Şimdi Ara

Almanya İkinci Dünya Savaşından Sonra Nasıl Kalkındı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
2
Favori
28.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bana uni 1. sınıf kitaplarını açtıracak

ama vaktim yok kusura bakmayın

(şimdilik)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahm3tt

arkadaşlar bana uni 1. sınıf kitaplarını açtıracak

(şimdilik)

Ahm3tt, ben hala ikinci dünya savaşı sonrasında Almanya'nın yaşadığı hiperenflasyon ile ilgili bilgiye ulaşamadım. Eğer vakit bulursanız, lütfen beni bu konuda bilgilendirin.
  • Yanılmıyorsam savaştan yıllar sonra Alman başbakanına da aynı soru sorulmuş ve ''300.000 mühendisimize boçluyuz''gibisinden bi cevap vermişti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rimush
    Yanılmıyorsam savaştan yıllar sonra Alman başbakanına da aynı soru sorulmuş ve ''300.000 mühendisimize boçluyuz''gibisinden bi cevap vermişti.

Adenauer'in " Almanlar gelip dükkan vitrinlerinde gördüklerimizi ne zaman satın alabileceklerini soruyorlardı yıllarca, hepsine " epey sonra " diyordum " şeklinde bir açıklaması da vardı sanıyorum o zamanlardan.
  • quote:

(şimdilik)

Sayın Ahm3tt;

Uni. 1. Sınıf kitaplarının yerlerini mi hatırlamanız bu kadar uzun sürdü? Bekliye bekliye özlettiniz Hiper Enflasyon konusunda aydınlatmanızı bizi?
  • Hakikaten ben de hala cevap bekliyorum.

Sevgili Ahm3tt duyun sesimizi, bilgilendirin bizi. Bu feryatları dindirecek tek kaynak sizsiniz.

Ayrıca, mümkünse ODTÜ'de okuduğunuz dönemdeki hangi ders kitabında yer aldığını da yazarsanız, en azından alıp kendimi geliştirme imkanı da bulabilirim.

Eminim ki bu gece vaktiniz var gibi. Sonuçta diğer konulara yetişebiliyor ve kaynak sorabiliyorsunuz. Eh artık siz de bir kaynak gösterirsiniz.
  • ODTÜ ye hizmetli olarak girmenin bile minumum beyine sahibiyet önkoşulu vardır.

İHL mezunu Redyellow olsa Samsung makinasıyla belki güvenlikçilerle fotoğraf çektirecek kadar girebilirdi ODTÜ nün kapısından içeri.
  • quote:

(şimdilik)

Bugün itibarı ile vaktiniz olduğunu görüyorum. Ortaya bir iddia attınız ve bir ODTÜ'lü olarak da bu kadar büyük bir yanlış bilgiye sahip olmanız bana garip geldi. En azından 1. sınıfta okuduğunuz kitabın yazarının ya da kitabın adını verseniz de ben kendim baksam diyorum.
  • eve bu ara sadece uyumaya gidiyorum

yogun calısıyorum

iş yerinden bakma şansım yok

ama econ 101-102 kitaplarına google dan aratıp bulun

ama tum kitabı bulamazssınız.
    satın almanız gerek
  • Kitap ismi için teşekkür ederim. Satın almak sorun değil, sonuçta ODTÜ'nün kütüphanesine evden ulaşabilirim ve dediğiniz bilgiye ulaşabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Kitap ismi için teşekkür ederim. Satın almak sorun değil, sonuçta ODTÜ'nün kütüphanesine evden ulaşabilirim ve dediğiniz bilgiye ulaşabilirim.

prentice hall yayıncısı ekonomiye giriş 5 sene once bunu kullanıyorduk

econ 101 102 giriş kitapları- 201 202 de var ben hafta sonu hocama sorup hatırlamaya calısacagım

sizin iddaanızı tekrar alayım sıkıntı olmasın siz ne iddaa ediyorsunuz ben ne iddaa ediyorum?
  • 2. Dünya savaşı sonrası macaristan ve yunanistanda yaşanmıştır.
  • benim kitaptan okuduguma gore buyuk bi egitim seferberligiyle askeriyeye yapilan paranin %60 gibi buyuk bolumunu kisip egittime harcamislardir Bunun meyvesinide yemislerdir
  • quote:

Orijinalden alıntı: [SeXMacHine]

benim kitaptan okuduguma gore buyuk bi egitim seferberligiyle askeriyeye yapilan paranin %60 gibi buyuk bolumunu kisip egittime harcamislardir Bunun meyvesinide yemislerdir

onun meyvası savaş sonrası 1 senede cıkmaz

okadar kısa olacak değil

yani sen savaştan yenik çıkıyorsun

oyle bir toparlıyorsun ki paradan 12 sıfır atıyorsun
  • Almanya'nın kalkınma serüveni kendi dillerinde Wirtschaftswunder olarak geçer.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wirtschaftswunder

Ludwig Erhard'ı da ayrıca araştırmanızı tavsiye ederim.

