Şimdi Ara

Almanya'da Üniversite Okumaya Gidiyorum. [Yeni SS'ler geldi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
246
Cevap
75
Favori
14.496
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 18.10.2015 Edit: Yine yeniden merhabalar forumdaşlar. Bugün geleli 5. günüm ve ancak konuyu güncellemeye vakit bulabildim. Bürokratik işlemleri genel olarak halletmiş sayılırım. Bir tek oturum kartım eve postalanacak ondan sonra rahatım çünkü cebimde kocaman pasaportla dolaşmak zorunda kalmayacağım Vakit oldukça fotoğraflar çektim genel olarak yurt dışında ve Avrupa'da ortam nasıl anlayabilirsiniz. Gün geçtikçe daha çok fotoğraf ekleyeceğim. Daha okul başlamadığı için okuldan ve kampüsten fotoğraflar yok ama başlayınca ekleyeceğim. Fotoğraflar iPhone 4S ile çekildi. O yüzden çok kaliteli değil. Şimdilik bunlarla idare edin. Keyifli forumlar

Geldiğim günün sabahı kar başladı. Benim şansıma herhalde. Hava buz gibi gün içinde en yüksek sıcaklık şu an 5 derece civarı.

Şehir Meydanı

Otobüsler gerçekten çok modern. Tam vaktinde dakikası dakikasına geliyor ve genel olarak oturacak yer bulunuyor. Ayakta gitmedim şimdiye kadar hiç.

Kaldığım evin bahçesi. Yazın o şezlong da kitap okumak gerçekten çok keyifli oluyor

Köy Yolları

Ruck burada en çok tutulan pastane tarzı bir yer. Fiyatlar genelde aşağıdaki gibi. Bir dilim pasta 1,5-2 € arası.

McDonald's Sırası

Bio Beef adını verdikleri menü.Kepekli ekmekte yapılıyor salatası baya bol ve eti de gerçekten büyük (Bu arada dana eti). Büyük boy patates ve büyük boy içecekle beraber 6.99 € verdim. 7 yazmadım çünkü gerçekten 6.99 verdim. Adamlar 1 cent olsa dahi para üstünü veriyor

İlk aldığım sigara. Sigara fiyatları gerçekten çok pahalı içilmesin diye adamlar ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat markaya göre değişen fiyatları yok. Hepsi aynı fiyat stück sayısına yani içinde kaç sigara varsa ona göre fiyatlandırılıyor. Bu paketin içinde 19 tane var ve 5.60 €. Dün en büyük paketten aldım. 25 tane var ve 7 €. 6 € luk versiyondan almadım ama içinde 22 tane var diye biliyorum.

Bira fiyatları gerçekten çok uygun. 6-15 € arasında kasa halinde bira alabiliyorsunuz ve bir kasada en az 15 en fazla 30 bira var şişeler 0.33 cl.

0.7 litre Absolut votka 11.99 €

Benzin fiyatları

12.10.2015 Edit: Merhabalar arkadaşlar konuyu güncellemeyeli bir hayli oldu. Yarın (13.10.2015) saat 10:35 de uçağım var. Yerel saat ile 13:00 da Almanya'da olacağım. Gittiğim gibi telefon hattı alamayacağım için sadece akşamları eve geldiğimde internet kullanabileceğim. Bu süre zarfında fotoğraf ekleme sıkıntısı yaşayacağım çünkü bürokratik işlemleri hallederken çok fazla çekim yapma şansım olmayacak ha yabancılar şubesi , şehrin belediyesi nasıl görmek isterseniz orası ayrı . İlk hafta sonunda düzenli olarak fotoğraflar ekleyeceğim. Konuyu takip eden arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

