Şimdi Ara

Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
0
Favori
2.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: iychan

https://sorularlaislamiyet.com/kuran-ayetlerinde-gecen-allahin-diledigini-hidayete-erdirmesi-konusunda-celiski-oldugu-iddiasina-ne

konu sahibinin yazdığı ayetlerin aslında ne anlama geldiğini açıkça dile getirmiş.. konuyu açan kişi ayetleri yanlış anlamış.. burda açıkça dile getiriliyor.. ayrıca herkime ne kadar kırgın küskün sinirli öfkeli olsak da karşımızdakine (tövbe haşa) inş. ates.. tir demek çok yanlıştır insanı imandan çıkarabilir.. böyle bir ithamda bulunmak çok tehlikelidir.. anlıyorum karşındaki insanı sevmiyorsun ama bu şekilde bir laf söylemek son derece sakıncalı, tehlikelidir.

İçi kötülük olan karaktersizin tekiydi. Sen katil olan teröristlerin doğru yolu bulmasını istermisin? Bende onun doğru yolu bulmasını istemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• cowboy12 kullanıcısına yanıt
    herkim ne günah işlemiş olursa olsun tabi ki Allah herkese doğru yolu nasip eylesin .. doğru olan dua budur .. anlıyorum seni bi acın var başka insanlara karşı ama doğru olan tabi ki o insanın doğru yolu bulması değil midir? :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Genc kardeslerim ateist , musluman vs farketmez ne olursaniz olun iyi insan olun.

1- TV de , nette gordugunuz hayatlar olmasi gereken gercek hayatlar degil. O hayatlari yasamak zorunda oldugunuz hayatlarmis gibi gorup kendi hayatiniza lanet okumayin.
    2- Olaylari abartmayin,carpitmayin ve kendi avantajiniza yontmayin. Emin kisi adledilmek istiyorsaniz bu dusturunuz olsun.
    3- Dusene bir tekme de siz vurmayin. Borcu varsa affedin. Borcunuz varsa odeyin, yeni borc yapmayin (bankalar da dahil) .
    4- Calisin, eger o an calisamiyorsaniz okuyun. Gerekirse gazete kupuru okuyun ama okuyun.
    5- Tembellik ve uyusukluk icindeyseniz bu sizi depresyona surukler. Bu durumda enerjiniz hic yoksa dahi, gecekondu da bile yasiyor olsaniz , cep telinizi kenara koyun ve disari cikip yuruyun ve insanlara (tanidik tanimadik) selam verin. Bakkal kasalari kaldirip iceri tasiyorsa selam verip yardim edin ve sonra gule gule diyip yola devam edin.
    6- Insandan igrenmeyin, insani sevin.
    7- Sizden olmayani dislamayin. Gidin hal hatir sorun.

Bu tip bir insan olursaniz ve sayiniz artikca cevrenizin ve dunyanin degistigini goreceksiniz. Birseyleri yikip yakmak, sizden olmayani yermek kolay ama birseyleri yesertmek zordur.

Mutlu olmak istiyorsaniz, kendinizden vazgecin.

• Deniztns kullanıcısına yanıt
    6. maddeyi uygulamak çok zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

6. maddeyi uygulamak çok zor.

Mizantrop olan insanlarin icinde bulunduklari durumu anlamamak zor. Onca iskence,katliam, hayvana, dunyaya verilen zarardan sonra ozellikle anne baba iliskileri buyuk sorunlar iceren insanlar icin baska insanlari kayitsiz sevmek gercekten cok zordur.

Ama anahtar bence burada kendinden vazgecmekte yatiyor. Benlik ve egonun torpulenmesi neticesinde varilacak bir yer bu tip insanlar icin. Insanlara selam vermek, guler yuz gostermek ve karsiliksiz yardim ilk adimlardir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deniztns

Genc kardeslerim ateist , musluman vs farketmez ne olursaniz olun iyi insan olun.

