Şimdi Ara

Almanya'ya tasinma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
17
Favori
4.331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben de bu ay içerisinde Berlin e yerleşeceğim, yazılım geliştiricisi olarak.
    yeni gelecek birine tavsiyeniz var mıdır?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sunbird kullanıcısına yanıt
    Turklerden ve Turk mahallelerinden uzak durun. Turk'u Turk'den daha fazla seven(!) yoktur lafi gercektir, goz ardi etmeyin.

Ev ararken ve tutarken kontrati iyi okuyun. Evdeki esyalarin durumunu gormeden bir sey imzalamayin. Senelerce kullanilmis esyalari 'wie neu' diye gostermeye bayilirlar, o yuzden dikkatli olun. Ozellikle evdeki esyalarin durumunu ve evin boyasinin kontrat bitiminde nasil olacagini belirleyin.

Sigortalarinizi yaptirmayi unutmayin. Haftpflichtversicherung, Hausratversicherung, Rechtsschutzversicherungen. Unutmayin, unutturmayin. Almanlar dava acmayi cok sever. Bisikletle vurdugunuz biri bile cok saglam dava acabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C0609E675 -- 30 Haziran 2019; 0:46:59 >
  • PantheraPardus kullanıcısına yanıt
    Ben Aile birleşimi yapıp geldim geleli 6 ay oldu henüz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: funmanias

Ben Aile birleşimi yapıp geldim geleli 6 ay oldu henüz
    Aile birleşimi derken alman kadınla mı evlendiniz yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C0609E675

Okuldan gelen Ingilizce arti kendi calismam vardi.

Bu konuma gelmem tamamen kendi calismam. Polonya konumama da bakabilirsiniz.
    Yani orda yaptığınız iş bilgisayar mühendisliği olarak mı geçiyor? Kod mu yazıyorsunuz?

SAP Basis Administrator olarak is tanimi var. Kod yazmiyorum, kodlamadan anlamam da zaten. SAP sistemlerinin yonetimi, veritabani ve isletim sistemlerinin yonetimi bende.

Evet, Eşim türk ama alman vatandaşı

• quote:

SAP Basis Administrator olarak is tanimi var. Kod yazmiyorum, kodlamadan anlamam da zaten. SAP sistemlerinin yonetimi, veritabani ve isletim sistemlerinin yonetimi bende.
    Anladım.peki sizde çoğu türk vatandaşı gibi hayatınızı almanyada kazanıp emeklilikte türkiye hayali kuranlardan mısınız? Geçen gün belediye otobüsünde böyle bir amcaya rast geldim.adam yıllarca almanyada çalışmış ve emekli olup türkiyeye gelmiş.neden almanya değil de türkiye? Diye sorduğumda,insan bir süre sonra çevresinde kendi insanını,kendi kültürünü görmek istiyor,bu yaştan sonra elin ülkesinde napacağım,demişti.

Hic oyle niyetim yok. Tatile bile Turkiye'ye gitmiyorum o kadar diyeyim. Cifte pasaport yapma amacim da yok, buranin vatandasligini alirsam Turk pasaportunu birakacagim. Turkiye'de tek ozledigim sey yemekler, baska ozlem duydugum bir sey yok.
  • quote:

1000 Euro verip BMW 5 almak yerine BMW Leasing ile X3 full paket almak daha mantikli. Yada Mercedes GLC 200 4Matic 617 Euro. Hepsi sifir pesinat
    2019 model sıfır mercedes glc 200 hiç peşinat vermeden aylık 617 euro kredi ile alabiliyorsun doğru mu anladım hocam ? peki ödeme kaç yıl ? ara ödeme gibi şeyler var mı ?

aylık arabanın masrafı ne olur sence ? benzin-kasko-sigorta-bakım vs...
  • ea_guru kullanıcısına yanıt
    Leasing ile aliyorsun, uc senelik fiyati bu. Uc sene sonra ister kalan yakin yari parasini verip satin alirsiniz isterseniz yeni arac verirler. Sigorta, kis lastigi ve bakimlar leasing kapsamdadir genelde.

Almanya'ya tasinma
    Almanya'ya tasinma

• hocam peki 2. el araç satan galeriler taksit-kredi yapıyor mu ? leasing işi pek mantıklı gelmiyor bana. sıfır arabayı direkt finance ile almak veya galeriden ikinci el 20-30k euro arasına temiz araç bulmak daha iyi gibi.
  • ea_guru kullanıcısına yanıt
    Arac kredisi alabilirsiniz. Leasing in tek kotu yani km limiti onun haricinde daha hesapli. Faizler zaten yok gibi bir sey o yuzden kredi veya leasing cok farketmiyor. Yalniz kredide pesinat isterler

• İnsan gibi yaşadığınızı hissedebiliyorsanız pahalılık vs. çok ta önemi kalmıyor

Benimde çifte vatandaşlığım var 4 sene bilgi işlem üzerine son 2 senedir de otomasyon robot sistemi üzerine çalışıyorum. Sadece dil korkuttuğu için cesaret edipte yurt dışına çıkamadım.