Özünde para reformu, uçan enflasyonun dizginlenmesi ve iç piyasada alışverişin canlandırılması yatar. Bugün Türkiye de aşağı yukarı aynı yolu uygulamaktadır. Paradan 6 sıfır atılması, sıkı para politakalarıyla değerlenmesi, enflasyonun dizginlenmesi ve iç piyasanın canlanması. Bütün alametler benzeşmektedir. Biz de fazladan Türk'ün pratik zekası ve ticaret becerisi de vardır. Ayrıca globalleşen dünyada bir çekim merkezi haline gelme fırsatı da önümüzdedir. "Peh... Almanya'nın ki de mucize mi?" diyebileceğimiz günleri görürüz umarım.

• vakit ayırabildiğim kadar baktım konuya baştan iddaaları tekrar okudum şimdi şöyle

hiperenflasyonumuz 1923-24 de fena şekilde yaşanmaya başlanıyor ve 1. Dunya savaşı sonu....
     Almanya İkinci Dünya Savaşından Sonra Nasıl Kalkındı?

resimde diyorki odun kalmamış odun yerine para yakıyor :)

http://hubpages.com/hub/Hyperinflation_in_Post_World_War_I_Germany

kaynağı bu

sonuç olarak Takibinde 2. Dunya savaşı ve Almanya kaybettiği gibi birde bölünüyor

bölünmeye ragmen bu ekonomik kalkınma sizin bahsettiğiniz eğitime bilime yatırım nerede yer alıyor bunları bilmek gerek

plan marshall falan filan aslında konuşmaya gerek kalmadan ortaya çıkıyor

Morgenthau Plan var birde kısmen uygulanabilmiş Almanya yı bolmek için onu katmaya gerek bile görmüyorum

ama şimdi yardımsız bu hallere geldiler demek biraz mantıksız

kullandıkları iş gücü Ya türklerden yani bizden oluşuyor yada başka milletlerden....

• quote:

Orijinalden alıntı: _pride_
    Almanya'nın kalkınma serüveni kendi dillerinde Wirtschaftswunder olarak geçer.
    Özünde para reformu, uçan enflasyonun dizginlenmesi ve iç piyasada alışverişin canlandırılması yatar. Bugün Türkiye de aşağı yukarı aynı yolu uygulamaktadır. Paradan 6 sıfır atılması, sıkı para politakalarıyla değerlenmesi, enflasyonun dizginlenmesi ve iç piyasanın canlanması. Bütün alametler benzeşmektedir. Biz de fazladan Türk'ün pratik zekası ve ticaret becerisi de vardır. Ayrıca globalleşen dünyada bir çekim merkezi haline gelme fırsatı da önümüzdedir. "Peh... Almanya'nın ki de mucize mi?" diyebileceğimiz günleri görürüz umarım.

Artık kendimi dine verreceğim sayın _pride_!
    Şakaydı benim için üzülmeyin.
    Tartışılan konu hiperenflasyonun I. Dünya savaşından sonra ortaya çıkması, bunlar değil, ve nihayet en azından Ahm3tt'de bu konuda yanıldığını söylemesede üstte verdiği bilgilerle bunu öğrenmişe benzer.
    II. Dünya savaşı sonrasında değil I. Dünya savaşı sonrasında hiper enflasyon oluşmuştur Almanyada, ve alttaki linkten 1948 Finans programı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
    Paralellikler komik doğrusu, birde şu anda iş başında olan politikacılarımızla Adenauer veya Erhard'ı karşılaştırsaydınız?
    http://www.allbusiness.com/public-administration/national-security-international/114537-1.html

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Almanya'nın kalkınma serüveni kendi dillerinde Wirtschaftswunder olarak geçer.

Artık kendimi dine verreceğim sayın _pride_!
    Şakaydı benim için üzülmeyin.
    Tartışılan konu hiperenflasyonun I. Dünya savaşından sonra ortaya çıkması, bunlar değil, ve nihayet en azından Ahm3tt'de bu konuda yanıldığını söylemesede üstte verdiği bilgilerle bunu öğrenmişe benzer.
    II. Dünya savaşı sonrasında değil I. Dünya savaşı sonrasında hiper enflasyon oluşmuştur Almanyada, ve alttaki linkten 1948 Finans programı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
    Paralellikler komik doğrusu, birde şu anda iş başında olan politikacılarımızla Adenauer veya Erhard'ı karşılaştırsaydınız?
    http://www.allbusiness.com/public-administration/national-security-international/114537-1.html

tartışma hiperenflasyon 1.dunya savaşı sonrası mı 2. dunya savaşımı sonrası değil

bilim eğitim ile bu ekonomik kalkınma gerçekleşti derseniz buna karşı iddaa ettim bende bu iş yardımlar ile oldu dedim

olay bu

yoksa zamanlamayı siz karıştırıyorsunuz

• quote:

Tartışılan konu hiperenflasyonun I. Dünya savaşından sonra ortaya çıkması, bunlar değil,

Konu yukarıda yazıyor : "Almanya İkinci Dünya Savaşından Sonra Nasıl Kalkındı?"
  • quote:

quote:

Tartışılan konu hiperenflasyonun I. Dünya savaşından sonra ortaya çıkması, bunlar değil,

Konu yukarıda yazıyor : "Almanya İkinci Dünya Savaşından Sonra Nasıl Kalkındı?"

anlatmak gereksiz
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.