Şimdi Ara

Ambilightlı Projeksiyon Perdesi Projesi (Tamamlandı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
1.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar daha önce farklı bir başlık altında ambilight lı perde üzerinde çalıştığımı söylemiştim. Çalışmamda bazı aksilikler oldu ama sonunda istediğim şekilde çalışmasını sağladım. Çalışma için yabancı blog ve forumlardaki yazıları çokça okudum. hiç bilmediğim arduino ve processing programlamaya giriş yaptım ama sonunda başardım

Öncelikle projemde kullandığım temel malzemeler ;

-Arduino Uno (15 TL)
    -USB Kablo (A-B Tip) (Arduino'yla Hediye)
    -Jumper Kablolar (5 TL)
    -5V WS2811 Piksel LED (50 li bağ halinde kullandım bu da yaklaşık 75 TL)
    -5V 10A Adaptör ( 25 TL)

Toplamda 120 TL ye mal etmiş oldum.

Malzemelerden Arduino Türkiye de pahalı satıldığı için yaklaşık üçte bir fiyatına Çinden 4 adet sipariş ettim. Birisini projemde kullandım kalanları satarak projeme mali kaynak yarattım
    Bunun dışında 5V Piksel LED lerden Türkiye de az bulunduğundan ve çok pahalı olduğundan mecburen yine Çin e başvurdum

Temel olarak sistemin çalışma sistemi şu prensibe dayanıyor. Bilgisayardan Arduino ya ekrandaki görütünler hakkında gerekli sinyaller gidiyor. Benim sistemim Windows kurulu olan Zotac Mini PC üzerinde XBMC'yle entegre çalışıyor. XBMC de bulunan Boblight eklentisiyle gerekli sinyaller Arduino'ya ulaşıyor. Arduino içersine yüklemiş olduğum yazılım sayesinde bu sinyalleri LED lere iletecek şekle çeviriyor ve çevrilen sinyaller LED leri sürüyor ve buna göre yanmalarını sağlıyor (ekranın sağındaki görüntü mavi solundaki mor, üstteki kırmızı gibi). Arduino'nun enerji beslemesi aynı zamanda data kablosu olan USB kabloyla, LED lerin enerji beslemesi 5V 10A adaptörle sağlanıyor. LED lerle Arduino arasında bilgiyi de jumper kablolar taşıyor.
    Sistemin XBMC üzerinde çalıştığından bahsetmiştim bunun dışında direk olarak bilgisayar üzerindeki görüntüye göre yanmasını da sağlayacak şekilde yazılım yükleyerek oyunlarda vs. kullanabiliyorsunuz. Ancak o uygulamada bazı aksaklıklar vardı o yüzden onu tercih etmedim.

Çalışmamın aşamalarını gösteren bazı fotolar ekledim.

Daha önce PVC ye benzer bir malzemeden hazırlamış olduğum kendi yapımım perdemin arkasına yapışkanlı kablo kroşeleriyle ledleri bağladım. Ancak bir süre sonra
    yapışkanlar zayıfladı ve kopmalar oldu. Bunun üzerine raptiyeyle sabitleyebileceğim kablo kroşesi kullandım. Onu fotoğraflamadım ama benzer şekilde montajlanıyor.

Arduino yu perdenin arkasına çift taraflı bantla sabitledim ve LED lere sinyal gönderen pin inden jumper kabloyla çıkış aldım.

Perdemin arkasında daha önceki bir çalışmam da sarı LEDler eklemiştim.

Bu da son halidir.

Videolar ;

Sonuç olarak biraz uğraşlı ama sonuca ulaşması açısından da başarılı ve mutluluk verici bir proje oldu. İsteyen arkadaşlar olursa kullanığım kaynakları paylaşabilirim. Saygılarımla,

(NOT: Projeksiyonum ayarlı olmadığı için görüntüde bir miktar yamukluk olabilir :) )

• Merhaba hocam projeniz için tebrik ederim.

Bende bir ara niyetlenmiştim yapmaya ama hevesim geçince araştırmayı bıraktım.
    Projeksiyon ve büyük görüntüde ambilight keyiflidir. Fakat sistem yavaş çalışıyor videodan gördüğüm kadarıyla.
    Renklerin değişimi neredeyse 1 - 1,5 saniye gibi bir süre alıyor. Sistemin son bitmiş halimidir. Yoksa ince ayarlarını yapacakmısınız.

