Şimdi Ara

Amazon çalışanlarının korkunç çalışma şartları ortaya çıkarıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.haberturk.com/amazon-calisanlarinin-korkunc-calisma-sartlari-ortaya-cikarildi-1923231-ekonomi

Gizlice Amazon’un İngiltere’deki deposuna giren bir yazar, çalışanların kendilerine konulan hedefleri kaçırmamak için tuvalete gitmek yerine ihtiyaçlarını şişelere giderdiklerini ortaya çıkardı

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un teknoloji devi Amazon, yeniden şirket kültürü nedeniyle eleştirilerin odağında. Öyle ki, çalışanlar korkudan tuvalete gidemiyor, hastalandıklarında sert bir şekilde cezalandırılıyor.

Amazon’un İngiltere’nin Staffordshire şehrinde bulunan deposuna çalışan gibi giren yazar James Bloodworth, şirketin ürün paketleme ve gönderim işlerini üstlenen çalışanların inanılmaz şartlarda çalıştıklarını ortaya çıkardı. Bloodworth’ün ortaya çıkardıkları arasında, tesisteki tuvaletlerin sayısının azlığı nedeniyle çalışanların tuvaletlerini şişelere giderdikleri de yer alıyor.

İngiliz The Sun Gazetesi’ne konuşan Bloodworth, “Üst katta çalışanlar tuvalete gitmek için dört kat merdiven inmek zorunda kalıyor. ‘Boş geçirdikleri’ zaman yüzünden cezalandırılmaktan ve işlerini kaybetmekten korkan insanlar tuvaletlerini şişelere yapıyordu.” dedi.

Amazon’un depo çalışanlarının ürünleri ne kadar hızlı seçip paketlediğini takip ettiği ve çok sıkı zamanlanmış molalar ile hedefler belirlediği biliniyordu. Şirket, uzun molalar veren veya hedeflerini tutturamayan çalışanlarına uyarı puanları veriyor.

İngiltere’deki 241 Amazon depo çalışanıyla gerçekleştirilen ve sonuçları hafta başında yayınlanan bir başka anket çalışması ise çalışanların dörtte üçünün zaman kısıtlamaları nedeniyle tuvalete gitmeye çekindiklerini ortaya çıkardı. Çalışmada ismi açıklanmayan bir Amazon çalışanının şu sözlerine dikkat çekildi: “Hedeflerimiz inanılmaz şekilde artırıldı. Tuvalete gitmeye zamanım olmadığı için su içmiyorum.”

Bir diğer çalışan ise “Hedefler her yıl artıyor. Dört tane ayağım olmadığı için performansımı yüzde 100 artıramıyorum. Molalarımızda tuvalete koşarak gidiyoruz. Saatte 120 ürün paketlemek korkunç şekilde ağır bir iş.”

Bir diğer kadın çalışan ise hamileyken hastalandığında şirketin kendisine formel uyarıda bulunduğunu söyledi: “Çok kötü hissetmeme rağmen işe gittim ve iki saatin sonunda artık takatim kalmadı. Müdürüme hasta olduğumu söyledim ve doktora gittim. Doktor raporu getirmeme rağmen resmi bir uyarı aldım.”

Amazon ise geçmişte olduğu gibi bu iddiaları reddetti ve ankete katılanalrın Amazon çalışanı olduklarından şüphe duyduklarını belirtti.

• Hakkını istemez isen hep köle olursun. Şimdi bu kadar şey bizde olmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Ölesiye çalışarak kazanma hırsı, başarı güdüsü ve sahip olma tutkusu, ekonomik etkinlikleri insan yaşamının ana hedefi ve amacı haline getirerek, insanın doğal yaşamdan ve ahlaki değerlerden uzaklaşmasına neden olur."
    — Karl Marx
  • Ingiliz The Sun gazetesi = Akit.
  • Amazon'u karalama kampanyası.

• Kaynak : THE SUN GAZETESİ

İngilterenin AkİT'i değil mi bu gazete?
  • İşçileri greve çağırıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Reklamlarında hiç öyle görünmüyor herkes mutlu hayat dolu

• Olabilir. İnanmam diyemem. Çünkü büyük şirketler kendilerini sosyal sorumluluk ve reklamla sevimli gösteriyor. İçinde neler döndüğünü bilemeyiz.
  • Tamam çalışma şartları kötüdür olabilir de, tuvalet ihtiyaçlarını da şişeye yapacak kadar değildir. :D
  • ComradeMRX kullanıcısına yanıt
    bir amaç hayal olmazsada yaşamanın bi anlamı yok

herkesin aynı ekonomik durumda olması adalet değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-07C238B73

bir amaç hayal olmazsada yaşamanın bi anlamı yok

herkesin aynı ekonomik durumda olması adalet değil.
    yaşamın amacı ne?
  • Bazı şeyler psikoloji ile ilgilidir

Köşedeki atölyede insanca çalışmaktansa, örneğin Apple'da köle gibi çalışmayı yeğlerim. Çünkü Apple'da çalıştığımı bilmemin ve bunu söylememin yarattığı toplam fayda hazzı köleliği algılayabilmemin önüne geçiyor.

• Sacma sapan bir gazete bu sun. Isciler siseye isiyorlarmis. Hahaahhahahahahaha. Te Allah'im ya...

Para Güç Kadın

• quote:

Para Güç Kadın
    bunların hepsine sahip oldum kendi çapımda, bundan sonra ne yapmalıyım?
    Para güç avrat varsa çalışmana gerek yok bir adet 4x4 range rover ile önce Tr turu sonra dünya turu yap.

Ve her milletden kadınla beraberlik yaşayacaksın

Bu görevi bitir gel yenisini verecem

• quote:

Para güç avrat varsa çalışmana gerek yok bir adet 4x4 range rover ile önce Tr turu sonra dünya turu yap.

Ve her milletden kadınla beraberlik yaşayacaksın

Bu görevi bitir gel yenisini verecem
    acınası haldesin :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.