Şimdi Ara

Amacım Oyun Oynamak Değil. Aklımda Şöyle Bir Sistem Var ( YARDIM )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • öncelikle herkese iyi akşamlar. amacım oyun oynamak değil. oynasam oynasam en fazla orta ayarlarda WoW yada LoL oynarım. benim asıl olayım müzik. FL Studio ve Ableton Live kullanıyorum. orta büyüklükteki projeleri yürütebileceğim, aksama olmaksızın gitar ve midi enstrüman kaydı yapabileceğim bir bilgisayar toplamak istiyorum. ve bu yapmak istediğim şeylerin "çok üst düzey" bir sistem gerektireceğini düşünmüyorum. ve vatan bilgisayar sitesinde gezinirken bir bilgisayar toplama sihirbazı tarzı birşeyle karşılaştım. bu toplama bilgisayar 3500 TL ve zaten benim kendimce topladığım bilgisayarda 3500 TL ye tekabul edip aşağı yukarı aynı donanımsal özellikleri içeriyordu. o yüzden hangi sistemi toplamayı düşündüğümü göstermek amacıyla size bu linki yolluyorum ve acaba bu sistem benim işimi görürmü görmezmi ??? yorumlarınızı bekliyorum.

NOT: 3500 TL dedim ama bütçemi 4000 TL ye kadar zorlayabilirim. bu sistemlere ek olarak "şu parça değişsin, onun yerine şu parçayı alırsan daha iyi olur" tarzı fikirleriniz varsa onlarıda yazabilirsiniz.

[[[ bu benim işimi görürse ne ala, nefis olur dediğim sistem]]] :
    http://www.vatanbilgisayar.com/amd-ryzen-5-2400g-msi-gtx1050ti-gaming-x4g-msi-b350-tomawawk-kingston-8gb.html

[[[ bütçe zorlandığı takdirde alabilecğim toplama sistemler ]]]:
    http://www.vatanbilgisayar.com/amd-1500x-msi-gtx1060-armor-6gb-msi-b350m-gaming-pro-corsair-8gb.html#yorumlar
    http://www.vatanbilgisayar.com/intel-7500-msi-gtx1060-armor-6gb-msi-b250-gaming-pro-kingston-16gb-ram.html

• Kullandıgınız bu programları araştırıp tek çekirdekte mi yoksa çoklu çekirdekte mi daha performanslı çalıştıklarını bilmeniz gerekiyor. Ek olarak video render gibi işlerde yapacak mısınız ? Depolama olarak ne kadarlık bir yere ihtiyacınız var ? Anakartta ses için hangi giriş ve cıkısları kullanıyorsunuz ?

Ableton programı için sistem gereksinimleri şöyle verilmiş;

PC with Windows 7 (with SP 1), Windows 8 or Windows 10
    Multicore processor
    4 GB RAM
    1024x768 display
    DVD drive or broadband internet connection for installation

Ek olarak vatanbilgisayar fiyat olarak pahalı.

Ryzen 5 1600X 1.100 TL
    X370 Anakart 650 TL
    2X8GB DDR4 Ram 1000 TL
    1TB HDD 210 TL
    GTX1050 650 TL
    Dark Equalizer 500W 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3x12cm Fanlı, Multi LED Tasarımlı Mid-Tower Siyah Oyuncu Kasası 350 TL

https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/dark-equalizer-500w-1xusb-3-0-2xusb-2-0-3x12cm-fanli-multi-led-tasarimli-mid-tower-siyah-oyuncu-kasasi-dkcheq500.html

4.000 tl tutuyor. GTX1060 gerek yok lol ve wow için gtx1050 fersah fersah yeterli.

• 2400 g zaten hem işlemci hemde pek çok oyunu 1080p de bile oynatabiliyor, o yüzden 1000 tlyi ayrıca verip ekran kartı almana gerek yok, gta 5'te bile 60 fps alan bir apu bu.

Oyun oynamam arada bir oynarım diyenler için, düşük gereksinimli oyunlar için r5 2400 g yeterli zaten, onun yerine 2 x 8 3000 mhz ram alıp dual kullanabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MB-CLS

Kullandıgınız bu programları araştırıp tek çekirdekte mi yoksa çoklu çekirdekte mi daha performanslı çalıştıklarını bilmeniz gerekiyor. Ek olarak video render gibi işlerde yapacak mısınız ? Depolama olarak ne kadarlık bir yere ihtiyacınız var ? Anakartta ses için hangi giriş ve cıkısları kullanıyorsunuz ?

Ableton programı için sistem gereksinimleri şöyle verilmiş;

PC with Windows 7 (with SP 1), Windows 8 or Windows 10
    Multicore processor
    4 GB RAM
    1024x768 display
    DVD drive or broadband internet connection for installation

Ek olarak vatanbilgisayar fiyat olarak pahalı.

Ryzen 5 1600X 1.100 TL
    X370 Anakart 650 TL
    2X8GB DDR4 Ram 1000 TL
    1TB HDD 210 TL
    GTX1050 650 TL
    Dark Equalizer 500W 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3x12cm Fanlı, Multi LED Tasarımlı Mid-Tower Siyah Oyuncu Kasası 350 TL
    https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/dark-equalizer-500w-1xusb-3-0-2xusb-2-0-3x12cm-fanli-multi-led-tasarimli-mid-tower-siyah-oyuncu-kasasi-dkcheq500.html

4.000 tl tutuyor. GTX1060 gerek yok lol ve wow için gtx1050 fersah fersah yeterli.