Hayatımdaki en büyük eksikliğimdir yabancı dil.
  • Dilin korkulacak bir yani yok. Konustukca aciliyorsunuz. Buraya ilk defa gelenler anadili gibi konusuyorlar mi saniyorsunuz? Hatta Almanca'yi birak Ingilizce'yi bile adam gibi konusabilen cok kisi yok. Ama herkes anlasiyor. Is icin kullanacaksaniz iyi seviye de olmasi lazim ama. Anliyorum ama konusamiyorum seviyesinde olanlar zaten bilmiyordur. TOEFL yada IELTS beklemez kimse, zaten mulakatlar Ingilizce yapildigindan kimse seviyen nedir diye sormaz. Mulakat Almanca olursa da tipik B1 yada B2 seviyesi olup olmadigini sorgulamazlar, zaten mulakatin amaci o. Normal konusun yeter. Zaten sizden beklenen sey duzgun konusmaniz ve dogru konusmaniz. Edebi eser cikartmayacaksiniz sonucta, is yapacaksiniz. Artikel yanlis kullanilmis, fiille zamirin yeri degismis falan onemli degil. Karsinizdaki zaten biliyor bilmediginizi :)

Polonya yazimda da belirtmistim. Benim Ingilizcem okulla yada kursla gelismedi. Sadece ortaokulda stage 6 bir Oxford hikaye kitabini satir satir cevirdim, sonra acildim. Hayatimdaki herseyi Ingilizce'ye cevirdim, oynadigim oyunlar, bilgisayarim, hatta internetteki arkadaslarimla bile Ingilizce konustum. Bol bol kitap okudum, FRP kitaplari sagolsunlar epey yardimci oldular. Harici bir kursa falan da gitmedim. Simdi de ayni seyi Almanca icin yapmaya calisiyorum.

• Almanya sosyal medyada benim takip ettiğim kişilerin anlattığı gibiymiş.Herşey harika değil tabiki ama yaşam standartı ve alım gücü olarak Türkiyeden kat kat iyi önemli olan o zaten.Başkentte merkezde o kira normaldir dediğiniz gibi.Kolay gelsin size...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Az onca WinRAR'i satin aldim. Mutluyum, gururluyum. Rarlab sirketinde de su an kutlama yapiliyor sanirim, yillar sonra birisi cikip sinirsiz deneme suresini dikkate almayip programa ciddi olarak para verdi diye. :)

WinRAR harici diger guncellemelerim.

Elektronik esyalari Grover araciligi ile kiralayabiliyorsunuz. Su an tum Saturn ve Mediamarkt subelerinde de uygulaniyor. Bir senede cihazin yari fiyatini veriyorsunuz. Ne isime yarar bu diyenler icin, IT isinde ugrasanlar bunlari vergiden dusebiliyor cunku size fatura veriliyor ve isinizle ilgili oldugunu belirtip vergi indirimi alabiliyorsunuz. Vergi avantaji haricinde satmayla ugrasmiyorsunuz. Ben iPhone XS Max, 2 tane iPad Pro, Airpods kulaklik ve Samsung Active Watch ve ASUS RTX 2080Ti Strix OC kiraladim. Cok sik ekipman degistiren biri olarak benim isime geliyor, size de tavsiye ederim.

Bunun haricinde tamamen alakasiz olarak. Otobanlarda hiz limiti yok. Gazi kokleyin gidin. Dort tane serit isaretini gordugunuz anda hiz siniri yok demektir. Bende Seat Leon var. Hizli spor arabasi bilirdim. 210 km/s ile sol seritten giderken arkamdan sellektor yakanlari, hem de epey fazla, gordukten sonra orta ve sag seritten sakin sakin 140-150 ile gitmeye basladim.

Almanya disi olarak Avusturya, Slovenya ve Hirvatistan'a gittim. Otobanlar icin her ulkede para odemek zorundasiniz. Avusturya internetten otoban karti veriyor ama digerleri vermiyor. En yakin benzin istasyonundan sticker alabilirsiniz. Ayrica hiz kurallari cok kati. Avusturya 140, Slovenya ve Hirvatistan 130 yanlis hatirlamiyorsam. Yollar cidden bos, insanin basasi geliyor ama 10-15 km de bir sotede polis bekliyor. Sizi cevirmiyorlar ama plakayi kaydedip adrese cezayi yolluyorlar. Fransa'ya gidis daha beter. Orada polis de beklemiyor, kameralar vesikalik cekip 20 Euro en az olacak sekilde adrese teslim ceza yaziyorlar.

• Merhaba, durum nedir? Uzun zamandır bir güncelleme yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • alış koçum alış.

aylık maaşının 1/3 ni vergi öde o refügüler için de aklın başına gelsin.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.