Şimdi Ara

ALMANYA EHLİYETİNİ TÜRK EHLİYETİNE ÇEVİRME İLE İLGİLİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
15.660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Benim annemin Almanya ehliyeti var. Yıllardır ihtiyaç olmamıştı ama şimdi artık Türk ehliyetine çevirme ihtiyacı doğdu. Ancak Türkiye'de konu ile ilgili çok fazla malumatı olan yok. Zaten yıllar öncesinde de halledememelerinin sebebi kimsenin bilgi sahibi olmaması imiş. Sizlerden isteğim uygulamalı olarak Almanya ehliyetini Türkiye ehliyetine çeviren arkadaşların konu ile ilgili değerli bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum. Nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Ne gibi belgeler gerekiyor gibi gibi.

Şimdiden değerli bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.

Not: İstanbul'da yaşıyorum.

• merhaba ben ehliyetimi 2003 yılında kazakistandan almıştım trafik tescile gittim bütün evraklarımı hazırladım (sağlık raporu falan)ehliyeti aldılar bir kağıt verdiler ehliyet yerine geçiyordu demelerine göre ehliyetin nasıl alındığı konusunda kazakistan konsolosluğu ile yazışıyorlar aradan 1 veya 2 ay sonra çağırdılar gittim türk ehliyetini verdiler bazen polis durdurduğunda ehliyete dikkatli bakınca arkada tebdil yazıyor bu nedemek diye bana soruyorlar şimdi sistem değiştimi bilemiyorum trafik tescil bürosuna gidip sormanız lazım orada gerekli bilgileri verirler
  • Merhabalar,

Siz bu işlemleri hangi ilde yaptınız ? Hangi trafik tescil şubesine gittiniz ?
  • Almanya Türk ehliyetlerini Kabul etmiyor.Dolayisiyla Türkiye de ikametgahini Türkiyeye tasimis birinin Alman ehliyetini Kabul etmeyecektir.Ehliyet kurslari en Dogru bilgiyi verecektir.Yani kisaltilmis ehliyet kursu yapmalidir.
  • YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

1. Yabancı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi,

2. KKTC sürücü belgeleri hariç, noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercüme,

3. Sürücü belgesi dosyası,

4. Kimlik belgesi, (nüfus cüzdanı-pasaport-avukat kimliği aslı)

5. Sürücü belgesi müracaat formu, (Trafik tescil kuruluşunda elektronik ortamda doldurulur),

6. Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi,

7. Sürücü olur sağlık raporu,

8. Harç makbuzu,

9. 2 adet fotoğraf,

10. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Kaynak :www.trafik.gov.tr

• Arkadaşlar,

Yaklaşık 6 aylık bir sürecin sonunda son aşamaya geldim. Kronolojik olarak önce bütün gerekli belgeleri ( ikametgah, nüfüs kayıt örneği, fotoğraf, almanya ehliyeti, kimlik fotokopisi, almanya ehliyetinin tercümesi, sağlık raporu , kan grubu kartı) alıp Gayrettepe yabancılar sürücü belgesi böllümüne gittim. Dosya açtılar. Tercümeyi Valiliğe göndermek üzere.. Yaklaşık 15-20 içerisinde internetten evrak kayıt numarasından takip edin sonucu dediler. Ortalama 1 ay sonra yazı geldiğini gördüm. Gittim valiliğin yazdığı yazıyı almanca tercüme yaptırıp yine Gayrettepe Emniyetteki memur abimize verdim. Onlarda Almanyadaki konsolosluğa gönderdiler. Tabi bu süreçler zaman alıyor. Akabinde yazı gelmiş okeydir diye. Yine gittim son işlmleri yapmak üzere 2016 başlarında. Sağlık raporu muhabbeti değişmiş :D ... tekrar rapor çıkartmamız gerektiği için bi o işlem kaldı. Onu da alıp son noktayı koyacağız inşallah. Tabi yatacak harç paraları da var. Kart parası vs.

Yani Almanya ehliyeti prosedürleri halledilince sınava girmeden değiştirilebiliyor.

Bu tarz bir sorunu olan Gayrettepe Emniyete gitsin İstanbulda yaşıyor ise. Yabancılar şubesini sorsun. Yönlendiriyorlar zaten. Zaman ayırmak tek mesele...

