Şimdi Ara

Amazon Yurt Dışı Ekran Kartı Gümrük İşlemleri ve Süreçleri [Vekaletname Verilmeli mi?] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
522
Cevap
49
Favori
38.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
129 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: wildwachsend

Teşekkürler

Rica ederim.

@Alkımm Zaten böyle bir imkanınız varsa, hiç ÜNSPED vb. ile alakadar olmanıza gerek yok. Sizden de yüksek ihtimalle vekaletname isteniyor olacak (ürünlerin düşük tutarından dolayı es geçilir mi bilemiyorum). Direkt olarak kendi gümrük müşaviriniz üzerinden işlem sağlayabilirsiniz.

• Verdim vekâleti, öptüm adaleti. Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Rica ederim.

@Alkımm Zaten böyle bir imkanınız varsa, hiç ÜNSPED vb. ile alakadar olmanıza gerek yok. Sizden de yüksek ihtimalle vekaletname isteniyor olacak (ürünlerin düşük tutarından dolayı es geçilir mi bilemiyorum). Direkt olarak kendi gümrük müşaviriniz üzerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Alıntıları Göster

Bu vekaletnameyi suresiz bir kere cikardigimizda her siparisimizde ups e atıp kullanabiliriz dimi ?

2. Sorum ayrica bu vekaletname ile bize ekstra bir ödeme veya sonradan olusabilecek bir vergi filan basimiza bir bela cikmaz dimi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: savcı963

Bu vekaletnameyi suresiz bir kere cikardigimizda her siparisimizde ups e atıp kullanabiliriz dimi ?

2. Sorum ayrica bu vekaletname ile bize ekstra bir ödeme veya sonradan olusabilecek bir vergi filan basimiza bir bela cikmaz dimi ?

Alıntıları Göster

*Vekaletname verilse dahi, ''yurt dışından ürün alımlarında şahsi olarak aylık 5 adet ürün ve kargo (ürün) başı 1500 EUR tutar'' ibaresinin devam edeceği söyleniyor. Hatta vekaletname verilmesine rağmen tek seferde adetli veya art arda adetli gelen ürünlerin gümrükten geçmediği durumlar oluşabileceği de iletiliyor.

Amazon'dan iletilen bilgi yukarıdaki gibi.  

Ücret ile alakalı olarak, vekaletname işlemini hallederken ilgili noterden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Normalde bir şey çıkmaması gerekir fakat sürekli bu süreçlerin içerisinde olmadığım için kesin ve net bir şey söylemem doğru olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 5 Mart 2021; 0:16:39 >

• Görüldüğü üzere herkes ekmeğinin peşinde. Kullanmak için kart almak zorunda olanların Allah yardımcısı olsun.
  • Arkadaşlar bir şey soracağım ilk siparişim Neweggden 1660s almıştım, kendi adıma aldım adres ve isim benim adıma fakat evden başka birinin kredi kartını kullandım. O yüzden ship to ile bill to kısmı farklı isimler gözüküyor. Faturayı kredi kartı ismine kesmiş. Şimdi gümrüğe girdiği zaman kimden bilgi isteyecekler benden mi yoksa kutu içinde fatura varsa ona bakıp mı ilerleyecekler?

• quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

*Vekaletname verilse dahi, ''yurt dışından ürün alımlarında şahsi olarak aylık 5 adet ürün ve kargo (ürün) başı 1500 EUR tutar'' ibaresinin devam edeceği söyleniyor. Hatta vekaletname verilmesine rağmen tek seferde adetli veya art arda adetli gelen ürünlerin gümrükten geçmediği durumlar oluşabileceği de iletiliyor.

Amazon'dan iletilen bilgi yukarıdaki gibi.  

Ücret ile alakalı olarak, vekaletname işlemini hallederken ilgili noterden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Normalde bir şey çıkmaması gerekir fakat sürekli bu süreçlerin içerisinde olmadığım için kesin ve net bir şey söylemem doğru olmayacaktır.

Alıntıları Göster

Örneğin Aylık 3 Adet Ve 1500 EUR Sınırının Altında Ürün Alınsa Bile Neden Vekalet Verilmesine Rağmen Geçmeme Durumu Olabilirmiş Bilgi Var mı Tam Anlayamadım Orayı  

• Forum adına ilgilenip uğraş verdiğin için sağol kardeşim, eksik olma. Amazon'un pozisyonu belli oldu, UPS'in eli güçlenmiş oldu ama kimse kanun üstünde ve keyfi davranma hakkına sahip değil, diğer kargo şirketlerinde aynı konuda şikayet gelene kadar Gümrük memurlarını değil UPS'i sorumlu tutarım. Süreci izlemeye devam edelim...

• Maalesef masal okumuşlar

Konu için teşekkür ederim

Garantiden gelen 50 dolarlık ürüne malum firma 250 TL vergi çıkardı 250 dolar hespaladık dediler.

Hikaye. Bunlar sistemi kurmuş. İnanmıyorum ben açıklamalara
    Burası hukuk devleti.

Herşey kanunen olmalı.

Flu yerde inisiyatif nedir ya

Her zaman sorun çıkarıyor bu malum firma. Bir daha bir ürünü bu firma ile yollarsa satıcı anında iptal edicem sebebe de durumu yazcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoCat -- 5 Mart 2021; 0:54:3 >
  • Dostum emegine saglik cok ugras verdin diger konuda da yazilarindan da bunu bilIiyorum.. emegine saglik..

