun arkasından okunabilir şekilde olması gerekiyor.Arkadaş pastayı yeniledim dediğine göre ya normal sürmüştür ya da daha fazla.
  • quote:

ısınma termal macunun fazla sürülmesinden de olur!!!!!! termal macun mümkün olan en asgari miktarda kullanılmalıdır
  • 72 derece olduğuna emin misiniz hangi program ile bakıyorsunuz? bios dan baktınız mı?
  • Bios update yapın anakartınız işlemciyi tanımıyor olabilir bu yüzden sıcaklıkları yanlış gösteriyor olabilir unknown cpu yazıyorsa kesin tanımıyordur bios update yapın sorununuz büyük bir ihtimal düzelecektir.
  • İşlemci sıcaklığını elinizle de kontrol edin. Yanlış okuma var mı yok mu diye. Örnek vermek gerekirse CoreTemp diğer işlemcimin çekirdek sıcaklığını -8 derece okumuştu. Stok fan ile -8 derece imkânsız tabii ki.

Ayrıca kasa içi havalandırma kötüyse de ısınır işlemciniz. Yani içeride oluşacak olan sıcak hava dışarı atılamıyorsa bileşenler sürekli sıcak kalır ve sıcaklık da artar. Fanın üzerinde kablo birikmesi olmadığına dikkat edin. Ayrıca kasa içi havalandırma var ise kabloları biraz düzenleyin ve hava akımını engelleyip engellemediğine bakın.

Sisteminizin diğer bileşenlerini de belirtin. Farklı bir şüphem var, emin olmak istiyorum ondan da.
  • ekran kartı olarak x1600pro kullanıyorum ve oda fazla ısınıyor.12 cm lik egzos fanı var ancak yeterli geliyormu iblmiyorum.İşlemcinin voltajını 1,18 e düşürdüm sıcaklık 60 dereceye indi
    Nedir ne değildir bu ısınma anlamadım?
  • Sınıra dayanmış sitesinde max 73 e kadar dayanır diyor Bende termal macunu kontrol edecem ama genelde herkesin sıcaklıkları 2.7ghz boşta 45-50 arası sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

quote:

ısınma termal macunun fazla sürülmesinden de olur!!!!!! termal macun mümkün olan en asgari miktarda kullanılmalıdır

az sürüldüğü zaman ki sıcaklık farkına bakın,birde fazla sürdügünüz zaman ki farka o zaman anlayacaksınız,kaldı ki normal sıcaklığı 45-50 derece diyor arkadaş ,fazla sürdügünüz zaman bu 20 derece fazla olması imkansız,tabi işlemci macunu yerine cam macunu kullanılmazsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihcanery -- 24 Mayıs 2009; 22:42:22 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: AndryTR

İşlemci sıcaklığını elinizle de kontrol edin. Yanlış okuma var mı yok mu diye. Örnek vermek gerekirse CoreTemp diğer işlemcimin çekirdek sıcaklığını -8 derece okumuştu. Stok fan ile -8 derece imkânsız tabii ki.

Ayrıca kasa içi havalandırma kötüyse de ısınır işlemciniz. Yani içeride oluşacak olan sıcak hava dışarı atılamıyorsa bileşenler sürekli sıcak kalır ve sıcaklık da artar. Fanın üzerinde kablo birikmesi olmadığına dikkat edin. Ayrıca kasa içi havalandırma var ise kabloları biraz düzenleyin ve hava akımını engelleyip engellemediğine bakın.

Sisteminizin diğer bileşenlerini de belirtin. Farklı bir şüphem var, emin olmak istiyorum ondan da.

arkadaşın da dedigi gibi hemen panige kapılmanın alemi yok,sıcaklık konusu çoğu zaman sensör hatasından oluyor.elinizle yoklayın soğutucuyu.vucut sıcaklığınız 37 derece ,hafif bir sıcaklık hissediyorsanız sensör hatalıdır.ama elinizi değdiginizde yanma hissi oluşturuyorsa çözüm yollarına öyle bakalım,boş yere yorulmayın
  • quote:

az sürüldüğü zaman ki sıcaklık farkına bakın,birde fazla sürdügünüz zaman ki farka o zaman anlayacaksınız,kaldı ki normal sıcaklığı 45-50 derece diyor arkadaş ,fazla sürdügünüz zaman bu 20 derece fazla olması imkansız

hava ve su soğutma üzerinde defalarca termal macun kullanmış biri olarak söyledeğimin tam olarak arkasındayım!

