Şimdi Ara

AM4 Anakartlar Konusu (81. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.310
Cevap
108
Favori
48.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
238 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HWS

Teşekkürler size de hayırlı olsun bu arada 4000 serisi çıkarsa üstüne 3000'in üzerine en az %10 koyarak çıkar en kötü Ryzen 5 2600 ile 3600 arasında da en az %10 fark vardı keza 1600 ile 2600 arasında da benzer bir artış belki biraz daha fazla olabilir yani Ryzen 5 4600 çıkınca en az %10 fark koysa al zaten çok iyi bir perfromans artışı ki oyunlara artısı bir oyuncu olarak muazzam olur ama o zamana kadar neler değişecek göreceğiz bu sene sonuna doğru Intel 10 nesil işlemcilerini duyuracak çıkması etmesi Ocak-Şubat 2020'i bulur bakalım göreceğiz.
    İntel 10. nesil çıkarırsa amd de eş zamanlı ryzen 4 leri çıkarır ryzen 3 lerde fiyat düşer :)
  • karizzma06 K kullanıcısına yanıt
    Fanı iptal edin 60mm veya 80mm lik bir fan alın chipset soğutucusuna 3-4cm mesafeden odaklayın hem ses azalır hemde soğutma daha verimli olur.

Edit: Fanı komple sökmeniz daha faydalı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A21AA1D72 -- 25 Eylül 2019; 15:46:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AM4 Anakartlar Konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 25 Eylül 2019; 19:46:42 >
  • @No Way Out Teşekkürler, aradiğim cevabi buldum..
  • TUF B450-PRO GAMING bununla ilgili incelemenizi göremedim ? anakart yeni çıktığı içinmi ? birde 5v rgb header neden sadece gigabytede bulabildim ve mosfetinin kötü oldugunu bilip sadece görünüş içinde almak istemiyorum,diğer üreticiler msi,asus,asrock filan hep 12v koymuş bi slot bile 5v koymamışlar mubarekler.
  • djoguzhan55 kullanıcısına yanıt
    İlk mesajın başında belirtdiliği gibi başlık piyasada ki tüm ürünlerin tek tek açıklandığı bir konu değil;

"Bunlar dışında hiçbir Ryzen AM4 anakartı önermiyorum. Piyasda ki tüm ürünler hakkında bilgim var, altta ki listede aradığınız bir anakart yoksa bilinki önermediğim bir üründür. Önerilmeme sebebi eksik, hatalı, kötü ürün olmamasının yanısıra iyi anakart olup F/P olarak kötü olması ve aynı fiyata yada daha ucuza daha iyi alternatifi olmasıda olmuş olabilir."

Ayrıca birkaç yerde TUF B450-PRO GAMING hakkında bilgi mevcut zaten TUF B450M-PRO GAMING aynı ürün.

RGB hakkında bilgim yok bana kalsa hiçbir anakarta RGB, UEFI BIOS vs. gibi oyuncak koymam.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler evet şimdi matx olan bölümü okudum ben atlamışım ayrı bir konu olacak şekilde düşünmüştüm, Anakartı ben 648,48 TLye aldım Ryzen 2600 ile beraber siparişlerini geçtim Asus kampanyası oldugu için 250TL geri ödeme gelecek yarıya bölündüğünde 648.48-125=523,48 TLye almış olunacak anakart, Normal ev kullanıcısı oyun oynayan biriyim öyle aşırı ocye gömülen biride değilim ama aklımda hep b450 Gaming Plus ve x470 gaming pro carbon vardı sonra bu kampanyayı görünce ROG STRIX B450-F GAMING alacağıma Tufu alayım bari hem matx değil hemde plus modeline göre mosfetlerin üstü daha iyi kapatmışlar boyut olarak büyümüş pasif soğutmalar dedim almış bulundum büyük ihtimal 2-3 ay kullanıp x470e geçerim diye düşünüyorum veya b450 gaming plusa.

