Şimdi Ara

Almanyada net maaslar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
2.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almancı falan değilim, mesajlarımı takip edenler bilir ancak vergi denen bir gerçek var arkadaşlar. Bahsi geçen maaşların hepsi brüt. Örnek olarak maaşı €4000 alalım. Avrupada yaşayanlar bilir ki bu maaşı öyle herkes alamaz, sağlam eğitim ve tecrübe gerekir.

almanyada 1-6 arası vergi dilimleri var. Bekarsanız yandınız 1. Vergi dilimi en kazığı çünkü aldığınız €4000 den elinize sadece €2486 geçiyor!!

Yine €4000 maaş ile eşiniz çalışmıyor ve bir çocuğunuz var diyelim. Ele geçen net €2550.

Bu tabloya göre bizim gurbetçilerin neden tavşan gibi çoğaldığını anlamak daha kolay.

Bu gönderi kıyas için yazılmamıştır, alım gücü yadsınamaz bir gerçek ama herşeye objektif bakmak gerekir.

kaynak : https://www.steuergo.de/tr/rechner/brutto_netto_rechner

iyi forumlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Belçika'da işçi olarak çalışan kuzenim, geçen yaz tatile geldi. Tatil parası altında 5.000 Euro para verdiler dedi. Bir de haftalık çalışma saati 38 idi, ben 41 saat çalışıyorum, yıllık iznime eklediler totalda 5 hafta izin verdiler dedi.

Almanya'daki maaşları bilmiyorum ama Almanya'da tekel bayii olan amcama covid döneminde, Alman devleti ciddi para vermiş. Kafam çok rahat diyor. Çok ciddi para verdiler dedi. Rakamı söylemedi.

Almanya'daki bi başka kuzenim, 3 çocugu var, sürekli ev alıyor nasıl yapıyor bilmiyorum?

Almanya'daki halam, kızını evlendirecek, geçtiğimiz günlerde, çeyiz almak için TR'ye geldi. TL O kadar değersiz ki, arabayla TR'ye gelip çeyiz hazırlığı yaptı.

Daha devam edebilirim....

Almanyada hayat Türkiyeden en azından 7-8 kat daha iyi.

Ulan ben bir foklift sürücüsüyüm, iş yerinde Audi A7, Mercedes E Klasse, Golf 7, Audi A4, Mazda Cx 3 süren iş arkadaşlarım var.

Günde 8 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Yıllık izin 30 iş Günü lan 30 iş günü yani 6 hafta!!

Benim kiram çok yüksek olduğu halde,

2009 donanımlı clio 3 arabam var.

Spora gidiyorum ve çoğu Supplement kullanıyorum

Son model cep telefonum var.

Tabletim var.

İyi sayılacak gaming pc var.

2 Monitörüm var. 2k ve 4k.

PlayStation 4 pro var.

Et almak hiç sorun değil. Et yemeği doğayı ve sağlığı düşündüğüm için azalttım yoksa hergün mangal yaptığımız oluyordu.

Bu arada eşim çocukları bahane edip uzun zamandır çalışmıyor. Devletten baya iyi yardım alıyor. Nasıl olsa alman ve kendi devleti.

Şimdi bu aralar clio yerine yeni araba bakıyorum. İçinde yok yok tam donanımlı en fazla 3 yaşında Hyundai i30 Premium 1.4 T-GDI.

Tam donanımlı fiyatı Mac Max 19000 Euro.

60 ay faizli kredi ile 60 ayda geri ödemesi faizi ile beraber 21000 euro max..

Şimdi diyeceksiniz Almanyada maddiyat için mi yaşıyorsunuz. Kesinlikle hayır hayır hayır.

Mesela ilk Almanyaya geldiğimde Maaşım Euro bazında Türkiyeden daha kötüydü.

Almanca öğrenmek zordu.

TL - Euro sadece 1.6 civarıydi.

Türkiyede insanlar lüx içinde yaşıyordu.

Ama ben yinede Almanya'da yaşamayı tercih ederdim.

Ve işler kötüye gider Türkiye maddiyat anlamında daha iyi seviyeye gelirse yine Almanyada kalırım.

Peki neden?

Almanya yemyeşil, çok rahatlatıcı havası var.

Ve en önemlisi özgür bir ülke, Merkel e diktatör dediğiniz zaman içeri almıyorlar.

İnsanları Türkiye ye oranla çok çok eğitimli ve kültürlü.

