Şimdi Ara

ALLAH KENDİNE İNANMAYANA NEDEN MERHAMET ETSİN (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
1
Favori
2.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Unshaken Darkness

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

quote:

Egri yola koymaz diyorsun da hem koyuyor hem de kitabina yaziyor

Bunu inkar etmeye gerek yok. Inkar edersen dinden cikarsin cidden bana diyorsun ama kitabi okursan sen de bunu anlarsin.

Kitabinda anlattigi gibi cani istedigine yardim ediyor, cani istedigine torpil yapiyor.
    Dunya bunun ornekleriyle dolu, islam peygamberinin hadisleri, soyledikleri bunu tasdikliyor.

Hatta deccal hikayesinde bile istediklerine gokten ek guc gondererek dengesizlik yaratacagini belirtiyor.

Madem sinav niye mudahale ediyorsun? Niye caninin istedigini dogru yola sokuyorsun, istemedigini yakiyorsun?

Boyle tanri mi olurmus?

Hocam siz suçlu arıyorsunuz veya hep karşısınız birşeylere. Taraflı bir bakış açısı gözetiyorsunuz.

Sorunu az kendinizde de arayın. Bu konuda ki mesajları okudum sizden böyle bir çıkarım yaptım.

Sorduğunuz tüm soruların cevabını tarafsızlığınız ile bulabilirsiniz gayet aslında ama bakış açısı önemli bu noktada.

madem tarafsizsin, tarafsizligini test edelim.

simdi ben seni bogaz kiyisina goturdum. ve yuzerek karsiya gecmeni istedim. eger gecersen seni bir araba ile odullendirecegim. eger gecemezsen seni yakip oldurecegim.

ayni zamanda senin arkadasini da bogaz kiyisina goturdum. ondan da vapura binip karsiya gecmesini istedim. eger gecemezse onu da yakip oldurecegim. ama gecerse ona da araba verecegim.

bu durumda ne dusunursun? olan aynen bu.

Tanrı gibi bir kavramı neden bu kadar basite indirgeyerek karşılaştırma/örneklendirme yapıyorsun? İnsan düşüncesi ve seviyesi olarak düşündüğün için böyle bir karşılaştırma yapıyorsun. Ama düşündüğün Tanrı daha ötesinde olduğunu sana söylüyor ve seni test ediyor.

Eğer insan bağımsızdır kendisi de aynı şekilde mükemmeldir diyorsan neden evrene hükmedemiyoruz ve gidemiyoruz.

Dediğim gibi bakış açın taraflı hala. Senin bir olaya/nesneye/kişiye ne niyetle yaklaştığın önemli.

Sorduğun soruya da cevap vereyim. Yargılamazdım çünkü her test edilen eşit şartlarda olacak değildir.

yargilamazsan sorun yok. bu sekilde devam edebilirsin, rahat rahat yanabilirsin.

tanriyi niye basitce tanimladigima gelirsek daha rahat anlasilmasi icin. nedense insanlar kendilerini kandirmayi cok seviyor. hani derler ya insanlar aci veren gercekler yerine guzel gozuken yalanlari kabul ederler diye. bu durum da aynisi. degistiremeyecegi durumlarda tanri bizi test ediyor, sinav bu, diger tarafta rahatiz diye kendilerini aldatiyor.

ek olarak soyleyebilirim ki sinav dediginiz olgunun sizin dusundugunuz gibi bir sinav oldugu ne malum? belki de sinav bu sacmaliklari gorup gormemeyle alakali.

ayrica insanin mukemmel oldugunu yazdigimi hatirlamiyorum. aksine insan cok sorunlu bir mekanizmadir. mukemmellige ulasmasi icin evrimini tamamlamasi gerek ve bunun icin cok uzun zamanlar var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Egri yola koymaz diyorsun da hem koyuyor hem de kitabina yaziyor

Bunu inkar etmeye gerek yok. Inkar edersen dinden cikarsin cidden bana diyorsun ama kitabi okursan sen de bunu anlarsin.

Kitabinda anlattigi gibi cani istedigine yardim ediyor, cani istedigine torpil yapiyor.
    Dunya bunun ornekleriyle dolu, islam peygamberinin hadisleri, soyledikleri bunu tasdikliyor.

Hatta deccal hikayesinde bile istediklerine gokten ek guc gondererek dengesizlik yaratacagini belirtiyor.

Madem sinav niye mudahale ediyorsun? Niye caninin istedigini dogru yola sokuyorsun, istemedigini yakiyorsun?

Boyle tanri mi olurmus?