Benim bi yerde de vazgeçme sebebim sistemin gecikme süresiydi. Şimdilerde arduino yerine raspberry kullanılmaya başlanmış.
    Raspberry arduino ya göre daha hızlı çalışıyor.

İleride Raspberry projesi varmı?

Çok keyifli bir iş yaptın, seni tekrar tebrik ediyorum.
  • Teşekkür ederim. Öncelikle ince ayar çalışması henüz yapmadım daha önce kullandığım bir ayar vardı onda geçişler çok daha iyiydi geriden gelme konusunda da sanırım bir miktar iyileşme olabilir. Bunun dışında bu çalışmanın ilk versiyonu raspberry pi üzerine kurulu openelec ve arduino luydu ancak raspberry işlemcisi hem film hem arkada çalışan yazılım dolayısıyla şişiyordu. Overclock da yaptım çözüm olmadı. Sizin bahsettiğiniz şekilde ledleri raspberry nin sürdüğü projelerde mevcuttu ancak bu bana daha basit geldi. Bunla çok uğraştığım için sanırım artık bunun üstüne gitmem. Yalnız raspberry i kullandığım basit bir retro arcade oyun makinesi yaptım. Onu da uygun bi zamanda yayınlarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: miyankizu

Teşekkür ederim. Öncelikle ince ayar çalışması henüz yapmadım daha önce kullandığım bir ayar vardı onda geçişler çok daha iyiydi geriden gelme konusunda da sanırım bir miktar iyileşme olabilir. Bunun dışında bu çalışmanın ilk versiyonu raspberry pi üzerine kurulu openelec ve arduino luydu ancak raspberry işlemcisi hem film hem arkada çalışan yazılım dolayısıyla şişiyordu. Overclock da yaptım çözüm olmadı. Sizin bahsettiğiniz şekilde ledleri raspberry nin sürdüğü projelerde mevcuttu ancak bu bana daha basit geldi. Bunla çok uğraştığım için sanırım artık bunun üstüne gitmem. Yalnız raspberry i kullandığım basit bir retro arcade oyun makinesi yaptım. Onu da uygun bi zamanda yayınlarım
    Tebrikler iyi iş başarmışsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: kvardar77

Tebrikler iyi iş başarmışsınız

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim
  • quote:

Teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    güzel çalışma elinize saglık :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: xpmagduru

güzel çalışma elinize saglık :)

Alıntıları Göster
    Bluray oynatıcıya entegre etmek gibi bir opsiyon var mıdır??
  • quote:

Orijinalden alıntı: saltans

Bluray oynatıcıya entegre etmek gibi bir opsiyon var mıdır??

Alıntıları Göster
    tebrik ederim hocam,projeksiyon bakarken tesadüfen gördüm.elinize sağlık.
  • Hepinize ilginiz için teşekkür ederim. Pc üzerinden çalıştığı için ancak pc de bluray varsa dediğiniz gibi olur. Bunun dışında her sistemle birlikte çalışan hazır kitleri ebayda satıyorlar. Belki onunla ilgili de hazırlanmış projeler olabilir.
  • quote:

Hepinize ilginiz için teşekkür ederim. Pc üzerinden çalıştığı için ancak pc de bluray varsa dediğiniz gibi olur. Bunun dışında her sistemle birlikte çalışan hazır kitleri ebayda satıyorlar. Belki onunla ilgili de hazırlanmış projeler olabilir.
    tebrikler, gecikme sorununu da çözerseniz çok çok güzel olacak. başarılarınızın devamını dilerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: siyahtemas

tebrikler, gecikme sorununu da çözerseniz çok çok güzel olacak. başarılarınızın devamını dilerim

Alıntıları Göster
    çok iyi ellerinize sağlık çok güzel olmuş ilerde sizden yardım almak isteyebilirim yada direk siz bu işin satışını başlatın bence :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: herschell

çok iyi ellerinize sağlık çok güzel olmuş ilerde sizden yardım almak isteyebilirim yada direk siz bu işin satışını başlatın bence :D

Alıntıları Göster
    elinize sağlık philips in yüksek fiyat farkı ile ürettiği ambiyansı çok daha cazip bir maliyetle daha büyük hacimde uygulanışını göstermiş oldunuz böylece .

