Şimdi Ara

AMD: 2GB GDDR5 bellek, çoklu monitör kullanımında 3 kata kadar performans artışı sağlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD'nin resmi çıkış tarihini ay sonuna ertelediği ATi Radeon HD 5870 Eyefinity6 Edition modeli, Eylül ayından bu yana satılmakta olan Radeon HD 5870 modeli ile kıyaslandığında hem 6 adet mini-DisplayPortu hem de 2GB GDDR5 bellek kapasitesiyle ayrılıyor. Çoklu monitör desteği ile ulaşılacak yüksek çözünürlük seviyelerinde bellek kapasitesinin kritik öneme sahip olacağını belirten AMD, hazırladığı performans değerlendirmesini de yayımladı. Güncel pek çok oyunu Eyefinity teknolojisi ile 3'lü monitör kurulumunda test eden AMD, yüksek çözünürlük ve detay ayarlarnda yapılan testlerde 2GB GDDR5 bellek kullanımının, 1GB GDDR5 ile kıyaslandığında sağladığı performans avantajına özellikle dikkat çekiyor.

Crysis ve Unreal Tournament 3 gibi oyunlarda 3 kata varan oranda performans artışı sağlayan 2GB GDDR5 bellek kapasitesi, diğer oyunlarda ise %10 ile %80-90 arasında fark yaratmayı başarıyor. AMD tek GPU'lu modellerinde 2GB GDDR5 bellek kapasitesini resmi olarak sadece Radeon HD 5870 Eyefinity6 Edition modelinde kullanıyor olsa da ekran kartı üreticilerinin özel tasarımlı model çalışmaları sürüyor. Zira Asus, 2GB GDDR5 bellekle donattığı ATi Radeon HD 5870 Matrix modelini satışa sunmaya hazırlanıyor.

• Bu işi sağlam oturtacaklar gibime geliyor.Gelişmeler cidden güzel...Moskovada bir stand da bu deneyimi yaşadım ve şu kadarını söyleyebilirim müthiş..Maliteyi yüksek ama bence değer..Bakalım bu işin sonu nereye dayanacak..
  • moskovaya gidip MONİTÖRE mi baktın ya
  • Crysis ve UT3 farklar cidden yüksek duruyor. Bellek miktarı zaten yüksek çözünürlüklerde önem kazanıyor,normal birşey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: annihilator

moskovaya gidip MONİTÖRE mi baktın ya

Standlarda eyefinity görüp başka şeylere bakacak halim yok :) Tabikide onlara bakacağım..Uzunca bir süre burda olacağım haliyle acelem yok :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@espada1
    hayırola dostum ne işin var oralarda?

Vodka burada da vardı yahu, yoksa Strelok'un peşindemisin?

biraz daha detaylı bahsetsene gördüklerinden, nasılmış Eyefinity?

Hehe öyle icab etti bizde gittik sahafiec..Gündüzleri power plantlerde geceleri swamplarda geziyorum..İzini bulduğum an foruma koyucam resimleri :)

Eyefinitye gelecek olursak bana en başta gereksiz gelmişti.Ekranların arasında kalan birleşim yerleri yani kör noktalar dezavantaj gibi gözüküyordu fakat ne zamanki o koltuğa oturdum o an anladmki bu işte ciddi anlamda gelecek var..Şu kadarını diyebilirim oyun oynarke girdiğiniz etkileşim eyefinity de resmen artıyor ve kendini resmen kaptırıyorsun tabiri caizse ki sonuçta orası bir stant dı ve haliyle kalabalıktı fakat bu kalabalığa rağmen resmen kendimi kaptırabildim..Yani boşa geliştirilmiş bir proje değil tekrar ediyorum pahalı fakat kesinlikle değer.Birde şu dikkatimi çekti görüş alanınız daha geniş oluyor normal bir ekranda baktığınızdan yani normalde atıyorum 100 derecelik bir görüş açınız varsa bunda 130 derecelik bir görüş açınız oluyor.Tabi belki demodan öyleydi ama benim izlenimlerim bu yönde oldu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi espada1 -- 9 Mart 2010; 12:50:45 >

• Eyefinity için yüksek belleğin avantajları oldukça fazla.
    Tek monitör yüksek ayarlarda da yüksek bellek miktarı ihtiyacı var.
    Üst segment kartlar için 2Gb bellek şart. Asus'un 2Gb lik 5870 i testleri ile durum daha da netleşecek.
    Ama hala ürünü göremedik.
  • 2x 4GB HD5970 CF, 6x2560*1600 çözünürlük, çervecevesiz 6 adet 30" LED monitör (moskovadan alınmış olacak ) ile Eyefinity gerçek değerini gösterir. Cüzdandan $15000 ını çekerler ama adamın. GigaX58 UD7, Core i7 980X, 12GB DDR3 2200, su soğutma,6x sata III SDD ..... liste uzar da gider.
  • aferin amdye gerçekten çok güzel gelişmeler bunlar,son zamanlarda iyi atak yapıyor.hep böyle olsalar bizim icin iyi olur
  • Vay ARKADAŞ YA noluyor bu AMD'ye
  • Bu tablo ve haberden çıkardığım sonuç:

Ati, ticaret uğruna kendisi ile çelişmektedir (Hakaten Nvidia'ya benzemeye başladı).