RGB konusunda bende her taraf rgb olsun taraftarında değilim ama adreslenebilir rgb slotu koymamalarını cidden garipsiyorum mesela tufda 2 tane 12v var ne gerek var 2 taneye koy 1 tane 12 1 tane 5v ama 2 tane koymuşlar anlamak cidden güç.

• djoguzhan55 kullanıcısına yanıt
    B450(M)-PRO GAMING zaten B450-F'den daha iyi bir ürün, 523 TL'e geldiyse alarak iyi yapmışsın, bu üründen C7H dışında başka bir başka X470/B450 anakarta geçilmez, boşa masraf olur.

Bazıları sırf Pro'ya 50 TL daha vermemek için TUF B450 Gaming Plus modelini aldı ama bu model ağır çöp, cashbackden düşen fiyatta kurtarmaz.
  • hocam +1 yıl garanti farkı sebebiyle bende Asus TUF B450 Pro Gaming ile MSı B450 gaming plus max veya B450 tomahawk max 3'lüsü arasında gidip geliyordum karar veremedim. sizin bildiğiniz özelliklere asus bunların yanında eksik mi kalıyor.?extrem kullanıcı değilim. cevaplarsanız çok sevinirim. yardımcı olunda da yarın alayım artık şu anakartı. :) 3600 ile kullanılacak.
  • anarki24 kullanıcısına yanıt
    En ucuz hangisini bulabiliyorsan onu almalısın.
  • Valla asus c6h ile 3700x 4.25ghz 1.28v ile suan x570 aramiyor gozlerim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Dünyada 999 adet var, ülkemizde kullanan olacak mı acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Eylül 2019; 4:1:18 >
  • mydoktor M kullanıcısına yanıt
    KINGSTON HYPERX 16GB DDR4 3200MHZ RAM HX432C16PB3K2/16
  • AM4 Anakartlar Konusu

Elimdeki mevcut Asus B450-E Gaming anakarta 3900X takıp 1 hafta deneme şansım oldu. Ne bir ısınma sorunu yaşadım, ne bir Overclock problemi ne de PBO filan açıkken bir sıkıntı. Solidde ve çeşitli programlarda render aldım yük altında anakartın VRM'lerinin sıcaklığı 50 dereceyi geçmedi. Gayet rahat şekilde 3900X'i kaldırıyor.
    Eğer tam donanımlı bir B450 anakart almak isteyen varsa bu anakartı alsın. Zaten baya dolu anakart. Asusta B450'nin amiral gemisi. Üstelik anakartın arka yüzünde de VRM'lerin altında pasif soğutma var.

Burada pek çok kişi anakartları neredeyse atomlarına kadar ayırıp yok o VRM yok bu bilmem ne diyip kılıkırk yarıyor ama bu işler gerçekten bi noktadan sonra boş. En basit B450 bile normal çalışma şartlarında bir 3800X 3900X'i bile kaldırcak güçte. Ki Ryzen işlemcilerin OC aralığı intele göre düşük. 300-400Mhz için işlemciyi voltaja boğmanın da manası yok açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Elimdeki mevcut Asus B450-E Gaming anakarta 3900X takıp 1 hafta deneme şansım oldu. Ne bir ısınma sorunu yaşadım, ne bir Overclock problemi ne de PBO filan açıkken bir sıkıntı. Solidde ve çeşitli programlarda render aldım yük altında anakartın VRM'lerinin sıcaklığı 50 dereceyi geçmedi. Gayet rahat şekilde 3900X'i kaldırıyor.
    Eğer tam donanımlı bir B450 anakart almak isteyen varsa bu anakartı alsın. Zaten baya dolu anakart. Asusta B450'nin amiral gemisi. Üstelik anakartın arka yüzünde de VRM'lerin altında pasif soğutma var.

