Şimdi Ara

Almanyaya İltica Etmeyi Planlıyorum (%77 Kabul Oranı Videolu) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
2
Favori
59.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Önce hedef ülkeye ulaşmak için iyi bir plan yapacaksın, sonra iltica hikayeni iyi kurgulayıp inandırıcı ve kabul görebilir bir gerekçe sunacaksın... ayrıca bu süre zarfında da TR'de boş boş oturmayacaksın, madem boştasın, çalışmıyorsun o zaman günde en az 7-8 saat almanca çalışacaksın ki oraya gittiğinde belli bir seviyede de olsa dil bilgin olacak, hele oraya alsınlar sonra öğrenirim mantığında olmayacaksın...

Şimdi biraz da gerçeklere dönelim; genelde insanlar eleştiriye tahammül edemiyorlar, hemen aşağılama, hakaret etme başlıyor fakat birilerinin de işin negatif ve zor yanlarını göstermesi gerekiyor... önce kısa bir örnekle başlayalım: askere gidenler bilir, karşınıza ortalama bir zekaya sahip bir komutan (rütbesi ne olursa olsun, uzman da olabilir binbaşı da) çıkar ve zekası ondan kat kat fazla olan askerin her türlü kaytarma, hastaneye kaçma, işten kaçma vesaire tüm numarasını bozar çünkü o zeki eleman ilk defa askerlik yapıyordur fakat o komutan yüz binlerce askerle uğraşmıştır... yani sen ilk defa iltica edeceksin ama o iltica dairesindekiler senin hikayenden milyonlarca dinlemişlerdir ve öyle kolay kolay ikna olmazlar... öncelikle Türkiye'den ilticaları öyle eskisi gibi kolay kabul etmiyorlar... Senin hikayen şu anda kesinlikle inandırıcı ve kabul edilebilir bir hikaye değil... 10-15 sene önce kürdüm, eziyet görüyorum diyenlerin ilticasını kabul ediyorlardı fakat artık o yemiyor... 2016'da 1000 türkten 800 küsürü kabul görmüş diyorsun, evet fakat o rakamın detaylarını bilmezsen seni yanıltır, 15 temmuz sonrası kaçan üst düzey fetöcüler ve natoda görevli ve zaten hali hazırda orada olan subaylardır o 800'ün büyük çoğunluğu... birisi hristiyan oldum o yüzden ailem dışladı bahanesini öne sürmüş, istanbulda alman katolik kilisesi vardır bu yolu o kadar çok kullanan, kullanmaya çalışan olmuş ki adamlar sitelerinde belirtmişler, vaftiz etmeleri bile en az 2-3 sene sürüyor, bu süre zarfında senin cemaate katılımını, dine uyumunu, hayatını resmen takip ediyorlar, sen vize için mi numara yapıyorsun yoksa gerçekten hristiyan mı oldun diye, din değiştirdiğine ikna olurlarsa bu sefer de bunun senin hayatını nasıl zorlaştırdığına bakıyorlar... eşim arap o yüzden hayatımız zorlaşıyor dersen sadece gülerler, şu mülteci olaylardan önce bile Türkiye'de yaşayan ve vatandaş olan arap 2.5-3 milyon kişi vardı... ama eşin ıraklı olarak oraya gidip iltica edebilir, onun kabul edilme şansı senden çok çok daha fazla, ilticası kabul edilince de eş durumundan seni yanına aldırabilir... burada amacım senin hayallerini yıkmak değil, sadece madem böyle bir şey yapacaksın o zaman doğru düzgün yap, daha iyi bir hikaye, daha iyi bir plan hazırla... orada sana yardımcı olabilecek akraban falan varsa onlar üzerinden çözümler bulmaya çalış fakat şunu da unutma akraban dahi olsa ne hikmetse yurt dışında yaşayan türkler birisine faydam dokunur diye ödleri kopuyor, yaralı parmağa bile işemiyorlar...

