Şimdi Ara

Almanya'ya okumaya gidiyorum soruları alayım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
10
Favori
11.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Güzel fikirmiş
  • Yaman.Koper kullanıcısına yanıt
    Hava hep kapalı gerçekten, benim gibi hava güneşli olmadığında depresyona meyilli olan biri için hiç hoş değil
  • jahrein :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Viper13 kullanıcısına yanıt
    Okulun bir getirisi olarak abitur adındaki alman lise bitirme sınavına girdim. Bu sınav diplomasıyla alman bir öğrenciyle eş tutuluyorum o yüzden kabul almak en kolay iş oldu diyebilirim. Bunun daha vizesi ve kalacak yer sorunu var.

Tavsiye olarak öncelikle okula nasıl kabul alabileceğini araştır. Bildiğim kadarıyla okulun yabancı öğrenci kontenjanından kabul alabilirsin. Almanca bildiğine dair bir belge gerekecektir mutlaka.

Bunun ardından eğer bu konuda ciddiysen şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsin çünkü eğer Almanya'da yaşayan ve ben bu öğrenciye kefil olurum diyen bir yakının yoksa vize almak için Alman bankasına 8000 euro peşin yatırman lazım. Bu parayı sonra ayda 600 euro kadar olacak şekilde çekebilirsin ama peşin 30 bin lira bulmak bi anda zor olabiliyor . Bunun yanı sıra Münih Almanya'nın en pahalı şehri olarak biliniyor. Kısacası para para para ki bu bende de çok bulunmayan bir şey aslında bir şekilde çözmeye çalışıyorum ben de

Bundan sonra kalacak yer bulmak büyük sıkıntı. Zaten inşaat izinleri bizim ülkemizdeki gibi her önüne verilmediğinden konut sıkıntısı var. Olmasa bile ev sahipleri öğrencilere ev vermek istemiyor, hele hele yurtdışından geliyorsan Ayrıca çok şanssız isen dolandırıcı birine denk gelebilirsin internet üzerinden ev tutmaya çalışırken.

İkinci bir seçenek olarak öğrenci yurtları çıkıyor tabii ki. Devlet yurtları var aylık 300 euro kadar bir fiyat ile. Ancak çok fazla öğrenci bu yurtlarda kalmak istediği için sana 2-3 semester sonrasına zaman veriyorlar. Bu süre içerisinde de şanslı isen devlet yurdu çıkabilir ama küçük bir ihtimal. Sonuç olarak özel yurtlara kalıyorsunuz ki bunların fiyatları 500-600 arasında değişiyor. Bu kadar para karşılığında size sundukları 20-30 metrekare bir oda. Kendine ait bir banyosu ve küçük bir mutfak tezgahı oluyor genelde.

Son olarak da kendini psikolojik olarak hazırla, çünkü dersler çok yoğun olacak, şaka yapmıyorum sabah akşam kütüphanede çalışıyor olman lazım çünkü kalırsan okuldan atılabilirsin. Bunların yanında yukarıda bahsettiğim gibi maddi problemler olabilir. Ortalama bir rakam istiyorsan aylık 1000 euro kadar para gerekiyor orta seviyede bir öğrenci gibi yaşamak için.

• Survival kullanıcısına yanıt
    Liseyi bu sene bitirdim, yukarıda bahsettiğim sınava girmek için de Alman hükümetinin izin verdiği bir okulda onların eğitim sistemini görmeniz gerekiyor. Dolayısıyla bu imkana sahip olan Alman Lisesi ve ya İstanbul Erkek Lisesinde okumuyorsanız böyle bir imkan olduğunu sanmıyorum. Ancak her zaman yabancı öğrenci kontenjanı ile kabul alma imkanınız var.
  • Lene kullanıcısına yanıt
    Hiç sormayın hocam, tam da bu satırları okurken arkamdaki camın önünden tekbir çeken kalabalık bir grup geçti. İmkanım olsa gerçekten aklı başındaki herkesi yanımda götürürdüm
  • LaplaceDemon kullanıcısına yanıt
    Yolunuz Açık olsun...Orda bir dilim ekmeğe muhtaç ta kalsanız..kesinlikle geri dönmeyin...
    Türkiye çok yakın bi zamanda Şeriata dönecek..bunun provaları yapıldı..Aynı senaryolar İran içinde olmuştu..araştırın...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lene kullanıcısına yanıt
    Umarım öyle bir durumda kalmam ve Türkiye'nin başına öyle bir şey gelmez ama tavsiyeniz için teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaplaceDemon

Gidip gördüm gerçekten çok pahalı, artık bitki gibi yaşayacağım yapacak bir şey yok. Oranın BİM'i olan Aldi'den alışveriş yaparız

1000 euro'yu gözden çıkar.Konaklama ve yemek işi iliğini sömürür.Münih seçerek hata yapmışsın,başka şehir neden seçmedin

• Lopster kullanıcısına yanıt
    Hesabımı yaptım ilk iki dönem 1000 euro'yu gözden çıkardım. Yapabiliyorken yapabildiğimin en iyisini yapmak istedim. Makine mühendisliği itibariyle Almanya'nın dünyaca isim yapmış tek üniversitesi Münih Teknik olduğu için orayı tercih ettim.
  • Hangi bölüm?

• FLameS.7 kullanıcısına yanıt
    Makine mühendisliği
  • sehr gut, ıch wohne in dortmund aber münich ist sehr groß. Ich wünsche Ihnen Erfolg :)
  • M.Dexter kullanıcısına yanıt
    Ich bin in Istanbul geboren und seit Jahren wohne ich in istanbul, Münich ist eigentlich nicht sehr groß für mich :P .

Vielen Dank :)
  • SultanHakim S kullanıcısına yanıt
    Ylk 1-2 dönem ayda 1000 euro olarak hesapladym. Ondan sonra devlet yurduna yerle?ince 700-800 kadar yeterli olacaktyr sanyrym
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaplaceDemon

Ylk 1-2 dönem ayda 1000 euro olarak hesapladym. Ondan sonra devlet yurduna yerle?ince 700-800 kadar yeterli olacaktyr sanyrym

Başarılar. Ben de Abitur yapmak isterdim ama olmayacak gibi duruyor.

• SultanHakim S kullanıcısına yanıt
    İstediğin zaman özelden ulaşabilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum, abitur yapmaya 10. sınıfın sonunda karar vermiştim
  • Hocam ben 10 yıl hollandada yaşadım.her yaz 1-2 aylığına gidiyorum.yani uyum açısından çok sorun yaşamam almanyada.

yabancı öğrenci kontenjanı dediğiniz ygs-lys ile mi alıyor ? Öyle ise mesela ben ygsye bu yıl girsem sonra 5-6 aylık almanca kursuyla c1 civarı bir seviyeye ulaşsam ygsye girdikten sonraki yıl almanyaya gidebilir miyim ?

• Yabancı öğrenci kontenjanı aynen ygs-lys ile alıyor ama tam prosedürü bilmiyorum. Sanırım burada okumak istediğin bir bölüme yerleşip orada başvurman galan gerekiyor.

Ancak ne yazık ki 5-6 ayda c1 civarı bir almancaya ulaşamazsın. Alman dil diploması alırken en kötü ihtimalle sözlü sınavdan kalırsın çünkü dediğim gibi 5-6 ayda c1 seviyesinde almanca kağıt üstünde olsa bile konuşamazsın. Hoş bazıları parayı basarsan alabileceğini söylüyor
  • JackGhosen J kullanıcısına yanıt
    Hocam size neden PM atamıyorum yaşınız kaç Ankarada mısınız?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.