Hocam siz suçlu arıyorsunuz veya hep karşısınız birşeylere. Taraflı bir bakış açısı gözetiyorsunuz.

Sorunu az kendinizde de arayın. Bu konuda ki mesajları okudum sizden böyle bir çıkarım yaptım.

Sorduğunuz tüm soruların cevabını tarafsızlığınız ile bulabilirsiniz gayet aslında ama bakış açısı önemli bu noktada.

madem tarafsizsin, tarafsizligini test edelim.

simdi ben seni bogaz kiyisina goturdum. ve yuzerek karsiya gecmeni istedim. eger gecersen seni bir araba ile odullendirecegim. eger gecemezsen seni yakip oldurecegim.

ayni zamanda senin arkadasini da bogaz kiyisina goturdum. ondan da vapura binip karsiya gecmesini istedim. eger gecemezse onu da yakip oldurecegim. ama gecerse ona da araba verecegim.

bu durumda ne dusunursun? olan aynen bu.

Tanrı gibi bir kavramı neden bu kadar basite indirgeyerek karşılaştırma/örneklendirme yapıyorsun? İnsan düşüncesi ve seviyesi olarak düşündüğün için böyle bir karşılaştırma yapıyorsun. Ama düşündüğün Tanrı daha ötesinde olduğunu sana söylüyor ve seni test ediyor.

Eğer insan bağımsızdır kendisi de aynı şekilde mükemmeldir diyorsan neden evrene hükmedemiyoruz ve gidemiyoruz.

Dediğim gibi bakış açın taraflı hala. Senin bir olaya/nesneye/kişiye ne niyetle yaklaştığın önemli.

Sorduğun soruya da cevap vereyim. Yargılamazdım çünkü her test edilen eşit şartlarda olacak değildir.

yargilamazsan sorun yok. bu sekilde devam edebilirsin, rahat rahat yanabilirsin.

tanriyi niye basitce tanimladigima gelirsek daha rahat anlasilmasi icin. nedense insanlar kendilerini kandirmayi cok seviyor. hani derler ya insanlar aci veren gercekler yerine guzel gozuken yalanlari kabul ederler diye. bu durum da aynisi. degistiremeyecegi durumlarda tanri bizi test ediyor, sinav bu, diger tarafta rahatiz diye kendilerini aldatiyor.

ek olarak soyleyebilirim ki sinav dediginiz olgunun sizin dusundugunuz gibi bir sinav oldugu ne malum? belki de sinav bu sacmaliklari gorup gormemeyle alakali.

ayrica insanin mukemmel oldugunu yazdigimi hatirlamiyorum. aksine insan cok sorunlu bir mekanizmadir. mukemmellige ulasmasi icin evrimini tamamlamasi gerek ve bunun icin cok uzun zamanlar var.

''ayrica insanin mukemmel oldugunu yazdigimi hatirlamiyorum'' demişsiniz siz ama ben;

quote:

insan bağımsızdır kendisi de aynı şekilde mükemmeldir diyorsan

demiştim. Sadece öngörü yapıp yazdım onu yoksa siz tabiki demediniz.

Bu arada geçip geçmediğim belli değil eğer size göre geçemediysem yandım dediğiniz gibi.

quote:

Sınav olmadığı ne malum?

Zaten Tanrı ilk insandan beri kendisini belirttiğini haberdar ettiğini söylüyor.(İslam adı altında)
    Elçiler gönderiyor toplumlara doğruya iletme Tek Tanrıya inanmak için.
    Semavi dinler ortaya çıkıyor ve gerekliliklerini açıklıyor. Kutsal kitaplarda yazana göre o ana şahit olanlarda inanmıyorlar. Burada ilizyon diyebilirsiniz anlayışla karşılarım.

Daha sonra Dünya gibi bir olguda güçlü güçsüz varlıklar/insanlar oluyor. Ve üstünlük farkı oluyor. İsteyen istediğine istediği gibi davranıyor. Sadece iki temel kavram ile. İyi ve kötü. İyiyi seçenlerden ezilenler oluyor veya olmuyor. Ama kötülerin yaptıkları da yanına kar kalmıyor sınav sistemine göre. Çünkü varlık irade sahibi akıllı ve düşünen varlık. Dediğim gibi sınav bu yüzden olabilir bana göre ama size göre saçma gelir saygı duyarım.

Bu arada inananlar kendi yalanlarını uyduruyorlar ve kendi nefislerini rahatlatmak için demişsin anladığım kadarıyla.