Kaçak gitmek için yunan yerine vizesiz sırp üzerinden gitmek daha kolay olur, sırptan schenge bölgesinde olan macara geçip oradan devam edilir ama o da bahardan sonra elverişli olur fakat şunu da unutma senin burada google mapse bakıp aaa burası yakın, olabilir dediğin yerleri oranın polisi senden çok önce düşünüp tedbirini almış oluyor, son 3 sene içinde avusturya almanya sınırını hem otobandan hem de köy yollarından belki 10-15 defa geçmişimdir ve çoğunda yolda kontrollere rastladım... bunları da dikkate al... ama her şeyden önce iyi bir plan ve inandırıcı bir hikaye olacak...

• Yaşım 32. 2 tane önlisans 1 tane lisans programı bitirdim. Yabancı dilim İngilizce ( İleri düzey ) - Japonca ( Orta Düzey ). Şu an Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. Ben bile göçmenlik başvurusu yaparken çok zor almazlar diye düşünüyorum kriterlerin çoğunu karşılamama rağmen adamlar gelmiş ne eğitim, ne dil ne mesleki yeterlilik ben yurtdışına kaçacam diyor. Heee oldu ülkelerde aman Ahmet - Mehmet gelsinde bakalım insanca yaşatalım diyorlar .
  • Seni değil almanya, suriye bile mülteci olarak almaz
  • Başka bir ülkede daha iyi şartlarda yaşama fikri güzel fakat bu iltica ve mültecilik yoluyla doğru değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • almanyaya gelipte napacan? gelde sürün ortalikta sana burada kimse agactan parayi toplayip vermez nedir bu bizim milletin almanya sevdasi
  • quote:

Orijinalden alıntı: elturco78

Önce hedef ülkeye ulaşmak için iyi bir plan yapacaksın, sonra iltica hikayeni iyi kurgulayıp inandırıcı ve kabul görebilir bir gerekçe sunacaksın... ayrıca bu süre zarfında da TR'de boş boş oturmayacaksın, madem boştasın, çalışmıyorsun o zaman günde en az 7-8 saat almanca çalışacaksın ki oraya gittiğinde belli bir seviyede de olsa dil bilgin olacak, hele oraya alsınlar sonra öğrenirim mantığında olmayacaksın...

Şimdi biraz da gerçeklere dönelim; genelde insanlar eleştiriye tahammül edemiyorlar, hemen aşağılama, hakaret etme başlıyor fakat birilerinin de işin negatif ve zor yanlarını göstermesi gerekiyor... önce kısa bir örnekle başlayalım: askere gidenler bilir, karşınıza ortalama bir zekaya sahip bir komutan (rütbesi ne olursa olsun, uzman da olabilir binbaşı da) çıkar ve zekası ondan kat kat fazla olan askerin her türlü kaytarma, hastaneye kaçma, işten kaçma vesaire tüm numarasını bozar çünkü o zeki eleman ilk defa askerlik yapıyordur fakat o komutan yüz binlerce askerle uğraşmıştır... yani sen ilk defa iltica edeceksin ama o iltica dairesindekiler senin hikayenden milyonlarca dinlemişlerdir ve öyle kolay kolay ikna olmazlar... öncelikle Türkiye'den ilticaları öyle eskisi gibi kolay kabul etmiyorlar... Senin hikayen şu anda kesinlikle inandırıcı ve kabul edilebilir bir hikaye değil... 10-15 sene önce kürdüm, eziyet görüyorum diyenlerin ilticasını kabul ediyorlardı fakat artık o yemiyor... 2016'da 1000 türkten 800 küsürü kabul görmüş diyorsun, evet fakat o rakamın detaylarını bilmezsen seni yanıltır, 15 temmuz sonrası kaçan üst düzey fetöcüler ve natoda görevli ve zaten hali hazırda orada olan subaylardır o 800'ün büyük çoğunluğu... birisi hristiyan oldum o yüzden ailem dışladı bahanesini öne sürmüş, istanbulda alman katolik kilisesi vardır bu yolu o kadar çok kullanan, kullanmaya çalışan olmuş ki adamlar sitelerinde belirtmişler, vaftiz etmeleri bile en az 2-3 sene sürüyor, bu süre zarfında senin cemaate katılımını, dine uyumunu, hayatını resmen takip ediyorlar, sen vize için mi numara yapıyorsun yoksa gerçekten hristiyan mı oldun diye, din değiştirdiğine ikna olurlarsa bu sefer de bunun senin hayatını nasıl zorlaştırdığına bakıyorlar... eşim arap o yüzden hayatımız zorlaşıyor dersen sadece gülerler, şu mülteci olaylardan önce bile Türkiye'de yaşayan ve vatandaş olan arap 2.5-3 milyon kişi vardı... ama eşin ıraklı olarak oraya gidip iltica edebilir, onun kabul edilme şansı senden çok çok daha fazla, ilticası kabul edilince de eş durumundan seni yanına aldırabilir... burada amacım senin hayallerini yıkmak değil, sadece madem böyle bir şey yapacaksın o zaman doğru düzgün yap, daha iyi bir hikaye, daha iyi bir plan hazırla... orada sana yardımcı olabilecek akraban falan varsa onlar üzerinden çözümler bulmaya çalış fakat şunu da unutma akraban dahi olsa ne hikmetse yurt dışında yaşayan türkler birisine faydam dokunur diye ödleri kopuyor, yaralı parmağa bile işemiyorlar...

