Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Allah Neden Kainatı ve İnsanı Yarattı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
107
Cevap
0
Favori
2.174
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Allah Neden Kainatı ve İnsanı Yarattı?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      7245 Mesaj
      05 Aralık 2018 08:22:20

Beni şu ilkesi, bu ilkesi ilgilendirmez. Beni mantık ilgilendirir, gerçek ilgilendirir.

Eğer tanrı diyorsan niye evreni yaratmaya ihtiyaç duyduğunu açıklamalısın. Bu kadar basit. Felsefe öyle kitaplardan öğrenilen birşey değildir. Kitaplardan okuyorsan zaten ezber olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Qwait kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Türkiye Türklerindir
      Baba bana subaru al

PSN : Jeopol
    • Yarbay
      11982 Mesaj
      05 Aralık 2018 11:07:23
      Dinlerin anlattıklarına bakarak bir çıkarım yapacak olursak tanrının canı sıkılmış diyebiliriz. Zira kendine oyuncak arayan bir bilinçlinin canı sıkılmış demektir.

Bazı insanların psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi, rahatlatması için tanrıya inanmaya ihtiyaxı olabilir ama bu her insan için geçerli değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

DONANIM HABER SIK SIK ÇÖKEN HABER SİTESİ
    • Yüzbaşı
      262 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Qwait

05 Aralık 2018 17:26:31

Özdeşlik ilkesi zaten bir mantık yasası. Mantık yasaları zorunlu olarak doğrular. Dışsal bir açıklamaya ihtiyaç duymazlar. Anlamadığın şey beni ilgilendirmez diyip sıyrılmaya çalışman yanlış bir şey. Defalarca sorduğun şeyi açıkladım anlamadıysan benim sorunum değil. Felsefe nereden öğrelinir acaba sen söyle. Kant, Hume, Leibniz vs. bütün filozoflar boş yere mi kitaplar yazmışlar? Sen okursun anlamazsın ben okurum aklımda direk kalır bu zeka ve ilgi meselesidir anlamıyorsan anlayana saygı duyup onu dinlemelisin.
      |
      |
      Jeopol kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      7245 Mesaj
      05 Aralık 2018 17:41:24

E hani cevap?

Tanriniz niye evreni yaratma ihtiyacı duydu?

Aslinda bunu aciklayabilsen hersey kapanacak. Ama buna verebilecek bir cevabınız yok

O nedenle her türlü yan yola başvurabilirsiniz. Ama soru orada, cevapsız bekliyor. Tanrı düşüncesinin mantıksızlığını göstermeye devam ediyor.

|
      |

Türkiye Türklerindir
      Baba bana subaru al

• Yüzbaşı
      262 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Qwait

05 Aralık 2018 18:12:15

Yahu ucuz bir soru soruyorsun defalarca cevabını veriyorum tekrar tekrar aynı şeyleri yazdırıyorsun bana. Dostum işine geldiğini alıp işin içinden kaçamazsın. Şuan felsefeden anlayan bir ateist gelse şu yazdıklarına güler geçer.
      |
      |

• Yarbay
      7901 Mesaj
      05 Aralık 2018 18:15:49
      başlık ""insan neden allah ı yarattı"" olmalı artık..
      |
      |

• 05 Aralık 2018 20:01:06

haklısın :)
      |
      |
      Prof.Celal Şengör kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      7245 Mesaj
      06 Aralık 2018 05:54:33

Cevap vermiyorsun ki? Tanri iyidir diyorsun

Niye evreni yaratamaya ihtiyac duydu?

|
      |

Türkiye Türklerindir
      Baba bana subaru al

• Binbaşı
      1017 Mesaj
      06 Aralık 2018 07:05:01
      Tek tanrılı dinlerin tanrısı kendisiyle çelişen bir profil olduğu için tutarsızdır dolayısıyla uydurmadır. Dinlerin dışında baktığımızda Tanrı dediğimiz şey esasında bizim tabiatı algılama ve düşünce şeklimizin yansımasıdır. Bizim düşünce yapımız değiştikçe Tanrı dediğimiz şeyler de değişmiştir. Tanrının evrimi aslında insan düşünce evrimi tarihidir. Artık Tanrı da dememek gerek bu olguya çünkü değil. Bilinçli hareket eden bir şey yok. Tabiat kör ve zihinsel engelli biri gibi hareket ediyor. Peki bu durumda nasıl böyle bir evreni oluşturdu sorusunun yanıtı da sonsuzlukta gizlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi retreat58 -- 6 Aralık 2018; 7:8:1 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      262 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Qwait

