Şimdi Ara

Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
2
Favori
9.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
164 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • çeyrek altın yakında bin lirayı görür. çok değil bir kaç aya kadar. kardeşim 5-6 tane çeyrek almıştı 350 küsür iken iyi kar etti..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihan4292 -- 6 Ağustos 2020; 17:42:23 >
  • Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı?
  • @trakyAli-1986

Madem bloktayım niye bana cevap yazıyorsunuz...

Döviz artışının kaçınılmaz olacağını zaten 3-4 senedir yazıyoruz. Fiyatlar tabii ki artacak bunu ortaokul lise çocuğu da biliyor ... Akp 100 milyar dolar niye harcadı sanıyorsunuz tabii ki dövizi düşürmek için 18 yıldır Akp boşa mı başta sanıyorsunuz. Kuru gerçek yerinin altında tutarak başta kaldı bunun bedeli ise samanı dahi ithal ederek dağı taşı yabancılara satarak İstanbul'un kuzeyini Araplara peşkeş çekerek ödedik ödüyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 6 Ağustos 2020; 18:25:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLordMan

Çinle sen bir misin peki?

Artık onlar çok önde. Darda olan fiyat kırar mecburen...
    2000'lerde belki biz öndeydik onlar düşük kurla kendi firmalarını kurdular biz ise herseyi satarak kurumuzu dolar karşısında 10 sene sabit tuttuk. Oysa yıllık 70 milyar dolar cari açık veren bir ülkeydik...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 6 Ağustos 2020; 20:29:4 >
  • Bu ülkeye liyakat ve demokrasi gelmeden döviz düşmez.

• TheLordMan kullanıcısına yanıt

Bırakın hocam bende aklı başında biri sanıyordum. Çin üretim üssü hammadde zengini bazı ekonomik birliklerinde içine dahil oldu ve yükseldi.

Biz ithalatçı üretme tüketci paraları betona gömen bir ülkeyiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FarklıAkıl

Yanlış hocam. Çin'in parasının değerini inatla düşük tutması.

1 - Üretmesine rağmen halkının yeterince zenginleşememesine.

2- Halkın devlete güvenmemesine ve doalyısıyla finansal sistem yerine parasını başka yerlere götürüp balonlar oluşturmasına.

3- Ülkedeki kalkınmanın verimsizleşmesine ve ticaret ortaklarının bu işten zarar görmesine yol açmıştırç

Sonuç olarak Çin'in bir Japonya veya Kore gibi orta gelir tuzağını aşamayacağını ve çok ciddi ekononmik sorunlarla boğuşacağını hepimiz göreceğiz.

Çin'de belki 300 milyon zengin var. Evet 1.3 milyarın hepsinin zenginleşmesi düşük kurla olmaz yüksek kurla zaten olmaz . Düşük kur ülkede ucuza çalışacak insan bolluğunda işe yarar Çin'de 1 milyar kişi var 300 milyon zengini yarattı şimdi düşük kur pek yok zaten yeteri kadar zenginleştiler. Türkiye'de 6-7 milyon göçmen 20 milyon sosyal yardım alan milyonlarca mahkum hırsız gasp yapan sabıkalı ve pkk'lı var bunları yüksek kurla sosyal yardımlarla beslemenin anlamı yok

• 7.40 da tutunursa 8 9 yolu acilir diye yazdigimda yav hehe ceken oturma organi kili vardi.

Denk gelirsen mesajlarin hectigi konuyu hortlatalim..Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı? 

• Hocam anlamadiginiz nokta surasi. Kurun yuksek veya dusuk olmasini devletler belirleyemez. Zaten o ulkenin kendi ekonomisi kendi ihtiyacina en optimum kuru kendisi dogal surecler ile belirler. Siz bunu yapsy olarak a veya b noktasinda tutarsaniz. Evet belki gorunen yuzeyde olumlu sonuclar aliyor sanrisima kapilabilirsiniz fanat aslinda duzgun bir sekilde isleyen bir makinenin bir parcasini yanlis calismaya zorluyorsunuzdur.

Bu durum daha sonra hic beklemediginiz noktalarda beklemediginiz sorunlar olarak size geri doner.

Dolarin tlnin veya yuanin degerinin ne oldugunu boz veya ulkeler veya merkez bankalari bilemez. Bilsek zaten ekonomik sorun diye birsey kalmazdi. İste bu nedenle ekonomiye zarar vermemek adina bunu serbest piyasanin kendisinin belirlemesine izin vermek durumundayiz.

Cin ekonomisi disardan cok saglamda gorulse ici cok curuk bir ekonomi durumunda. Emlak ve arazi konusunda cok buyuk balonlar var. Devlet sirketleri inanilmaz verimsiz. Ozel sektor borcu felaket durumda. İnsan kalitesi iyi degil ve ic piyasasi arzu edilen noktanin cok uzaginda

Butun bunlar Cindeki buyumenin bir ucube oldugunu gosteriyor ve inanin cok buyuk sorunlar yasayacak ve asla diger Asya ulkelerinin seviyesine ulasamayacaklar. Onemli olan 30 40 yillik bir atilim icin gelecegini mahvetmek degil surdurulebilir saglikli ve yuzyillara dayanacak bir buyume saglayabilmektir. Cin in buyumesi saman alevinden oteye gecmeyecek.