Bana göre yanlış. Çünkü;

A-) Okumuş araştırmış incelemiş akıl yolu ile irdelemiş bir insan Tanrıya inanabilir.

B-) Bağnaz cahil araştırmadan her dediğine inanan ve zihni kapalı olan bir insanda inanmış olabilir.

Senin düşüncene göre B seçeneği oluyor sanırım.

Tanrıya inanan Bilim Adamları Müslüman/Hristiyan/Yahudi olanlar da var/vardır.

Bu arada seni anlıyorum. Sanırım İslam yüzünden bu kadar önyargılısın ve haklısın. Gerçek İslamı B seçeneğinde ki adamla bilme. Tavsiyem oku araştır. İslam bildiğin gibi kesinlikle değil. İslamın(Müslümanlığın) bugünkü durumu hristiyanlarla eşittir kesinlikle. Ve bunu reddederler çünkü Arap geleneğini devam ettirmek isterler.
    Eğer İslam hakkında dediklerim ilgini çekerse sana kitap önerebilirim. Dediğim kitap ile İslamı yeniden zihninde tanımlarsın.

Burada sana sadece fikirlerimi sunuyorum yanlış anlama. İster inan ister inanma senin görüşün kararına saygı duyarım. Seni bazı noktalarda anlayabiliyorum. Bu yüzden ilk mesajımda eleştirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 6 Kasım 2016; 20:33:34 >

• o zaman senin yorumlarina gore devam edelim

hadi sinav oldugunu kabul ettik. Peki ya yanlis sinava girdiysen ne olacak? ortada bir cok din var. hepsinin tanrilari farkli. veya bazilari cok tanrili. senin sinavinin dogru oldugunun nasil bileceksin?

mesele mucize ise, neredeyse mucize olmayan inanc sistemi yok. neye gore senin mucizen dogru iken onlarin mucizelerini kesin bir dille reddedebiliyorsun?

bazi kisilerin dedigi gibi eger tum dinler islam ise bu kadar farklilik niye? bugun uzakdogu inanclari ile, guney amerika inanclari ile, afrika kabile dinleri inanclari ile, hint dinleri inanclari ile, ortadogu inanclari ile bir baglanti yok desek yeridir. eger din hep ayni ise temeli degismez hep ayni kalirdi, bu kadar farklilik niye?

sinav sistemine gore kotulerin yaptiklarinin yanina kar kalmiyorsa kotulerin sucu neydi? niye tanri onlari kotu olarak yaratti? bu konuda daha once de koydugum kuran ayetlerinde yazdigi gibi kotulerin kotu olmasini tanri istemis.

son olarak, okumus arastirmis akil yolu ile irdelemis insan tanriya inanabilir demissin. bu durumda bu insan hangi tanriya inaniyor? eger konuda bolca gectigi gibi islam tanrisi ise islam tanrisinin kitabindaki yanlislari nasil goremez?

• quote:

o zaman senin yorumlarina gore devam edelim

hadi sinav oldugunu kabul ettik. Peki ya yanlis sinava girdiysen ne olacak? ortada bir cok din var. hepsinin tanrilari farkli. veya bazilari cok tanrili. senin sinavinin dogru oldugunun nasil bileceksin?

mesele mucize ise, neredeyse mucize olmayan inanc sistemi yok. neye gore senin mucizen dogru iken onlarin mucizelerini kesin bir dille reddedebiliyorsun?

bazi kisilerin dedigi gibi eger tum dinler islam ise bu kadar farklilik niye? bugun uzakdogu inanclari ile, guney amerika inanclari ile, afrika kabile dinleri inanclari ile, hint dinleri inanclari ile, ortadogu inanclari ile bir baglanti yok desek yeridir. eger din hep ayni ise temeli degismez hep ayni kalirdi, bu kadar farklilik niye?

sinav sistemine gore kotulerin yaptiklarinin yanina kar kalmiyorsa kotulerin sucu neydi? niye tanri onlari kotu olarak yaratti? bu konuda daha once de koydugum kuran ayetlerinde yazdigi gibi kotulerin kotu olmasini tanri istemis.

son olarak, okumus arastirmis akil yolu ile irdelemis insan tanriya inanabilir demissin. bu durumda bu insan hangi tanriya inaniyor? eger konuda bolca gectigi gibi islam tanrisi ise islam tanrisinin kitabindaki yanlislari nasil goremez?