• quote:

Orijinalden alıntı: matsasa

Arkadaşlar,

Yaklaşık 6 aylık bir sürecin sonunda son aşamaya geldim. Kronolojik olarak önce bütün gerekli belgeleri ( ikametgah, nüfüs kayıt örneği, fotoğraf, almanya ehliyeti, kimlik fotokopisi, almanya ehliyetinin tercümesi, sağlık raporu , kan grubu kartı) alıp Gayrettepe yabancılar sürücü belgesi böllümüne gittim. Dosya açtılar. Tercümeyi Valiliğe göndermek üzere.. Yaklaşık 15-20 içerisinde internetten evrak kayıt numarasından takip edin sonucu dediler. Ortalama 1 ay sonra yazı geldiğini gördüm. Gittim valiliğin yazdığı yazıyı almanca tercüme yaptırıp yine Gayrettepe Emniyetteki memur abimize verdim. Onlarda Almanyadaki konsolosluğa gönderdiler. Tabi bu süreçler zaman alıyor. Akabinde yazı gelmiş okeydir diye. Yine gittim son işlmleri yapmak üzere 2016 başlarında. Sağlık raporu muhabbeti değişmiş :D ... tekrar rapor çıkartmamız gerektiği için bi o işlem kaldı. Onu da alıp son noktayı koyacağız inşallah. Tabi yatacak harç paraları da var. Kart parası vs.

Yani Almanya ehliyeti prosedürleri halledilince sınava girmeden değiştirilebiliyor.

Bu tarz bir sorunu olan Gayrettepe Emniyete gitsin İstanbulda yaşıyor ise. Yabancılar şubesini sorsun. Yönlendiriyorlar zaten. Zaman ayırmak tek mesele...

Hocam merhabalar, İşlemler sonunda Alman ehliyetini alıyorlar mı ? Yoksa ikisinede sahip oluyor muyuz ?

• Yabancı ehliyeti alıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SilverBlue

Yabancı ehliyeti alıyorlar.

benden almamışlardı , iki ehliyetim olmuştu ,
    hatta yurtdışına çıktığımda ,yabancı ehlıyetı de yenilemiştim
  • SilverBlue S kullanıcısına yanıt
    Yabancı Ehliyeti kesinlikle almıyorlar çünkü tekrar Yurtdışına çıkınca gittiginiz ülkede yine o ehliyeti kullanacaksınız. Oranın ehliyeti farklı Türkiye'ninki farklı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eski ehliyeti aliyorlar arkadaslar her ulkede yavas yavas bu kural uygulaniyor.
  • unforgiven1127 kullanıcısına yanıt
    Benim elimde rusya ehliyeti var diyelim Türkiye ehliyeti almak için başvurduğumda elimdeki rusya ehliyetini aldıklarında ben tekrar rusyaya gittiğimde ne yapacağım orayada türk ehliyetini verip tekrar rus ehliyetimi çıkarttıracağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YSNYNR

Benim elimde rusya ehliyeti var diyelim Türkiye ehliyeti almak için başvurduğumda elimdeki rusya ehliyetini aldıklarında ben tekrar rusyaya gittiğimde ne yapacağım orayada türk ehliyetini verip tekrar rus ehliyetimi çıkarttıracağım.

Rusyadaki durumunuza bagli eger calisma vizasi ile gidiyorsaniz Turk ehliyetini kullanabilirsiniz ancak oturma izni ile gidiyorsaniz belirli bir sure sonra ehliyetinizi degitirmeniz gerekiyor. Ulkeye gir cik yapiyorsaniz degistirmenize gerek yok 6 ay gibi bir sure Turk ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Sonrasindada genelde sorun cikartmiyorlar ancak polisten polise degisir ben 1 yildir Turk ehliyetimi kullaniyorum sadece degistirmem gerektigini soyleyip yolluyorlar herhangi bir sikinti ile karsilasmadim suana kadar.
  • Ben olsam bende türk ehliyetini kabul etmezdim. Şahsen araba sürmeyi araba aldıktan sonra öğrendim.
  • matsasa kullanıcısına yanıt
    Hocam bütün bu işlemler kaç paraya mal oldu sorması ayıp?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.