Şimdi Ara

ALLAH BİZİ NİYE YARATTI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
1.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle forumu karıştırmaya yönelik bi topik olmadığını söylemek isterim.Aslında ne zamandır açmak istiyordum ama aklıma yeni geldi.
    Arkadaşlar ben bu sorunun cevabını hep düşünmüşümdür ve şu sonuca vardım ki,bu sorunun cevabını dünya üzerinde bilen bi adam yok diye düşünüyorum ama yinede belki bilen biri çıkar diye her zaman sormaya çalışıyorum birilerine, şu ana kadar bana tatminkar bi cevap veren olmadı.Bi kerede forumda sorayım dedim.

Not:Sakın bize kudretini göstermek için yarattı demeyin çünkü cevabım;Allahın hiç bişeye ihtiyacı yok,bize kudretini göstermeye de ihtiyacı yok,şeklinde olacaktır.O yüzden bu klişe cevabın dışında bi cevap,benim beklediğim.

• biliyorsun meleklerin nefsi yoktur.karsılıksız Allahın emirlerini yerine getirirler.

Allahın bizi yaratmasındaki amaç.nefslede bir canlı Allaha karsı görevlerini yerine getirebiliyormu?bunu sınamak için.

not:insandan baska nefsle yuklenmeiş bir canlı daha yoktur.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: hell lord

biliyorsun meleklerin nefsi yoktur.karsılıksız Allahın emirlerini yerine getirirler.

Allahın bizi yaratmasındaki amaç.nefslede bir canlı Allaha karsı görevlerini yerine getirebiliyormu?bunu sınamak için.

Peki bizi sınamadan Allah haşa bunu bilemezmiydi.Bilirdi.Ne gerek vardı bizi yaratmasına?
  • quote:

Orijinalinden alıntı: Nihonjin

quote:

biliyorsun meleklerin nefsi yoktur.karsılıksız Allahın emirlerini yerine getirirler.

Peki bizi sınamadan Allah haşa bunu bilemezmiydi.Bilirdi.Ne gerek vardı bizi yaratmasına?

tabiki bilirdi.ama bunu bizler bilemeyiz.bizi sınamayı,yasayarak bu sınavı ysatmayıı daha dogru gördü herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hell lord -- 11 Ağustos 2005, 20:19:04 >
  • Allah oldugunu nerden biliyorsunuz ? nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalinden alıntı: erhaxx

Allah oldugunu nerden biliyorsunuz ? nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ?

evrendeki düzenle.yaratılıstaki mukemmeliyetle.mucizelerle...............................

insan herzaman zor bir durumda kaldıgı zaman kendinden daha guclu bir varlıga sıgınır.bu insanın dogasında vardır.
  • Allah hiç bişeye muhtaç değildir ama herşey ona muhtaçtır deniyor bir ayette.Peki hadi bizi öylesine yarattı diyelim peki bize neden emirlerine uymadığımız takdirde ceza veriyo?Alın bi soru daha.
  • Zariyat suresi 56. ayette bu sorunun cevabı bulunmaktadır
  • bu çok zor bir soru.ama bence bu tür şeyleri düşünmemek gerekir.
    benimde aklımda bir soru var ama düşünmeden edemiyorum.
    Acaba Allah kendisinin kaldıramayacağı bir taşı yaratabilir mi?
  • quote:

Allah hiç bişeye muhtaç değildir ama herşey ona muhtaçtır deniyor bir ayette.Peki hadi bizi öylesine yarattı diyelim peki bize neden emirlerine uymadığımız takdirde ceza veriyo?Alın bi soru daha.

ona bakarsan meleklerede emirler veriyor.meleklerin iradesi olmadıgı için.yerine getiriyorlar.biz insanların iradesi var.getirip geitrmemek senin elinde.getirirsen mukafatını alırsın getirmessen ceza alırsın.Allah tarafından koyulan bir kanun bu.
  • kendini tanıtmak için biz onun için bu kainatın bir seyircisiyiz
  • quote:

Yaw bırak şimdi kavga çıkarıcak potansiyelde cümleler kurup topiği kirletme.
  • SİMS gibi bişi yani çok kotu bişi ya

Walla ben hiç tasvip etmiyorum

Yani bak intihar yasak

İyilik yap + puan topla

kotuluk yap - puan al

İstediklerini yerine getir + puan al

KUKLA gibi bilmiyorum yani garip
  • quote:

quote:

evrendeki düzenle.yaratılıstaki mukemmeliyetle.mucizelerle...............................

insan herzaman zor bir durumda kaldıgı zaman kendinden daha guclu bir varlıga sıgınır.bu insanın dogasında vardır.

bana hhicbirsey mucize gelmiyor. . . 500 sene once yasamakta olan herhangibir insana simdi umrumuzda bile olmayan bir teknolojik aleti gostersen kesinlikle mucize derdi !
  • abi sen bu sorularda sonra cenneti unut

• quote:

erhaxx

quote:

Yaw bırak şimdi kavga çıkarıcak potansiyelde cümleler kurup topiği kirletme.

bu konuları konusurken kavga edecek olan varsa girmesin topige. .ben sadece gorusumu soyledim bundan dolayı neden kavga edeyimki ? kimsenin dusuncesini degistirme drumunda degilim
  • quote:

Orijinalinden alıntı: drahte 1905

SİMS gibi bişi yani çok kotu bişi ya

Walla ben hiç tasvip etmiyorum

Yani bak intihar yasak

İyilik yap + puan topla

kotuluk yap - puan al

İstediklerini yerine getir + puan al

KUKLA gibi bilmiyorum yani garip

çarpma işlemini unutmuşsun...ne mi işe yarar. mesela Allah a, Peygamberlere, meleklere, cinlere vs...inanmazsan "0" ile çarpılır her şey...yani ne kadar artın olması önemli değil.. sıfırdasın demektir.
  • quote:

Oyun bittiğinde piyonla şah aynı kutuya konulur. .

ERHAXX imzan ne kadar anlamlı !!
  • quote:

Allah´in "olur mu? olabilir mi?" gibi sorulari sormasi imkan dahilinde degildir. Ayrica "nefs" yani irade sahibi olan bizlerden baska olarak, yine Allah´in bildirmis oldugu cinler vardir.

Gelelim asil meseleye; Kardesim, öncelikle bilelim ki Allah´in yaptiklari asla ve asla sorgulanamaz. Cünkü kimseye karsi sorumlu ve bagli degildir. Ancak hikmeti merak edilir. Merak ettigin meseleyle alakali Kuran-i Kerim´de bir ayet mevcut. Aynen aktariyorum.

"Ben insanlari ve cinleri, ancak, bana ibadet etsinler diye yarattim."
    Zariyat-56

Bu ayetten yalnizca "bana ibadet eden birileri olsun diye yarattim" anlami cikmaz. Dikkat edilir ve aslindan okunursa dahah iyi görülür ki kasdedilen sudur: "Ben insanlari ve cinleri yarattim ki benden baskasina degil, yalnizca bana ibadet etsinler" Allah´in affetmedigi en büyük günahin SIRK oldugunu düsünürsek belki bu ayetin manasi daha iyi anlasilir.

Bundan sonrasi da bize gaybdir. Bunu sorgulamak yerine isin gercegine bakip imanimizin geregi olan ibadetlerimizi harfiyen yerine getirmek durumundayiz.

Ayrica bu sorunun neticesi, insani Allah var midir yok mudur sorularina da götürür. Yoksa bi sorunda yok, bu ömür öyle de böyle de bitmeyecek mi? E öldükten sonra da bir karanlikta kaybolacak ve yok olacaksak, gecmise dair hicbirseyi hatirlamamiz söz konusu degilse, iman etmis olmanin bir kayip oldugunu iddia edemeyiz. Peki Hz. Ali´nin dedigi gibi "ya varsa!".

Vesselam...

Edit: Ayet numarasini düzelttim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doganza -- 11 Ağustos 2005, 19:39:16 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.