02.10.2015 Edit: Evet arkadaşlar vizem dün elime ulaştı. D tipi ulusal öğrenci vizesi aldım. Bu kadar kısa sürede beklemiyordum minimum bir ay deniyordu. Büyük sürpriz oldu 15 günde geldi vizem. Yeşil pasaportumun olması biraz avantaj sağladı sanırım. Uçak biletimi bugün satın alıyorum. Ayın 13'ünde gideceğim. Gittikten sonra bir kaç gün yine diplomatik işlemler var. Oturum kartı alma , Özel öğrenci belgesi açtırma , sigorta , banka hesabı gibi formaliteler. O yüzden gittiğim gibi konuyu güncellemeye vakit bulamayabilirim. Ama o işleri de hallettikten sonra konuya düzenli olarak fotoğraflar koyacağım. Herkesin iyi dilekleri için tekrar teşekkür ederim.

11.09.2015 Edit: Merhabalar arkadaşlar uzun süredir konuda güncelleme yapamadım. Geçen süreç içerisinde üniversiteden kabulümü aldım. Hazırlık kaydım yapıldı. Salı günü vize görüşmesine gidiyorum. İlk kur 26 ekimde başlıyor. Ondan önce 12 Ekimde üniversitenin oryantasyonu var. Vizem erken çıkarsa yetişmeye çalışacağım. Eğer yetişmez ise 20 ekim gibi gideceğim. Şimdilik durum bu gelişmeleri güncelleyeceğim.

EDIT: Arkadaşlar rica ediyorum artık nasıl başvuru yapılır hangi belgeler lazım diye sorup durmayın. Bir arkadaş "ÖSYM tercihlerinde ben Almanya'yı göremedim. Nasıl tercih ettiniz?" diye sormuş yahu. 2. sayfada bazı arkadaşlara yazdığım site linki var. İlk mesajda reklam olmasın diye yazmıyorum. Orada gerekli her türlü bilgi var. Rica ediyorum. Armut piş ağzıma düş şeklinde araştırma yapmadan soru sormayın. Onun dışında araştırmanızı yapmışsınızdır. Öğrenmek istediğiniz her şeyi araştırmışsınızdır. Ama onun dışında aklınıza akılan bir şey vardır. O zaman her türlü yanınızdayım. Cevaplarım sorunuzu.

EDIT 2: Buyrun arkadaşlar linkleri veriyorum. Bu linklerde orada okumaya dair temel genel bilgilerin hepsi mevcut.

Bu arada bilgi yok dediğin siteden bir kaç link vereyim. Madem siteye girmeye üşeniyorsunuz. Buyurun.

Kimler Almanya'da okuyabilir? -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=4

Almanya Öğrenci Vizesi -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=89

Studienkolleg -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=83

Almanya'da Yüksek Lisans -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=75

DSH Sınavı Hakkında Bilgiler -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=1

Almanya ya Indiginizde Ilk Yapmaniz Gerekenler -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=76

Almanya'da Calismak ve Is Bulmak -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=79

Almanya ya Erasmusla Nasil Gelinir ? -http://deutschstudent.de/news.php?readmore=29

Merhabalar arkadaşlar , LYS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Almanya'da ki üniversiteme başvuruyu yaptım ve şu an kabul bekliyorum. Oraya gittiğimde ilk sene Almanca hazırlık okuyacağım. İkinci sene üniversiteye başlayacağım. Bölümümün adı "Angewandte Informatik" (Türkiye'de ki Bilgisayar Mühendisliği). Hazırlığı Georg-August Universitaet'de amcamın yanında okuyacağım. Lisans eğitimime ise TU München 'de devam edeceğim. Şimdilik geçen sene ki bir aylık ziyaretimden kalan fotoğrafları atıyorum. Oraya gidince düzenli olarak SS'ler yükleyeceğim ve üniversite ortamı hakkında bilgileri elimden geldiğince vereceğim. Şimdilik ise orada üniversite okumaya gitmek isteyenlerin sorularını cevaplayabilirim.