Alman Kültüründe Şiddet, Hanzoluk, Hırsızlık, Başkasının namusuna göz dikme çok nadir ve sevilmeyen birşey.

Almanyanin ve Almanlarin kusurları yok mu?

Var tabiki onlarca. Ama Almanya yi 3. Dünya ülkeleri ile kıyaslamak anlamsız.

Türkiye bir Almanya yada Norveç ayarına gelemez mi?

Gelebilir tabi ama bir mucize lazım.

Öncelikle kültürel bir devrim lazım. Öncelikle şiddeti ve kabadayılık yaşam tarzını benimseten başka TV olmak üzere değişmeli. Bilim, nezaket, hoşgörü daha anaokulda zorla asilanmali.

Ve en önemlisi Din reforme edilmeli. Avrupa bugüne geldiyse en önemli nedeni kendisini Kilise belasından kurtardığı içindir.

Kısacası Türkiye ile Almanya yi kıyaslamayı bırakın.

1.hersey maddiyat olmasada, Maddiyat anlamında Almanya ortalaması Türkiye den kat kat daha iyi.

2. Çalışma şartları Türkiye den kat kat daha iyi.

3. İnsan, Hava, Kültür ise Görecelidir. Bana göre daha iyi ama herkesin inanç ve ideolojik bakışına göre değişir.

Bana göre Almanya daha iyi. İnançsız ve Felsefeye, Bilime, Akla önem veren biri olduğum için olabilir.

4. Nerede mutlu iseniz orada yaşamaya çalışın ve gittiğiniz yerin Kurallarına, Kültürüne ve en önemlisi diline uyum sağlamayı çalışın. Sadece maddiyat anlamında fayda getirdiği için başka bir ülkede yaşamak ve o ülkeye saygı duymamak ve nefret etmek ( Almanya'daki Türklerin çoğu gibi) bu Ahlaksız bir yaşam tarzıdır bana göre.

Saygılar.

5 gün it gibiden kastın sadece haftaiçi günde 7 saat çalışmak mı? Burada 5gün, günde 10 saat minimum, bi de cumartesi günü yarım gün çünkü.

Ha ayrıca bahsettiğin gelir vergisi tr'de yok falan mı sanıyorsun? Maaş daha senin eline verilmeden o kesildiği için sen farkında bile değilsin sadece, fark o. Ha bir de almanyadaki vergiler cidden halk için çalışır, işsiz kalırsan sana maaş bağlanır, corona gibi kriz çıkınca devlet halkından para istemez, devlet halkına para dağıtır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3EBD8EA8A

Bu mesaj silindi.

Evet ama kolay bir iş değil. 5 gün it gibi çalışıyorsun, Pazar sokağa çıkma yasağı gibi heryer kapalı. Geriye kalıyor cumartesi, onda da dinlenir misin alışverişe mi gidersin yoksa gezer misin sana kalmış. Hava hep kapalı güneş yüzünü göstermiyor.

kuzen abd florida ve california ya gezmeye gitti aklını kaybediyordu ne yapıp edip orada yaşayacağım dedi. Şimdi iş arıyor bulursa taşınacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Namaste. -- 23 Eylül 2020; 22:8:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Namaste.

Evet ama kolay bir iş değil. 5 gün it gibi çalışıyorsun, Pazar sokağa çıkma yasağı gibi heryer kapalı. Geriye kalıyor cumartesi, onda da dinlenir misin alışverişe mi gidersin yoksa gezer misin sana kalmış. Hava hep kapalı güneş yüzünü göstermiyor.

kuzen abd florida ve california ya gezmeye gitti aklını kaybediyordu ne yapıp edip orada yaşayacağım dedi. Şimdi iş arıyor bulursa taşınacak.

Alıntıları Göster

buradan daha iyi burada 1 gün izin var full sabah 8 akşam 8 valla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3EBD8EA8A

buradan daha iyi burada 1 gün izin var full sabah 8 akşam 8 valla.

Alıntıları Göster

O konuda kimse elimize su dökemez maalesef.

• Belçika'da işçi olarak çalışan kuzenim, geçen yaz tatile geldi. Tatil parası altında 5.000 Euro para verdiler dedi. Bir de haftalık çalışma saati 38 idi, ben 41 saat çalışıyorum, yıllık iznime eklediler totalda 5 hafta izin verdiler dedi.

Almanya'daki maaşları bilmiyorum ama Almanya'da tekel bayii olan amcama covid döneminde, Alman devleti ciddi para vermiş. Kafam çok rahat diyor. Çok ciddi para verdiler dedi. Rakamı söylemedi.

