Şimdi Ara

Alman Computerbase: 10900K oyunda 80 watt tüketiyor, oyunda Ryzen rakiplerine çok ciddi fark atıyor (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
855
Cevap
2
Favori
33.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    fark çok fazla oyun için amd alınmaz bu saatten sonra
  • İntel 10. nesil ile iyi birşeyler yapmış bu bir gerçek bu zaten tersini söylemenin gereği yok zaten yapmak zorunda oldukları şeyi yaptılar asıl yapmasalar her türlü şeyi söylemek gerekiyordu. Ayrıca 10900k ile 10 çekirdek yaparak aslında oyunlar için çoklu çekirdeği daha stabil sunmuşlar. Bu da bence çok büyük bir yenilik. Ama bu kadar iyiliğine rağmen ürünlerin Türkiye satış fiyatları belli değil. abd de bu ürün 500 dolar üzerinde satılıyor diye biliyorum. Türkiye ye bunun en az %20 fazlası ile satılır. Oda en az 600 dolar eder ki güncel kur ile 4000 TL geçen bir işlemci olacak. Şimdi istediği kadar iyi olsun 4000 TL satılırsa ne anlamı kaldı ??? Bu kısmını görmezden gelirsek intel gene milletin ceplerine sulanacak demektir. 3900X den daha iyidir belki ama aralarında en az 500 TL fiyat farkı olacak ki bu farkın 700-800 TL olması hatta 1000 TL yaklaşması muhtemel. Artı daha 4000 serisi de gelmedi birde onlar gelince 3000 serisi daha ucuzlar.

• S.T.A.L.K.E.R. kullanıcısına yanıt
    Bence Ryzen 4000 serisi iyi olabilir ama 3000 serisine bir türlü ısınamadım hocam ben. Isınma sorunu konusu çok açılıyor. Testlerden belli 10. nesil iyi olmuş. 10400f alıp geçeceğim. 3700X frame time grafiklerini hiç beğenmedim. Benim gücüm bu kadar. Üst sistemlerde ise zor anlarda fark atmış. Hemde 2080ti ile. Redditte hep yazıyorlar 3080ti geldiğinde bu farklar uçacak testlerin 90%ı GPU bound diye. En beğenilen yorum olmuş. Bildikleri var.
  • Alex5 kullanıcısına yanıt
    Forumda gercekten bu kadar detayli veri inceleyen kisi sayisi azdir. Kendi adima tebrik ediyorum seni.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EjderLefLef kullanıcısına yanıt
    Abi fiyatları bilmem de redditte Digital foundry incelemesinde çok fazla övgü alıyor frame time grafiklerinin düzügünlüğü üzerine 10900k ve 10700. İşler sıkışınca yarı yolda bırakmamış. Çizgisini korumuş. Bana rekabet olsun yeter. En çok bana yarıyor. Amd olmasaydı 10400f 6/12 bu fiyata alamazdım
  • Oldboy86 O kullanıcısına yanıt
    Sağolasın abi. Ben 1,5 yıl bin bir zorlukla biriktirdiğim paramı benim için çok büyük miktarı yanlış kararla harcayamam. Her şeyi incelemeliyim. 5% bile bana önemli. Kendime inceliyorum ama faydası olsun diye paylaşınca kızıyorlar. Redditte başka forumlarda hep bunlar konuşuluyor. Konuyu açtım ilk başta 1-2 garip mesaj attılar ona da tav oldum açıkçası
  • 10700k ve xii maximus extreme aldim. Haziran basi gibi gelir, detayli inceleme yapip ayri konu acmak yerine bu basligi da onurlandiracagim.

1-overclock testleri
    2-ring ratio testleri
    3-samsung b die ramim var, rami olabildigince sıkıştırıp test yapacagim ayrica

Hatta anakart ozel olmasindan dolayi detayli anakart incelemesini de bu baslikta yapacagim.

Forumda delid basligi acip bu islemi ucretsiz yapan arkadasa da ozel ricada bulunup ondan (10900k ve maximus xii formula aldi galiba) da testleri buraya paylasmasini isteyecegim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oldboy86 -- 24 Mayıs 2020; 15:49:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EjderLefLef