Bu önermenin açıklaması ise şöyle:

Ati 3 monitör ile Eyefinity kurulumuna imkan sağlayan kartlarının tamamına 1 GB bellek koymuş durumda. Ancak şuan 2 GB bellekli modellerin 3 monitörlü Eyefinity kurulumlarında çok daha yüksek performans verebileceğini dile getirmiş. 1. Çelişki bu.

2. Çelişki ise hd5870 Eyefinity 6 modelini çıkarmak üzereyken böyle bir sunumda bulunuyor olması. Kardeşim sen bu kartı 2 GB bellekli olduğu için ön plana çıkarmıyorsun ki, 6 monitör ile Eyefinity kurulumuna imkan verdiği için bu kadar reklam yapıyorsun. E o zaman 3 monitör hikayesi nedir?

Buradan anladığım kadarıyla Ati şunu diyor: "Ey Ati hd5800 serisi kullanıcıları! 1 GB bellekli kartlarımla sizleri kazıkladım. Ancak bununla yetinmiyorum. Eyefinity 6 modeli kartımla da kazığı ittirmeye devam ediyorum."

3 monitörlü Eyefinity kurulumu yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem hd5870 2 GB modelini beklemeleridir. Ben değil, bunu Ati diyor!

• quote:

Orijinalden alıntı: mamad

Bu tablo ve haberden çıkardığım sonuç:

Ati, ticaret uğruna kendisi ile çelişmektedir (Hakaten Nvidia'ya benzemeye başladı).

Bu önermenin açıklaması ise şöyle:

Ati 3 monitör ile Eyefinity kurulumuna imkan sağlayan kartlarının tamamına 1 GB bellek koymuş durumda. Ancak şuan 2 GB bellekli modellerin 3 monitörlü Eyefinity kurulumlarında çok daha yüksek performans verebileceğini dile getirmiş. 1. Çelişki bu.

2. Çelişki ise hd5870 Eyefinity 6 modelini çıkarmak üzereyken böyle bir sunumda bulunuyor olması. Kardeşim sen bu kartı 2 GB bellekli olduğu için ön plana çıkarmıyorsun ki, 6 monitör ile Eyefinity kurulumuna imkan verdiği için bu kadar reklam yapıyorsun. E o zaman 3 monitör hikayesi nedir?

Buradan anladığım kadarıyla Ati şunu diyor: "Ey Ati hd5800 serisi kullanıcıları! 1 GB bellekli kartlarımla sizleri kazıkladım. Ancak bununla yetinmiyorum. Eyefinity 6 modeli kartımla da kazığı ittirmeye devam ediyorum."

3 monitörlü Eyefinity kurulumu yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem hd5870 2 GB modelini beklemeleridir. Ben değil, bunu Ati diyor!

iyi has diyorsun da 2gb lık modelin de ona göre fiyatı olacak yani.ikisini de aynı veya yakın fiyata verirse dediğin doğru olur ama vermeyeceğine göre de mesele yok zaten ayrıca arada fiyat olarak baya bi fark olursa da kimse şaşırmasınsonuçta ati ikinci revizyon 5xx serisi kartlarını çıkaracak diyorlar ör: 5890 kartını da çıkardığında ve 5870ten çok daha iyi performans verebilir o zaman da 5870 alanlara kazık yedi gözüyle mi bakmamız lazım?yani 2gb ramli modelin daha yüksek çözünürlükte dahi iyi performans vermesinden doğal ne olabilr ki.(ferminin 1.5gb olarak gelmesiyle 2xxx çözünürlüğünde daha iyi sonuçlar alacağının sinyallerini vermesi gibi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sulo61gun -- 10 Mart 2010; 16:28:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@mamad
    öyle de olsa onlar kazanıyor böyle de olsa onlar kazanıyor hocam.
    onlar için hangi modeli alacağın pek fark etmez ama fiyatına göre alanlar için fark eder.

eğer baştan sadece 3 monitör kullanacağını biliyorsan 5 ve ya 6 monitör destekleyen bir karta fazladan para vermeye değer mi sence...

Zaten benim de bahsettiğim o. Adamlar kazanıyor. Hatta daha fazla kazanmak için tüketiciyi kandırıyorlar. 3 monitörlü Eyefinity kurulumuna olanak veren kartları piyasaya sunuyor Ati ancak 1 GB bellek standardı ile. Şimdi ise Eyefinity 6 modeli diyor ve tanıtımında 3 monitörlü kullanımı ön plana çıkarıyor. Allah bilir mayıs ayında 2 GB bellekli hd5870 modellerini görürüz 6 adet çıkışı olmayan. O zaman da bu kart 3 monitör için yeter, Eyefinity 6 modelini biz zaten ev kullanıcıları için yapmamıştık vs vs... Yani madem 2 GB daha iyi yapsana 3 monitör destekli ve 2 GB bellekli hd5870. Ne milleti uğraştırıyorsun? Şahsen 3 monitör ilgimi çektiği için söylüyorum. Gerçekten hoş bir gelişme ve zamanla standartlaşabilir. Zira Nvidia da bu desteği sağlayacak. Ama böyle hareketler hoş değil. Tekel olma durumunda tüketiciyi aldatma yoluna gidiyor Ati ya da AMD diyelim.

@sulo61gun

Yukarıda az çok açıkladım hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.