Almanya'daki bi başka kuzenim, 3 çocugu var, sürekli ev alıyor nasıl yapıyor bilmiyorum?

Almanya'daki halam, kızını evlendirecek, geçtiğimiz günlerde, çeyiz almak için TR'ye geldi. TL O kadar değersiz ki, arabayla TR'ye gelip çeyiz hazırlığı yaptı.

• quote:

Alıntıları Göster

5 gün it gibiden kastın sadece haftaiçi günde 7 saat çalışmak mı? Burada 5gün, günde 10 saat minimum, bi de cumartesi günü yarım gün çünkü.

Ha ayrıca bahsettiğin gelir vergisi tr'de yok falan mı sanıyorsun? Maaş daha senin eline verilmeden o kesildiği için sen farkında bile değilsin sadece, fark o. Ha bir de almanyadaki vergiler cidden halk için çalışır, işsiz kalırsan sana maaş bağlanır, corona gibi kriz çıkınca devlet halkından para istemez, devlet halkına para dağıtır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sweet Lemonade

Alıntıları Göster

Çalışma saatini ve alım gücünü aynı var say bir dakikalığına.

Vasıfsız elemanın net maaşı Türkiyede 2324

Kalburüstü (yeni başlamış mühendis veya tecrübeli teknik eleman) elemanın net maaşı Almanyada €2400

almanyada vasıfsız eleman net maaşı 1200-1400

sence arada uçurum yok mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: altai35

Belçika'da işçi olarak çalışan kuzenim, geçen yaz tatile geldi. Tatil parası altında 5.000 Euro para verdiler dedi. Bir de haftalık çalışma saati 38 idi, ben 41 saat çalışıyorum, yıllık iznime eklediler totalda 5 hafta izin verdiler dedi.

Yabancı ülkede vergiler yüzünden bizimkiler çok çocuklu veya kendi işini yaparak işi kurtarıyor.

Çalışarak %45 vergi vermekle para biriktirmek zor iş. Kuzenimden biliyorum 2 sene yiyip içmeden para biriktirdi abd ye tatile gitmek için. Her gurbetçi Tr ye gitmiyor tatile.

• Namaste. kullanıcısına yanıt
    Sadece hafta da 5gün çalışıyım it gibide olur,hava kapalıda olur,hafta da 5 gün çalışıyım 2 gün tatil olsun yeter asgari ücretede razıyız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Çalışma saatini ve alım gücünü aynı var say bir dakikalığına.

Vasıfsız elemanın net maaşı Türkiyede 2324

Kalburüstü (yeni başlamış mühendis veya tecrübeli teknik eleman) elemanın net maaşı Almanyada €2400

almanyada vasıfsız eleman net maaşı 1200-1400

sence arada uçurum yok mu?

Alıntıları Göster

Alım gücünü neden aynı varsayıyoruz maaşları hesaplıyorsak? Zaten mantığın da yanlış. Tr'de asgari ücret 2.5k. Yeni başlayan mühendise de asgari ücret teklif ediyolar, ha sen iyi bi okul okumuş ol gene de ortalama 4-5k civarı teklif ediyolar. Yani asgari ücretin 2 katı. Almanya'da da durum böyle bahsettiğin gibi. Ha almanyadaki mühendis haftada 35 saat çalışır, altına arabasını çeker, güzel kentleşmiş şehirlerde 2 euroya etini alır yer. Türkiyedeki 10 saat çalışır, trafikte toplu ulaşımla eve kendini zar zor atar. Bir yemek hazırlar yer sonra zaten uyku saati hadi uyu ertesi gün gene mesai. Güzel hayat.

• almanya ile kıyaslanma konusu çoğu yerde yapılıyor ancak almanyanın kendine özel bir durumu var

2.dünya savaşı sonrası nato almanya askeri harcamalarını kısıtladı ,yani almanya istediği şekilde askeri üretimler yapamıyor çünkü tüm dünya biliyorki almanya özellikle askeri araçlarda en iyi sonuçları elde edebilen bir ülke (sadece 1930larda nazi almanyası o dönemde dünyada görülmemiş bir orduyu yarattığını unutmayalım.Mesela dünya ilk kez u-bot denilen gelişmiş denizaltıları o dönem gördü) ve önü serbest bırakılırsa dünyanın en büyük silah üreticisi konumuna girebilir.

