Şimdi Ara

Almanya'da yasa onaylandı: İşçi alımı ve göç kolaylaşıyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Almanya'da Bakanlar Kurulu, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya'da kalifiye iş gücü göçünün kolaylaştırılması için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisine Bakanlar Kurulu'nun onay verdiği belirtildi.

Açıklamada, birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022'de 1,98 milyon seviyesinde olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, Almanya'da refah için bir risk haline geldi." denildi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, konuya ilişkin değerlendirmesinde, nitelikli iş gücünü güvence altına almanın Almanya'nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu belirterek, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarını belirtti.

PUANLAMA SİSTEMİ

Almanya'nın yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası, aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak, nitelikli göçmeler için puan sistemini de getiriyor.

Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.

Kaynak:

www.ntv.com.tr
    Almanya'da yasa onaylandı: İşçi alımı ve göç kolaylaşıyor
    https://www.ntv.com.tr/dunya/almanyada-yasa-onaylandi-isci-alimi-ve-goc-kolaylasiyor,rx5bVySHAEmgB0cph7jIlw

• adamlar çalışmadan 1500 euro işsizlik maaşı alıyor o nednele işçi lazım normal yanı

• treyturop T kullanıcısına yanıt

nitelikli işçi demiş almanlar çok refah gördü gençleri üniversite okumuyor ya da teknik işlere yönelmiyor çünkü bir mühendis ile normal bir çalışan arası çok fazla maaş farkı yok fakat ortadoğu ülkelerinden özellikle türkiye den çok fazla mühendisi çekebilir ya da elektrikçi , tekniker vs siyasi ve ekonomik karmaşıklıktan dolayı

• Alman emeklilerin ve işsizlerin parasını ödemeniz lazım. Koşun Almanya'ya.  

• Rakanoth kullanıcısına yanıt

trde kalıp eytlilerin emeklisini ve ortadoğu kaçaklarının nargile parasını ödeyin onun yerine

• Jungian_Shadow kullanıcısına yanıt
    Kapak sesi buraya kadar geldi hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jungian_Shadow kullanıcısına yanıt

arkadaş eklememiş ama ben ekliyeyim.

sen ülkende bu cari açıkla, senin vergilerin suriyelilere yetmez, afganlara yetmez. onların parasını da ben almanya'dan veriyorum. gel vergi cennetine gel. yıllardır hep 2 milyon açık var yalanı atılır. almanlar ki özellikle liberal demokrat kesim kendisini bu yalanla avutur; ama son 5 yılda 4 milyon arap, 2 milyon afrikalı, 1 milyon afgan paki hindu, 1 milyon ukraynalı geldi ama bu 2 milyon işçi açığı vs hiç bitmiyor :) hepsi yalan. arkadaşım var İT üzerine ausbildung yani meslek eğitimi yapıyor. 8 ay sonra kkh bilmem ne sınavına girecek. çocuk işyerini geçtim staj için yer bulamıyor. hani İT açığı?

her tv de size liberal demokratların söyledikleri yalanlara inanmayın.

ben 5 sene kadar çalıştım. 3200 3000 euro bürütte ortalama 1000 euro vergi ödedim. 5 yılda kaç euro ödedim sen düşün. geldiğim noktada hala kiradayım ki hala araplar akın akın geliyorlar. yaşadığım alman mahallesinin 1/3 i artık arap yada afrikalı. çocuk parkı vardı mesela evimin önünde. önceleri iki üç alman aileler gelir çocukları gram ses yapmadan oynarlardı. artık arap ve zenci çocuklar geliyor. çimleri mahvettiler. kumun içine taş atıp , şişe kırıp cam parçaları atıp içine ettiler. artık alman belediyesi gelip temizlemiyor bile.

sonradan görme köpek almış birkaç arap ve ortadoğulu var. birisinde hele pitbull var. geçen yaz çinli küçük kıza havlamaya başlamıştı. ipini tutan da 1.50 boyunda 40 kilo ortadoğulu bir kızdı. camdan bağırdım köpeğini al git burdan. ters ters bakmıştı ama sonra bu konu hakkında sırp ve alman aileler de hem fiki olunca şikayet edildi. bir daha o pitbullu kızı hiç burada görmedim. ama geçen gün çocuk parkında ağaca köpeğini işeten ortadoğulu vardı. parka girerken nal kadar "köpekle geçin ama parkın içine sokmayın" tabelası var. görüp de hala köpeklerini getirip işetiyorlar sıçırtıyorlar. he bu arada yan tarafta bu bahçe çalılarından var küp küp kesilen. arabın birisi birkaç hafta önce köşesine sıçmış.

zaten park artık izmarit ve çöpten geçilmiyor.

al sana harika almanya. gel kardeşim gel. çoh güzel. sanıyorsunuz ki almanların arasında yaşayacaksınız. almanlar sizi arasına alacak falan filan.o işler 5 sene öncesine kadar idi.

• Haberde nitelikli isci yaziyor vasifsiz eleman degil.

@pskillercheto kusura bakma ama agir issizsin. Senin vergilerinle kime ne yapildiginin hesabini yapacagina git kendine is ara ve burda ucuz propaganda yapma. Sen suanda issizlik maasi aliyorsun uzun zamandir senin ödedigin vergilerini yine bir yabanci olarak kendine ödemis oldun. Sen düsünme Afrikalisini Afganini, bunlar Almanlarin ve devletin derdi olsun, sen kendini düsün. Sen 5 Yil calismissin ben 25 yildir calisiyorum ve senin aldigin net maas kadar vergi ödüyorum. Bu anlattigin Surisi, Afgani bizim ülkemizdede bolca var. Sokaklar basibos köpekten gecilmiyor. Almanyanin elbette artilari oldugu gibi eksileride var, hayat TR deki gibi sen sakrak degil, havasi bozuk vs. Söylenerek biryere varilmaz. IT Sektöründe Almanyada is arayipta bulamayan oldugunu pek sanmam, Linkedine profil acsin kac sirketten teklif alir.