Bunları anlatır iken lütfen şuan ki İslamı sil kafandan yoksa karışır.

quote:

İslam dini binlerce peygamber göndermiştir.
    Tek tanrı olarak elçi gönderiyor.Yani çok tanrılı dinler olamaz. Birde A hayvanına tapan veya Güneşe, Ay'a tapan dinlerde olamaz. Sadece Tek Tanrı olarak elçi göndermiş. Senin sınavının nasıl doğru olduğunu anlayacağız demişsin. Buda akıl yolu ile.

Nasıl akıl yolu ile. Düşünerek mantıklı gelenleri eleyerek.

quote:

Mucizeyi şöyle düşünme sakın; Gök yarıldı gökten bir nesne veya bir varlık gözüktü.

Mucize istemen normal yani diğer anlamıyla delil/kanıt/mantıklı bir argüman.

quote:

Tüm dinler İslam olamaz. Tek Tanrılı dinler İslam olabilir.
    Dinlerin temelini insanlar değiştirebilir. Mesela Hristiyanlık,Yahudilik.
    İslam için geçerli değil bence.Onu en son söyleyeceğim bana göre nedenini.
    Farklılık sebebi insandır.

quote:

Senin en çok takıldığın nokta burası sanırım. Burada şu fark var. Kötülerde aptal değil. Onlarda zeka, akıl,irade sahibi. Ama bunlar var diye tam olacak değiller farklılık oluyor. Eğer bunlar tam olsaydı kötü diye bir kavram olmazdı.

Kötülerin kötü olmasını Tanrı isteyemez. İnsan sadece seçim yapar. Senin dediğin ayetlerin tam tersini anlam veren ayetlerde var. Bunlarda da doğru yola girin okuyun akıl yoluyla düşünün der. Sen baz aldığın ayetleri ki eğer delil olarak gösteriyorsan böyle bir konuda diğer oku aklını kullan ayetlerini de kabul etmen gerek ki sen bunu yapıyor musun diye kendine sorman gerekir dostum.

quote:

Güzel bir soru ve günümüzde de bu sorun devasa şekilde devam ediyor.Buna direk İslam ile cevap vereyim.

İslamda(Müslümanlıkta);

A-) Kadınlar aşağılık köpek seviyesinde olduğuna inanıyorsan,
    B-) Peygamber Muhammed'in Ayı 2'ye yararak böldüğünü,
    C-) İnsanları öldürdüğünü veya şöyle savaş yapın böyle kadınlarınızı dövün dediğine inanıyorsan,
    .
    .
    .
    .

Liste uzar gider. Bunları inanıyorsan sen İslamın yozlaştırılmış haline inanıyorsun demektir.

Hadisler diyeceksin bana. Bu saçma akıl mantık dışı dogmatik şeyler Peygamber Muhammed öldükten 200 yıl sonra yazılıyor ve Muaviye dönemini araştır nasıl yozlaştığını gör o zamanların ve süregelen günümüze bu etkisi de böyle. Zaten 4 Halife anında Muhammed'in öldüğü gün kendi aralarında anlaşmazlık çıkıyor.

Gelelim Kuran'a. Kuran gerçekten eşsiz ve mükemmel bir zeka ile yazılmış kitap ki bunu Muhammed yazamaz. Neden dediğini duyar gibiyim?

İçerisinde ki bilgiler çünkü. Günümüz bilimi ile bazıları kanıtlanmış şekildedir.(Örnek: Evren genişlemesi) Bu değiştirilip yazılmış diyebilirsin.Sıkıntı yok. Kuran'da bir sayı'dan bahseder ve bu sayı üzerine bazı ayarlamalar vardır ileri derece matematiksel kod olarak ki bunu Muhammed yapamaz.

Çeviriler ise tamamen Hadis/Tefsir'in baz alındığı eski kitapların arapçasına bakarak çevrilmesidir.

Sen şuan açsan Kuran'ı kadınları taşlayarak öldürün ayeti bulamazsın. Çünkü yok. Hadiste olan birşey. Kuran'ı okumadın sanırım veya çevirisi kötü olanı okumuş olabilirsin. Güzel çeviri yapanlar var ve düzgün şekilde anlatıyor en çok hata yapılan ateistlerin kullandığı ayetleri açıklıyor. Atabilirim PDF'sini veya ismini. Baş örtüsü denen şeyde yok ama buna girmeyeceğim ileri bir konu çünkü.

Bu dediklerime kahkahalar atabilirsin veya umursamazsın eyvallah. Ama gerçeğe gözlerini kapatırsın. Benim sana yaptığımı düşündüğün gibi.

Bu üstte yazdıklarım radikal fikirler, düşünceler, değişiklikler.Bende İslam'a inanıyorum ve gücüm yettiğince doğruyu yapıyorum. Sadece bil ki benim düşündüğüm islam ile İşid'deki düşündüğün adamın islamı bir değil. Hatta cami hocasının düşündüğü bir değil.