Bu durumda almanyada her yıl hemen hemen 200 milyar euro gibi bir parayı cari fazla olarak veriyor ve bu parayıda değerlendirmek adına kendi vatandaşlarına harcıyor,haliyle 2 çocuk yapana ekstra primler,pandemi sürecinde tam ücretli izinler,batma riski taşıyan büyük şirketleri ayakta tutmaları bu şekilde gerçekleştiriyor dolayısıyla almanya yaşam standartları bu yüzden avrupa ekonomisinde hep yukarıdadır.

Avrupada alım gücü yüksek diğer ülkelere baktığımız zamanda askeri harcamalarının hemen hemen hiç olmadığını,nato ya bağımlı olarak yaşadıklarını görüyoruz ve bu durum direkt olarak ekonomilerine artı olarak yansıyor çünkü nüfusları az ve üretimleride ona göre olan bu ülkeler her yıl ekonomilerinde cari fazlalar verebiliyor,bu fazlalıkta kendi vatandaşlarına alım gücü yaratıyor.

fransa başbakanı macron ise natoya bağlı kalmak istememesi ve bir avrupa ordusu kurma hayalide bu yüzden çünkü natodan ayrılır ise fransa silah satışlarını dahada artırıp kendi koloni ülkelerinde limitsiz satışlar yapabilcek,nato bu noktada fransaya engel ve fransanın ekonomik koşullarıda almanyadan kötü.Almanya ise natodan çıkamıyor çünkü abd ile direkt arası bozulacak ve askeri açıdanda yanlız kalıp rusyaya yem olmak istemiyor dolayısıyla ekonomik olarak almanya güçlü durarak avrupada bir merkez devlet konumuna girip siyaset ile yol almaya çalışıyor,bundada başarılı zaten.

• Devlet bugun gelsin sana desin her ay 6500 lira vereceksin ama sana

evinden isine, isinden diskona, diskondan spor salonuna ozel sofor tahsis edecegim maybach icinde,

her ay 20 kg bonfile verecegim,

elektrik su telefon internet dogalgaz bedava

senede 1 telefon ve bilgisayar bedava

her sene 45 gun tatil masraflarin benden, istersen avrupa'ya git

saglik sinirsiz bedava ve senede 12 check-up hakki

bunu kabul eder misin etmez misin?

cevabin olumluysa onemli olanin verdigin vergi degil, verdigin verginin karsiligini alabilmek oldugunu anlarsin.

para verip klavye almaktan hicbir farki yok vergi vermenin medeni ve iyi yonetilen ulkelerde.

yani vergi aslinda kayip para degil, sana geri donuyor ve devletten hizmet satin alabilmek icin veriyorsun

sirf bu yuzden ABD'den is teklifi almasina ragmen Almanya'da calisan arkadaslarim var. Daha az kazaniyorlar ama sosyal huzur daha fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Pink -- 24 Eylül 2020; 1:43:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Devlet bugun gelsin sana desin her ay 6500 lira vereceksin ama sana

evinden isine, isinden diskona, diskondan spor salonuna ozel sofor tahsis edecegim maybach icinde,

cevabin olumluysa onemli olanin verdigin vergi degil, verdigin verginin karsiligini alabilmek oldugunu anlarsin.

para verip klavye almaktan hicbir farki yok vergi vermenin medeni ve iyi yonetilen ulkelerde.

yani vergi aslinda kayip para degil, sana geri donuyor ve devletten hizmet satin alabilmek icin veriyorsun

sirf bu yuzden ABD'den is teklifi almasina ragmen Almanya'da calisan arkadaslarim var. Daha az kazaniyorlar ama sosyal huzur daha fazla

yukarıda bahsettiğim durumdan ötürü yıllık cari fazlalıkları o kadar büyükki artık neredeyse halkını bedavaya yaşatacak konuma getirmiş almanya.

Ancak almanya her yıl yüksek oranda ihçi alanda bir ülke,almanyada yaşayan arkadaşlar daha net bilirler,almanlar bu kadar rahatlık içinde ağır iş görülen her alanda göçmen ihçi alıp çalıştırıyor.Yani almanyanın yerli halkı ya çok az çalışıp yaşıyor yada devlet desteği ile açtığı işyerlerine kendilerine göre daha az maaşlı göçmenleri çalıştırarak bilinen şekliyle patronculuk oynuyorlar.Bu yönden almanya hem kendi vatandaşları yönünden çok rahat bir ülke hemde oraya gidip çalışanlar için avantajlı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

Devlet bugun gelsin sana desin her ay 6500 lira vereceksin ama sana

Hayattan beklentilerinle alakalı hersey. Kuzenim Berlinde iyi bir firmada It ci silikon vadisinde is kovalıyor; derdi para degil yasi daha 25 yasamini hayatin daha hizli aktıgı yerde geçirmek istiyor. Amerika baska bir dünya yatiyor diye kimseye para vermiyor. Gece hayati, sosyal aktiviteler, doğal güzellikler, belli sehirlerde sahilde gezerken kayak yapmak icin dağların 2 saat uzaklıkta olması gibi artıları cok. Zengin de cok evsiz de. bence olması gereken bu.