1- TV de , nette gordugunuz hayatlar olmasi gereken gercek hayatlar degil. O hayatlari yasamak zorunda oldugunuz hayatlarmis gibi gorup kendi hayatiniza lanet okumayin.
    2- Olaylari abartmayin,carpitmayin ve kendi avantajiniza yontmayin. Emin kisi adledilmek istiyorsaniz bu dusturunuz olsun.
    3- Dusene bir tekme de siz vurmayin. Borcu varsa affedin. Borcunuz varsa odeyin, yeni borc yapmayin (bankalar da dahil) .
    4- Calisin, eger o an calisamiyorsaniz okuyun. Gerekirse gazete kupuru okuyun ama okuyun.
    5- Tembellik ve uyusukluk icindeyseniz bu sizi depresyona surukler. Bu durumda enerjiniz hic yoksa dahi, gecekondu da bile yasiyor olsaniz , cep telinizi kenara koyun ve disari cikip yuruyun ve insanlara (tanidik tanimadik) selam verin. Bakkal kasalari kaldirip iceri tasiyorsa selam verip yardim edin ve sonra gule gule diyip yola devam edin.

Bu tip bir insan olursaniz ve sayiniz artikca cevrenizin ve dunyanin degistigini goreceksiniz. Birseyleri yikip yakmak, sizden olmayani yermek kolay ama birseyleri yesertmek zordur.

amma komik maddelermiş çok güldüm "mutlu olmak için kendinizden vazgeçin" demiş Rezalet gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.polis

quote:

Genc kardeslerim ateist , musluman vs farketmez ne olursaniz olun iyi insan olun.

amma komik maddelermiş çok güldüm "mutlu olmak için kendinizden vazgeçin" demiş Rezalet gerçekten.

Onu saydigim maddelerden ayri tutmamin bir nedeni de anlasilmasinin cok guc olmasindan kaynaklaniyor. Bir insan nasil ve neden kendinden vazgecer ki hem? Bu ne demek? Intihar mi edelim yani? Akliniza bu tip seyler gelmis olmali. Dolayisiyla da rezalet bir paylasim yapmis oldugum kanaatine varmissiniz diye dusunuyorum.

Bence bir insanin kendinden vazgecmesi , kendi ihtiyaclari ve isteklerinin onune baskalarinin ihtiyaclarini koymasi ile baslar. Akabinde sahip oldugu dusuncelerin bedeniyle olan iliskisi ve limitlerinin farkina varmasiyla sekillenen yeni bir metamorfoz surecinin gerekliligine hukmetmesiyle ve o yonde calisma ve gayret gostermesi ile devam eder.

Benim kendinden vazgecmekten kastim budur. O sebeple acik 7 maddeye baglamadim alintiladiginiz mesajimda siz de simdi tekrar okuyunca farkedersiniz.

• quote:

quote:

quote:

Onu saydigim maddelerden ayri tutmamin bir nedeni de anlasilmasinin cok guc olmasindan kaynaklaniyor. Bir insan nasil ve neden kendinden vazgecer ki hem? Bu ne demek? Intihar mi edelim yani? Akliniza bu tip seyler gelmis olmali. Dolayisiyla da rezalet bir paylasim yapmis oldugum kanaatine varmissiniz diye dusunuyorum.

Bence bir insanin kendinden vazgecmesi , kendi ihtiyaclari ve isteklerinin onune baskalarinin ihtiyaclarini koymasi ile baslar. Akabinde sahip oldugu dusuncelerin bedeniyle olan iliskisi ve limitlerinin farkina varmasiyla sekillenen yeni bir metamorfoz surecinin gerekliligine hukmetmesiyle ve o yonde calisma ve gayret gostermesi ile devam eder.

Benim kendinden vazgecmekten kastim budur. O sebeple acik 7 maddeye baglamadim alintiladiginiz mesajimda siz de simdi tekrar okuyunca farkedersiniz.

yanlış. ego gereklidir. ben düşüncesi ön planda olmalıdır. lakin bencillik olmamalıdır. siz benlik ile bencilliği karıştırmışsınız. sizin gibi insanlar genelde ezik olurlar. ve ellerinden herşeyleri alınırken enayi gibi seyrederler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

yanlış. ego gereklidir. ben düşüncesi ön planda olmalıdır. lakin bencillik olmamalıdır. siz benlik ile bencilliği karıştırmışsınız. sizin gibi insanlar genelde ezik olurlar. ve ellerinden herşeyleri alınırken enayi gibi seyrederler.