06 Aralık 2018 16:46:20

Zekan yetmediği için yazdıklarımdan tek anladığın Tanrı iyidir olmuş galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qwait -- 6 Aralık 2018; 16:46:48 >
      |
      |

• Teğmen
      225 Mesaj
      06 Aralık 2018 20:33:22
      Sana tüm bu yaratılanların temel sebebini söyliyeyim.Hz.Muhammed (sav) efendimiz onca zulme,zorluğa,pisliğe,iftiralara,ölümlere rağmen ALLAH'a okadar çok secde etmiş,ibadet etmiş,sevmiş ki , ALLAH (c.c) 'da onu okadar sevmiş ki ve demiştir ; ben tüm insanları Hz.Muhammede olan sevgimi görsünler diye onun hürmetine yarattım.

Hatta ve hatta yaratılan ilk insan Hz.Adem (as) hata işlediğinde ALLAH'a demiş ki beni hz muhammedin hakkı için affet.ALLAH 'da demişki ben onu yaratmamışken sen nerden biliyorsun ?

Hz adem (as) ;

Yaratıldığımda ruhuma üflediğinde arşın stunlarında

"La ilahe illellah, Muhammedurresulüllah"Yazıyordu.

ALLAH (C.C) demiş ki ;

'‘Ay Âdem, doğru söyledin; hiç şüphesiz Yarattıklarımdan bana en sevimli olan Odur. Onun hakkı için istediğinden ötürü seni bağışladım. Bilesin ki, eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım.”

Buradan anladığını umuyorum kardeşim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferhat1242 -- 6 Aralık 2018; 20:33:56 >

• Yarbay
      5457 Mesaj
      06 Aralık 2018 20:41:16

bir kısım halleri basite indirgemek ne kadar doğru bilmiyorum.

şu arştaki yazı falan bayağı bir hikaye ancak doğrusunda cenneten atılan bir adam ve bu adamın biri diğerini ölüdüren bir evladı var.

cenneten atılmak ne demek yahu? bu adam kafir de olamaz yaratıcıyı da biliyor. evladı diğerini öldürüyor. cehnennem gibi bir halete düşüyor. acıkma susama ve ölme fiilleri ile sarmalanıyor. habilin kardeşini gömmeyi bilmediğini öğreniyoruz yani ölüm de yokmuş gibi.

......................................

israilayattan olduğu kesin olan bir kısım menkıbelerin reel düşünüşte yeri olamaz.

......................................
      |
      |
      ferhat1242 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bir vaadin ilahisi ile ilahi olan bir vaad arasındaki fark guran-ı hakimdir.
    • Yarbay
      7245 Mesaj
      06 Aralık 2018 21:08:57

Zeka mesele ise pek yarışa girme

Ama o yazdıklarının hiç biri ne tanrının evreni yaratma nedenini, ne de o nedene ihtiyacı olmadığını açıklamıyor.

Zaten dinler ya da tanrıya inananlar bunu açıklayamadığı için kaybediyor.

|
      |

Türkiye Türklerindir
      Baba bana subaru al

• Yüzbaşı
      262 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Qwait

06 Aralık 2018 21:10:40

İki cümleyle teizmi bitirdin helal olsun karşına Plantinga çıksa ezersin helal olsun bu yaşta bu bilgelik.
      |
      |

• Yarbay
      7245 Mesaj
      06 Aralık 2018 21:13:21

Mesaj at, soruya o da cevap versin.

Tanrı tanımı bellidir. Bunlara en ufak sey aykırı olursa tanrılık gider.

|
      |

Türkiye Türklerindir
      Baba bana subaru al

• Teğmen
      225 Mesaj
      07 Aralık 2018 23:04:24

Aslında ölünce zaten hepimiz göreceğiz ne olacağını demek bazen kolay geliyor ama çoğu insan bu gerçeklerden uzak yaşıyor.Bana göre gerçek olan bu olaylar başkasına yalan gelebiliyor.