Daha detaylı anlaman için araştırman okuman gerek. Bu yüzden kitap önerebilirim dedim.

Daha sana çok şey anlatırım ama yazmaktan yoruldum. Cümle hatası olabilir.

Not:Allah=Tanrı=Tengri=God hepsi ilah demektir. Arapça Allah diye okunuyor ilah.

Bu arada eski nüshalara bakabilirsin Kuran'ın. Sadece noktalama işaretleri farkı var. Nerede durulacağı ve rahat okunacağı hakkında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 6 Kasım 2016; 21:36:28 >

• Peki fussilet 10 uzerine goruslerini alabilir miyim?

ne anliyorsun veya ne anlatmaya calisiyor?
  • Sence bunca varlık tesadüfen varolmuş olabilir mi? Bu hayat bir imtihan kardesim herşey gelip geçici.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu ateizlerin yazdıklarını görünce aklıma cem yılmazın, organize işler filmindeki " plazmaya geçelim " sahnesi aklıma geliyor

bilmeyenler için :https://www.youtube.com/watch?v=3yxXichxs6s
  • quote:

Peki fussilet 10 uzerine goruslerini alabilir miyim?

ne anliyorsun veya ne anlatmaya calisiyor?

"Onun üstüne denge unsurları (olan dağlar) yerleştirdi ve onu bereketli kıldı.Tüm arayıp isteyenler için onun gıdalarını dört günde ölçüp düzenledi."

Burada gün lafına takıldın sanırım. Kuran'ın zaman ölçüsü ile günümüz zaman ölçütü bir değil. Kuran'ın her ayetinde de bir değil. Çünkü Dünyada geçen bir yılı anlattığında 300+9 diyor.(300 güneş yılı= 309 ay yılı) gibi. Üst düzey konularda ise gün kelimesini farklı anlamda kullanıyor. Bunu anlaman için kuran'ı okuman gerekiyor dostum.

Ayet Kehf-25:Mağaralarında üç yüz yıl kalıp dokuz arttırdılar.

Birde gün 365 kere geçiyor.

İlah'ın göğü yaratmasıda aynı şekilde gün olarak geçer. Ama kastedilen gün insan zamanı olarak değil.

Derler ya Allah 6 günde yarattı sonra dinlendi diye.

Kuran buna güzel cevap verir.

Ayet Kaf-38:Gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık. Hiç bir yorgunluk da duymadık.

Kuran'ı okumadan bazı şeyleri kavrayamazsın. Bilmediğin kitap ile de atıp tutulmaz. Lütfen oku ondan sonra eleştir eleştirecek isen eğer.

Çok hızlı konudan konuya atlıyorsun. Daha önceki yazdıklarıma düzgün bir yorum yapsaydın hocam. Dediklerime katılıyorsan tamam yorum yapmanıza gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 7 Kasım 2016; 13:3:12 >

• Nasıl oruç tutmak, namaz kılmak; içerisinde sınırsız zevklerin olduğu bir yerde-cennette sürekli yaşamak için insanoğluna(en azından bana) mantıklı gelmiyorsa, bir kişi adam öldürdüğü için(çünkü islam tarihinde müslümanlar birbirinin kanını dökmüştür ve müslüman kanı döktükten sonra islam büyüğü olmuş sahabeler vardır),namaz kılmadığı için içerisinde sürekli kalıp azap çekeceği bir yere-cehenneme atmak da mantıklı değil, hem değil mi bencilliğin ve bilimin hakim olduğu dünya da ben neden metafizik şeylere inanmadığım için içersinde sürekli işkence çekeceğim bir yere atılayım.
  • konudan konuya atlamisim gibi oldu. ancak onu yapmak istememistim. sadece su kisimda yazdiklarini tartismak icin bu duruma gectim.

quote:

Gelelim Kuran'a. Kuran gerçekten eşsiz ve mükemmel bir zeka ile yazılmış kitap ki bunu Muhammed yazamaz. Neden dediğini duyar gibiyim?