Dusuncelerime gosterdiginiz tepki benliginizin bir yansimasi mi? Yoksa bencilliginizin mi? Ben ikincisi olarak yorumluyorum. Bunu da kullandiginiz kelimelerden cikariyorum. Misal bir onceki mesajinizda 'Rezalet' tabirini kullandiginiz. Simdi ise karsinizda herhangi bir fikrin sunulmus olmasini direk 'Yanlis' olarak kestirdiniz. Halbuki dusunceleriniz kelimelerinizin yansimasini olusturur. O halde bencilliginiz benliginizin onune gecmis olmali.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dusuncelerime gosterdiginiz tepki benliginizin bir yansimasi mi? Yoksa bencilliginizin mi? Ben ikincisi olarak yorumluyorum. Bunu da kullandiginiz kelimelerden cikariyorum. Misal bir onceki mesajinizda 'Rezalet' tabirini kullandiginiz. Simdi ise karsinizda herhangi bir fikrin sunulmus olmasini direk 'Yanlis' olarak kestirdiniz. Halbuki dusunceleriniz kelimelerinizin yansimasini olusturur. O halde bencilliginiz benliginizin onune gecmis olmali.

Sen beni boşver de kendinden bahset. ne yapmayı düşünüyorsun? yoksa bir sonraki adımın peygamberlik ilan etmek mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

Çeviri yanlış izle:

bunun ahzab 52 ile ne alakası var? ahzab 52'de açık açık demiş "sahip olduğun cariyeler" diye.
    Birincisi bu başka bir ayet. İkincisi zaten ayetlerin meallerini kendine müslüman diyenler duruma göre sürekli değiştiriyorlar.
    Fakat yinede bu kuranda senin alıntıladığın ve cevaben videoyu paylaştığın ahzab 52deki muhammetin kendine hitaben söylenen "sahip olduğun cariyeler" kelime grubunu açıklamaz.

Meallerin tümü tam anlamını vermez, veremez. Yıllarca Ebu Leheb'i isimmiş gibi çevirip çevirip durdular. Bu da ateist arkadaşlara iyi malzeme sağlamıştır. Halbuki Leheb isim değil sıfattır. "Ay gibi parlak, yakışıklı" anlamını taşır ve o dönem arap toplumunda kullanılır. Bu kafir kişi saygın ve gayet düzgün bir tipi olduğundan dolayı bu sıfatla anılmıştır. Sizin de sürekli olarak "cariye, cariye" demeniz de bana bunu anımsattı. Ne anlamda kullanıldığı, ne kastedildiği şüpheli, yüzde yüz açıklaması yok. Kölelik de öyle. Kaldı ki islamiyetin ilk zamanlarında da eski arap gelenekleri birer birer devre dışı bırakılmıştır.

Mealler konusunda Muhammed Esed'i tavsiye edebilirim. Kitap olarak okuma şansınız varsa ayetler, eski alimlerin kaynakçalarıyla gayet iyi açıklanıyor. Kafanızdaki tüm soru işaretleri olan konuları inceleyebilirsiniz.

Madem bukadar şüpheli bir kavram var , biz doğrusunun hangisi olduğuna nasıl karar verip de inanalım ? Ben pragmatist düşünemez miyim ? Bence orda cariyeyi kastedmiş , Eğer Allah varsa da diğer tarafta ben bu yüzden inanmadım derim . İnanç üzerinden kumar mı oynamalıyız şansa göre ? Bana göre şu doğru , bana göre bu doğru diye .Allah indirdiği kitabın 1500 yıl sonra anlaşılmakta zorlanılaacağını tahmin edemedi mi ? Belkide 500 yıl sonra hiç anlayan olmayacak neye göre İslamı seçecekler ? Ben şimdi olasılıklar üzerinden giderek yanlış seçimi yaptım diye cehennemde cayır cayır yancak mıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CA6EED738 -- 20 Temmuz 2017; 13:6:17 >