İntel 10. nesil ile iyi birşeyler yapmış bu bir gerçek bu zaten tersini söylemenin gereği yok zaten yapmak zorunda oldukları şeyi yaptılar asıl yapmasalar her türlü şeyi söylemek gerekiyordu. Ayrıca 10900k ile 10 çekirdek yaparak aslında oyunlar için çoklu çekirdeği daha stabil sunmuşlar. Bu da bence çok büyük bir yenilik. Ama bu kadar iyiliğine rağmen ürünlerin Türkiye satış fiyatları belli değil. abd de bu ürün 500 dolar üzerinde satılıyor diye biliyorum. Türkiye ye bunun en az %20 fazlası ile satılır. Oda en az 600 dolar eder ki güncel kur ile 4000 TL geçen bir işlemci olacak. Şimdi istediği kadar iyi olsun 4000 TL satılırsa ne anlamı kaldı ??? Bu kısmını görmezden gelirsek intel gene milletin ceplerine sulanacak demektir. 3900X den daha iyidir belki ama aralarında en az 500 TL fiyat farkı olacak ki bu farkın 700-800 TL olması hatta 1000 TL yaklaşması muhtemel. Artı daha 4000 serisi de gelmedi birde onlar gelince 3000 serisi daha ucuzlar.
    Kesinlikle bu fiyat farkı açılacak, diğer konuda da bunu yazmıştım.
    Yurtdışında AMD 3900x işlemcisine 50$ lık bir indirim yapıp 450$'a oturttu. Birçok websitesi kampanyalarıyla işlemciyi 399$-430$ seviyelerinden hali hazırda satmaya devam ediyorlar. Keza Amd'nin diğer işlemcileri de bu indirimden paylarını aldı. (3600x/3700x/3800x)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elessarTT -- 24 Mayıs 2020; 15:43:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Abi fiyatları bilmem de redditte Digital foundry incelemesinde çok fazla övgü alıyor frame time grafiklerinin düzügünlüğü üzerine 10900k ve 10700. İşler sıkışınca yarı yolda bırakmamış. Çizgisini korumuş. Bana rekabet olsun yeter. En çok bana yarıyor. Amd olmasaydı 10400f 6/12 bu fiyata alamazdım
    Zaten kötü yapmamışlar ki belli iyi oldukları ama biz iyi yaptık diye gene fiyatı arşa çıkartırlarsa ki bu intelin çok sevdiği bir şeydir gene aynı muhabbetlere döner. Amd olmasa idi 10400 6 çekirdek bile yapmazlardı. Şimdi gözler amd cephesinde onların 4000 leri nasıl olacak.

• Oldboy86 O kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun abi. Bu başlıkta kaybolur gider. Ben incelemelerden öğreneceğimi öğrendim. 1-2 test daha çıkar onu da paylaşırım sonra bitti. Sen Ayrı konu aç ki hakkı verilsin paylaşımının. 10. Nesil ana konu açmışlar oraya da atabilirsin. Bu konu işleri komik işler. Sanki anlamadığım rekabet var. Burası okununca yazılınca bana madalya vermiyorlar ki. Ben kendime inceliyorum. İsteseydim baştan konunun adını ana konu yazardım bilerek yazmadım. Umurumda değil konum varmış yokmuş. 40 yılda bir yardımcı olayım dedim üstüme atladılar Paylaştığıma pişman oldum hatta . Bana ne Amd İntel. Senin konunu sabırsızlıkla bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 24 Mayıs 2020; 15:48:29 >
  • quote:

Sağolasın abi. Ben 1,5 yıl bin bir zorlukla biriktirdiğim paramı benim için çok büyük miktarı yanlış kararla harcayamam. Her şeyi incelemeliyim. 5% bile bana önemli. Kendime inceliyorum ama faydası olsun diye paylaşınca kızıyorlar. Redditte başka forumlarda hep bunlar konuşuluyor. Konuyu açtım ilk başta 1-2 garip mesaj attılar ona da tav oldum açıkçası
    Rekabet her zaman son kullanıcıya yarar. O yüzden intel 10. nesilde de saçma ürünler çıkartsaydı amd de bu sefer fiyat politikasında indirimleri düşünmeyecekti. Ama bilgisayar alacaksan 4000 serisini de bekle derim onların hamlesine göre intel de fiyat kırmak zorunda kalabilir. Ayrıca şimdiki testler çoğunlukla 10900K gibi tepe işlemciler üzerinden dönüyor asıl alınabilecek 10400 işlemcilerin testleri çok fazla yok. Onları da görmemiz lazım.

