Şimdi Ara

Almanya'da Üniversite Okumak İstiyorum?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Şu an aslında üniversite 4. sınıf öğrencisiyim. Örgün olarak Kamu Yönetimi okuyorum.
    Almanya'da amcam var. Üniversite bitince, yani 2013'ten sonra hayatımın geri kalanını Almanya'da sürdürmeye karar verdim.

Fakat aklıma bir şey takıldı:
    Araştırdığım kadarıyla, Almanya'da bir lisans programına kaydolmak için Türkiye'de o programa yerleşmek gerekiyormuş. Hep de içimde Bilgisayar Mühendisliği kalmıştı. Şimdi diyorum ki, Türkiye'de herhangi bir vakıf üniversitesinde çok düşük puanla Bilgisayar Mühendisliği kazanıp kaydolmasam, Almanya'da bir devlet üniversitesinde mühendislik okuyabilir miyim? Lisede alanım TM'ydi, dolayısıyla sayısalcı olmadığım için MF-4'den yüksek puan alabileceğimi sanmıyorum.

2. bir sorum ise:
    Kamu Yönetimi üzerinde orada yüksek lisans yapmak istersem ne yapmam gerekiyor? Ve yüksek lisans yaptıktan sonra orada Kamu Yönetimi alanında iş bulma olanağım nedir (akademisyenlik de olabilir)?

Not: Hiç Almanca bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fiend -- 28 Eylül 2012; 0:43:01 >

• 1. soru: Evet, vakıf üniversitelerine yerleşip devlette okuyabilirsin.
    2. soruyu bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charm

1. soru: Evet, vakıf üniversitelerine yerleşip devlette okuyabilirsin.
    2. soruyu bilmiyorum.
    Emin misin? Şurada aksi savunulmuş:
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=24358634
  • Orada aksinin savunulduğunu göremedim. Almanya'da devlet üniversitesi mezunu olacağınız için burada tanınıyor demek istemiş sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charm
    Orada aksinin savunulduğunu göremedim. Almanya'da devlet üniversitesi mezunu olacağınız için burada tanınıyor demek istemiş sanırım.

"ALMANYADA OKUMAK İÇİN EN TEMEL ŞART BURDA BİR ÜNİVERSİTE KAZANACAKSINIZ!!!!!ÖRNEĞİN ALMANYADA İNŞAT MÜHENDİSİLİĞİ OKUMAK İSTİYORSUNUZ....HADİ KALKIN ALMANYAYA GİDELİM DEĞİL OLAY!!!!!!!!!! BURDA ÖNCE ÖSS YE GİRİP İNŞAATI HERHANGİ Bİ YERDEN KAZANIP 1 SENE OKUYORSUN......SONRA TR DEKİ KAYDI DONDURUP ALMANYADA 1 SENE BOYUNCA MİN 600 SAAT ALMANCA DERS GÖRDÜĞÜNÜ KANITLAYACAK BİR DİL SERTİFİKA ALIYORSUN!!!! ONDAN SONRA ALMANYADA 1. SINIFA BAŞLIYORSUN!!!!!!"

Yazı aynen yukarıdaki gibi. Ben ise konunun hemen başında,
    "Türkiye'de herhangi bir vakıf üniversitesinde çok düşük puanla Bilgisayar Mühendisliği kazanıp kaydolmasam, Almanya'da bir devlet üniversitesinde mühendislik okuyabilir miyim?"
    yazdım.

Yani kısacası;
    LYS ile çok düşük puanlı bir özel üniversitede bilgisayar mühendisliği kazansam, oraya hiç kaydolmadan direkt olarak Almanya'daki bir devlet üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyabilir miyim? "LYS'deki düşük puana, kazanıp da yerleşmememe vs." bakarlar mı? En önemlisi;
    "LYS ile yerleştikten sonra, yerleştiğimiz bölümü Türkiye'de belirli bir süre okuma şartı" arıyorlar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fiend -- 28 Eylül 2012; 3:58:10 >

• Pardon, devlet üniversitesinin altını çizdiğin için direkt oraya odaklandım. Herhangi bir üniversiteye kaydolman gerekiyor. Türkiye'de belli bir süre okumana gerek yok.
  • Peki tesekkur ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende Almanca konusunda bir şey söyliyim Almanyada birkaç üniversitenin Almanca hazırlık kursu oluduğunu duymuştum ama geri kalan çoğu üniversite belli bir almanca seviyesi istiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Missing

bende Almanca konusunda bir şey söyliyim Almanyada birkaç üniversitenin Almanca hazırlık kursu oluduğunu duymuştum ama geri kalan çoğu üniversite belli bir almanca seviyesi istiyor
    İstemeyenler arasında devlet üniversitesi var mı? Ayrıca bu durum, lisans-yüksek lisans-doktora için geçerli mi, yoksa sadece lisans için mi?
    Şöyle bir şey olmaz mı:
    Buradan sıfır Almanca ile gidip, oradaki bir devlet üniversitesine kaydolup (lisans veya yüksek lisans için) bu kaydolduğumuz devlet üniversitesinde dil eğitimi alsak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fiend -- 29 Eylül 2012; 1:23:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fiend

quote:

Orijinalden alıntı: Missing

bende Almanca konusunda bir şey söyliyim Almanyada birkaç üniversitenin Almanca hazırlık kursu oluduğunu duymuştum ama geri kalan çoğu üniversite belli bir almanca seviyesi istiyor
    İstemeyenler arasında devlet üniversitesi var mı? Ayrıca bu durum, lisans-yüksek lisans-doktora için geçerli mi, yoksa sadece lisans için mi?
    Şöyle bir şey olmaz mı:
    Buradan sıfır Almanca ile gidip, oradaki bir devlet üniversitesine kaydolup (lisans veya yüksek lisans için) bu kaydolduğumuz devlet üniversitesinde dil eğitimi alsak?

Bunları iyi araştırmak lazım hocam bazı üniversitelerde yüksek lisans ingilizce oluyor toefl istiyo bazısında almanca yeterlilik sınavı istiyor çünkü eğitim dili almanca oluyor (yüksek lisansta kursları var mı yok mu bilgim yok)lisansta da dediğim gibi bazı üniversitelerin almanca hazırlık kursu var bazılarının yok bende şu sitede okumuştumhttp://www.deutschstudent.de/news.php üniversiteler bölümünde yazıyo çoğu bilgi fiyatları falan da var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi One Day -- 29 Eylül 2012; 2:08:44 >

• Kardeş,
    Artık kimse bir işi yapabilmek için ne okuduğuna bakmıyor. Sen yeter ki 4 yıllık bir bölüm bitir. İşletme mezunu olup yazılım öğrenip bir de bunu sertifikalandıran insanlar var.İyi yerlerde çalışıyorlar. Hatta bilgisayar mühendislerinden bile iyi olabiliyorlar. İçinde kaldıysa ve gerçekten başarılı olabileceğini düşünüyorsan Almanya'da böyle programlar var mı onlara bir bak.
  • Lisansüstü için anahtar nokta hocadir. Hangi alanda ilerlemek istiyorsan O konuda çalışan bir hoca bulup iletişime geçmelisin. Yl ile alakali planlarını anlatan bir dokuman ve sunum hazirlaman avantajına olacaktır. Hocayı kafaladiktan sonra gerisi gidiyor bir şekilde. Yalnız Almanlar bu dil konusunda tutucudur. Mutlaka almanca isterler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.