Şimdi Ara

Almanya yeni seyahat şartlarını açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almanya yeni seyahat şartlarını açıkladı

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın yeni aldığı karara göre 25 Haziran tarihinden itibaren Avrupa Birliği dışındaki bütün ülkelerden gelen ziyaretçilerden iki doz aşı olanlar için seyahat yasağı kaldırılacak. Ancak bu karar sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarından yaptıranları kapsayacak. 

Ayrıca Bkz.ABD'de yenilenebilir enerji tüketimi yükselişte

Karara göre yolcuların Almanya'ya girişlerden en az 14 gün önce yaptırdığına dair ilgili ülkenin sağlık alanındaki resmi otoritelerinden bir belgeyi ibraz etmeleri gerekli. Ancak virüsün tehlikeli varyantlarının görüldüğü ülkelerde kısıtlamalar devam edecek. Yani örneğin tehlikeli delta varyantının görüldüğü Hindistan'da yasaklar ne olursa olsun devam edecek şimdilik. 

Almanya geçtiğimiz hafta, Covid-19 salgını nedeniyle "riskli" ilan ettiği ve haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının 200’ün altında olan bölgelere 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldıracağını açıklamıştı.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/dunya/almanyaya-seyahat-etmek-isteyenler-icin-yeni-karar,5hylrYsBiU6nt2_trUzKhw

• Tamamen siyasi bir karar. AstraZeneca birçok ülkede yasaklandı bir sürü kişide kritik yan etkiler görülmesi üzerine ama sırf İngiltere'nin olduğu için o da listede yer alıyor. Listede sadece Avrupa ve ABD aşıları var fark ettiysen, hiçbir Rus-Çin aşısı yok. Çin değil Sinovac, var olan en etkili aşıyı çıkarsa bile bu listeye alınmayacak.

Söyledikleriniz bütünüyle kulaktan dolma, kahvehanelerde konuşulan şeyler. Direkt olarak dünyanın en güvenilir bilimsel dergisinden alıntı yaparak doğruları buraya yazıp alta da kaynağı bırakıyorum. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa lütfen güvenilir bir kaynak belirterek paylaşın

►Sinovac Çin'de an itibariyle 240 milyon doz uygulandı.

►FDA dediğiniz kurum ABD'nin kurumu ve hiçbir Rus-Çin aşısına onayı yok (tamamen siyasi bir karar) WHO'dan ise onay alan 7-8 aşıdan birisi Sinovac.

►%50 koruyuculuk çalışması Brezilya'dan geldi, Brezilya aşıyı sadece sağlık çalışanlarına uygulamıştı. Sağlık çalışanları hem sürekli ön safhada olduğundan hastalığı kapma riski yüksek, hem de sürekli test olduğundan hastalığın atlanma durumu yok. Halk arasında yapılan çalışmalarda koruyuculuğu %75-85 arasında geldi.

►An itibariyle 40 ülkede Sinovac kullanılıyor.

Detaylı bilgi: https://idp.nature.com/transit?redirect_uri=https%3A%2F%2Fwww.nature.com%2Farticles%2Fd41586-021-01146-0&code=176360e1-3932-4c3a-83b5-a09ed5e09875

Her açıdan daha zararlı olan AstraZeneca neden listede olduğunu sorgulamak yerine Çin aşısının yokluğunu siyasi bir açıdan değerlendiriyorsun.

Şimdi bu bakış açısı mı çok mu mantıklı da o kadar beğeni alıyor. Tamamen bizle alakası olmayan ve iğrenç avrupa siyasetinin parçasında bile kendinize nasıl yer buluyorsunuz onu bir türlü anlamıyorum.

Kesin avrupanın, yada daha genel anlamda fda'nın kabul ettiği aşıların sinovac veya spuntikten daha iyi olduğuna da inanıyorsunuzdur. Kesin avrupa bundan dolayı onay vermemiştir diğer aşılara.

Edit 1. Yazdıklarımı bir iki akademik rapor ile destekleyelim.

https://www.bmj.com/content/373/bmj.n883.abstract

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n699/rapid-responses?int_source=trendmd&int_medium=cpc&int_campaign=usage-042019

Özellikle ilk referansta şöyle iki kısım geçiyor.,

Alıntı

metni:
    On 31 March, German states suspended the use of the AstraZeneca vaccine in the under-60s, following a draft recommendation from Germany’s Standing Immunisation Committee (STIKO).

Devamında da başka ülkelerinde almanyadan sonra benzer kararları uyguladığından bahsediyor.

Alıntı

metni:
    Meanwhile Germany’s chancellor Angela Merkel this week joined French president Emmanuel Macron in a phone call with Russia president Vladimir Putin to discuss potentially obtaining the Sputnik vaccine.

