Şimdi Ara

S

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grup_34 -- 9 Aralık 2021; 20:36:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Konudan bagimsiz olarak cabani takdir ediyorum.Farkindalik icin elinden geleni yapiyorsun..

• Mr.Lucky kullanıcısına yanıt
    Aklima gelen tartisma sorularini aciyorum buraya.

Dh forumda farkinda olunsam ne olur,yapma hocam :)

• quote:

Orijinalden alıntı: grup_34

Hepsi birer kole gibi davraniyor, Tapacak yer ariyorlar.

Adam Ulke Benim ve Ogullarimindir diyor.

Halaa benim tartistigim insanlar onlari dedeleri,atalari olarak goruyor.

Haklısınız dostum 16 yıldır hep böyle

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Buradaki kastın günümüzdeki siyasetçiler mi yoksa tarihtekiler mi?
  • MANGUTAY kullanıcısına yanıt
    Tarihtekiler..

Bir hanedanin,ulkenin sahibi olmasi gibi.

Sadece Osmanli degil tum dunyadaki hanedanlar.

• Olaya şu açıdan bak.

Macarlar kendi tarihine sövüyor mu? Macar krallarından nefret ediyorlar mı? Hayır.

İngilizler kendi krallarından ve kraliçelerinden nefret ediyor mu? Hayır.

Ruslar? Hayır.

Moğollar? Hayır.

Avusturyalılar? Hayır.

Fransızlar? Hayır.

Uzar gider.

Bi biz sövüyoruz. Çünkü bi biz geçmişteki olayları, dönemin şartlarına göre değerlendiremiyoruz.

Gününüzde hala bunu savunanlara kızıyorsan sana kesinlikle katılıyorum. Günümüzde ülkenin hanedan tarafından yönetilmesini isteyenlere kızıyorsan, kesinlikle katılıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • TURKISH POWER kullanıcısına yanıt
    Bu milletlerin geçmişine sövmediğini nereden biliyorsun ?

Özellikle Ruslar sövmüyorsa baya tuhaf çünkü

• Anakronizm, Türkiye'de çok yaygındır. Bunu biliyor muydunuz?
  • Herseyi anakronizme baglarsan...

Tarihte elestirilecek bisi kalmaz

• quote:

Herseyi anakronizme baglarsan...

Tarihte elestirilecek bisi kalmaz

Doğru söylüyorsun tabi ama gelip bir millet, bir adamın dediğine bakıyor dersen tabi karşı çıkarım. Eskiden ciddi ciddi bu kağanlar, hakanlar, sultanlar, padişahlar Allah'tan gönderildiğine inanıyordu ve Allah korkusuyla işlerini iyi yaparlardı. Millet de onlara güvenirdi.
    "Adam Ulke Benim ve Ogullarimindir diyor." demişsin. Ha şimdiki cumhurbaşkanımız Cemalettin Kuruyemişçi bunu derse şiddetle karşı çıkarım. Lakin 500 sene önce gıkımı çıkarmazdım. Zamanın yönetim şekli bu. Mantıklı o zamana göre.
    Ha mesela padişahımız 3. Murat vardı. Adam 124 çocuk yapmış. YUH! Buna karşı çıkmak normal tabi. Yav ama o zaman lastik de yokmuş, adam ne yapsın şimdi? Kıymetlimisss olan padişahımız da maaşallah makine gibi . Dünya zevkine fazla kanmış. Padişahımız, yavaş biraz .

• Bu gibi şeyler tarih bilmemekten kaynaklanıyor işte. Anakronizme falan gelene kadar tarih bilmeme sorunu var en öncelikle. Tarih, özellikle Türk tarihi bilen herkesin bileceği bir şey vardır: devlet denen şey hanedan ile mümkündür. Bunun sebebi de en eski inançlarımızdan beri devam eden kut kavramıdır. Yani bunun alt veya üst tabakayla alakası yok. 100 sene öncesine kadar tarihin herhangi bir döneminde yaşıyor olsaydınız, hanedan sizin için gayet normal bir şey olacaktı. Ayrıca ülke yönetimi hanedana aittir; içindeki insanlar değil. Kul, köle denen sınıf, özellikle Osmanlı'da bellidir. Şunu da bir öğrenelim.
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Bende eskileri elestiriyorum cok ezik bir inanis varmis.

Suan bile inanilan bir cok sey, gelecekte mitoloji olacak.
    Bugun yapilan butun yanlislar hic mi elestirilmeyecek 2 bin sene sonra?Onlarda anokronizm diyip gececekler mi?
    Hanedanin buyuk bir bolumu yonetmeside alt tabakanin aptalligi.Halkin bircok yerde egitimsiz kalmasi vs.