- fl studio, ableton ve reddit forumlarından araştırdığım kadarıyla bu programları rahat bir şekilde kullanabilmek için önerilen "4 to 8 core" yani 4 ile 8 çekirdek arası işlemci öneriyorlar. Yani 4-6-8 çekirdekli öneriyorlar. (tek çekirdekten kastınız "tek" sayı olarak mı çekirdek sayısı ? 1 adet çekirdek olamaz herhalde bu devirde ?)

-video render yapmayacağım.

- depolama için 1 TB depomalama alanın bana yeteceğini düşünüyorum. ama arttırılabilir bu ihtiyaç duyulduğu takdirde.

- ek olarak bir ses kartım var. Scarlett Solo. USB şeklinde bir girişi var. ses kartı olarak onu kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi postapocalypticCOW -- 23 Şubat 2018; 2:52:1 >

• Lol yada wow için 1060 veya 1050ti ekran kartı lüks olur 1050 alın en fazla, hatta orta ayarlarda oynarım demişsiniz 1030 bile iş görür artan parayla daha iyi işlemci alınır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grkwnxs -- 23 Şubat 2018; 3:20:30 >
  • postapocalypticCOW kullanıcısına yanıt
    o zaman yukarıda dediğim sistemi almanız mantıklı olacaktır. 6 çekirdek 12 izlege sahip. İşinizi oldukca görür. Ek olarak anakartınızıda X370 chipset seçtim ileride cıkacak yeni işlemcileri takabileceksiniz. Ekran kartı olarakta GTX1050 Lol de uçurur sizi.
  • MB-CLS kullanıcısına yanıt
    teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: MB-CLS

o zaman yukarıda dediğim sistemi almanız mantıklı olacaktır. 6 çekirdek 12 izlege sahip. İşinizi oldukca görür. Ek olarak anakartınızıda X370 chipset seçtim ileride cıkacak yeni işlemcileri takabileceksiniz. Ekran kartı olarakta GTX1050 Lol de uçurur sizi.

bide bi sorum daha olacaktı. sizin bu bahsettiğiniz ekran kartı gtx 1050, 2 GB olan gtx1050 mi yoksa "4gb gtx 1050 ti" mi ?
  • https://prnt.sc/iins83

bunu al harddiskin vardır zaten, kanser olmamak için sürekli kullandığın büyük çaplı vsti leri ssdye kuracaksın, hatta yerinde olsam windowsun saçma asio driverları ile uğraşmam macbook/mac mini alırım.

• Ingrid I kullanıcısına yanıt
    şu anda elimde halihazırda zaten bir Macbook var. Macbook Air. 1.8 GHz Intel Core i5 işlemcili. 4 GB RAM i var. kaç model bu bilgisayar bir fikrim yok. ama işletim sistemi OSX 10.8. belkide yer yer kasmaları bu işletim sisteminin eskiliği yüzündendir bilemiyorum. çünkü bilgisayarda sadece Ableton Live yazılımı var başka hiçbir şey yok. (chrome da 10 dan fazla sekme açtığım zaman bilgisayar bariz bir şekilde kasmaya başlıyor)
  • FL Studio'yu bir iki kere kurcalamıştım ama hiç ciddi olarak kullanmadım fakat ram önemliydi diye hatırlıyorum. ram'den kısmayın en az 8 tercihen 16 olsun.
    Yılını yada model kodunu söylerseniz yardımcı olabilirim. Yaşadığınız sorun ramle alakalı
    bilgisayarın arkasında "2012 Apple Inc All Rights Reserved" yazıyor. herhalde 2012 yılına ait
    8gb a kadar destekliyor, mevcut raminizin yanına bir 4gb daha ekleyin, mac uyumlu olmasına dikkat edin, forumda bulabilirsiniz
    böyle birşeyin olabileceğinden haberim yoktu. çok teşekkür ederim
  • oyun için değilse 2400g apu (4 cekirdek 8 izlek fl studio icin tavan zaten) bir sistem fazlasiyla isini gorur 2bin lira civarinda. lol, wow ve cs go icin ekran kartı bile alınmaz yani apunun gpu su fazlasıyla besliyor o oyunları. ha diğer oyunlara da sarkarım dersen r5 1500x ve gtx 1050 yaparsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rogue Agent

oyun için değilse 2400g apu (4 cekirdek 8 izlek fl studio icin tavan zaten) bir sistem fazlasiyla isini gorur 2bin lira civarinda. lol, wow ve cs go icin ekran kartı bile alınmaz yani apunun gpu su fazlasıyla besliyor o oyunları. ha diğer oyunlara da sarkarım dersen r5 1500x ve gtx 1050 yaparsin

bir işlemcinin kaç çekirdekli ve kaç izlekli olduğunu hangi ibaresinden anlıyorsunuz ?
    core=çekirdek, thread=izlek(sanal çekirdek) sayisi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.