• Bir hoca farklı şekilde yorumluyor başka biri daha farklı."Aslında orda öyle demek istememiş yaratıcı vs vs..." yüzlerce farklı çeviri hangisi dogru? neden yaratıcı herkezin tam anlayabileceği ve yoruma kapalı olarak bu kitabı indirmedi? .Alimler daha abdesti bozan şartlar konusunda bile anlaşamadı.Neden kuran yoruma açık olduğu için.kuranda abdesti bozan şartlar(nisa 43) cinsel ilişki ve tuvaletten gelirseniz diyo.tuvalette yapılan şeyler bellidir. Gaz çıkarmak(herzaman değil),Küçük ve büyük abdesttir. Ama yoruma açık olarak yazıldığı için biri demişki kan abdesti bozar başka biri demişki kadına dokunmak abdesti bozar vs..gaz çıkarmakta abdesti bozar tamam ama o zamanda uyumakta abdesti bozar çünki uyurken kendinde olmuyorsun ama neden yaratıcı bunu yazmamış? Kuran böyle yoruma açık olduğu içinde mezhepler ortaya çıkmış.Oysa yaratıcı deseykidi büyük ve küçük abdest, gaz çıkarmak ve uyumak abdesti bozar deseydi kimse yorum yapamıcaktı bu konuda.Kuran kesin net anlaşılır ve yoruma açık kalmıcak şekilde yazılsaydı herkes nedemek istediğini anlayabilecekti. Eğer böyle olsaydı mezheplerde olmucaktı kimse hacı hocaya tapmıcaktı,kimse sen anlayamassın demicekti ve yaratıcı neden anlaşılmaz kitap yazssınki.bu günlerde herhangi bir ürün aldığımızda içinden çıkan kullanma kılavuzunu bile herkezin anlayacağı bir biçimde hazırlanıyorsa , evrenin yaratıcısı neden yoruma açık ve anlaşılmaz kitap göndersinki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi **Nightmare** -- 20 Temmuz 2017; 15:9:2 >

• **Nightmare** kullanıcısına yanıt
    bence bunlar genişletilmiş yorumlar olarak makuldur. yani insanlar zamanla kitabı anlıyoruz diyebilirler ki doğrudur.

adam zamanında islam olmuş mesela gazveye veya seriyyeye katılmış ve yaralanmış. evine gelmiş hanımıyla münasebet kurmuş. nöbet mantığında iken uyuklama tutmuş. yani toplamda dinin savaşa dair hukukuna bi giriş var dersek daha makul olur. bu şu demek aslında bu kurallar savaş halinde olanın düşünceleri veya ahvalleridir. yani günümüzde farklı koşullar varsa değişebilir.

mezhebler konu hakkındaki zehab edilen şeylerdir yani nas değil zehab bi kısmı da haliyle zan üzere kurulur ve imanın şartı da değildir ve makuldur. ha uygulamaları akla ziyandır vs. bu ayrı konu sonuçta rasulun aleyhisselam mevtinden sonraki hükümleri ona sorarak bulamazlardı ve zehab etmeleri de gerekmiş olabilir. mesele akli olması meselesi, mevzuunun akla hitabı ayrı bi konu.

dini bi rehber eşliğinde öğrenip aydınlanmak mümkün ancak sonuçta kişinin kişilik durumu da önemli. aişe radıyallahu teala anhla rasulullahın aleyhisselam evliliği bacak kadar çocukken bile bana mantıksız geliyordu. buna yalan desem dinden çıkış adam muamelesi görebileceğim yerler de vardı. bu derece bi içsel çelişki yaşamıştım.

kısaca din algısının yaratıcı boyutu ile insanın halleri boyutları farklıdır denebilir. sonuçta bi kimsenin evliliğine veya su içişine veya tavrına iman ile ilahın varlığına ve hesap sorucu olarak insanı ölçüye koymak isteyen yönelerine iman farklıdır.

