Şimdi Ara

Almanyada üniversite öğrencisiyim, buradaki yaşam hakkında birkaç açıklama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
25
Favori
31.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
364 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Az önce benzin zammı konusunda Dünya'da şu olup bitiyor, bize çok yansımıyor tarzı yorumlar görüyorum. Diğer konularda da her yerde ekonomik durum kötü, biz yine paçayı hafif yaralarla sıyırıyoruz diyenleri görüyorum. Bazı soru işaretlerine yanıt getirmek istedim.

Stuttgart'ta bir üniversitede okuyorum. Öncelikle yakıt konusunda bir netlik getirmem gerekirse, öğrencilerin çoğunun arabası var. Okulun öğrenci yurdunda kalıyorum, ki yurdun şartlarını da birazdan açıklayacağım. Çoğu öğrenci burada 16 yaşında ehliyet alıyor ve üniversiteye başlarken de araba alıyor. Ayrıca TV'de reklamlarda aylık 100 euro taksitle son model arabaların satışlarını sık sık görüyorum. Asgari ücret burada 1500 euro. Eyaletine göre değişiklik gösteriyor ama aşağı yukarı fiyat bu. 1400 lira Türkiye'de olduğunu hesaba katarsak, buradaki 10 euronun bir Türk memurun 10 lirasına neredeyse eşit olduğu varsayımında bulunabiliriz. Markette haftalık yemek ihtiyacım 20 euroyu geçmedi şu ana kadar. Hatta sadece bir kez 19,64 Euro harcadım, bunun dışında 15, 16 euro civarı. Et ve ekmek çok ucuz. Hatta çok iyi bir makarnayla orta kalitede bir eti aynı fiyata alabilirsiniz (2,40 Euro). 3 buçuk euroya 1 kilo hindi eti aldım mesela. 4, 5 Euro'ya 700 gram daha kaliteli etler alabiliyorsunuz.

Çoğunlukla şarap görüyorum ama alkol fiyatları arasında da uçurum var. 20 şişe birayı 5 euroya indirimde çok sık bulabiliyorsunuz. Çok iyi şaraplar 10 euroya yakın bir fiyata satılıyor ama 10'u bulmuyor. Genelde bir şişe şarap fiyatı 2 - 5 euro arası.

Ulaşım bütün öğrencilere üniversiteye başladıkları ilk dönem ücretsiz. Burada aylık, dönemlik ya da yıllık ulaşım kartı alıyorsunuz ve o kartı istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz, hiçbir sınır yok (tek kullanımlık değilse). Ama zaten saat 6'dan sonra bütün öğrencilere ulaşım ücretsiz, o saatlerde de öğrenci kartınızla istediğiniz yere gidebilirsiniz (Şehirlerarası ulaşım hariç). Yanılmıyorsam aylık kartlar da aylık 30 ila 50 euro arası değişiyor. Ama henüz araştırmadım, duyduğum kadarıyla öyle.

Yurdun şartları çok iyi. Bütün odalar tek kişilik, banyo iki kişiyle ortak kullanılıyor ve ortak bir mutfak var. Herkesin büyük dolapları var, istediği kadar yemek stoklayabilir. İnternet muazzam hızlı. Gedliğimden beri 720p altı video izlediğimi hatırlamıyorum. Böylesi bir yurtta da aylık 200 euroya kalıyorsunuz. Türkiye'de KYK'da 4 kişilik odada kalan arkadaşım 320 verdiğini söylemişti. Ayrıca katlarda kız erkek birlikte kalınıyor, hatta bazı durumlarda kız erkek ortak banyo paylaşıyor. Şu ana kadar bu konuda sorun yaşayanı da görmedim. Herkes ziyadesiyle huzurlu yaşıyor burada.