• _turbo_ kullanıcısına yanıt

neden çalışayım? eşimin eğitimi olmasa aslında, Bulgaristan'a dönüp işsizlik maaşını orada yemek vardı 18 ay boyunca. benim 1200 euro eşimin de 600 euro civarında olacaktı. ama eğitimi devam ettiğinden gidemiyoruz.

he hem diğer arkadaşlara da örnek olsun: EşİM EĞİTİM ALDIĞI VE STAJ YAPTIĞI HALDE ALAMAN DEVLETİ EşİMDEN de VERGİ ALIYOR!

işte size gerçek almanya.

ayrıca kalifiye veya değil. hala açık varmış. otobüs ve tren şöförleri bulunmuyormuş. bu konuda burada doğma türk bir abim güzel yorumlamıştı. Eskide 2800 mark verirken herkes şöför olmak istiyordu düsseldorfta 3 o da kiralar 400 500 marklarda iken. şimdi şöför adama 1600 euro veriyorsun 3 odaki düsseldorfta ev kirasi 1100 euro. aynen bunları dedi ki bunları 2020 yılında konuştuk. şimdi o ev fiyatları 1400 1500 euro. maaşları da 1700 euroya çekmişler. ama tren ve belediye şöförleri almanya genelinde kaçıncı grevlerini yapacaklar ben sayamadım. bu mu eski almanya?

bence sen eski almanya'yı ... Almanya'da doğma büyüme ve bir kültür edinmiş Türklerden öğren.

bir başka örnek vereyim. bir almancı çocuğun babası 90larda Tyssenkurp'ta işe giriyor. Kameracı olarak. Düşün kaç yıldır orada. Babasının maaşı 3500 euro demişti. Tabi 2015 de Almanya'da yahudi taşeron firmalar amerika'dan ingiltere'den geliyor ve büyük şirketlere modern köleliği vaad edince, hepsi kabul ediyor. şu anda Tyssenkurp'ta güvenlikçi / kameracı işe giriş maaşı auisbilden ortalama maaşı 1600 1700 euro.

işte herkes almanya'yı eski almanya sanıyor. o yüzden diyorum gelin de yaşayın arapların arkasında ikinci sınıf insan muamelesi görün. şimdi bunu da yalanlarsın.

son olara kalifiye konusunda yine kafana göre yazıyorsun. Ben bizzat tanıdığım System Administrator ausbildung'u yapan arkadaşımdan duyduklarımı yazıyorum. çocuk bu kkh sınavına girmeden en az 6 ay staj yapması lazım ve okuldan sonra 2 sene içinde bu sınava girmesi gerekli.

ama staj bulamıyor diyorum. kendisi söyledi. Alman kolegaları torpille bulmuşlar. O ve bir Türk arkadaşı hala yer bulamamışlar. Kendisi afgan ama safkan afgan. avrupalılara benzeyenlerden. 2000lerin başında Bursa Işıklarda eğitim alıyor ve o yüden Türkçesi çok iyi. Ben afganım dediğinde inanmamıştım.

dediğim gibi: Davulun sesi uzaktan hoş geliyor.

Ayrıca maaşın 2300 2400 arasıydı. buna rağmen yine de rahat değildim. almanca b2 alıp kendi işimi yapıp da 3000 euro için 2000 euro vergi ödeseydim herhalde kendimi daha fazla enayi hissederdim. karşı komşunun dairesini yakardım herhalde kafayı sıyırıp. bazen ingiltereye dönsem mi diye düşünmüyor değilim. NHS numaram ve diğer haklarım hala var. sorunsuzca gidebilirim. ama işte eşimin eğitimi bitmeden bir yere hareket edemiyorum. insan ne yapıyorsa bekarken yapıyormuş. benim bekarlığımda okul mokul ayağında disko barlarda geçti. ama yine de eğitimimi tamamladım. hayatımı iyi yaşadım.

• Düşük doğum oranı avrupanın sonu olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pskillercheto P kullanıcısına yanıt

Kardesim neden calisayim diye soran adama daha ne denir bileedim! Kendin icin calisacaksin, tabi sen issizlik parasiyla sürünebilirsinde bu senin secimin. ben 1000 € parayi bir haftada harciyorum, sen ödedigin vergiye degil kazandigin paraya bakacaksin, mantigini cözemedim. Esin Doktorluk okuyorsa bunun egitimi masraflidir, yani esine hem egitim veriliyor hemde üstüne para veriyorlar. Avrupada vasifsizlarin güzel dönemi bitti bu dogru büyük sehirlerde kücük maaslarla yasanmaz. Ancak cok cocuklu olupta ayni haneden 2-3 maas alanlar yinede iyi bir hayat sürebilir. Almanyaya ilk gelenler ordan ev aldilar vs. kira ödemiyorlar, sonradan gelenlere hersey zor. Maaslar ilk basta düsük tecrübe yillandikca yükseliyor. Yok ben bunlari övmek icin anlatmiyorum, durum bu. Ben halimden memnunum. Almanyada yapilan grevler insanlarin insanca calisma saatleri ve maaslari icin yapiliyor, hem maaslar düsük diye söyleniyorsun hemde grev yapiliyor diye kiziyorsun. Haklarini ariyorlar.

Isini bilen yolunu buluyor, ticaret yapmak icin iyi bir yer. Git hic birsey yapamiyorsan al bir Imbisswagen Kebap yap köfte ekmek yap sat cok daha iyi kazanirsin  

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.