Insanoglu aptaldir demis einstein.

O yuzden tarih bilmemekle alakasi yok.

Gecmis te her Halt yenince gecmis old icin hos gormek diye bisi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grup_34 -- 15 Ocak 2018; 17:2:45 >
  • quote:

Bende eskileri elestiriyorum cok ezik bir inanis varmis.

Suan bile inanilan bir cok sey, gelecekte mitoloji olacak.

Hanedanin buyuk bir bolumu yonetmeside alt tabakanin aptalligi.Halkin bircok yerde egitimsiz kalmasi vs.

Insanoglu aptaldir demis einstein.

O yuzden tarih bilmemekle alakasi yok.

Gecmis te her Halt yenince gecmis old icin hos gormek diye bisi yok

Peki.
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Bugun yapilan insanoglunun hatalari 2 bin sonra hic mi elestirilmeyecek? Yoksa onlarda anokronizm diyip gececek mi?

• quote:

Bugun yapilan insanoglunun hatalari 2 bin sonra hic mi elestirilmeyecek? Yoksa onlarda anokronizm diyip gececek mi?

2 bin yıl önce var olmayan kavramlar üzerinden eleştirmeye kalkanlara hiçbir zaman akıllı gözüyle bakılmayacak. 2500 sene önce Solon diye bir adam çıkıp borçtan dolayı köle haline gelenlere özgürlüğünü verdi ve borçtan dolayı köle olunmasını da engelledi. Ama kölelik yine vardı, kadın yine insan olarak sayılmıyordu ve hiçbir söz hakkı yoktu. Bu onları aşağı bir konuma sokmaz; sadece öyle bir toplum olduğunu gösterir.
  • TURKISH POWER kullanıcısına yanıt
    Olaya bir de şuradan bak

Frasızlar krallarını asmış mı? Asmış

Rus çarı 2.Nikolay kurşuna mı dizilmiş? Sahi kurşuna dizilmiş.

Kaç tane İngiliz kralı asıldı bilemiyorum?

Sorun tarihimizle övünmek veya yermek değil. Bu ülkenin sorunu geçmişe bağlı kalmak. Osmanlıcı denilen güruh yalnızca Osmanlı'nın görkemli dönemlerine odaklanır ama çöküş dönemindeki dramlardan bahsedilmez. Aynısı cumhuriyetçi kesim için geçerli. Cumhuriyet döneminin iyi yönlerine vurgu yapılırken hatalardan çok bahsedilmez. Çünkü biz tarihe tarafsız bakamıyoruz.

• İnsanları anlayamıyorsunuz çünkü 21. yüzyıl kafasıyla 15. yüzyıl kafasını yorumluyorsunuz. Olayları dönemin kendi şartları içinde değerlendirmiyorsunuz. O dönemde cumhuriyet ile yönetilen kaç devlet vardı? Sanki Osmanlı'dan önce devletlerin çoğu cumhuriyet ile yönetiliyordu da Osmanoğulları geldi düzeni değiştirdi. Daha geriye gidildiğinde Selçuklu, Uygurlar, Göktürkler, Hunlar...Bunların hangisi cumhuriyet ile yönetiliyordu?

Demişsin ki hâlâ insanlar onları ataları olarak görüyor. Eğer ki Osmanlı'yı "Bu devlet benimdir" demeleri sebebiyle "atalıktan çıkartacak" olursak bu iş Hunlara kadar gider.
  • captainfb C kullanıcısına yanıt
    Bence gelecekte dinler birer mit olacak.

21.yuzyil kafasi ile 21. yuzyili yorumluyorum.

Simdiki insanlarin bosa inandigini soyluyorum.

Einsteinin dedigi gibi bu insanoglunun aptalligini kanitlar mi kanitlamaz mi?

• quote:

Tarihtekiler..

Bir hanedanin,ulkenin sahibi olmasi gibi.

Sadece Osmanli degil tum dunyadaki hanedanlar.

Geçmişte öyle gerekmiş öyle olmuş. 1400-1500 lerde neden halkin sozu gecmiyordu demen, 1930 larda neden iphone yoktu ile aybi kafaya cikiyor.

Hee suan neden boyle davraniyorlar ? Tamamen egitimsizlikten. Gecen bir bakan konusma yapiyor, 42 maas ile sifir araba alinabiliyor diyor, isciler alkis tutup celenk takiyor. Ardindan bakan milyonluk arabasina binip uzaklasiyor.

Ona bakarsan inan sacmaliklarla dolu dunya. Milyonlarca olumun yasandigi savas olmus, oysaki bastaki iki kisiden dolayi. Bu milyonlarca adam “la gardas cikinca teke tek atin.” Diyememis. Halada diyemiyorlar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.