Bir de bazı yandaş medyanın, Almanya'nın Türkiye'nin yerli araba üretimine büyük tepkiler verdiği falan yazıları dolanıyordu. Size şöyle söyleyeyim, siyaset günlük hayatta konuşulmuyor bile. Mutfaktaki televizyonda kattakilerle toplanıp Simpsons izliyoruz her akşam, bazen de bilgi yarışmalarını açıyoruz. Geç saatlerde de yemek programları oluyor. Haberlerde de varsa yoksa hava durumu ya da ülkedeki güncel gelişmeler (ama neredeyse hiçbiri siyasetle alakalı değil). Yani Avrupa kuduruyor, Almanya çalkalanıyor diye atıp tutarken insanların hiçbir şeyi gram umursamadığını ve gayet nefret ve rekabetten uzak, huzurlu bir yaşam sürdüklerini bilmenizi isterim.

Özellikle merak ettiğiniz sorular varsa sorabilirsiniz. Markete gidip özellikle bazı şeylerin fiyatlarını da kontrol edebilirim, ya da kaldığım çevreyle ilgili fotoğraf paylaşabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Satoshi. -- 9 Kasım 2017; 3:40:27 >

• 1 domates 1 eurocular gelmeden
  • Kiz erkek karisik banyo yurdun ismi ne hocam bu yaz erasmus staji yapmayi dusunuyorum o civarda bakayim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: everyonelovebisco

1 domates 1 eurocular gelmeden

Sebzenin genel olarak etten daha pahalı olduğu bir gerçek ama ikisi de asgari ücretle çalışan herhangi biri için pahalı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Satoshi. -- 8 Kasım 2017; 19:37:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Freeky

Kiz erkek karisik banyo yurdun ismi ne hocam bu yaz erasmus staji yapmayi dusunuyorum o civarda bakayim ?

Adamlar 3-5 Türk öğrenci alıyor şimdilik , buraları okumuyorlardır inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Freeky

Kiz erkek karisik banyo yurdun ismi ne hocam bu yaz erasmus staji yapmayi dusunuyorum o civarda bakayim ?

yazın erasmus oluyor mu ya? Ben sadece güz döneminde veya bahar döneminde 3 veya 6 aylık falan gidiliyor sanıyordum

Yazın erasmus baya iyi sanırım kendi derslerinden de muaf sayılmış oluyorsun çünkü okul yok öyle mi oluyor
  • Evet işte bizi kıskanmıyorlar beyler. Anlayın işte artık şunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 8 Kasım 2017; 19:41:19 >
  • Konuyu okurken 1dk ligina Almanya'da yaşıyormuş gibi hissetim ve huzur doldum teşekkürler

• almanyanın en kötü hali bizden 3-4 kat iyi! zamanında çok gittim.

konuyu açan arkadaşa teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MonitörKertenkelesi

Üniversite okuduğunu söylüyorsun da boş okuyorsun belli ki kafan tam takır. Zekan yerlerde sürünüyor.

Türkiyeli yani bir üçüncü dünya ülkesi vatandaşı olduğunu unutup böyle kıyaslamalar ancak bir cahil yapar. Bir Hintli de gitse Almanyaya, bunlar bizden daha zengin ve lüks yaşıyor dese, e bunu anlaman için oraya gitmene gerek yok zekan yok mu senin derler adama.

Git biraz ekonomi oku, dünyada hangi ülke zengin hangi ülke değil bil ondan sonra orada bu var şurada bu yok de. Cehalet paçalarından akıyor bazılarının.

Ya da art niyetlisin sırf Türkleri aşağılamak ve fakirliklerini yüzlerine vurmak için açıyorsun bu forumları.

Fakir bir ülkeyiz bunu anlamak için zengin ülke görmen gerekiyormuş. Onu anladım.

Zaten bizim tepkimiz de bizi 3. Dünya ülkesi yapanlara. Bu ülke yıllardır 3. Dünya ülkesi ama başa gelenler anca çalıyor harcıyor.

Bir de madem kıyaslama yanlış o zaman çıkıp da kimse "bizi kıskanıyorlar"demesin bu kiyaslamanin yanlış olduğunu düşünebilen muhaliflere değil dusunemeyen akplilere söylemek lazım önce.

• Bende nrw deyim kardeş.

Maddi- manevi sıkıntıların olursa özelden yaz.

Öğrencilik yıllarım sefalet içinde geçti,bilirim.

Basgan reyız olarak,başarılı öğrencilerin yanındayım

Selam ve dua ile

• quote:

Orijinalden alıntı: BASGAN REYIZ

Bende nrw deyim kardeş.