Şehir Merkezinden Bir Görüntü

Üniversitenin Öğrenci İşleri Bölümü

Üniversitenin Bahçesi

Almanya'nın Migrosu

Kalacağım Evden ve mahalleden bir fotoğraf

Ve araba fiyatları gerçekten çok ucuz. Büyük ihtimalle üniversiteye ulaşım için alacağım arabada bu:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=214977789&scopeId=C&export=NO_EXPORT&sortOption.sortOrder=ASCENDING&isSearchRequest=true&zipcode=&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=17500&pageNumber=1

Fiyatı 2200 € ,2001 model Mini One

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Informatiker -- 18 Ekim 2015; 14:15:21 >

• Arkadaşlar herkes buradan ve özelden giriş şartlarını falan sormuş. Tek tek cevaplamaktansa tek mesajdan yazıyorum. Reklama girer mi bilmiyorum ama ben bütün bilgileri deutschstuden.de adlı siteden öğrendim. Zaten o siteden danışmanlık hizmeti alıyorum. Eğer o sitenin forumunda bir hafta takılır makaleleri okursanız zaten konu hakkında her şeyi en ince detayına kadar öğrenirsiniz.
    @Muhammet @Ayhan.

Hocam dediğin gibi Almaya'da okul ücreti yok. Bu büyük bir avantaj zaten. Öğrenciler WG denilen odalarda kalıyor genelde ve bu odaların fiyatları 100-300 € arasında değişiyor fakat aylık 150 € civarında vererek okula yakın güzel bir oda tutabilirsiniz (Tabi şehirden şehire değişir.) Onun dışında öğrencilerin yıllık 120 gün tam 240 gün yarım gün çalışma izni var. Bir öğrenci Minijob denen işler ile haftasonları günde 4-5 saat çalışarak aylık 400 € civarı bir para kazanıyor ve öğrencilerin maaşlarından vergi alınmıyor yani ne kazandıysanız o. KYK bursuna gelince 330 TL değil 600 TL. KYK yurtdışı öğrencilerine daha fazla burs veriyor. Almanya için verdiği miktar ise bu. Yani demem o ki 650-700 € ile dediğiniz şeyleri yaparak rahat yaşarsınız. Ama tabi öyle bir standartta yok isteyen 1000 € da harcar 2000€ da harcar aylık. Bu tamamen sizin tutumunuza kalmış bir şey.

@Requiem for a Dream
    Lütfen kırıcı kelimeler sarfetmeyelim bir birimize hocam. İlk defa falan çıkmıyorum yurtdışına. Daha önce yaklaşık 4,5 ay kaldım Almanya'da ve onun dışında bir çok ülke gezdim. Ayrıca Bodrum'da yaşıyorum. En kötü Yunan adaları dibimde 15 dakikalık mesafede.
  • başarılar dilerim.

araba güzelmiş:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5F6A14216 -- 25 Temmuz 2015; 15:42:16 >
  • 2350 euro şaka gibi bizdede 15.000 euro vergisi vardir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başarılar hocam.

Açıkça söyliyim kıskandım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende rusyaya gidiyorum hangisi daha iyi

• O paraya burada Şahin satmıyorlar.Halen avrupa batmış diyenler var ülkede

Ayrıca başarılar.

• Firat senmisin lan

• quote:

Orijinalden alıntı: Gurney5

başarılar dilerim.

araba güzelmiş:)

Çok sağol hocam.
  • medeniyetin ve refahın tadını cikar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayat Almanca öğrenmek için çok kısa değil mi?

• @Castieello
    Teşekkür ederim hocam. Aslında kıskanılacak bir şey yok pek. Orada okumanın maliyeti burada İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okumakla aynı fiyat belki biraz daha az bile olabilir. Aylık 650 euro tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yeter.

@firediknitze
    Rusya konusunda bilgi sahibi değilim hocam.

