Şimdi Ara

Altus alk 1820 18000 btu inverter klima alınır mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Altus alk 1820 modeli klima alınır mı şeker ve scop değerleri çok iyi ama Arçelik yapımı olduğu için markaya şüpheli yaklaşıyorum Altus net sayfasında da çok ayrıntılı bir bilgi yok mesela standart by konumunda kaç wat enerji harcadığı yazmıyor DC inverter teknolojisi mı var fiyat olarak 2700 TL fiyatı da iyi hem ısıtmada hem soğutmada kullanacağım konunun uzmanları görüş belirtirse çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Merhabalar. Altus arçelik'in yan ürünüdür. Arçelik üretimidir. Standby konumundaki bilgi yazmamakta. 5w'ı geçeceğini sanmıyorum.

DC Inv. artık hepsinde mevcut. 18000lik klima için gayet iyi bir fiyat ancak,ısıtma konusunda çok düşük sıcaklıklar haricinde sorun yaşatmayacaktır.

Bir dezavantajı da dış ünite kondanserinin bakır yerine alüminyum olmasıdır.

Saygılarımla...
  • Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Altus arçelik'in yan ürünüdür. Arçelik üretimidir. Standby konumundaki bilgi yazmamakta. 5w'ı geçeceğini sanmıyorum.

DC Inv. artık hepsinde mevcut. 18000lik klima için gayet iyi bir fiyat ancak,ısıtma konusunda çok düşük sıcaklıklar haricinde sorun yaşatmayacaktır.

Bir dezavantajı da dış ünite kondanserinin bakır yerine alüminyum olmasıdır.

Saygılarımla...
    Hangi klimalarda bakir var?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • cumhurfatih C kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Mitsubishi electric/heavy,Daikin,Fujitsu General,Midea,Gree,Haier,LG(Titan,dual serileri vb.),Panasonic,Hitachi,Sharp(Alüminyum olanı da var) gibi markalarda bakır eleman kullanılmaktadır.

Liste uzatılabilir ancak en bilinen markaları bu şekilde sıralayabiliriz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Mitsubishi electric/heavy,Daikin,Fujitsu General,Midea,Gree,Haier,LG(Titan,dual serileri vb.),Panasonic,Hitachi,Sharp(Alüminyum olanı da var) gibi markalarda bakır eleman kullanılmaktadır.

Liste uzatılabilir ancak en bilinen markaları bu şekilde sıralayabiliriz.

Saygılarımla...
    saygılar bizden...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aldım bu ürünü. Pek memnun değilim şimdilik.

• 2. Once aldım dün gelip kurdular. Açıkçası çok memnunum gerek sessizligi gerek uflemesi. 18000 btu için alabileceğim en uygun olan klimaydi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt

bakır olmasıyla alüminyum olması arasında ne fark var? biri diğerinde neden daha iyi?

• ibraahim43 İ kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Bu yorumu 4 yıl veya daha fazla zaman önce yapmıştım. Bu süreçte Arçelik grubu alüminyum kullanmaktan vazgeçerek tekrar bakır kullanmaya başladı. Dolayısıyla o dezavantaj artık geçerli değil.

Soğutma sistemlerinde kullanılan ısı transfer materyali bakırdır. İç ve dış ünitede bulunan peteklerin boruları bakır,bu boruların üzerinde bulunan ısı transfer yüzeyini artıran dilimler (finler) alüminyumdur.

Bazı markalar alüminyum bakırdan daha ucuz olduğu için bakır olması gereken boruyu alüminyum kullanmaktadır.

Alüminyum dış ortamın şartlarına bakır gibi dayanamamaktadır.

Alüminyum kondanser kullanan klimalarda birkaç ay içerisinde veya birkaç yıl içerisinde gaz kaçağı şikayetleri meydana gelmektedir. Dış ortamın ısı değişimlerine,yağmura vb. şartlarına ek olarak klimanın içerisinde bulunan soğutucu akışkan basıncına karşı alüminyum daha dayanıksız durumda. Bu da zamanla kılcal boyutta delinmelere yol açıyor. Alüminyum boru delinerek kaçaklara sebep oluyor ve servis teknisyenlerinin çoğu bunu tamir edemiyor. Etseler bile tamir edilen noktanın dibinden tekrar kaçak vermeye başlıyor. Bu sorun böyle devam ettikçe en sonunda kaçak veren parça bakır olanı ile değiştiriliyor.

Yani alüminyum kullanılmasının sebebi tamamen maliyeti azaltmaktır. Üretim maliyeti az olsun,ürün fiyatını azaltmayalım. Kârımız artsın mantığı ile hareket edildiği için bakır yerine alüminyum tercih ediliyor. Ama kalite azalıyor ve bahsetmiş olduğum gibi arızalar sıklaşıyor. Bugün 15 20 senelik olup kaçak vermeyen klimalar hala çalışır halde bulunuyorlar. Ancak alüminyum kondanser azami olarak 5 seneden fazla gitmiyor. Cihazın garantisi bittiği zaman bakır yedek parça ile değişim ancak ücret karşılığında yapılabildiği için müşteri ya ücret ödeyip değiştirtiyor. Ya da cihaz klimacıya veya hurdacıya arızalı haliyle satılıyor.

Meydana gelen arızalar sonucunda mecburen bakır yedek parça takılarak çözüm üretildiği için astarı yüzünden pahalıya geliyor. Bu nedenle zaten Arçelik vb. markalar tekrar bakıra geri dönmüş durumda.

Özetlersek bakır yerine alüminyum kullanılmasının maliyeti (ve kaliteyi) düşürüp firmanın kârını artırmaktan başka hiçbir sebebi ve işlevi yok.

Saygılarımla...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.