İçerisinde ki bilgiler çünkü. Günümüz bilimi ile bazıları kanıtlanmış şekildedir.(Örnek: Evren genişlemesi) Bu değiştirilip yazılmış diyebilirsin.Sıkıntı yok. Kuran'da bir sayı'dan bahseder ve bu sayı üzerine bazı ayarlamalar vardır ileri derece matematiksel kod olarak ki bunu Muhammed yapamaz.

mesela diyorsun ya kuran essiz, mukemmel zeka ile yazimis, bu durumda mukemmel olmali. ama ne yazik ki oyle bir durum soz konusu degil. mesela benim verdigim ayet orneginde bazi yanlislar var. cevirisine gore bu yanlislar artabilir.

mesela verdigim ayette "revâsiye" sozu gecer. cogu cevirmen bunu sabit daglar olarak kabul etmis. bu yanlis mesela. ayni ifadeyi lokman 10.ayette de gorebilirsin.

https://sorularlaislamiyet.com/lokman-suresi-10-ayette-gecen-revasiye-kelimesi-hangi-anlama-gelmektedir-bazi-tefsirlerde-dag-0

ayrica verdigin ayette gida degil bereket olarak cevirmek daha iyi.

• Ateizmin en bayıldığı konulardan biriyle daha karşı karşıyayız sayın seyirciler.. Din konuşmaya bayılırlar lakin evren kainat yokluktan var olmuş big bang tartışınca ortadan kaybolurlar.

• quote:

konudan konuya atlamisim gibi oldu. ancak onu yapmak istememistim. sadece su kisimda yazdiklarini tartismak icin bu duruma gectim.

quote:

mesela diyorsun ya kuran essiz, mukemmel zeka ile yazimis, bu durumda mukemmel olmali. ama ne yazik ki oyle bir durum soz konusu degil. mesela benim verdigim ayet orneginde bazi yanlislar var. cevirisine gore bu yanlislar artabilir.

mesela verdigim ayette "revâsiye" sozu gecer. cogu cevirmen bunu sabit daglar olarak kabul etmis. bu yanlis mesela. ayni ifadeyi lokman 10.ayette de gorebilirsin.
    https://sorularlaislamiyet.com/lokman-suresi-10-ayette-gecen-revasiye-kelimesi-hangi-anlama-gelmektedir-bazi-tefsirlerde-dag-0

ayrica verdigin ayette gida degil bereket olarak cevirmek daha iyi.

Dediğin ayetleri karşılaştırmadım.

Eğer sen genel çevirilere bakarak konuşuyorsan boşa tartışmış oluyorum seninle.
    Çünkü sorularla islamiyet gibi bir siteyi kaynak olarak gösterme. O adamlar hadisleri baz alıyorlar. Ayrıca çeviriler yanlışta olabilir hadis ve tefsirden kopya çekenlerde olabilir.

5:38 Ayet:Erkek hırsızın ve kadın hırsızın ellerini, yaptıklarına karşılık kesin. Bu ALLAH'ın öngördüğü bir caydırma yöntemidir. ALLAH Güçlüdür, Bilgedir.

Bu ayette ellerin kesilmesinden söz ediyor.

Sence bu çeviri doğru mudur değil midir veya müteşabih midir?

Kuran der ki;
    Al-İmran 7:O ki sana bu kitabı indirdi. Onun bazı ayetleri kesin anlamlıdır (muhkem), ki bunlar kitabın özüdür. Diğerleri de benzer anlamlıdır (müteşabih). Kalplerinde hastalık bulunanlar, insanları şaşırtmak ve farklı anlam vermek için benzer anlamlı olanlarının ardına düşerler. Onların gerçek anlamını ise kimse bilmez, ancak istisnadır ALLAH ve derin bilgiye sahip olanlar 'Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır,' derler. Akıl ve anlayış sahiplerinden başkası öğüt almaz.

Aynı şekilde 5:33 ayeti vardır orada da emir kipi değil bir olaydan bahsetme haberdar etmeden söz eder.

5:38'in cevabı ise;

Sanırım sana üst mesajlarda yazdığım şeyleri anlamadın.Veya çarpıtıyorsun bilmiyorum.Eğer hala bu tartışma üzerine beyninde bir düşünme olmadı bir hareketlenme olmadı ise boşuna tartışmışızdır. Bu yazdıklarımda zaten radikal düşünceler. İmam'a okutsan bana neler neler der. Gerçekler bunlar. Eğer gerçek değil bunlar diyorsan %1 gerçek olma olasılığını hesaba kat ve tekrar düşün.
    Kuran'da namaz var mı diye soracaksan şimdiden söyleyeyim evet var. Nasıl kılınacağı ve vakitleri de var.
    Ayrıca Kuran'ın kötüye iyi şekilde davrandığını sanma. Gerektiği yerde(sizi yerinizden çıkarmak isteyenlere) savaşma hakkı veriyor. Suçsuzlarla veya sebepsiz savaşmayı yasaklıyor.