@QuattroFR
    Hayır değilim maalesef

Diğer başarılar dileyen arkadaşlara da çok çok teşekkür ederim.
  • Denklik var mi

• Başarılar

• quote:

Orijinalden alıntı: the_executioner_

Denklik var mi

Evet hocam benim okuyacağım dahil bir çok bölümde var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KoltukArkasındakisümük

O paraya burada Şahin satmıyorlar.Halen avrupa batmış diyenler var ülkede

Ayrıca başarılar.

Bizim ülkeye göre Avrupa her yıl düzenli olarak batıyor zaten
  • Ben de 1 aya Hindistan'a gidiyorum 9 aylık dil kursu için, ben de oranın güzelliklerini ve çoğunlukla rezilliklerini paylaşırım gidince
  • Karşim merhaba

Bilgisayar Müh okuyorum.

1 yıllık:
    18 bin İstanbul özel ünv
    12 ay x 700 tl yurt = 8400 tl yurt
    12 ay x 1300 tl harçlık = 15.600 tl

Toplamda gider: 42 bin tl

Spor, sağlıklı beslenme, her gün düzenli süt + yoğurt + günlük 2 adet meyve (muz, elma veya kivi şeftali vb)

Onun dışında Balkan lokantasında düzenli yemek vb

Sağlıklı yaşamaya çalışıyorum.

Peki orada aynı şartlarda olabilir miyim? Barınma yerim de yok

1 Euro: 3 tl

Senin oradaki temelli masrafların nasıl olacak?

Almanya da okul ücreti yok.

Bonus:
    Kyk dan da
    12 ay x 330 t = 4 bin tl geliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya ben de baya bi araştırmıştım da burdan pahalıya patlıyor günlük yaşam. Üniversiteler bedavaya yakın bir şey demiyorum da aylık 600-700 euro rahat gider olur demişlerdi. Bu da 2000 Lira civarı desek büyük para sanki.

İstanbulda 600-700 aile yollasa biz de çalışıp bir yerden bu kadar para alsak 1200-1400 lira yeter. Mesela Almanya'ya gittim orda part-time çalışabiliyor muyuz? Bir de günlük giderler dışında kira vs var onlarda euro olarak olduğu için yükseliyor fiyatlar.

Neyse pahalı yani ben gidemem sanırım çok istemiştim bi ara
  • @Muhammet @Ayhan.

Hocam dediğin gibi Almaya'da okul ücreti yok. Bu büyük bir avantaj zaten. Öğrenciler WG denilen odalarda kalıyor genelde ve bu odaların fiyatları 100-300 € arasında değişiyor fakat aylık 150 € civarında vererek okula yakın güzel bir oda tutabilirsiniz (Tabi şehirden şehire değişir.) Onun dışında öğrencilerin yıllık 120 gün tam 240 gün yarım gün çalışma izni var. Bir öğrenci Minijob denen işler ile haftasonları günde 4-5 saat çalışarak aylık 400 € civarı bir para kazanıyor ve öğrencilerin maaşlarından vergi alınmıyor yani ne kazandıysanız o. KYK bursuna gelince 330 TL değil 600 TL. KYK yurtdışı öğrencilerine daha fazla burs veriyor. Almanya için verdiği miktar ise bu. Yani demem o ki 650-700 € ile dediğiniz şeyleri yaparak rahat yaşarsınız. Ama tabi öyle bir standartta yok isteyen 1000 € da harcar 2000€ da harcar aylık. Bu tamamen sizin tutumunuza kalmış bir şey.

@Requiem for a Dream
    Lütfen kırıcı kelimeler sarfetmeyelim bir birimize hocam. İlk defa falan çıkmıyorum yurtdışına. Daha önce yaklaşık 4,5 ay kaldım Almanya'da ve onun dışında bir çok ülke gezdim. Ayrıca Bodrum'da yaşıyorum. En kötü Yunan adaları dibimde 15 dakikalık mesafede.

• ilginç

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.