Senin şahıs olarak faydalandigin hizmetlerin bedeli senin maasinin yarisi mi? elin polonyalisi gelip 5 cocuk yapıp üstüne issizlikten parayı cuvallarken sen hergun 5 te kalkıp ise gideceksin ve giden maaşın yarısıyla devletin sana verdigi imkanlara şükredeceksin. bana uymaz.

• Abimin kız arkadaşı Mercedes de mühendis ve 6000€ maaş alıyordu, dediğin gibi kesintiler fazla ama alınan paralar harbi yetiyor da artıyor çünkü alım gücü aşırı yüksek.Abim ise çalışmyor ve işsizlik maaşı alıyor (Şuanda eğitim görüp meslek öğreniyor gene de devlet ona maaş vermeye devam ediyor) İşte bu Sosyal devlet olmanın getirdiği anlayış.Vergiyi dayıyor ama fakir halkını da aç bırakmıyor.Ayrıca bekar halk ülkenin geleceği için her zaman zarardır.Evlenip çocuk yaptığında zaten muazzam vergi indirimi alıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SiyahPapyon -- 24 Eylül 2020; 9:37:35 >
  • Almanyada hayat Türkiyeden en azından 7-8 kat daha iyi.

Ulan ben bir foklift sürücüsüyüm, iş yerinde Audi A7, Mercedes E Klasse, Golf 7, Audi A4, Mazda Cx 3 süren iş arkadaşlarım var.

Günde 8 saat haftada 5 gün çalışıyoruz. Yıllık izin 30 iş Günü lan 30 iş günü yani 6 hafta!!

Benim kiram çok yüksek olduğu halde,

2009 donanımlı clio 3 arabam var.

Spora gidiyorum ve çoğu Supplement kullanıyorum

Son model cep telefonum var.

Tabletim var.

İyi sayılacak gaming pc var.

2 Monitörüm var. 2k ve 4k.

PlayStation 4 pro var.

Et almak hiç sorun değil. Et yemeği doğayı ve sağlığı düşündüğüm için azalttım yoksa hergün mangal yaptığımız oluyordu.

Bu arada eşim çocukları bahane edip uzun zamandır çalışmıyor. Devletten baya iyi yardım alıyor. Nasıl olsa alman ve kendi devleti.

Şimdi bu aralar clio yerine yeni araba bakıyorum. İçinde yok yok tam donanımlı en fazla 3 yaşında Hyundai i30 Premium 1.4 T-GDI.

Tam donanımlı fiyatı Mac Max 19000 Euro.

60 ay faizli kredi ile 60 ayda geri ödemesi faizi ile beraber 21000 euro max..

Şimdi diyeceksiniz Almanyada maddiyat için mi yaşıyorsunuz. Kesinlikle hayır hayır hayır.

Mesela ilk Almanyaya geldiğimde Maaşım Euro bazında Türkiyeden daha kötüydü.

Almanca öğrenmek zordu.

TL - Euro sadece 1.6 civarıydi.

Türkiyede insanlar lüx içinde yaşıyordu.

Ama ben yinede Almanya'da yaşamayı tercih ederdim.

Ve işler kötüye gider Türkiye maddiyat anlamında daha iyi seviyeye gelirse yine Almanyada kalırım.

Peki neden?

Almanya yemyeşil, çok rahatlatıcı havası var.

Ve en önemlisi özgür bir ülke, Merkel e diktatör dediğiniz zaman içeri almıyorlar.

İnsanları Türkiye ye oranla çok çok eğitimli ve kültürlü.

Alman Kültüründe Şiddet, Hanzoluk, Hırsızlık, Başkasının namusuna göz dikme çok nadir ve sevilmeyen birşey.

Almanyanin ve Almanlarin kusurları yok mu?

Var tabiki onlarca. Ama Almanya yi 3. Dünya ülkeleri ile kıyaslamak anlamsız.