siz dediğiniz kullanımın başarısını kanıtlayan bir örnek verirseniz:::::::: ben birden fazla örnek vericem

termal macun "en asgari" miktarda uygulanır:::::::::::::: iletkenliğin azalması, kullanım alanı dışına bulaşması termal macunun yanlış kullanımnına dair en temel örneklerdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

quote:

az sürüldüğü zaman ki sıcaklık farkına bakın,birde fazla sürdügünüz zaman ki farka o zaman anlayacaksınız,kaldı ki normal sıcaklığı 45-50 derece diyor arkadaş ,fazla sürdügünüz zaman bu 20 derece fazla olması imkansız

hava ve su soğutma üzerinde defalarca termal macun kullanmış biri olarak söyledeğimin tam olarak arkasındayım!

siz dediğiniz kullanımın başarısını kanıtlayan bir örnek verirseniz:::::::: ben birden fazla örnek vericem

termal macun "en asgari" miktarda uygulanır:::::::::::::: iletkenliğin azalması, kullanım alanı dışına bulaşması termal macunun yanlış kullanımnına dair en temel örneklerdir

ya zaten bende asgari kullanımından yanayım .aslında aynı şeyleri söylüyoruz,ama diyorum ki fazla bile sürülse öyle ahım şahım bi etkisi olmayacaktır.
  • quote:

ya zaten bende asgari kullanımından yanayım .aslında aynı şeyleri söylüyoruz,ama diyorum ki fazla bile sürülse öyle ahım şahım bi etkisi olmayacaktır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yine de tekrarlıorum macunu fazla sürmek verimliliği arttırmaz ve sıvı metal ve diğer bazı katkılı macunlar iletken özelliktedir. taşma vb halinde sorun çıkartabilir
  • arkadaşlar termal macunu olabileceği en az seviyede sürdüm daha öncede bir çok kez sürdüm az çok nasıl kullanılacağını biliyorum ama bu farklı sıcaklık gibi.Sensörü biostan okudum ve yük altında değil bu sıcaklık.Voltajı düşürdüğümde şimdi 1300 mhz görüyor.Bu anakartım ilk önce işlemciyi tanımıyordu ve açmıyordu daha sonra bios güncellemesi yaptım işlemciyi açtı.Sonra ısındığını görünce biostan voltajı düşürdüm ancak şimdide sıcaklık 60 derece boştayken.Acaba anakarttan dolayımıdır bu ısınmanın nedeni.Birde amd 7750 için en uygun voltaj fsb ve çarpan değeri nedir?
    Çok teşekkür ederim ilgilenenlere
  • 2.7ghz de işlemci voltajını elle olabilecek en düşük çalışma değerine getirin

1.2 - 1.3v ya da stabil çalıştığı asgari değer
  • farklı güç kaynağı ile dener misin 400 waltlık

1.işlemci hatalı olabir hiç bir yöntem olmaz ise garantiye gönderin

2.farklı bir işlemci fanı ile deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berce -- 25 Mayıs 2009; 12:45:44 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: AndryTR

İşlemci sıcaklığını elinizle de kontrol edin. Yanlış okuma var mı yok mu diye. Örnek vermek gerekirse CoreTemp diğer işlemcimin çekirdek sıcaklığını -8 derece okumuştu. Stok fan ile -8 derece imkânsız tabii ki.

hocam farklı ne gibi bir şüpheniz var?Yapılabilecek şeyleri yaptım havalandırma vs bios ayarlarını(yaptığımı düşünüyorum).Acaba garantiyemi yollasadam diyeceğim ama pek mantıklı gelmiyor sonuçta çalışan bir işlemci archicad programıda sorunsuz çalışıyor
  • anakart biosu ile ilgili bir sorun var büyük ihtimal o anakart çıktığında amd daha o işlemciyi icad etmemişti ynei bios varmı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.