Şimdi neden hala avrupa ilaç birliği AstraZenecayı kabul ederken Sinovacı yada Sputniki kabul etmiyor. ? Buda mı bahsettiğiniz lağım medyasının işi ?

BMJ ki akademik alanda impact factor'u 30 üstünde olan (2018de 27 küsür, 2019 da 30+ görünüyor) bir dergi de mi "lağım" medyasına çalışıyor. Konu burada lağım medyasından kastınız değil, konu aslında tamamen adaletsiz olan, ticari-siyasi kaygılarla insan hayatını hiçe sayan bir kararı destekliyor oluşunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yanlizadam27

Bu mesaj silindi.

Geldi yine tipini modelini sevdiklerim. Yahu DH yönetimi engellesenize şu aylink nanesini olsun bitsin.

• BioNTech,

Moderna,

AstraZeneca

Johnson & Johnson 

ee noldu şimdi, lağım medyasının bir zamanlar yere göğe sığdıramadığı Çin aşısı yok listede?

• snoppy kullanıcısına yanıt

Tamamen siyasi bir karar. AstraZeneca birçok ülkede yasaklandı bir sürü kişide kritik yan etkiler görülmesi üzerine ama sırf İngiltere'nin olduğu için o da listede yer alıyor. Listede sadece Avrupa ve ABD aşıları var fark ettiysen, hiçbir Rus-Çin aşısı yok. Çin değil Sinovac, var olan en etkili aşıyı çıkarsa bile bu listeye alınmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 19 Haziran 2021; 9:53:14 >
  • Aberrant Warden kullanıcısına yanıt

Rusya'da asilama orani %1

Sinovac Cinde bile kullanilmiyor. FDA onayi yok, faydasi ispatlanmadi. Koruyuculugu zaten kendi ifadeleri %50 bundan sonra da bu asiyi muhtemelen hicbiryerde gormeyecegiz

Sinovac'i asil siyasi olarak kabul eden Yunanistan. Adalara gidecek turistler icin kabul ediyor.

Bir siyasi karar da bizde. Sifir asili turist kabul eden baska ulke yok.

Cok iyi yapiyor AB %100 hakli adamlar

• snoppy kullanıcısına yanıt

lagimcilar biontech oldu o yuzden sesleri cikmiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ufo

Rusya'da asilama orani %1

Sinovac Cinde bile kullanilmiyor. FDA onayi yok, faydasi ispatlanmadi. Koruyuculugu zaten kendi ifadeleri %50 bundan sonra da bu asiyi muhtemelen hicbiryerde gormeyecegiz

Sinovac'i asil siyasi olarak kabul eden Yunanistan. Adalara gidecek turistler icin kabul ediyor.

Bir siyasi karar da bizde. Sifir asili turist kabul eden baska ulke yok.

Cok iyi yapiyor AB %100 hakli adamlar

Söyledikleriniz bütünüyle kulaktan dolma, kahvehanelerde konuşulan şeyler. Direkt olarak dünyanın en güvenilir bilimsel dergisinden alıntı yaparak doğruları buraya yazıp alta da kaynağı bırakıyorum. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa lütfen güvenilir bir kaynak belirterek paylaşın

►FDA dediğiniz kurum ABD'nin kurumu ve hiçbir Rus-Çin aşısına onayı yok (tamamen siyasi bir karar) WHO'dan ise onay alan 7-8 aşıdan birisi Sinovac.

►%50 koruyuculuk çalışması Brezilya'dan geldi, Brezilya aşıyı sadece sağlık çalışanlarına uygulamıştı. Sağlık çalışanları hem sürekli ön safhada olduğundan hastalığı kapma riski yüksek, hem de sürekli test olduğundan hastalığın atlanma durumu yok. Halk arasında yapılan çalışmalarda koruyuculuğu %75-85 arasında geldi.

Detaylı bilgi: https://idp.nature.com/transit?redirect_uri=https%3A%2F%2Fwww.nature.com%2Farticles%2Fd41586-021-01146-0&code=176360e1-3932-4c3a-83b5-a09ed5e09875

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 20 Haziran 2021; 8:27:5 >

• Sinovac denilen Çin aşısı, dünya sağlık örgütünün söylediğine göre yalnızca %51 koruyuculuğa sahip. Yeni varyantlara karşı da koruyuculuğu yok:

https://www.webmd.com/vaccines/covid-19-vaccine/news/20210617/vaccinated-indonesia-medical-workers-hospitalized

40 ülkede kullanılıyor demişsiniz ama şu haritaya bakın bakalım. Büyük kısmı gelir düzeyi düşük, 3. dünya ülkeleri.