mesela rasul aleyhisselam hakkındaki bi kısım rivayetler veya hadisler ve uygulamalar var diyelim. faraza bu zatla karşılaştık ve dedi ki bi kısım hadisler ve uygulamalar amacını aşar şekilde yazılmış bi kısmı da sırf palavra. şimdi bu durum buhari tırmizi imam şafiyi vs. yi doğrulama ve yanlışlama vesaiki olamaz. rasulun aleyhisselam sözü anlamlı olur.

sakin olmak lazım. hiç birimize 1 küsür milyar insan inanmadı. bu işte bi iş olmalı demek lazım. doğrudur yanlıştır buna zaten zaman karar verecektir.

• ilahi kudrete sorumluluk yüklemek nasıl olacak?

yani 1500 yıl sonra veya önce aklına şu gelmeli idi dedik diyelim. ne olmasını bekliyoruz?

ilahi kudret sizi değil beni anlayacaksınız ve bu uzun bi süreçtir demesine herhalde gerek yoktur. zamanla anlaşılabilecek şeylerin anlaşılamadığı bi zamanı sizin aceleniz olarak yorumlamak da mümkün. niçin acele ediyoruz? evrime tanıdığımız şansı bi teville onu da yaratana tanımamak garip bi durum değil mi?

şu cehennemde yanma meselesi de garip bi şey. şimdi denilen şey şu; samimi bi şekilde dediniz ki vallahi ben anlamadım ve anladığım şey de buyken cehennemlik oldum. yok ben ağnamam kardeşim cehennemlik dedik bitti diyen bi şey siz doğruyu yapsanız da oraya atsa şaşılacak bi şey mi olur? bu şey bu kadar anlayışsız bi şey iken siz iki yat kalkla anlayış sahibi edeceğinizi mi düşünüyorsunuz. yoksa ortalıkta dolaşan ilahi kudreti eğitmek gibi garip bi misyon mu var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 20 Temmuz 2017; 16:38:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

ilahi kudrete sorumluluk yüklemek nasıl olacak?

yani 1500 yıl sonra veya önce aklına şu gelmeli idi dedik diyelim. ne olmasını bekliyoruz?

ilahi kudret sizi değil beni anlayacaksınız ve bu uzun bi süreçtir demesine herhalde gerek yoktur. zamanla anlaşılabilecek şeylerin anlaşılamadığı bi zamanı sizin aceleniz olarak yorumlamak da mümkün. niçin acele ediyoruz? evrime tanıdığımız şansı bi teville onu da yaratana tanımamak garip bi durum değil mi?

şu cehennemde yanma meselesi de garip bi şey. şimdi denilen şey şu; samimi bi şekilde dediniz ki vallahi ben anlamadım ve anladığım şey de buyken cehennemlik oldum. yok ben ağnamam kardeşim cehennemlik dedik bitti diyen bi şey siz doğruyu yapsanız da oraya atsa şaşılacak bi şey mi olur? bu şey bu kadar anlayışsız bi şey iken siz iki yat kalkla anlayış sahibi edeceğinizi mi düşünüyorsunuz. yoksa ortalıkta dolaşan ilahi kudreti eğitmek gibi garip bi misyon mu var?

Olabilir .Zamanla anlaşılabilirlik nasıl olck ? Bir kelime birkaç anlama geliyorsa o olumsuz anlamlar mı silincek ? Öyle olcaksa aceleci niye nitelendirilmem mümkün. Fakat her şey zamanla anlaşılabilecek diye bir kaide yoktur. Evrim gelişirken yanlışlıktan doğruluğa kayan bir süreç değil. Basitten karmaşığa doğru giden bir süreç . Evrim ilk zamnalarda yanlış anlaşılsa bile kynak eksikliği vs idi .Fakat ilahi süreç burda tıkanıyor. Son kitap Kur'an yani son kaynak. Burda 2.sorduğum soruya denk geliyoruz.