• sething S kullanıcısına yanıt

Kim o yav :)

• TheLordMan kullanıcısına yanıt

İsmi hatirlasam direk alintilayacam.

Hatta 7 ulassin ben kendim hatirlatirim demisti.

Kabaca

Nirmalde yilbasinda 7.4x gorup haftalik kapanis yaparsa 8 9 gorur

7.4x ds tutunmazsa 6 hatta olumlu havayla 5.xx ker gorulebilir

İddiama karsi cikmisti.

Velhasil hukumetin kimilerine 6x kimilerine gore 100 milyar folar satarak bunu oteledih dis basinda konusuluyor.

Son minvalde seyri otelediler ama geliyorgelmekte olan..Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı? 

Bemim icin hava hos..Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı? 

Ulkenin insanina zerre kadar acimam.topragina yazik..

• sething S kullanıcısına yanıt

Amaaan bosver. Sonuç belli işte

• quote:

Amaaan bosver. Sonuç belli işte

Dedim ya popo killigi + kic opme sevdasi..

Realist herkesi vatanhaini ilan etmekle sofrasina daha fazla zeytin koyacagini sanan acayip mahlukatlar ordusu..Aloooo dolar 7. 27 Sesimizi duyan var mıııı? 

• quote:

Orijinalden alıntı: FarklıAkıl

Hocam anlamadiginiz nokta surasi. Kurun yuksek veya dusuk olmasini devletler belirleyemez. Zaten o ulkenin kendi ekonomisi kendi ihtiyacina en optimum kuru kendisi dogal surecler ile belirler. Siz bunu yapsy olarak a veya b noktasinda tutarsaniz. Evet belki gorunen yuzeyde olumlu sonuclar aliyor sanrisima kapilabilirsiniz fanat aslinda duzgun bir sekilde isleyen bir makinenin bir parcasini yanlis calismaya zorluyorsunuzdur.

Bu durum daha sonra hic beklemediginiz noktalarda beklemediginiz sorunlar olarak size geri doner.

Dolarin tlnin veya yuanin degerinin ne oldugunu boz veya ulkeler veya merkez bankalari bilemez. Bilsek zaten ekonomik sorun diye birsey kalmazdi. İste bu nedenle ekonomiye zarar vermemek adina bunu serbest piyasanin kendisinin belirlemesine izin vermek durumundayiz.

Cin ekonomisi disardan cok saglamda gorulse ici cok curuk bir ekonomi durumunda. Emlak ve arazi konusunda cok buyuk balonlar var. Devlet sirketleri inanilmaz verimsiz. Ozel sektor borcu felaket durumda. İnsan kalitesi iyi degil ve ic piyasasi arzu edilen noktanin cok uzaginda

Butun bunlar Cindeki buyumenin bir ucube oldugunu gosteriyor ve inanin cok buyuk sorunlar yasayacak ve asla diger Asya ulkelerinin seviyesine ulasamayacaklar. Onemli olan 30 40 yillik bir atilim icin gelecegini mahvetmek degil surdurulebilir saglikli ve yuzyillara dayanacak bir buyume saglayabilmektir. Cin in buyumesi saman alevinden oteye gecmeyecek.

Bana ne Çin'in 100 yıl sonraki durumu ben Çin'i parantez içinde bir konu için belirttim düşük kurla şu an 2.büyük ekonomi ve ABD'yi geçme ihtimali var. Düşük kur bütün toplumu ve devleti kötü etkilemez demek istedim. Demokratik yerde bu zor birşey zaten. Demokratik ülkelerde tam tersi olur ve sonunda patlar. En iyisi baskılanmamış ve değeri düşürülmemiş kur. Öyle döviz artıyor diye vergileri artırıp, dövizden vergi alarak , zorunlu karşılık oranlarını devamlı artırarak, yüksek faizle nakit döviz borçlanarak , ülkenin dağını taşını satarak yapılmamalı bu . Döviz neyse o olmalı. Halk düşük döviz ister bunun için ülkenin satılmasına sessiz kalabilir umrunda da olmayabilir. Akp 18 yıl boşa başta kalmadı sonuçta. -Burda bazı muhalif görünenler döviz artınca Akp gidebilir diye sevinirken bir yandanda kamudan belediyeden aldığı maaş azalacak diye sağa sola saldırıyor-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 6 Ağustos 2020; 19:36:19 >

• Saraydan s550 den disariyi duymak zor olur onlarida anlayin.

• Valla babacan bilmem ne hikaye zarrab türkiye ekonomisi benim sayemde ayakta derken haklıymış adam gitti tr ekonomisi bitti

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hülooooggggggggggggggggggggggggggggg

• Cihan4292 kullanıcısına yanıt

Aslında enflasyondan dolayı ettiği karın da çok bir faydası yok... acı olanda bu.

• quote:

Sizce 5 in altına ne zaman iner?

cumhuriyet kurulduğunda 1,67 türk lirası (tl) :1 abd doları($) 

2000 li yıllara geldiğimizde 1.500.000 tl: 1 usd

Milyon kat artmış, milyon kat... Sonra çözüm olarak 6 sıfır silindi. Gerektiğinde dolar 10 tl 100 tl 1000 tl olduğunda tekrar sıfır sileriz.

Tarih tekerrürden ibarettir.

Ben ümidi keseli çok oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 120205044 -- 6 Ağustos 2020; 20:25:49 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.