Şimdi Ara

AMD 1100T mi İNTEL i5 2500k mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
2.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaptğın CPU gücü tüketicek işlemlerin çok büyük kısmı oyun ile alakalıysa, yani pc de perf gerektirecek işlerin neredeyse tamamı oyun ile ilgiliyse, paranın hakkını sonuna kadar veren bişey istiyorum diyosan (fiyat performasn oranını sallıyorum dersen yani) o zman i5 bak.

Yukarıda denildiği gibi, x4 + kalan bütçe ekran kartına giderse çok yüksek fiyat performans oranı elde edersin.

i5 + z68 anakart fiyat açısından baya tuzlu, aradaki farkın x4'lü sisteme göre değeceğini düşünüyorsan yine i5 düşünülebilir.

x6 vs. x4 vs. i5 açısından oynadığın oyunlara göre farklar oluşur. Esas odaklandığın nokta online birkaç oyun değil ise, oyunlar programlar arasında çok fark olabiliyor çekirdek kullanımı açısından. Yerine göre oyunlar FPS limitli olabiliyor, oyun motoru çok çekirdeğe fazla destek vermeyebiliyor, sistemin sana 30-40 fps den fazla FPS basmasına izin vermeyebiliyor, yine de akıcı gözükürken. O zman çıkıp i5 in sana extra masraf olduğunu söylebilirsin mesela. Kısacası hardcore takılacam demiyorsan x4 hemen her durumda yeter. Hardcore progamer tarzı takılacam diyorsan da sana zaten lazım olan olabildiğince yüksek oynanabilirlik, oyunu olabildiğince kurcalayıp en iyi vuracağın kaçacağın ayarlara getirmeye kasarsın ki burda kıstas olan şey görüntü kalitesi değildir zaten.

Bide bazı oyunlar var eski yeni farketmez, 1680x1050 de yeterli bi ekran kartı ile i5 de %50-100e yakın perf farkı yapabiliyor x4 e göre (farcry2,wow,dragon age,dawn of war, sc2 vs. ve multithread desteği olmayan yada consollardan pc ye aktarılmış en fazla 2 hw thread kullanan oyunlar gibi). Sonuçta böyle oyunlarda bile 60 fps gayet yeterlidir. 60 FPS ile 90 FPS arasındaki farkı anlayıp anlayamayacak olman, arada akıcılık farkı var demen oyunun motoru ile alakalı.Dediğim gibi 40 FPS limitli motoru olan oyunlarda sistemin istediği kadar kapasitesi olsun oyun daha fazlasını basmana müsade etmedikten sonra işine yaramaz.

• ben tercihimi 1100 t den yana kullandım neden.

1. neden 200tl daha ucuz
    2. neden performansları testler içinde çok bi fark yok gerçek hayatta ise bizim için çok bi etkisi olmaz.
    3. neden intel ile alacağınız soket z68 soketi ölü bir soket x79 soket çıkıyor işlemci güncelleme yapmanız çok zor. amd de ise durum çok farklı am3+ soket anakart alıp 1100t yi kullanabilirsiniz ve 2. nesil buldozerler çıktığında işlemci güncellemesi yapmanız çok kolay olur.

4. neden inteli sevmiyor olmam fiyatlarını gıdım düşürmüyor. amd olmasa 2500k yı bin dolardan alırdık.

5. neden
  • quote:

Orijinalden alıntı: effsane_61

ben tercihimi 1100 t den yana kullandım neden.

1. neden 200tl daha ucuz
    2. neden performansları testler içinde çok bi fark yok gerçek hayatta ise bizim için çok bi etkisi olmaz.
    3. neden intel ile alacağınız soket z68 soketi ölü bir soket x79 soket çıkıyor işlemci güncelleme yapmanız çok zor. amd de ise durum çok farklı am3+ soket anakart alıp 1100t yi kullanabilirsiniz ve 2. nesil buldozerler çıktığında işlemci güncellemesi yapmanız çok kolay olur.

4. neden inteli sevmiyor olmam fiyatlarını gıdım düşürmüyor. amd olmasa 2500k yı bin dolardan alırdık.

5. neden

z68 ölü mü? günahtır neden yalan yanlış bilgi veriyorsun? p67 ler bile ivy bridge destekli olacak z68 nasıl ölü olup işlemci değiştirmesi zor oluyor? ayrıca 1100t 240 lira mı? 200 lira ucuz olsun?

• X79 çipset çıkınca güncelleme yapmaya gerek olur diye bir şey yok, LGA 1155'ye Z68 / P67 + K serili bir cpu sahibi olan birisi 5-6 sene arkasına bakmadan kullanır hatta daha fazla süre de gider o sistem pc'de %80-90 oyun oynadığımız sürece neye yetmeyecek acaba ?

Her çipset çıkışında parça değişeceksek vay halimize, lütfen bilip bilmeden körü körüne savunma yapıp kafa karıştırmayın.