Bence şaşılcak bir şey olur . Olasılıklar söz konusu olur.Adaletli olmaz. Eğitmek gibi bir misyon olamaz zaten , eğitimsiz bir ilahi kudret olamaz zaten, saçma geliyor. Verilen sıfatlara bakarsak anlayışlı olabileceği yönünde bir yorum yapıyorum zaten .Hesap vereceksem öyle bir soru yöneltebileceğime inanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CA6EED738 -- 20 Temmuz 2017; 16:55:4 >

• yat kalktan kasıt namazdı. bu kadar anlayışsız bi yapıyı namazla oruçla da ikna edemezsiniz.

ilahi kitabın olması gereken bi şekli olmalı. olumsuz mana silinecek mi diyelim? neden silinmesin? yani şu. ilahi bi katta bulunduk da ilahı ve sair mahlukatı a veya b şeklinde mi gördük? mantıklı düşünüşte ilahi kudret iyi olan olmalıdır denmekte. ha cehennemde de yakabilir bunu bilemem. ancak ilahi kudreti ne şekilde anma konusunda ikircikliğe düşmeme adına bi yol benimsenirse bu yolun tevhidsel anlamı olmadan anlam ve dolayısıyla fikir birlikteliği olmaz.

şimdi bi tanımlama yapalım. ilahtan ne anlıyorsunuz diyelim? siz kaostan ihtimallerden bi evrimden bahsetmiş olun ben de yoktan yaratan bunu insanı rızıklandırmak için yapan bi muhteşem durumdan bahsedeyim.

şimdi ikimiz de aynı anda ilah desek siz olmayanı ben ise olması gerekeni anlatmaya başlarız. ha ikimizin de delili yok o ayrı.

demek istediğim şey şu. ilahi kudreti tanım konusunda sizin ya da benim doğrularım tek doğru değilse bu yok veya daha da iyisidir demek de değilken ortaya atılan fikirler anlamsız bi betik yumağı gibi olur.

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: **Nightmare**

Bir hoca farklı şekilde yorumluyor başka biri daha farklı."Aslında orda öyle demek istememiş yaratıcı vs vs..." yüzlerce farklı çeviri hangisi dogru? neden yaratıcı herkezin tam anlayabileceği ve yoruma kapalı olarak bu kitabı indirmedi? .Alimler daha abdesti bozan şartlar konusunda bile anlaşamadı.Neden kuran yoruma açık olduğu için.kuranda abdesti bozan şartlar(nisa 43) cinsel ilişki ve tuvaletten gelirseniz diyo.tuvalette yapılan şeyler bellidir. Gaz çıkarmak(herzaman değil),Küçük ve büyük abdesttir. Ama yoruma açık olarak yazıldığı için biri demişki kan abdesti bozar başka biri demişki kadına dokunmak abdesti bozar vs..gaz çıkarmakta abdesti bozar tamam ama o zamanda uyumakta abdesti bozar çünki uyurken kendinde olmuyorsun ama neden yaratıcı bunu yazmamış? Kuran böyle yoruma açık olduğu içinde mezhepler ortaya çıkmış.Oysa yaratıcı deseykidi büyük ve küçük abdest, gaz çıkarmak ve uyumak abdesti bozar deseydi kimse yorum yapamıcaktı bu konuda.Kuran kesin net anlaşılır ve yoruma açık kalmıcak şekilde yazılsaydı herkes nedemek istediğini anlayabilecekti. Eğer böyle olsaydı mezheplerde olmucaktı kimse hacı hocaya tapmıcaktı,kimse sen anlayamassın demicekti ve yaratıcı neden anlaşılmaz kitap yazssınki.bu günlerde herhangi bir ürün aldığımızda içinden çıkan kullanma kılavuzunu bile herkezin anlayacağı bir biçimde hazırlanıyorsa , evrenin yaratıcısı neden yoruma açık ve anlaşılmaz kitap göndersinki.

mezhep demek gidilen yol demek. Dünya değişiyor, yeni yeni şeyler çıkıyor. haliyle bazı konularda bir sonuca varmak gerekiyor.
    Alimlerde kitaba,sünnete bakarak ortaya bir yorum katıyor. Sen bu yoruma katılmayıp başka bir yorum katarsan sende kendi mezhebini oluşturmuş oluyorsun bu durumda.