Kaçak gitmek için yunan yerine vizesiz sırp üzerinden gitmek daha kolay olur, sırptan schenge bölgesinde olan macara geçip oradan devam edilir ama o da bahardan sonra elverişli olur fakat şunu da unutma senin burada google mapse bakıp aaa burası yakın, olabilir dediğin yerleri oranın polisi senden çok önce düşünüp tedbirini almış oluyor, son 3 sene içinde avusturya almanya sınırını hem otobandan hem de köy yollarından belki 10-15 defa geçmişimdir ve çoğunda yolda kontrollere rastladım... bunları da dikkate al... ama her şeyden önce iyi bir plan ve inandırıcı bir hikaye olacak...

aynen zaten şu an plan aşamasındayım. sağlam bi hikaye lazım ama öyle bi hikayem yok. eşim ıraklı belki ordan avantajım olabilir diye düşünüyorum. ama hatunu tek gönderip burda bekleme gibi bi durum olmaz. bide tek nasıl gidecek o var. beraber gidip ırakdan geldik savaştan kaçtık desek nasıl fikir. yada ailelerimiz karşı çıktı ikimizin aileside bizi red etti öldürecekler her yerde bizi arıyorlar o yüzden sürekli kaçak yaşıyoruz desek inandırıcı olmazmı. vaftiz olmak o kadar uzun süreçmi gerçekten. ankaradayım burda bi kilisede daha çabuk halledemezmiyim acaba.bide hdp ye üye olup kart çıkarma fikrim var. sen zeki bi arkadaşa benziyorsun bana biraz fikir verbilirmisin ne önerirsin.

fransada bi akrabam var annemin kuzeni restorantı var. şu an amerikada ama bana bir faydası yok zamanında yalandan sana bi kız buluruz felan diyorlardı hep hikaye tabi..almanyadada babamın amcası var. tarım yapıyorlarmış. babama söyledi bi konuşucam dedi ama bi faydası olurmu bilmiyorum.

almanya iltica edenleri red alsa bile kolay kolay göndermiyormuş. olaki red aldım kaçak felan yaşasam bi zaman sonra vatandaşlığa felan geçirmezlermi.
    arnavutluktan italya kıyısı çok yakın ama ordada kontrol vardır muhtemelen. bi akıl ver dostum. valla bu ülkede daralıyorum artık.olmadı güney kore japonya felan oraları düşünüyorum yeterki gideyim başka bir yerde hayat kurayım kendime.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mamo251

almanyaya gelipte napacan? gelde sürün ortalikta sana burada kimse agactan parayi toplayip vermez nedir bu bizim milletin almanya sevdasi

kardeşim bu ülkede ne var. insanların durumu ortada eşşek gibi çalışırsın anca karnını doyurursun. almanyada adam bir günlük yövmiyesiyle araba alabiliyor. aradaki uçuruma bakarmısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turn table