Herşeyi f/p ölçütüne göre değerlendiremezsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 26 Ekim 2011; 16:39:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

1. neden 200tl daha ucuz

5. neden

z68 ölü mü? günahtır neden yalan yanlış bilgi veriyorsun? p67 ler bile ivy bridge destekli olacak z68 nasıl ölü olup işlemci değiştirmesi zor oluyor? ayrıca 1100t 240 lira mı? 200 lira ucuz olsun?

kardeşim i5 2500k 550tl

x6 1100t 360 tl kendim aldım.

z38 çipset işlemci alırsan intelin performans işlemcilerini kullanamassın yani x58 çipsetle kullanıyon şu anda x 79 çipsette çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

X79 çipset çıkınca güncelleme yapmaya gerek olur diye bir şey yok, LGA 1155'ye Z68 / P67 + K serili bir cpu sahibi olan birisi 5-6 sene arkasına bakmadan kullanır hatta daha fazla süre de gider o sistem pc'de %80-90 oyun oynadığımız sürece neye yetmeyecek acaba ?

Her çipset çıkışında parça değişeceksek vay halimize, lütfen bilip bilmeden körü körüne savunma yapıp kafa karıştırmayın.

Herşeyi f/p ölçütüne göre değerlendiremezsiniz...

değerli kardeşim ben kimseye böle yapın demiyorum bu benim kendi terçihimdir. bana göre doğru olan budur. x79 çipsetli işlemcileri nasıl kulanacaksınız ayrıca. intel durmadan çipset çıkarıyor p67 çipset aldın dielim pce 3,0 ekran kartını nasıl kullanacaksın hadi kullandın nasıl faydalanacaksın. p67 çipset ler b3 revizyonmu yok.

yani körü körüne bişi yaptığım yok. hiç bişeyi savunduğumda yok ancak konuyu farklı boyuta çekmeye gerek yok. bu herkesin kendi tercihidir. ben burda bir yönlendirme yapmıyorum. kendi terçihimi belirtiyorum.

ben tercihimi bildirdim isteyen dinler isteyen dinlemez. kimsenin kafasına silah tutup bunu al demedim. yani

evet bu forumun yüzde 90ı fiyat / performansı göz önüne alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAPTOR_ -- 26 Ekim 2011; 17:48:28 >

• quote:

quote:

quote:

1. neden 200tl daha ucuz

5. neden

kardeşim i5 2500k 550tl

z38 çipset işlemci alırsan intelin performans işlemcilerini kullanamassın yani x58 çipsetle kullanıyon şu anda x 79 çipsette çıkıyor.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6781 bak hiç uğraşmadım 466 liraya buldum. senin dediğine göre 266 liraya 1100t satılmalı ki bulursan söyle hemen 2500k yı satayım.

x79 extreme bir yapıdır. nasıl ki x58 herkese uygun değildi x79 da uygun olmayacak. sen anakart ivy bridge destekliyor mu ona bakacaksın. insanları yanlış yönlendirme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagataykoroglu -- 26 Ekim 2011; 18:24:00 >

• 2500K
  • quote:

quote:

quote:

quote:

1. neden 200tl daha ucuz

5. neden

kardeşim i5 2500k 550tl

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6781 bak hiç uğraşmadım 466 liraya buldum. senin dediğine göre 266 liraya 1100t satılmalı ki bulursan söyle hemen 2500k yı satayım.

x79 extreme bir yapıdır. nasıl ki x58 herkese uygun değildi x79 da uygun olmayacak. sen anakart ivy bridge destekliyor mu ona bakacaksın. insanları yanlış yönlendirme.

tamam la senin dedin doğru intel idir

kimseyi yanlış yönlendirdiğim yok ben kişisel tercihimi belirttim

ama sen inteli savunmaya devam et eksik kalma.

amd nin extrem işlemcilerini kullanmak için soket deişmene gerek yoktur ancak intelde extreme işlemci kullanacaksan soket deiştirmek zorundasın.

sen neye takıldın ben onu anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAPTOR_ -- 26 Ekim 2011; 18:53:08 >

• Beyler sakin. Olayı gerginlik boyutuna taşımayın. Altı üstü işlemciler arasındaki farkı tartışıyoruz. Lütfen !!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Middle Earth

Beyler sakin. Olayı gerginlik boyutuna taşımayın. Altı üstü işlemciler arasındaki farkı tartışıyoruz. Lütfen !!!

yav vallahi anlamıyorum insanları ben kişisel tercihimi bildirmişim ne bir inceleme yapmışım nede demişimki bu iyidir gidin bunu alın kendi kanımca dedim bu nedenlerden ben bu işlemciyi tercih ettim.

yani uzatcak bi durumda yok isteyen istediğini alsın.