Mesela kitapta yeni çıkan bir uyuşturucunun ismi geçmiyor diye kullanmanın dinen sakıncalı olmadığını söyleyebilirsin değil mi? Basit örnek .

Muhammed Ebu Zehra'nın Mezhepler tarihi kitabını okumanızı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: dnakres

quote:

Orijinalden alıntı: **Nightmare**

Bir hoca farklı şekilde yorumluyor başka biri daha farklı."Aslında orda öyle demek istememiş yaratıcı vs vs..." yüzlerce farklı çeviri hangisi dogru? neden yaratıcı herkezin tam anlayabileceği ve yoruma kapalı olarak bu kitabı indirmedi? .Alimler daha abdesti bozan şartlar konusunda bile anlaşamadı.Neden kuran yoruma açık olduğu için.kuranda abdesti bozan şartlar(nisa 43) cinsel ilişki ve tuvaletten gelirseniz diyo.tuvalette yapılan şeyler bellidir. Gaz çıkarmak(herzaman değil),Küçük ve büyük abdesttir. Ama yoruma açık olarak yazıldığı için biri demişki kan abdesti bozar başka biri demişki kadına dokunmak abdesti bozar vs..gaz çıkarmakta abdesti bozar tamam ama o zamanda uyumakta abdesti bozar çünki uyurken kendinde olmuyorsun ama neden yaratıcı bunu yazmamış? Kuran böyle yoruma açık olduğu içinde mezhepler ortaya çıkmış.Oysa yaratıcı deseykidi büyük ve küçük abdest, gaz çıkarmak ve uyumak abdesti bozar deseydi kimse yorum yapamıcaktı bu konuda.Kuran kesin net anlaşılır ve yoruma açık kalmıcak şekilde yazılsaydı herkes nedemek istediğini anlayabilecekti. Eğer böyle olsaydı mezheplerde olmucaktı kimse hacı hocaya tapmıcaktı,kimse sen anlayamassın demicekti ve yaratıcı neden anlaşılmaz kitap yazssınki.bu günlerde herhangi bir ürün aldığımızda içinden çıkan kullanma kılavuzunu bile herkezin anlayacağı bir biçimde hazırlanıyorsa , evrenin yaratıcısı neden yoruma açık ve anlaşılmaz kitap göndersinki.

mezhep demek gidilen yol demek. Dünya değişiyor, yeni yeni şeyler çıkıyor. haliyle bazı konularda bir sonuca varmak gerekiyor.
    Alimlerde kitaba,sünnete bakarak ortaya bir yorum katıyor. Sen bu yoruma katılmayıp başka bir yorum katarsan sende kendi mezhebini oluşturmuş oluyorsun bu durumda.

Mesela kitapta yeni çıkan bir uyuşturucunun ismi geçmiyor diye kullanmanın dinen sakıncalı olmadığını söyleyebilirsin değil mi? Basit örnek .

Muhammed Ebu Zehra'nın Mezhepler tarihi kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Yeni bir şeyden bahsetmiyorum ben daha abdesti bozan şartlar konusunda bile anlaşamamış alimler o yüzden mezhepler oluşmuş. Peki neden kuran yoruma açık olduğu için

• quote:

Orijinalden alıntı: Efikey

quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

Çeviri yanlış izle:

bunun ahzab 52 ile ne alakası var? ahzab 52'de açık açık demiş "sahip olduğun cariyeler" diye.
    Birincisi bu başka bir ayet. İkincisi zaten ayetlerin meallerini kendine müslüman diyenler duruma göre sürekli değiştiriyorlar.
    Fakat yinede bu kuranda senin alıntıladığın ve cevaben videoyu paylaştığın ahzab 52deki muhammetin kendine hitaben söylenen "sahip olduğun cariyeler" kelime grubunu açıklamaz.