Maddi- manevi sıkıntıların olursa özelden yaz.

Öğrencilik yıllarım sefalet içinde geçti,bilirim.

Basgan reyız olarak,başarılı öğrencilerin yanındayım

Selam ve dua ile

Teşekkür ederim, düşünmeniz yeterli ^^
  • quote:

Üniversite okuduğunu söylüyorsun da boş okuyorsun belli ki kafan tam takır. Zekan yerlerde sürünüyor.

Türkiyeli yani bir üçüncü dünya ülkesi vatandaşı olduğunu unutup böyle kıyaslamalar ancak bir cahil yapar. Bir Hintli de gitse Almanyaya, bunlar bizden daha zengin ve lüks yaşıyor dese, e bunu anlaman için oraya gitmene gerek yok zekan yok mu senin derler adama.

Git biraz ekonomi oku, dünyada hangi ülke zengin hangi ülke değil bil ondan sonra orada bu var şurada bu yok de. Cehalet paçalarından akıyor bazılarının.

Ya da art niyetlisin sırf Türkleri aşağılamak ve fakirliklerini yüzlerine vurmak için açıyorsun bu forumları.

Fakir bir ülkeyiz bunu anlamak için zengin ülke görmen gerekiyormuş. Onu anladım.

Yaşadığını düşünüyorsun da boş yaşıyorsun belli ki kafan tam takır, zekan yerlerde sürünüyor.

Türkiye Cumhuriyeti daha evvelden üçüncü dünya ülkesi değildi. 2 büyük deprem ve peşine gelen ekonomik buhranı yaşadı. Bir hintli o zamanlar Türkiye Cumhuriyeti'ne gelse bunlar bizden zengin ve mutlu yaşıyorlar diyebilirdi ama hintliye bunun için Türkiye'ye gitmene gerek yok zekan yok mu senin diye sorarlar adama

Git biraz tarih ve gündem oku. Ülke nereden nereye gelmiş, neler atlatmış, neler olmuş, terör nasıl yeniden hortlamış, ordu nasıl dünyanın en iyi orduları arasından bu hallere düşürülmüş bil sonradan şimdi böyle olmuş de. Cehalet paçalarından akıyor bazılarının.

Ya da art niyetlisin ülkenin ilerlemesini istemiyorsun ve birilerinin çıkarına hizmet ediyorsun.

Evvelden; demokratik, sorgulayan, üreten, tartışabilen bir ülkeydik. Bunu anlayabilmen, sesini yükseltebilmen vatanına tam manasıyla hizmet etmek için sanıyorum avrupanın bize taktığı 60 yılın üzerine 100 yıl daha takması gerekiyor. Onu anladım.

• quote:

Bu mesaj silindi.
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 31 Mayıs 2021; 18:17:12 >
  • seglopsi kullanıcısına yanıt
    Türkiye Cumhuriyeti ne zaman birinci dünya ülkesiydi söyle de bilelim madem o kadar kültür fışkırıyor beyninden biz de nasiplenelim.

Yıllar önce arabalar, savaş gemileri, yolcu ve savaş uçakları, uzay kapsülleri üretiyorduk da son zamanlarda böyle olduk öyle mi? Hmm. Tarih bilgine hayranım.

Derdin yalan üretmek ise bundan büyüğü zaten zor bulunur. Tebrikler.
  • İklimi nasıl,hava genelde kapalı mı?

Almanya'da Mühendis ünvanı Türkiye'deki gibi ayaklar altında değildir dmi yorumun nedir bu konuda?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lotusx L kullanıcısına yanıt
    Adam dediğin kişi konuyu açan, ben Türk değilim diyor hangi bizi kıskanmalarından bahsediyorsun?

Adam Almanya sizden üstün diyor. Kendini Türk görmüyor. Nokta.

Buyur sen devam et,
  • Gerry Lane kullanıcısına yanıt
    Sen ailen, sülalen, arkadaşların ve dostların geri kalan %5'e mi giriyorsun? Hmm. Enteresan.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hallederizz

quote:

Türkiye ne zaman zengin oldu ki? Bizim genetik yapımız o kadar zeki olmamızı engelliyor. Akdeniz insanıyız. Tembel ve kompleksliyiz, bu yüzden senin gibi yazıları çok yazan oluyor.