ancak özellikle video kısmında çok daha iyi anlaşılacaktır zaten oldukça ciddi ışık yayan böylesine geniş bir hacimde ayrıca arka fondan yayılan ışıklar da dahil olduğunda ortaya çıkan patlamalar belli bir süreliğine seyir zevkini artırıyor görünse bile uzun vadede oldukça yorucu ve sıkıntı verici olacaktır diye düşünüyorum, göz sağlığımız açısından da ciddi sıkıntılar doğurması sözkonusu. bir diğer sıkıntıda perdedeki sahneye odaklanmada zorluk çekileceğidir.
    aynı filmi arka aydınlatmasız olarak yanyana paylaştığınızda çok daha iyi anlaşılacaktır eminim ki. deneysel anlamda kesinlikle çok büyük bir iş çıkardığınız gerçeğini değiştirmeyecektir yanlış anlaşılmasın lütfen.

not: projeksiyon kullanmakta olduğumu belirtmek isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sedoman34

elinize sağlık philips in yüksek fiyat farkı ile ürettiği ambiyansı çok daha cazip bir maliyetle daha büyük hacimde uygulanışını göstermiş oldunuz böylece .

ancak özellikle video kısmında çok daha iyi anlaşılacaktır zaten oldukça ciddi ışık yayan böylesine geniş bir hacimde ayrıca arka fondan yayılan ışıklar da dahil olduğunda ortaya çıkan patlamalar belli bir süreliğine seyir zevkini artırıyor görünse bile uzun vadede oldukça yorucu ve sıkıntı verici olacaktır diye düşünüyorum, göz sağlığımız açısından da ciddi sıkıntılar doğurması sözkonusu. bir diğer sıkıntıda perdedeki sahneye odaklanmada zorluk çekileceğidir.
    aynı filmi arka aydınlatmasız olarak yanyana paylaştığınızda çok daha iyi anlaşılacaktır eminim ki. deneysel anlamda kesinlikle çok büyük bir iş çıkardığınız gerçeğini değiştirmeyecektir yanlış anlaşılmasın lütfen.

not: projeksiyon kullanmakta olduğumu belirtmek isterim.

Alıntıları Göster
    Çok güzel ve başarılı olmuş.Elinize sağlık.Böyle kendin yap projelerine bayılıyorum. Ben de zamanında büyüteçle ve kapalı bir kutu ile tvden görüntü yansıtıp kendi projeksiyonumu yapmıştım..Çok vasat bi görüntü vermesine rağmen keyif veriyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

Çok güzel ve başarılı olmuş.Elinize sağlık.Böyle kendin yap projelerine bayılıyorum. Ben de zamanında büyüteçle ve kapalı bir kutu ile tvden görüntü yansıtıp kendi projeksiyonumu yapmıştım..Çok vasat bi görüntü vermesine rağmen keyif veriyordu.

Alıntıları Göster
    @siyahtemas

ayarlarla henüz oynama şansım olamadı nette birisinin kullandığı ayarlar vardı bir ara onu kullanıyodum tekrar bulursam deneme yapacağım. ilginiz için teşekkür ederim.

@herschell

aslında düşündüm ama sonradan farkettim ki satışını yapacak kadar bilgiye sahip değilim olası sorunlar çok fazla olabiliyor :) elimden gelen desteği sağlamaya çalışırım

@sedoman34

yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum. yapıcı eleştirleri severim o yüzden yorumunuz için teşekkür ederim. dediğiniz gibi arkadan gelen ışıklar belli bir noktadan sonra filme odaklanmayı engelleyebilir.
    yalnız bir güzel avantajı config dosyasıyla oynanarak ledlerin ışığı kısılabiliyordu diye hatırlıyorum. çalışmayı yaparken bile farklı bir konu altında
    bende sizin dediğinize benzer şekilde bir yorum yapmıştım. karanlık ortamda film keyfi kesinlikle daha zevkli ama bu çalışmaya bir yerden başlamıştım tamamına erdirmek nasip oldu çok şükür yoksa
    hep aklıma takılacaktı

@aterikasedi

kendin yap projeleri bende çok severim. sizin dediğiniz şekilde bir çalışma yapmak istemiştim ama eskiden bu kadar atılgan değildim . neyse ki şimdi açılıyorum yavaştan hatta raspberry le yaptığım bir arcade oyun makinesi tarzında bir çalışmam var şu %100 hazır değil ama bitince onu da bir konu da yayınlarım diye düşünüyorum

• quote:

@siyahtemas

ayarlarla henüz oynama şansım olamadı nette birisinin kullandığı ayarlar vardı bir ara onu kullanıyodum tekrar bulursam deneme yapacağım. ilginiz için teşekkür ederim.