Meallerin tümü tam anlamını vermez, veremez. Yıllarca Ebu Leheb'i isimmiş gibi çevirip çevirip durdular. Bu da ateist arkadaşlara iyi malzeme sağlamıştır. Halbuki Leheb isim değil sıfattır. "Ay gibi parlak, yakışıklı" anlamını taşır ve o dönem arap toplumunda kullanılır. Bu kafir kişi saygın ve gayet düzgün bir tipi olduğundan dolayı bu sıfatla anılmıştır. Sizin de sürekli olarak "cariye, cariye" demeniz de bana bunu anımsattı. Ne anlamda kullanıldığı, ne kastedildiği şüpheli, yüzde yüz açıklaması yok. Kölelik de öyle. Kaldı ki islamiyetin ilk zamanlarında da eski arap gelenekleri birer birer devre dışı bırakılmıştır.

Mealler konusunda Muhammed Esed'i tavsiye edebilirim. Kitap olarak okuma şansınız varsa ayetler, eski alimlerin kaynakçalarıyla gayet iyi açıklanıyor. Kafanızdaki tüm soru işaretleri olan konuları inceleyebilirsiniz.

Madem bukadar şüpheli bir kavram var , biz doğrusunun hangisi olduğuna nasıl karar verip de inanalım ? Ben pragmatist düşünemez miyim ? Bence orda cariyeyi kastedmiş , Eğer Allah varsa da diğer tarafta ben bu yüzden inanmadım derim . İnanç üzerinden kumar mı oynamalıyız şansa göre ? Bana göre şu doğru , bana göre bu doğru diye .Allah indirdiği kitabın 1500 yıl sonra anlaşılmakta zorlanılaacağını tahmin edemedi mi ? Belkide 500 yıl sonra hiç anlayan olmayacak neye göre İslamı seçecekler ? Ben şimdi olasılıklar üzerinden giderek yanlış seçimi yaptım diye cehennemde cayır cayır yancak mıyım ?

Tevhid inancının prensibi, koşulsuz inanmaktır. Allah müteşabih ayetleri bu yüzden yollamış ve bizim hür irademiz üzerinden bununla sınamaktadır. Farkındaysanız inananlar ve inanmayanlar bir aradalar. Günün koşulları ve hayat biçimlerine göre ayetler inmiştir, fasiküller halinde inmemiştir. Bu yüzden arada ince nüanslar vardır. "Düşünün, bu sizin için daha hayırlıdır" gibilerinden. Kısasa cevaz verir Allah ama akabinde affetmenin daha insani ve muteber bir davranış olduğunu anımsatması gibi. "Tüm insanlar eşittir ve herkes hakkını toz zerresi dahi alacaktır" derken, orada insan zekası öne çıkar. İnsanların eşit oldukları yerde zaten kölelik olamaz. Uygulamakta ısrar edenler de cezalarını çeker.

Bir de beni çok rahatsız eden bir durumu da yazayım. Forumda tanımadığı insanlara "kafir, dinsiz, gavur" şeklinde hitaplar islam da yasaktır. Kimin ne olacağını sadece Allah bilir. Bugün itikadı olmayan bir insan yarın inanabilir, inanan da dinden çıkabilir. Bu çok riskli. İnanan bir insana "kafir" diyen birisi de dinden çıkar. Kuran bir akıl ve zeka fırtınasıdır. Bir bütün olarak okunup, ince düşünüldüğü zaman muhteşem çıkarımlar yapılabilir. Herhangi bir çelişki yoktur, cevapsız bir soru da yoktur.

Fiziken ya da uzaktan... Her kim olursa olsun ileri geri konuşmak kul hakkına girer. Kul hakkı sadece müslümanlar için geçerli değildir. Her insan Allah nazarında eşittir. Her türlü haltı yiyip, müslüman olduğunu iddia eden kimsenin son nefesinde sapıtmayacağının garantisi yoktur. Pedofili, hırsızlık, cinayet, tecavüz, iftira ve en büyük bela; şirk ve kul hakkı... Ciddi sorunlar bunlar, sıyrılma şansı pek yok.

İyi forumlar...

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.