yani 61 yazıyorya nikimde takılsa takılsa buna takarlar herhalde :D
  • fanboy ların zoruna gidio heralde AMD almanız.. başka konularda da oluyor böyle genelde... özellikle AMD almak isteyenlere zorla intel aldıracaklar... maaşlı elemanları olsa bu kadar olmaz...
  • Amr her zaman f/p ürünüdür çünkü genellikle en iyi işlemci intelden çıkar. Türkiyenin birçok insanı ortalama gelire sahiptir ve amd daha fazla tercih edilebilir. Bu sebeple piyasayı bilenler genellikle AMD alır, cok parası olan 750 tl lik anakarta 2500k takar... Hayirli işler...
  • ha bi de fanboyluk yaparlar....
  • AMD ne zaman extreme işlemci çıkardı ki soket değiştirmek gereksin? yalan yanlıs bılgıler verıp ben kısısel gorusmu bıldırdım ne var? dıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagataykoroglu -- 26 Ekim 2011; 21:43:18 >
  • @cagataykoroglu
    yani intel insanlık için çalısıyor, bu sebeple olabileceğin en iyisini yapıyor, bunun için de soket değiştiriyor diyosun
    apacık sömürüyor işte, intel extreme işlemci ürettiği için pahalı değil; rakibi olmadığı için pahalı...AMD athlon64 lerle lider olduğu zaman o da aynısını yapmıştı...
    ve.....
    Bu alanda uzman mısınız ki hakaretvari konuşuyosunuz? zaten eğitimli olsanız mütevazi olurdunuz, (pardon)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sacid55 -- 26 Ekim 2011; 21:24:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sacid55

@cagataykoroglu
    yani intel insanlık için çalısıyor, bu sebeple olabileceğin en iyisini yapıyor, bunun için de soket değiştiriyor diyosun
    apacık sömürüyor işte, intel extreme işlemci ürettiği için pahalı değil; rakibi olmadığı için pahalı...AMD athlon64 lerle lider olduğu zaman o da aynısını yapmıştı...
    ve.....
    Bu alanda uzman mısınız ki hakaretvari konuşuyosunuz? zaten eğitimli olsanız mütevazi olurdunuz, (pardon)

Madem AMD intel e rakip olamıyor neden kıyaslıyorsunuz? Rakibi yokmuş o zaman AMD diye şirkette olmazdı. 2500k mı 1100t mi dersen 2500k derim gerisi için AMD derim. millet x4 965 al demiş alma mı demişim? 2500 mı 1100t mi diye konu açılmış bende bunu tartışıyorum. oradan çocuğun biri çıkmış intel alırsan işlemcini yükseltemezsin diye atıp duruyor. Doğal olarak cevabını veriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagataykoroglu -- 26 Ekim 2011; 23:14:12 >

• bu açıdan bakınca haklısınız...
  • quote:

quote:

@cagataykoroglu
    ve.....

MAdem AMD intel e rakip olamıyor neden kıyaslıyorsunuz? Rakibi yokmuş o zaman AMD diye şirkette olmazdı. 2500k mı 1100t mi dersen 2500k derim gerisi için AMD derim. millet x6 965 al demiş alma mı demişim? 2500 mı 1100t mi diye konu açılmış bende bunu tartışıyorum. oradan çocuğun biri çıkmış intel alırsan işlemcini yükseltemezsin diye atıp duruyor. Doğal olarak cevabını veriyorum.

neyi atıp tutuyoruz yahu ben kendimce tercih nedenimi açıkladım. bu benim tercih nedenimdir iyi bir anakart alıp yükseltme yaparken 2. nesil buldozer takmak daha mantıklı. ayrıca çocuk deiliz ha imzamıza bak yeter çocuk olmadığmız anlaşılır.

işlemcini yükseltirsin intelde ama kaç paraya yükseltirsin.

bu kadar agresif olmasan daha nazik yaklaşsan olaya

• quote:

quote:

quote:

@cagataykoroglu
    ve.....

MAdem AMD intel e rakip olamıyor neden kıyaslıyorsunuz? Rakibi yokmuş o zaman AMD diye şirkette olmazdı. 2500k mı 1100t mi dersen 2500k derim gerisi için AMD derim. millet x6 965 al demiş alma mı demişim? 2500 mı 1100t mi diye konu açılmış bende bunu tartışıyorum. oradan çocuğun biri çıkmış intel alırsan işlemcini yükseltemezsin diye atıp duruyor. Doğal olarak cevabını veriyorum.

neyi atıp tutuyoruz yahu ben kendimce tercih nedenimi açıkladım. bu benim tercih nedenimdir iyi bir anakart alıp yükseltme yaparken 2. nesil buldozer takmak daha mantıklı. ayrıca çocuk deiliz ha imzamıza bak yeter çocuk olmadığmız anlaşılır.

işlemcini yükseltirsin intelde ama kaç paraya yükseltirsin.

bu kadar agresif olmasan daha nazik yaklaşsan olaya

466 liraya bulunan işlemciye 550 lira demek mi atıp tutmamak? 1100t 2500k dan 200 lira daha ucuz demek mi atıp tutmamak? intel de işlemci yükseltemezsin demek mi atıp tutmamak? senin gibilere her zaman agresifim.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.