• EjderLefLef kullanıcısına yanıt
    Abi 1,5 yıl bekleme yetti artık inan. Çok sıkıldım. Yakında virüs azalırsa iş başı olacak. Cruse gemilerinde iyi iş buldum. Ona başlamadan biraz oynayayım sonra kardeşlerime bırakırım. Sorunsuz sistem kurmam lazım onlara. Zaten bu yüzden takılıyorum bilgisayar öğrenme olayına. Yabancı forumlarda gezmeye bahane oluyor yabancı dil gelişiyor.
    Acemiyim ben ustaların yanında. Bir tane güvenilir 10400 testi buldum 6 oyunun 3'ünde 15% fark yapmış 3600'e. Az tüketmiş. Bana yeter. Redditte 490 anakart var o teste ondan diyorlar. Daha düşük anakartlarla daha düşük hızda ram olurmuş fark azalırmış. Bak her şeyi yazıyorum okuduğum. O testi buraya attım diye bile kızdılar bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 24 Mayıs 2020; 16:1:10 >
  • arkadaş güzel emek vermiş, hem amd intel kullanan ,intel oyunlardaki stabiletisini, min fps değerlerini ,drop vs konsunda kağıt züerinde %10-20 den fazalsı olduğunu bilir. Sebepsiz yere intel düşmanlığı yapanları (Siyonist markasıdır ,kurumsal kimliğini hiç beğenemem, ancak ürünlerinin hakkını veririm) yakında 7. nesilde i3 -i5 mağdurlarıdır. i7 alıp intelden menun kalmadım diyeni görmedim yada zamnında 2.4. nesilde i5 aldım menun kalmadım diyeni görmemişimdir.
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Normalde DF'ye güvenirim ama bu örnekten de görülebildiği üzere sistemlerinde veya metodolojilerinde bir sorun var gibi görünüyor.

Bu gösterilen performans düşüşleri çok anlamsız. Diğer incelemelerle çok tutarsız bir tablo.

Bu arada konu sahibi diğer kaynakların gpu bound test yaptığını söylemiş ama böyle bir şey söz konusu değil. GPU bound olduğunda tablonun tamamını aynı görürsünüz. GN ve HU tarafından yapılan incelemeleri örnek vermek gerekirse hiçbirinde böyle bir tablo olmadığını görüyoruz.
  • quote:

Abi 1,5 yıl bekleme yetti artık inan. Çok sıkıldım. Yakında virüs azalırsa iş başı olacak. Cruse gemilerinde iyi iş buldum. Ona başlamadan biraz oynayayım sonra kardeşlerime bırakırım. Sorunsuz sistem kurmam lazım onlara. Zaten bu yüzden takılıyorum bilgisayar öğrenme olayına. Yabancı forumlarda gezmeye bahane oluyor yabancı dil gelişiyor.
    Acemiyim ben ustaların yanında. Bir tane güvenilir 10400 testi buldum 6 oyunun 3'ünde 15% fark yapmış 3600'e. Az tüketmiş. Bana yeter. Redditte 490 anakart var o teste ondan diyorlar. Daha düşük anakartlarla daha düşük hızda ram olurmuş fark azalırmış. Bak her şeyi yazıyorum okuduğum. O testi buraya attım diye bile kızdılar bana
    dostum paran neye yeterse al onu bak keyfine.bizim gibi düşük bütçeli oyuncular için iki işlemcide üzmez

ha bence intel 10400f in rahat 1500-1600 civarına çıkacagını düşünüyorum 3600den daha ucuz ama bizde yansımaz o fiyatlar

tr de fiyatları belli olsada ona göre hareket etsek keşke

• 3900X ile 2080Super kullanırken bu sorunların aynısını yaşamıştım daha sonra 9900K alarak gerçekten oyun oynamanın keyfine varmıştım daha sonra bunları dile getirdiğimde Amd fanboyları beni taşlamıştı. İntel 14nm suyunu çıkararak bunları yapıyorsa 10nm geçtiğinde neler olucak merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: CrossoverKing

10400f. soket olayı garanti. bir sabah uyanıyoruz elimizdeki am4 çöp olmuş bin türlü şey olmuş. güvenim kalmadı o tarafa. 10400f stabil çalışır. ani ısı zıplaması boşta aşırı sıcaklık falan olmaz.
    b450 mıllet kaç senedir kullanıyor bua rada çöp müş ben i5 3450 işlemci 10 sene kullandım bu veletlerde her sene işlemci cıkıcna mıllet işlemci değişiyo sanıyo

tak b450 ye r7 4700x bak bakalım kaç sene goturuyo :D
  • tacos dorados T kullanıcısına yanıt
    Aynen öle hocam ve 8700K satıp 3900X almıştım hala aklıma geldikçe kendime nasıl kızıyorum

• Performans vs. bir şey diyemem fakat sıcaklık testlerinde sıkıntı var gibi. 3600'ü daha 1 hafta önce aldım, o soğutucuyla 95 derecede çalışması im-kan-sız. Arctic 34 duo ile kullanıyorum 1.18v'da 70'i görmedi stres testlerinde (fan hızını %100'ü 75 derecede ayarlı). Tükettiği güçte 65w civarı zaten.
  • 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.