Burada pek çok kişi anakartları neredeyse atomlarına kadar ayırıp yok o VRM yok bu bilmem ne diyip kılıkırk yarıyor ama bu işler gerçekten bi noktadan sonra boş. En basit B450 bile normal çalışma şartlarında bir 3800X 3900X'i bile kaldırcak güçte. Ki Ryzen işlemcilerin OC aralığı intele göre düşük. 300-400Mhz için işlemciyi voltaja boğmanın da manası yok açıkçası.
    Bu kart iyi olabilir ama fiyatı aşırı pahalı b450 kartlara göre önerilmesi kesinlikle doğru değil.b450 max kartları 700 lira civarında alabiliyorsun şuanda onlarla da bir sıkıntısı yok tüm 3000 serisinin.Bu kartın fiyatı 1200 lira civarında yani zaten x570 giriş seviye kartlarını alabilirsin bu fiyatlardan.

• Steelo S kullanıcısına yanıt
    Çünkü B450'nin amiral gemisi o nedenle F modeline göre de fiyatı yüksek. Lakin daha ucuza MSI alınabilir. Ama dolu anakart isteyen adam tercih edebilir. Giriş seviyesi X570'leri sevmedim. Özellikleri kısıtlı.
  • Orodruin kullanıcısına yanıt
    "VRM'lerinin sıcaklığı 50 dereceyi geçmedi."

Bu bilgiye nereden ulaştın?
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Maksimum 52.6 derece gördüm. Kendim ölçtüm. Lazer sıcaklık ölçen cihazla VRM olan bölgeye tuttum render alırken. Öyle ciddi bir sıcaklık değeri görmedim. Daha fazla ısınır diye tahmin ediyordum oluşmadı. Anakartın arkasında da soğutucu olması etken buna sanırım. Stock hızlarda tabi bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Maksimum 52.6 derece gördüm. Kendim ölçtüm. Lazer sıcaklık ölçen cihazla VRM olan bölgeye tuttum render alırken. Öyle ciddi bir sıcaklık değeri görmedim. Daha fazla ısınır diye tahmin ediyordum oluşmadı. Anakartın arkasında da soğutucu olması etken buna sanırım. Stock hızlarda tabi bu.
    Kullandığın bu ürün ilk sayfada önerilmiyor diye ara ara gelip yazıyorsun gel sana neden önerilmediğini anlatayım;

B450-E ROG Strix Gaming modeli B450(M) TUF Pro Gaming ile aynı PWM kontrolcüyü kullanan(ASP1106GGQW) aynı mosfeti kullanan(4 x 2 4C10B, 4C06B) bir ürün yani VCORE tasarımı %100 aynı anakart. VSOC'da ise yine aynı mosfeti kullanıyor(4C10B, 4C06B) sadece TUF Pro Gaming'de 2 tane choke kullanılırken bu modelde sahte bir şekilde artırırm yapılarak 4 adet kullanılmış. Sonuç olarak iki ürünün VRM tasarımı %99 aynı asıl önemli olan vcore tasarımı ise %100 aynı. Fakat TUF Pro Gaming'de kullanılan hem vcore hem vsoc heatsinki E Strix modelinden daha üstün, üstelik heatsinkin chokelara teması mevcut bu olay B450-E ROG Strix'de yok. Ayrıca amiral gemisi dediğin B450-E'de kullanılan 4C10B, 4C06B mosfetler ASUS'un en ucuz B450 anakartları olan PRIME B450M-K, PRIME B450M-A modelinde kullanılan mosfet modelinin aynısıdır.

Sonuç olarak 750 TL'e satılan B450(M) TUF Pro Gaming modeli 1200 TL'e satılan B450-E'den daha düşük VRM sıcaklıklarına sahip. 1200 TL'e ise arada dağlar kadar VRM farkı olan Prime X570-P alabilirsin bu meseleye hiç girmiyorum bile. Tüm bu nedenlerle 1200 TL'e B450-E uzak durulması gereken bir model.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Eylül 2019; 15:7:31 >

• 
Sayfa: önceki 7980818283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.