Birde belirteyim yinede ama biliyorsundur.Üstte bir arkadaşta söylemiş. Kuran'da bir ayet alıp onun üzerine yorum yapılmaz. Daha öncesi ve daha sonrası Sure ismi, iniş yılı, sebebi durumlarda göz önünde bulundurulmalı.

Kafaya göre ayet alıp hebele hübele demekle olmuyor her zaman. Sana bahsettiğim 5:33 ayetide bir olayın devamını anlatıyor. 5:38'in öncesi ve sonrasını hatırlayamıyorum şuan bakmak gerek.

Bu arada Kuran mükemmel. Sadece insanlar taraflı bakıyor veya anlamak istemiyor.

Kuran'ı okursan anlatım dili, üslubu, bazı noktalarda ki anlamsız bir olay anlatışı, rakam vermesi, bir sure isminde besmele olmayışı gibi ilginç şeyler var. Ama ilgisini çekene böyle. Senin ilgini çekeceğini sanmıyorum. Çünkü sen hala taraflı bakış açısı gözetiyorsun.

Umarım bu tartışmadan bilgiler edinir kendini istediğin şekilde düşünce olarak geliştirebilirsin. Eğer haksız buluyor beni daha da o konudan o konuya geçeceksen bu tartışmanın sonu olmaz. Bir yerden sonra kendinde araştırman gerekecek illa.

Birde insanlar bilmediği konular hakkında tartışmayı çok severler. Özellikle ateistler. Çünkü kendisi en iyisini bildiğini sanırlar ve doğru kabul ederler. Kabul ettiklerinden sonra ters bir görüşü asla kabul etmezler.(Bu yazdığım son paragraf sana değil geneldir. Ateist olduğunu olmadığını bilmiyorum bile ben.)
    Ateist arkadaşımla tartıştığımızda sen saçmalıyorsun sen benle değil git mezhepli biriyle tartış demişti.Evren genişlemesi fikrini sorduğumda ise aldığım cevap öyle bir şey yazmıyor uydurma demişti. Arkadaşımın bildiği islamda şuan ki yozlaşmış islamdı ki o ateist olduktan sonra tarafsız bakış açısı sağlayamadı bana göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 7 Kasım 2016; 22:7:44 >

• 8. sınıf öğrencisi olarak bu bölümde böyle bir konu açmanı tebrik ediyorum da bu öz güvene ve bu konuda yorum yapacak bilgiye nasıl haiz oldun, anlatır mısın? Kendime güvendiğim alan olan tarihte bile on kere düşünüp yorum yapıyorum.
  • bence verilen ayetlere bir bak. ikisinde de ayni anlami kullanmislar.

neden o ayetleri verdigime gelince, ben (yuksek) jeofizik muhendisiyim() ve bu islerle ilgileniyorum. Ama acip bakiyorsun ve gordugun sey bilimle yakindan uzaktan alakasi olmayan bir durum. hatta bazi kisiler bilmeyenleri kandirmak adina olmayan bir profesorun agzindan yalan yanlis bir iki cumle yazip insanlarin akliyla alay ediyor.

simdi nasil inanayim ben bu kitabin kutsal olduguna, mukemmel olduguna? sen soyle. ayni durumu baska dillere cevirilerden, baska baska insanlardan okuyorsun degisen birsey yok. aynisini soyluyor.

===

ha dersen ki kitabi arapca ogrenip ozunden oku, bu seferde ilk tartistigimiz konu olan torpile gitmez mi is? niye araplara kendi dilinde gonderip onlara ayrimcalik taniyor diye sormaz miyim sence?

===

ayrica el kesme konusuna gelirsek, islam peygamberinin el kestirdigine yonelik cokca rivayet var( sen kabul etmesen de) o konuda ne diyeceksin? sonucta uygulamasi olmus.

=========

son not: bize tek ayet koyup onun uzerinde yorum yapilmaz diyebilirsin, ama bunu kendin de uygulamalisin. goruyorum orada tek tek ayet kullanmissin

• Kemalist Türkiye K kullanıcısına yanıt
    islam baris diniyse bu kafa kesenler, onlari destekleyenler, onlari destekleyeni destekleyenler ne oluyor?

ya da milyonlarca musluman aslinda musluman degil mi?

veya daha basit bir soru sorayim. kimler muslumandir?
  • quote:

bence verilen ayetlere bir bak. ikisinde de ayni anlami kullanmislar.

neden o ayetleri verdigime gelince, ben (yuksek) jeofizik muhendisiyim() ve bu islerle ilgileniyorum. Ama acip bakiyorsun ve gordugun sey bilimle yakindan uzaktan alakasi olmayan bir durum. hatta bazi kisiler bilmeyenleri kandirmak adina olmayan bir profesorun agzindan yalan yanlis bir iki cumle yazip insanlarin akliyla alay ediyor.

simdi nasil inanayim ben bu kitabin kutsal olduguna, mukemmel olduguna? sen soyle. ayni durumu baska dillere cevirilerden, baska baska insanlardan okuyorsun degisen birsey yok. aynisini soyluyor.