2000 yilindan beri basimiza gelen her extra vergi ve ceza gibi, bu muhabbetin cikmasina sebep olanlar, iŞi abartip, Kisisel kullanim harici bu urunleri alip 3.sahislara iki kati fiyata satmaya calisip firsatcilik yapanlardir diye dusunuyorum..

Aldiklari eline ulasmadan heryere ilan veren uyaniklar var, utanmadan da konulara yaziyorlar, daha yazmayan dunya insan var disardan takip edenler var..

Umarim zorluklarla tek adet urun alabilen insanlara da ayni islemler uygulanmaz .. Bir senedir otomobil piyasasinda yaptiklari gibi insanlarin hakkina giriyorlar el birligiyle tum piyasanin icine ettiler.
  • Amazon satmaya devam edecekse gümrük depozitosunu yüksekten hesaplama yoluna gidebilir. o masraf yine alıcıdan tahsil edilir günün sonunda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Çetooooo

Örneğin Aylık 3 Adet Ve 1500 EUR Sınırının Altında Ürün Alınsa Bile Neden Vekalet Verilmesine Rağmen Geçmeme Durumu Olabilirmiş Bilgi Var mı Tam Anlayamadım Orayı  

Alıntıları Göster

Yasaya göre normalde (yasal sınırlar içerisinde olan işlemlerde) vekaletname bile verilmemesi lazım lakin yasanın ilgili maddelerinde flu kısımlar olduğundan dolayı gümrük çalışanları (kim var kim yok) bunu istedikleri gibi kullanıyorlar. Malum kargo firması da yerine göre işin içerisindedir yerine göre değildir. Yasal süreçlerde bir şekilde kendilerini bu olaydan sıyıracaklardır.

İşte bahsettiğim bu noktalardan dolayı verdiğiniz o vekalet tam manasıyla bir işletme üzerine vs. ticari olarak hazırlanmıyorsa yine radarlarına takılabiliyorsunuz. Maalesef ki yasada net olmayan çok kısım mevcut. İlgili maddeleri okuyan herkes bunları görebilir. Süreç mahkemeye bile taşınsa ''biz inisiyatif kullandık'' denilerek, rahatça işin içerisinde çıkabilirler. Tabii bu noktada hukukçu arkadaşların gözlemleri daha fazla önem arz etmektedir.

*Ben bana iletilenleri ve çabalarımın sonuçlarını aktarıyorum malum. Yasal sürece girilip, iyice işin peşinden gidilebilse de maalesef ki elimizde net yasa maddeleri olmadığı için kazanabileceğimizi pek düşünmüyorum. Toplu şekilde yapılacak şikayetler eşliğinde yasa düzenlemesi istenirse daha etkin bir çözüm olacaktır. Tabii TR'deki süreçler ve bu süreçlerin zamana yayılma durumları da malum.

• quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

Forum adına ilgilenip uğraş verdiğin için sağol kardeşim, eksik olma. Amazon'un pozisyonu belli oldu, UPS'in eli güçlenmiş oldu ama kimse kanun üstünde ve keyfi davranma hakkına sahip değil, diğer kargo şirketlerinde aynı konuda şikayet gelene kadar Gümrük memurlarını değil UPS'i sorumlu tutarım. Süreci izlemeye devam edelim...

Rica ederim arkadaşlar.

@teknoCat @L30N

• quote:

Orijinalden alıntı: emre1393

Amazon satmaya devam edecekse gümrük depozitosunu yüksekten hesaplama yoluna gidebilir. o masraf yine alıcıdan tahsil edilir günün sonunda.

Çoğu zaman TR'ye gönderimi olmayan ürünlere hemen hemen herkes denk geliyordur, bu konuyu da kendilerine sordum. İlgili ekran kartının veya ürünün kar oranı vb. astarı yüzünden hiç oluyorsa (gümrük ücretleri de bu noktada devreye giriyor) göndermeme yoluna gidiyorlar. Mümkün olduğunca tüm ekstra ücretler arka plandaki anlaşmalar ile müşteriye yansıtılmamaya çalışılıyor (tabii ki Amazon tarafından). Ama bazı durumlarda işte o ücretler Amazon'un kar oranını da yok ediyor ve haliyle ilgili ürün özelinde TR'ye gönderim kapanıyor veya hiç yapılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 5 Mart 2021; 1:35:25 >

• Noter Vekaletname için ne kadar ücret alıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xdian -- 5 Mart 2021; 2:46:3 >
  • Diğer konuyu kaldırttılar demek. Vay çakallar!

• Kartım bugün geldi 2 gün gecikme dışında bir sorun olmadı neyse ki.

@REDSTONE sağolsun dün telefon ile arayıp herhangi sorun olmadığını ve gümrükten çıkacağı bilgisini verdiler.

• Kartal Göz kullanıcısına yanıt

O konuda yazacak çok fazla şey var, belki oradaki yazdığım yorumu da görmüşsünüzdür. Hatta aynı konudan bir arkadaşa da özelden söylemiştim, o da bu konuyu okuyor olabilir. Takipte olduklarından ona da bahsetmiştim, evet mevzu sadece çakallık.  

Tavsiyem;

Kesinlikle süresiz vekalet vermeyin, bahsi geçen firmanın geçmişi hiç de temiz değil.

• REDSTONE kullanıcısına yanıt

Şimdi 'MALUM' firmadan aradalar ilk kurduğu cümle yurt dışından gelen kargonuz için arıyorum.İçinde ne var ? Ekran kartı dedim 'VEKALETNAME' niz var mı? dedim ne vekaletnamesi sonra konuşuruz TC alayım ben sizden dedi . Eh yuh yani .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.