Genelde bu forumlarda yazanlar tavırları Almanyaya gidip, orada jelibon var sizde yok diyen Alamancı çocukların züppeliğini geçmez.

Alman olmak ta o kadar önemli değil onlarda çok büyük hırs var, zekaları bir nevi hırsları üzerine kurulu ve çok ağır muhafazakarlar ayrıca. Yanudiler sonra Türkler onların aşırı sağ taraflarına denk gelen öfkelerinin kurbanları. Dünyayı ele geçirmek için akıl almaz silahlar üretmek Türklerin yapabileceği şeytanlık değildir. Asi ırka inanırlar ve Alman ırkı her zaman asil ve üstündür onlara göre.

Sen en iyisi Türkülüğüne ve ırkına saygı duy iyi tarafları kötü tarafları vardır ama babanı kalkıp da Vehbi Koç olamadı diye eleştirme. Sen ol zengin babanı kurtar. Öyle çana çan çan elalemin zengin çocuklarına sulanmakla olmuyor o işler.

Onlar öyle biz böyle. Kabul et gerçeğini. Edemiyor isen Almancayı çok iyi öğren ve Alman forumlarına gir daha medeniler ya onlar seni daha iyi anlarlar. Kendini Türklerden farklı doğmuş ama aslında Alman doğman gerekiyormuş diye yuttur.

Biz seni anlamayız. Biz Türküz.

"Akdeniz insanıyız"? Bilimin Akdeniz'den doğup dünyaya yayıldığını unutmussun galiba.

Bu arada zaten İngilizcemi iyi seviyelere getirince İngiliz forumlarında takılacağım. Bu ülke benim de ülkem ama yöneticilerin kötülüklerini ben çekecek değilim. Okumama, insanlara faydalı olmama ve kendi halimde yasamama bakıyorum artik. Koyu milliyetçi fikirlerim eskide kaldı artık daha olgun düşünüyorum. Türk değilim ama Türk kültürüyle büyüdüm zaten. Almanya'ya da gerekirse giderim tek yaşayacağım sikinti milli kimlik degil dini yalnızlık olur

Maalesef bu ülke insanı çamura batmış. Allah dusunebilenlere yardım etsin diğerleri kendi cahilliklerinin cezasını çekiyor

Hah işte zokayı çıkartmışsın ağzından. Bu tür forumlarda sabahtan akşama Almanyayı yücelten Türkleri kötüleyen ama sorunlarını Hükümet olduğunu söyler gibi yapan ayrımcı ve bölücüler tam da böyle avlanır.

Yazdığın cümlede 'Türk değilim ama Türk kültürüyle büyüdüm zaten" demen senin zaten bu forumda böyle yazıları yazacak kişi olmadığını gösterir. Türkiyede büyüyüp buralı olmayan, nerelisin sormayacağım anladım ben seni.

Nereye kime hangi ülkeye veya ırka ait isen orada olman dileği ile. Seni ciddiye alıp Türkiyeyi kötüleyen cahil mallara de selam osun. Bu tür trollere internet bölücülerine gelmeyin. Bunların işi gücü Türkleri birbirine düşürüp isyan çıkartmak.

Türk olduğunu kabul etmiyorsan kalkıp da Almanyayı örnek göstermek senin haddine değil. Topraksızsın bu halin ile.

Er olarak habire girdiğine göre üyeliği silinmiş forumdan sürekli atılan birisin.

Birader kafan mı iyi Türk olarak doğmadim cerkesim malum kesim sandin herhalde. Bu ülkeye ve insanına senden fazla katkım olmuştur böyle boş boş laflarla kahramanlık taslama

Sence Türk olarak doğmak mi önemli Türk insanına yardim etmek mi? napayım ben mi seçtim

Bu ülke benim dedelerimin geldiği zamandaki gibi Turk kalsaydi zaten gitme gibi fikrim olmazdı ben eski Türk kültürüne hayranım ama şimdiki Türkiyede Türklük diye bir şey kalmamış. Sebebi de senin gibi bizi gisganiyorlar yavvv diyenler

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.