@herschell

aslında düşündüm ama sonradan farkettim ki satışını yapacak kadar bilgiye sahip değilim olası sorunlar çok fazla olabiliyor :) elimden gelen desteği sağlamaya çalışırım

@sedoman34

yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum. yapıcı eleştirleri severim o yüzden yorumunuz için teşekkür ederim. dediğiniz gibi arkadan gelen ışıklar belli bir noktadan sonra filme odaklanmayı engelleyebilir.
    yalnız bir güzel avantajı config dosyasıyla oynanarak ledlerin ışığı kısılabiliyordu diye hatırlıyorum. çalışmayı yaparken bile farklı bir konu altında
    bende sizin dediğinize benzer şekilde bir yorum yapmıştım. karanlık ortamda film keyfi kesinlikle daha zevkli ama bu çalışmaya bir yerden başlamıştım tamamına erdirmek nasip oldu çok şükür yoksa
    hep aklıma takılacaktı

@aterikasedi

kendin yap projeleri bende çok severim. sizin dediğiniz şekilde bir çalışma yapmak istemiştim ama eskiden bu kadar atılgan değildim . neyse ki şimdi açılıyorum yavaştan hatta raspberry le yaptığım bir arcade oyun makinesi tarzında bir çalışmam var şu %100 hazır değil ama bitince onu da bir konu da yayınlarım diye düşünüyorum
    görüntü alanınızdaki malzemeyi tm olarak anlayamadım ancak , şayet o ekranda tutunma ihtimali varsa daha önce bizzat kendi duvarımda deneyip çok iyi netice aldığım mat beyaz duvar boyası ve cam tozu karışımı ve siyah kenar çıtalarıyla gayet kaliteli bir görüntü alanı çıkarmıştım tavsiye ederim.

ek: projeksiyon cihazınız nedir, cihaz veya oynatılan görüntü kaynaklı bir netlik ve veya çözünürlük sıkıntısı var. hd görüntü desteklemiyormu cihazınız ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sedoman34 -- 22 Eylül 2014; 23:31:03 >

• Ekran malzemem pvc foam denen reklamcılar ın kullandığı bir malzeme yurtdışı forumlarda görmüştüm ucuz ve hafif bir malzeme olması sebebiyle tercih ettim. Doğal rengi beyazdı ben griye boyadım. boyamadan sonra siyah farkı oluştu daha iyi renk aldım.

Projeksiyonum epson tw–550 aslında hd desteği mevcut belki düzgün ayarları kullanmıyorum.
  • Gerçektende çok güzel ve keyifli bir proje, tebrikler ...

Hocam arduino yu pc ye usb den mi bağlıyorsunuz ?
    Merak ettiğim bende himedia q12 var, bir çeşit android box ve xbmc destekliyor. Arduinoyu USB den q12 ye bağlasam xbmc de çalışır mı denemek istiyorum.

Teşekkürler ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XeNoMoRpH -- 26 Ekim 2014; 10:19:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: XeNoMoRpH

Gerçektende çok güzel ve keyifli bir proje, tebrikler ...

Hocam arduino yu pc ye usb den mi bağlıyorsunuz ?
    Merak ettiğim bende himedia q12 var, bir çeşit android box ve xbmc destekliyor. Arduinoyu USB den q12 ye bağlasam xbmc de çalışır mı denemek istiyorum.

Teşekkürler ...
    Helal, güzel ve ucuza olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Harpooner

Helal, güzel ve ucuza olmuş.

Alıntıları Göster
    keşke bu işi ticarete dökseniz karını koyup sanalpazar gibi sitelerde satsanız güzel para bırakır ilk başta ben alırım hocam varsa böylr bir fikriniz pm atın lütfen
  • hocam elinize sağlık örnek olması açısından acaba kodları paylaşabilirmisiniz bri denemek istiyorum da yeni başlayan biri olark
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.