Almanya yeni seyahat şartlarını açıkladı

Kaynak: https://covid19.who.int/

Diğer aşıları alamadıkları için bari Sinovac aşısı vurulsunlar diye onaylandığı ihtimalini düşündür müyor mu? Demem o ki bu Çin aşısını gözünüzde fazla büyütüyorsunuz sanki. Evet WHO tarafından onaylı bir aşı ama kararın siyasi olduğunu düşünmek te fazlaca sığ geliyor bana. Kaldı ki Suudi Arabistan da geçenlerde hacı adaylarından Sinovac vurulmuş olanlara 14 gün karantina uygulacağını belirtmişti. Sözün özü bu aşıya olan güven tam değil. Çin aşısına karşı bu tip kararlar alınması da son derece mantıklı, yalnızca siyasi değil durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: snoppy

Sinovac denilen Çin aşısı, dünya sağlık örgütünün söylediğine göre yalnızca %51 koruyuculuğa sahip. Yeni varyantlara karşı da koruyuculuğu yok:

https://www.webmd.com/vaccines/covid-19-vaccine/news/20210617/vaccinated-indonesia-medical-workers-hospitalized

40 ülkede kullanılıyor demişsiniz ama şu haritaya bakın bakalım. Büyük kısmı gelir düzeyi düşük, 3. dünya ülkeleri.

Kaynak: https://covid19.who.int/

Diğer aşıları alamadıkları için bari Sinovac aşısı vurulsunlar diye onaylandığı ihtimalini düşündür müyor mu? Demem o ki bu Çin aşısını gözünüzde fazla büyütüyorsunuz sanki. Evet WHO tarafından onaylı bir aşı ama kararın siyasi olduğunu düşünmek te fazlaca sığ geliyor bana. Kaldı ki Suudi Arabistan da geçenlerde hacı adaylarından Sinovac vurulmuş olanlara 14 gün karantina uygulacağını belirtmişti. Sözün özü bu aşıya olan güven tam değil. Çin aşısına karşı bu tip kararlar alınması da son derece mantıklı, yalnızca siyasi değil durum.

%50 çalışmasını üst mesajımda açıkladım. Herhangi bir aşıyı sadece sağlık çalışanlarında denerseniz sonuç benzer çıkacaktır. Bu açıklama bana ait değil yine dünyanın en ünlü ve güvenilir bilimsel dergilerinde yayınlanan makalelerde yapılan açıklamalardır. Halk çalışmalarında koruma oranı %75-85 arasında geliyor. Üstelik sinovacın morbidite ve mortaliteyi çok ciddi azalttığını gösteren çalışmalar da mevcut.

Ayrıca Sinovac Biontech'ten daha pahalı bir aşı :) Söyledikleriniz yok fakir ülkelermiş yok diğer aşıları alamıyorlarmış bu yüzden çürüyor. Dünya tamamen siyasi ve politik kararlara göre aşı dağıtımı yapıyor. Çinden çıkan çok daha ucuz aşılar var ama WHO onaylamadı, sadece sinovacı onayladı. Sadece çinde 10-15 kadar aşı çıktı ve bunlar Çin hariç hiçbir ülkede kullanılmıyor. Dediğiniz gibi olsaydı her aşıyı direkt onaylayıp kullanıma sokması gerekiyordu.

Ayrıca mutasyonlara karşı koruyucusuz olduğunu söyleyen bir kaynak göremedim siz de paylaşmamışsınız.

Çok fazla subjektivite katarak konuşuyorsunuz. Çin şu an günümüzde moleküler biyoloji, genetik gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla zirvede olan bir ülke. Siz güvenmiyorsanız başka aşı tercih edersiniz olur biter, buralarda bu kadar çırpınmanızın sebebini de anlamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 20 Haziran 2021; 9:19:47 >

• Aberrant Warden kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Ayrıca mutasyonlara karşı koruyucusuz olduğunu söyleyen bir kaynak göremedim siz de paylaşmamışsınız

Ya hocam eline yüzüne dursun yapma ya. Hem önceki yorumunda "düşündüğünüz bir şey varsa lütfen güvenilir bir kaynak belirterek paylaşın" diye yazmışsın, ben de kaynak bıraktım ama zahmet edip bakmamışsın bile. Sinovac aşısı olmuş 350 sağlık çalışanı delta varyantına yakalanmış işte, pozitif çıkmışlar. Kaynak da reuters: https://www.reuters.com/world/asia-pacific/hundreds-indonesian-doctors-contract-covid-19-despite-vaccination-dozens-2021-06-17// Buna da mı siyasi diyeceksin şimdi :)

Ben aşı fanatikliği yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. Kendim de henüz aşı olmadım. Sadece sizin "siyasi" mesajınıza takıldım ve Çin aşısına olan güvensizliğin tek nedeninin siyasi olmadığı konusunda görüş paylaştım. WHO onaylı olmasına rağmen bu aşıya ülkelerin temkinli yaklaşmasının en öncelikli nedeni koruyucuğunun çok düşük ve yeni varyasyonlara karşı da etkisiz olması.