Fakat bazı durumlarda bu olayları yalanlayanlar,bu olayları doğrulayanlardan çok daha savunucu duruma gelebiliyor.Bence çok kesin net konusmamak lazım bakarsınız ileride bu anlattıklarımın fazlasını siz bize anlatırsınız.İslam dinine geçen çok fazla insan oldu,olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      HADO77 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      5457 Mesaj
      07 Aralık 2018 23:11:13

ilgi için teşekkürler.

kendi kişisel algılarımızı yazıyoruz en nihayetinde. herkesin kendince bir dünya algısı ve tecelliyata maruz kalan bir iç dünyası mevcut.

bir kısım kesinliklerden yola çıkarak olası en kesin insanın kullanım klavuzunu yazmaya çalıştık denebilir. % 80-90 başarıma sahip bir klavuz. mağara adamı da olsa 7 galaksiye de hükmetse salt insan benzeri bir organik yapı oldukça her yerde geçerli olan bir reçete.

.............................

bana anlatılanların bir kısmının gerçek yüzünü daha önceden bilseydim, bana özel olarak gökten hüküm gelmedikçe, tek bir dua etmez bir tek rekat namaz kılmazdım. eskiye dönüş bana mümkün gözükmüyor.
      |
      |
      ferhat1242 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bir vaadin ilahisi ile ilahi olan bir vaad arasındaki fark guran-ı hakimdir.
    • Teğmen
      215 Mesaj
      09 Aralık 2018 02:50:41
      quote:

Orijinalden alıntı: M3CSL

Eğer cevap evet ise, demek ki tanrının da duyguları varmış.

Tanrı insani özellik taşımalı mıdır yoksa taşımamalı mıdır bilmiyorum. Eğer tanrı insani bir özellik taşıyorsa(ne demek oluyorsa), bu ne anlama gelir? Tehlike şurada: tanrı, neden insani özellik taşımalıdır, veya taşımamalıdır? Eğer taşıyacak ise, ben şahsi olarak tanrı kavramının insan tarafından türetilmiş olduğunu düşünürüm. Çünkü aynı özellik insanda da var ve insan bir şeyi hayal ederken kendi izlenimlerinden parça parça koyarak yaratır.

Cevap

"Allah kendine merhameti zorunlu kılmıştır" ayeti,Bu en önemlli özelliği, aynı zamanda adaletli olması vb. Bunlar insanda olan temel özellikler, ve kendi ruhundan üflemesi ne demek, kendi gibi özelliklerde insan, ama zayıf ona muhtaç, yani çocuk yapıyorsunya hani aynı mantık, senin özelliklerinde ama gelişim halinde,tekamül etmesi gerekli.

Hiçbirşeye ihtiyacı yoktur ayeti bunların hiçbiri ile çelişmez, şu demek o,
      Sizin duanız vs olmasada ben kendi varlığımı sürdürürüm, ama iyi işler yapmanız,benide anlamanız ve diyalog kurmanız beni mutlu eder.
      Öğrenci yüksek not alması,öğretmene artı yada eksi katıyormu, üzülüyor sadece..
      @prof Celal Şengör
      alıntı tam olmadı sanırım)

Tanrı insanı kendi suretinde değil; İnsan Tanrı'yı kendi suretinde yarattı.
      |
      |

Argümanlardaki gülücük sayısı ile, kendini zeki zannetme düzeyi arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

• Teğmen
      215 Mesaj
      09 Aralık 2018 02:55:53
      quote:

Orijinalden alıntı: Plantinganın Cini

Tanrı'nın bizi yaratmasının amacı imtihandır. Peki imtihanın gereği nedir diye soranlara karşı şunları söylerim: Mutlak iyi bir Tanrıdan söz ediyorsak hiç bir şey yaratmamasına karşıt bir şeyler yaratması iyi bir şey gibi duruyor. O yüzden Tanrı'nın evreni ve bizleri yaratması normal görülebilecek bir şey.
      İyi-kötü kavramı da İnsan'a ait ve subjektif bir kavram. Tanrı daha hiçbir şey yaratmamışken neden iyi ve kötü var olsun ki?

Argümanlardaki gülücük sayısı ile, kendini zeki zannetme düzeyi arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.
    • Yüzbaşı
      262 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Qwait

09 Aralık 2018 03:09:26
      quote:

Orijinalden alıntı: strategen

İyi-kötü kavramı da İnsan'a ait ve subjektif bir kavram. Tanrı daha hiçbir şey yaratmamışken neden iyi ve kötü var olsun ki?

Alıntıları Göster
      İyi kötü kavramları insana ait değildir. İyilik Tanrı'nın sıfatlarından biridir. Yani Tanrı mutlak iyi bir varlıktır.

Hızlı Cevap

Reklamlar
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Paykasa
SEO
nice türkiye
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.