Türkiye bir Almanya yada Norveç ayarına gelemez mi?

Gelebilir tabi ama bir mucize lazım.

Öncelikle kültürel bir devrim lazım. Öncelikle şiddeti ve kabadayılık yaşam tarzını benimseten başka TV olmak üzere değişmeli. Bilim, nezaket, hoşgörü daha anaokulda zorla asilanmali.

Ve en önemlisi Din reforme edilmeli. Avrupa bugüne geldiyse en önemli nedeni kendisini Kilise belasından kurtardığı içindir.

Kısacası Türkiye ile Almanya yi kıyaslamayı bırakın.

1.hersey maddiyat olmasada, Maddiyat anlamında Almanya ortalaması Türkiye den kat kat daha iyi.

2. Çalışma şartları Türkiye den kat kat daha iyi.

3. İnsan, Hava, Kültür ise Görecelidir. Bana göre daha iyi ama herkesin inanç ve ideolojik bakışına göre değişir.

Bana göre Almanya daha iyi. İnançsız ve Felsefeye, Bilime, Akla önem veren biri olduğum için olabilir.

4. Nerede mutlu iseniz orada yaşamaya çalışın ve gittiğiniz yerin Kurallarına, Kültürüne ve en önemlisi diline uyum sağlamayı çalışın. Sadece maddiyat anlamında fayda getirdiği için başka bir ülkede yaşamak ve o ülkeye saygı duymamak ve nefret etmek ( Almanya'daki Türklerin çoğu gibi) bu Ahlaksız bir yaşam tarzıdır bana göre.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 24 Eylül 2020; 9:41:34 >

• Almanya’da nufus yasli oldugundan devlet evlendirmeye tesvik amacli bekarlardan fazla vergi aliyor anladigim kadariyla. Oraya gidince de evlenin bir zahmet aga.

• quote:

Yabancı ülkede vergiler yüzünden bizimkiler çok çocuklu veya kendi işini yaparak işi kurtarıyor.

Çalışarak %45 vergi vermekle para biriktirmek zor iş. Kuzenimden biliyorum 2 sene yiyip içmeden para biriktirdi abd ye tatile gitmek için. Her gurbetçi Tr ye gitmiyor tatile.

Alıntıları Göster

Valla Belçika'daki kuzen bekar ailesi ile yaşıyor. Ben bu kadar rahat, gelecek kaygısı olmayan bir adam hayatımda ilk kez gördüm. Adamın tek derdi, netflix dizileri, ps oyunları ve kitaplar. Sürekli olarak, netflix deki diziler ve ps'deki oyunlardan dolayı, kitap okumaya vakti kalmadığını söylüyordu.

Kuzenin bir de kardeşi var. Liseyi bitiremiyor bir türlü. Sen ne yapacaksın dedim. Abi ben çift dikiş gidiyorum. Bitirirsem bir okul daha okuyup abimin oraya geçerim belki diyordu, daha düşünmedim diyordu. Dediğim gibi kuzende passat babasında q7 var, fabrikada işçiler, çocuk yardımları veya kayıt dışı işler falan yapmıyorlar. Kanunların etrafında dolanmıyorlar.

4'de işten çıkıyorum, ev işe yakın 4,15 de evdeyim abi diyor. Adamın hayatı bizim için şu anda hayal. Bu zihin rahatlığı (parayı boşverin), zihni ter temiz adamın.

• Her ülkede maaşlar üzerinden vergi kesintisi var,sadece Almanya'da oluyormuş gibi bir algı yapmayın isterseniz.

Ücretliler için uygulanacak 2020 yılı gelir vergisi tarifesi:

• Vergi dilimi: 0 – 22.000 TL için %15.
    • Vergi dilimi: 22.000 TL – 49.000 TL için %20.
    • Vergi dilimi: 49.000 TL – 180.000 TL için %27.
    • Vergi dilimi: 180.000 TL – 600.000 TL için %35.
    • Vergi dilimi: 600.000 TL üzeri için %40 olacak şekilde belirlenmiştir.

İngiltere'de 3 gelir vergisi dilimi bulunmaktadır. %10'luk dilim, yıllık geliri 1500 sterlinden az olanlar içindir. Yıllık geliri 1500-32.000 sterlin arasında değişenlerden %23 gelir vergisi kesilmektedir. Yıllık geliri 32.000 sterlinden yüksek olanlardan ise %40 oranında gelir vergisi kesilmektedir.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.