• ulan para olmadığından çin aşısı alındı. bir rivayete göre adım adım haberi yapılan çin trenin ile bor madeni gitmiş. buna karşılık olarak da aşı alınmış. tabii sonra baktılar bir boka yaramıyor, el mahkum biontech aldılar.

• Tamamen siyasi bir durum. Biontech'in koruyuculuğu %10 bile olsa kabul edeceklerdi. Burada hala aşının koruyuculuğu etkinliği vs ile ilgili deniyor. Allah akıl fikir versin.

Dipnot: Ayrıca EMA Sinovac ve Sputnik'i halihazırda inceliyor. Yarın bir gün onlara da onay çıkabilir yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Javelin. -- 20 Haziran 2021; 13:46:23 >
  • böyle faşo karar alan ülkeye gitmem zaten,hadi yallah. aşı zırvalığı şartını koyan hiç bir ülkeye adım atmam, bu onursuzluktur. turist gelmediği için kendileri kaybeder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power-pc -- 20 Haziran 2021; 14:13:33 >
  • Bu durumu düşünerek Biontech aşısı olmuştum. Hatta 2. dozu bu sabah yaptırdım. Kendi adıma bu aşıyı seçmek için başka özel bir sebebim yoktu aslında.

• Aynı almanya kendi vatandaşlarına aşı dayatamıyor haa, sadece %10 aşılama var. tam sömürge zihniyeti.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aberrant Warden

Alıntıları Göster

Sirf Cinlilerin yuzunden yayilan bu hastaliktan dolayi Cin asisi kullanmam. Hem tum dunyayi mahvettiler bir de asisini kullanip para mi kazandiracagiz. Tum dunya az bile tepki gosteriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: snoppy

BioNTech,

Moderna,

AstraZeneca

Johnson & Johnson 

ee noldu şimdi, lağım medyasının bir zamanlar yere göğe sığdıramadığı Çin aşısı yok listede?

Her açıdan daha zararlı olan AstraZeneca neden listede olduğunu sorgulamak yerine Çin aşısının yokluğunu siyasi bir açıdan değerlendiriyorsun.

Şimdi bu bakış açısı mı çok mu mantıklı da o kadar beğeni alıyor. Tamamen bizle alakası olmayan ve iğrenç avrupa siyasetinin parçasında bile kendinize nasıl yer buluyorsunuz onu bir türlü anlamıyorum.

Kesin avrupanın, yada daha genel anlamda fda'nın kabul ettiği aşıların sinovac veya spuntikten daha iyi olduğuna da inanıyorsunuzdur. Kesin avrupa bundan dolayı onay vermemiştir diğer aşılara.

Edit 1. Yazdıklarımı bir iki akademik rapor ile destekleyelim.

https://www.bmj.com/content/373/bmj.n883.abstract

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n699/rapid-responses?int_source=trendmd&int_medium=cpc&int_campaign=usage-042019

Özellikle ilk referansta şöyle iki kısım geçiyor.,

Alıntı

metni:
    On 31 March, German states suspended the use of the AstraZeneca vaccine in the under-60s, following a draft recommendation from Germany’s Standing Immunisation Committee (STIKO).

Devamında da başka ülkelerinde almanyadan sonra benzer kararları uyguladığından bahsediyor.

Alıntı

metni:
    Meanwhile Germany’s chancellor Angela Merkel this week joined French president Emmanuel Macron in a phone call with Russia president Vladimir Putin to discuss potentially obtaining the Sputnik vaccine.

Şimdi neden hala avrupa ilaç birliği AstraZenecayı kabul ederken Sinovacı yada Sputniki kabul etmiyor. ? Buda mı bahsettiğiniz lağım medyasının işi ?

BMJ ki akademik alanda impact factor'u 30 üstünde olan (2018de 27 küsür, 2019 da 30+ görünüyor) bir dergi de mi "lağım" medyasına çalışıyor. Konu burada lağım medyasından kastınız değil, konu aslında tamamen adaletsiz olan, ticari-siyasi kaygılarla insan hayatını hiçe sayan bir kararı destekliyor oluşunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.McNulty -- 20 Haziran 2021; 16:16:6 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.