Yaşım 32. 2 tane önlisans 1 tane lisans programı bitirdim. Yabancı dilim İngilizce ( İleri düzey ) - Japonca ( Orta Düzey ). Şu an Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. Ben bile göçmenlik başvurusu yaparken çok zor almazlar diye düşünüyorum kriterlerin çoğunu karşılamama rağmen adamlar gelmiş ne eğitim, ne dil ne mesleki yeterlilik ben yurtdışına kaçacam diyor. Heee oldu ülkelerde aman Ahmet - Mehmet gelsinde bakalım insanca yaşatalım diyorlar .

göçmenlik farklı iltica farklı. zor olduğunu biliyorum ama kaçak maçak yada göçmen çok giden kalan var bi umut

• Take That kullanıcısına yanıt
    Bence red alirsin pkkli dhkpcli vs degilsen hakkinda siyasi hukum vs yoksa. Kacak calistigin icin de ne is yaptiginin onemi yok.

Senin burada hiçbir kaydın kuydun olmaması lazım, parmak izin bir şekilde devlet arşivinde olmaması lazım, karınla birlikte ıraktan geldik dedin bu sefer teker teker sorguya alacaklar sizi, getirecekler bir ıraklı tercüman ve hadi konuş denilince nece konuşacaksın? hdp'ye üye olmak bir anlam ifade etmiyor, o kadar kolay olsa tüm güneydoğu hdp kaydıyla gidip iltica ederdi... ilk mesajında Almanya'nın güzelliklerini belirtirken "ev tutma, kiranı ödeme, sosyal yardımlar, işsizlik maaşı, iş bulma" demişsin, kaçak olarak kaldığın vakit bunların hiçbirinden yararlanamazsın, ayrıca şunu da belirteyim, kaçakları da sadece yabancılar çalıştırıyor ve şerefsizlik yapan çok, 3 gün sonra içeride paran birikince seni polise ihbar edip sınır dışı edilmeni sağlayanlar bile var... ne kadar işe yaramasalar da akrabaları bir zorla derim...

Madem grafikersin ve işinde de iyi olduğunu düşünüyorsun o zaman internetten Almanya'daki firmaları araştır ve mesleğine uygun olanlara CV yolla, eğer bir firmayı ikna edip iş sözleşmesi imzalarsan 1 kaç ay içinde oturma ve çalışma vizesi alabiliyorsun, sözleşmene bağlı olarak genelde 24 ay oturum ve çalışma vizesi alırsın, o 2 sene boyunca o firmada çalıştıktan sonra firma değiştirme hakkın da olabiliyor... sonra istediğin yerde çalışırsın... ayrıca bu şekilde iş vizesi aldığında otomatik olarak eşin de vize alır... grafik, yazılım, web gibi branşlarda iş bulmak mümkün...

hee alirsin arabayi. gelde bizede al burada beles zaten hersey. kim anlatiyor size böyle sacma seyleri. evet almanyada daha fazla para kazaniyoruz ama buna karsilik hayatimiz daha pahali, sen bir ekmegi bir liraya alirken biz 5 lira verip aliyoruz gelmissin türkiyede ne var diyorsun bizim milletin akli iste
  • arkadaşlar iltica öyle basit ve kolay değil hem psikolojik hemde koşulları açısından çok Zor bir süreç

• quote:

Orijinalden alıntı: Mamo251

hee alirsin arabayi. gelde bizede al burada beles zaten hersey. kim anlatiyor size böyle sacma seyleri. evet almanyada daha fazla para kazaniyoruz ama buna karsilik hayatimiz daha pahali, sen bir ekmegi bir liraya alirken biz 5 lira verip aliyoruz gelmissin türkiyede ne var diyorsun bizim milletin akli iste

olm boş boş konuşma gel ozaman türkiyeye gör ebeninkini
  • quote:

Orijinalden alıntı: elturco78

Senin burada hiçbir kaydın kuydun olmaması lazım, parmak izin bir şekilde devlet arşivinde olmaması lazım, karınla birlikte ıraktan geldik dedin bu sefer teker teker sorguya alacaklar sizi, getirecekler bir ıraklı tercüman ve hadi konuş denilince nece konuşacaksın? hdp'ye üye olmak bir anlam ifade etmiyor, o kadar kolay olsa tüm güneydoğu hdp kaydıyla gidip iltica ederdi... ilk mesajında Almanya'nın güzelliklerini belirtirken "ev tutma, kiranı ödeme, sosyal yardımlar, işsizlik maaşı, iş bulma" demişsin, kaçak olarak kaldığın vakit bunların hiçbirinden yararlanamazsın, ayrıca şunu da belirteyim, kaçakları da sadece yabancılar çalıştırıyor ve şerefsizlik yapan çok, 3 gün sonra içeride paran birikince seni polise ihbar edip sınır dışı edilmeni sağlayanlar bile var... ne kadar işe yaramasalar da akrabaları bir zorla derim...

Madem grafikersin ve işinde de iyi olduğunu düşünüyorsun o zaman internetten Almanya'daki firmaları araştır ve mesleğine uygun olanlara CV yolla, eğer bir firmayı ikna edip iş sözleşmesi imzalarsan 1 kaç ay içinde oturma ve çalışma vizesi alabiliyorsun, sözleşmene bağlı olarak genelde 24 ay oturum ve çalışma vizesi alırsın, o 2 sene boyunca o firmada çalıştıktan sonra firma değiştirme hakkın da olabiliyor... sonra istediğin yerde çalışırsın... ayrıca bu şekilde iş vizesi aldığında otomatik olarak eşin de vize alır... grafik, yazılım, web gibi branşlarda iş bulmak mümkün...

hatunu tekmi göndereyim ağa napayım. valla almanyada yaşam kanalındaki arkadaş öyle basit bir şey gibi anlatıyorki sanki her geleni alıyorlar. bi araştırayım ama graiker olarak orda iş bulabileceğimi hiç sanmıyorum. yani idam cezamı almam lazım abi nasıl iltica edicez bana bir iki fikir ver senin kafa çalışıyor yazdıkların mantıklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Take That

quote:

Yaşım 32. 2 tane önlisans 1 tane lisans programı bitirdim. Yabancı dilim İngilizce ( İleri düzey ) - Japonca ( Orta Düzey ). Şu an Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. Ben bile göçmenlik başvurusu yaparken çok zor almazlar diye düşünüyorum kriterlerin çoğunu karşılamama rağmen adamlar gelmiş ne eğitim, ne dil ne mesleki yeterlilik ben yurtdışına kaçacam diyor. Heee oldu ülkelerde aman Ahmet - Mehmet gelsinde bakalım insanca yaşatalım diyorlar .

göçmenlik farklı iltica farklı. zor olduğunu biliyorum ama kaçak maçak yada göçmen çok giden kalan var bi umut

Demek istediğim o değil. Elbette göçmenlik ve iltica farklı şeyler. Demek istediğim kimse kapısını açıp beklemiyor. Siz arka kapıdan girseniz bile adamlar bizde ki gibi gevşek değil. Aaa savaştan mı kaçtın? Baskı mı gördün? Gel kardeşim benim demiyorlar. Hele ki son dönemde aldıkları adamlar sokaklarda ellerinde balta ve çekiçle heykellere saldırdığı için durum çok fena.

Hayat tecrübesi olarak kısa bir şey anlatayım... Her başarı hikayesinde anlatılmayan küçük bir detay vardır ve işin kilit noktası da o detaydır... adam anlatır, gittim bir limon aldım, sildim parlattım sattım, sonra o parayla 2 limon aldım sildim parlattım sattım, sonra 4 limon, 8 limon, bir kasa limon, 2 kasa limon sonra yanına maydonoz, domates ekledim ve böyle böyle büyüttüm milyoner oldum der sen de valla helal olsun adam ne kadar güzel azmetmiş, çalışmış yapmış dersin ama adam sana o hikayede bir gün kasa kasa sebzelerin arasına bir iki kasa da eroin koyup sattığını, silah taşıdığını, uyuşturucu kuryeliğini ya da benzeri bir sürü pis işi ve oradan gelen parayla işi büyüttüğünü söylemez... ya da miras kalmıştır birinden onla büyütmüştür fakat oraları asla anlatmaz, hep limon sattım oldu der...sen de yaparsın der...