===

ha dersen ki kitabi arapca ogrenip ozunden oku, bu seferde ilk tartistigimiz konu olan torpile gitmez mi is? niye araplara kendi dilinde gonderip onlara ayrimcalik taniyor diye sormaz miyim sence?

===

ayrica el kesme konusuna gelirsek, islam peygamberinin el kestirdigine yonelik cokca rivayet var( sen kabul etmesen de) o konuda ne diyeceksin? sonucta uygulamasi olmus.

=========

son not: bize tek ayet koyup onun uzerinde yorum yapilmaz diyebilirsin, ama bunu kendin de uygulamalisin. goruyorum orada tek tek ayet kullanmissin

Seninle tartışmayacağım çünkü dediklerimi anlamıyorsun.

En üstte dedim sana ben rivayet, hadis bla bla uydurmadır bana göre diye.

Bu yazdıklarımın %1'lik şüphe olasılığını bile katmıyorsun. Gerçekten sorgulayıcımışsın sen.

Arapça oku veya öğren demedik karşılaştır dedik sana ayetleri.Birde tek Arapça kutsal kitap gelmemiştir.

Zaten kitabın kutsal veya mükemmel olduğuna kendin okuyarak karar verirsin.

Kesme muhabbetine de girmiyorum videoyu izlediğinden de şüpheliyim.Birde sana yazılan Buhari denen adamının hatalı yanlış olduğunu matematiksel olarak kendi yazdıklarıyla kanıtlarım ama uğraşmaya değmez değişen bir şey olmayacak.

Son notuna gelince zaten bende sana bunu söyledim. 5:33 devamı veya öncesi var diye 38'i hatırlamadığımı belirttim. Bence okurken ikinciyi de oku tekrarlayarak.

Biliyorum yine cevabın olacak ama sen benim temel fikrimi alamadın veya anlamadın. Boş tartışmaya dönecek devam edersek. Sana en baştan beri bazı şeyleri anlattım ama bilmiyorum anlıyor musun anlamıyor musun çözemedim.

Sadece tavsiye vereyim. Düşüncelerinin her an değişebileceğini asla unutma hayat boyu. Karşıt görüş her zaman karşına çıkacaktır. O görüşten bilgi edin fikir al kendini geliştir. Daha da sorgulayıcı ve akılcı olursun. Toz pembe gelebilir dediklerim. Eğer bir gün acı gerçek ile karşılaşırsan o zaman kötü olur senin için. İyi düşün. Benim niye böyle konuştuğumu, anlattığımı sorgula.

İyi akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 7 Kasım 2016; 23:24:32 >

• Kemalist Türkiye K kullanıcısına yanıt
    peki islamin temel kurallarindan biri olan kul hakki yemeyece karsi olanlar da kafir oluyor mu? biliyorsun turkiyenin %99u kul hakki yeme konusunda master yapmis durumda
  • yanlis anlama ama rivayet, hadis falan filan uydurma ise nasil dine inaniyorsun?

o dinin kitabi bile peygamber oldukten sonra eldeki tum nushalarin yok edilmesinden sonra yazildi. sana hadisleri ulastiranlar yine sana kurani ulastiranlarla ayni kisiler. aslinda bu noktada kendi dusunceni kabul etmiyorsun.
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Peygamber ölmeden zaten nüshalar düzenlendi. Osman zamanında kitap yaptılar iki kapak arasına aldılar. Kuran tek başına da yeterli ama bunu anlamak zor şuan ki yozlaşma ile. Hadisleri yazanlar ile nüshaları yakanlar aynı kişi değiller. Hadis yazımı yasaktı 4 halifeye kadar. Sonra başkaları yazdı. Çelişki falan yok. Eğer dediklerimi anlamıyor isen anlamıyorum tamam de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 8 Kasım 2016; 0:36:56 >
  • Peki peygamber zamaninda nushalar hazirsa niye orneklerini goremiyoruz? peygamberin sakalini bile saklayan topluluk nasil olur da kutsal kitabini kaybeder?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.