Şimdi Ara

Alman ehliyeti Türkiye'de geçerlimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
43.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almanyadan akrabam buraya geldi, Alman ehliyeti var. Burada araba kullanmasına engel bir durum teşkil edermi bu?

• Eğer Almanyadaki gibi kullanacaksa evet, yok nasılsa Türkiyeye geldim diye kural kanun tanımıcaksa hayır
  • Alman ehliyeti ile Türkiye'de araba kullanabilir ancak Türkiye'de sürekli kalacaksa yani 1 yıldan fazla ozaman trafiğe başvurup Türk ehliyetide almalı.
  • burada türk ehliyetine çevriliyor kardeş trafikten halledersin
  • quote:

Orjinalden alıntı: asilx

Eğer Almanyadaki gibi kullanacaksa evet, yok nasılsa Türkiyeye geldim diye kural kanun tanımıcaksa hayır

aynen katılıyorum kural tanımayan almancılara

• bellibir süre kullanır temelli kalacaksa değiştirmesi gerekir
  • Bir ülkenin ehliyeti diğer ülkede geçmez.Yerine uluslararası ehliyet denen bir belge alınır ve
    yabancı ülkede o ehliyet kullanılır.Ben almanyaya giderken Türk Touring miydi neydi adı işte
    ordan uluslararası ehliyet almıştım.1 yıl geçerliliği olan ehliyet acaip
    kazıktı.
  • Baban 20 yıldır Türkiye'de Alman ehliyeti kullanıyor.
  • Geçici kullanımda sorun olmaz, geçici olarak gelenlerin ehliyetleri 6 ay geçerli. Aynı şekilde Türk ehliyeti de dışarıda 6 ay geçerli. Bir yıla kadar çıkarmak için uluslararası ehliyet alman lazım, ciddi bir para ödeniyor. Pratikte pek sorun olmaz, durdurulduğunda polise daha 6 ay dolmadı der, hiçbir polis de pasaporttan giriş çıkışını kontrol edelim demez. Benim de hem Türk hem Hollanda ehliyetim var. Hollanda ehliyetimi alırken Türk ehliyetimi geri aldılar ama numarası Hollanda ehliyetimde yazıyor. Türkiye'de polis durdurunca Hollanda ehliyetimi gösteriyorum daha hiç birşey soran olmadı. Sorsa numarası üstünde sorgulayın derim ama sorulmadı sonuçta.
  • Şeridinden dışarı sarkmazssa , korna kullanmazssa , park yasağına takılır her kaldırıma yanaşana yol vermeye çalışırsa bozuşuruz ;))
  • türk ehliyeti orda gecmiyo die biliorum
  • Ehliyet aldığınız zaman heryerde kullanabilirsiniz.
  • 6 ay geçerli.

quote:

Orjinalden alıntı: luganoo

türk ehliyeti orda gecmiyo die biliorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgur23

6 ay geçerli.

quote:

Orjinalden alıntı: luganoo

türk ehliyeti orda gecmiyo die biliorum

ben sürekli gecmio demek istedim kuzenim su an almanyada ehliyet almaya calisio
  • Türk ehliyeti Almanya'da 6 ay geçerli. Almanya'ya ikamet için giden kişi Almanya'da oturum aldığı süreden itibaren, eğer Türk ehliyeti varsa 3 sene içinde yazılı ve pratik derslere girme zorunluluğu olmaksızın sadece yazılı ve pratik sınavlara girerek ehliyet alabilir. Ben de bu aşamadayım ve henüz Türk ehliyetim var. Trafiğe de çıkıyorum...

Kural tanımayan Almancıları bilemem,ancak Almanlar inanılmaz dikkat ediyorlar kurallara. İstanbul'dan geldim buraya, şu anda Münih'teyim ve trafiği inanılmaz sakin, insanlar çok saygılı. Bir tek korna duymadım, daha ne diyeyim. Türkler Türkiye'den gelip buranın düzenini bozuyorlar daha çok...
  • Türk ehliyeti ilk alındığından sonraki ilk 6 ay uluslararası geçerli daha sonrası için uluslararası ehliyet alınması gerekiyor diye biliyorum.
  • Benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar bana lütfen acilen cevap yazın. Bende şu an Almanyada ikamet ediyorum. Alman Ehliyetimi alalı yaklaşık 3,5 ay oluyor ve bu yakınlarda Türkiyeye dönmeye düşünüyorum. Sizce direksiyon ve yazılı sınava girmem zorunlu mu değil mi, onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarınızı şimdiden bekliyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: djplayboy

Benimde bir sorum olacaktı arkadaşlar bana lütfen acilen cevap yazın. Bende şu an Almanyada ikamet ediyorum. Alman Ehliyetimi alalı yaklaşık 3,5 ay oluyor ve bu yakınlarda Türkiyeye dönmeye düşünüyorum. Sizce direksiyon ve yazılı sınava girmem zorunlu mu değil mi, onu öğrenmek istiyorum. Cevaplarınızı şimdiden bekliyorum...

Sınava falan girmiyorsun kardeş. Sadece tercüme ettirip trafik polisine veriyorsun, çok kolay. 1 ayda alıyorsun.

Şartları:

YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

1-Sürücü belgesinin aslı ve noterden veya konsolosluk tasdikli Türkçe tercümesi,
    2-Müracaat Formu (EK-18) (Taksiciler Esnaf Odasından Alınacak)
    3-Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ( Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresinin aslı ve fotokopisi)
    4-5 (Beş) adet fotoğraf
    5-Sabıka kaydı. (1 Yıl Geçerli) (Ehliyet İçin)
    6-Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu ( İl bünyesindeki Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (1 Yıl Geçerli)
    7-Kan grubu belgesi.
    8-Sürücü belgesi sınıfına göre harç makbuzu (Halk Bankasına ödenecektir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzytaste -- 22 Şubat 2012; 13:48:44 >

• Ehliyetin yurtdışında geçerlilik süresi her zaman 6 aydır. Alman ehliyetini Türk ehliyetine çevirmek kolay. Fakat AB ülkeleri AB ülkesi olmayan ülkelerin ehliyetini çevirmiyor. Zamanında iki kalem birşey yazıp aha bu ehliyetim veya sigorta karnesini gösterip ehliyetim var diyene anında ehliyet veriyorlardı. Adamlar haklı mı? Sonuna kadar
  • .....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzytaste -- 22 Şubat 2012; 13:47:04 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.