35 yaşında insansın, iyi kötü bir hayat yaşamışsın ve bir hayat tecrüben olmuş... sence bu kadar basit şekilde her geleni alıyor olsalar almanyanın nüfusu kaç kişi olurdu??? Adamlar almanyaya kadar gelebilmiş afganları bile geri yolluyorlar, geçen sene bir sürü afgan mülteci geri gönderildi, ki afganistanla türkiyedeki durumlar kıyaslanamaz bile...bugün alt tabaka fetöcüler bile orada evlerde saklanıyorlar geri göndermesinler diye... 15 temmuzdan sonra belki 50-100 bini kaçtı ve senin rakamınla sadece 800 kişiyi kabul etmişler, can dündar ya da üst düzey natoda görevli subaylar ve onların aileleri gibi kişiler yani... tek atışlık bir kurşunun var, bir kere gittin ve iltica başvurusunda bulundun diyelim, kabul etmeyip geri gönderdiler mi işin 100 kat daha zorlaşacak, artık vizeyle oralara gitme şansın yok gibi, yarın oradan biriyle evlilik yapsan aile birleşimi vizesinde bile normalden 100 kat zorluk çıkartacaklar, bir şekilde tekrar kaçak gittin ve bu sefer daha inandırıcı hikaye buldun diyelim adam doğru da olsa inanmayacak sana... o yüzden 3 gün geç git temiz git... çok inandırıcı bir bahane bul... buraya gel gerisi kolay, her geleni alıyorlar falan pembe hayal, 100 bin kişide bir kişi piyango vurması gibi basit alır ilticayı sonra da tüm millet aaa kolaymış der ama geri kalan 99.999 kişiyi kimse görmez... iyi bir mazeretin varsa ilticanın kabul görmesi büyük ihtimal ama kilit nokta iyi bir hikaye... hakiki savaştan kaçan insanları bile almamak için binlerce mazeret buluyorlar, yunan adalarında sefalet çektiriyorlar, bunları göz ardı etme...o bahsettiğin kanaldaki arkadaşın videosunu seyrettim, fakat hiç kendi mazeretinden bahsetmiyor, ya da şu mazeretler inandırıcı buna göre çalışın demiyor...youtube ya da facebook kanalıyla yaz o arkadaşa, sen hangi mazereti sundun, ne gibi deliller sundun diye sor, kendi hikayeni anlat, belki sana yol gösterebilir ama ilk başta da yazdığım gibi her hikayenin gizli ufak bir detayı vardır, onu öğrenmeye çalış... akrabanın restoranı varmış madem, seni işçi olarak alabilir, bir çok kişi aşçı olarak rahat gidebiliyor, bayan kuaförü olarak gidebilenler var, belli başlı inşaat makinelerinin operatörü olarak gidebilenler var, sağlık görevlisi olarak gidebilenler var... sadece iltica yolunu düşünme, diğer alternatifleri de araştır...

• KANADA'dan ne çabuk vazgeçtiniz...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Take That

quote:

Demek istediğim o değil. Elbette göçmenlik ve iltica farklı şeyler. Demek istediğim kimse kapısını açıp beklemiyor. Siz arka kapıdan girseniz bile adamlar bizde ki gibi gevşek değil. Aaa savaştan mı kaçtın? Baskı mı gördün? Gel kardeşim benim demiyorlar. Hele ki son dönemde aldıkları adamlar sokaklarda ellerinde balta ve çekiçle heykellere saldırdığı için durum çok fena.

adamlara rahat batıyor sanırım. beni alsalar valla toprağını öperim dostum. 1. sınıf ülke sonuçta. burda hayatımın sonuna kadar mutsuz bir şekilde ölmeyi beklemek istemiyorum

• Greencard başvurusu yaptık kısmetse bende gocucem

• yow he he.
    almanya da sen iltica edesin diye ellerinde iki anahtar buyur diye seni bekliyordu.

zamanında ihtiyaçdan dolayı alacaklarını almışlar.
    şu anda türkiye düşmanı, fetöcü vs değilsen asla almazlar.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.