Şimdi Ara

Alkollü Sürücü Arabama Çarptı Sonrasında Yaşananlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
4.706
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün yolda yakın takiple bir süre beni taciz eden alkollü bir sürücü önce bir kaç araca en son da tümsek için yavaşladığımda bana çarptı. Şanslıydım ki hasar oluşmadı ve kaza polis ekiplerinin önünde oldu. Bir de adam arabadan inip üzerime saldırmaya çalışınca polis olaya müdahale etti. Trafik ekipleri çağırıldı, sivil polisler vs. geldi, alkol etkisiyle zorluk çıkarınca polisler gerekeni yaptılar.

Alkollü şahsın aracını bağladılar, ehliyetine el konuldu. Kaza tutanağında suçlu bulundu. Buraya kadar her şey normal, konuyu asıl açma sebebim, bu adam beni taciz ederken başka 1-2 araca daha çarpmış, biri peşinden gelmişti, bana çarpıp, saldırmaya çalıştığında da yakalanmış oldu. Polise durumu anlattık, diğer araca 1,5 km önce çarptığı ve durmadan devam ettiği için, polis tutanak tutamadı. Kanuna göre bu durumda alkollü sürücü işin sonunda yakalanmış olsa da, olay yerini terk etmiş (kaçmış) kabul ediliyor. Trafik ekipleri şikayet ve tutanak için karakola yönlendirdi diğer mağdur arkadaşı, ben de şahit olmak amacıyla karakola gittim. Karakolda her şey çözülür derken, yine yanlış düşündüğümüzü gördük. Değişen kanun sebebiyle artık karakolda da tespit yapılıp, tutanak tutulmuyormuş. Trafik mahkemesine gidip şikayetçi olmak gerekiyormuş. Bu sırada sarhoş sürücü de karakola getirildi. Adamın zil zurna sarhoş olduğu (174 promil) alkolmetre cihazıyla yapılan testte de belli olmasına rağmen, arabasına çarpılan diğer arkadaş için hiç yardımcı olunmaması çok garip geldi. Bu adam, bugün birilerinin ölümüne de sebep olabilirdi.

Başınıza böyle bir olay gelirse (Allah korusun), kaza yerinden ayrılmamak çok önemli, yoksa işler saçma bir şekilde uzuyor. Benim şansıma, bana tam polisin önünde arkadan çarptı ve saldırmaya çalıştı. Polis müdahale etti. Polis olmasa büyük ihtimal kavga, gürültü derken ortalık karışacaktı.

Merak ettiğim bir husus var. Kaza tutanağı tutuldu, polis herhangi bir fotoğraf vs. çekmedi. Ben araçta maddi bir hasar oluşmadığını beyan ettim. Buna rağmen bu kaza aracın tramer kayıtlarına yansıyacak mıdır? Tecrübesi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. İyi akşamlar.

• Benim anlamadığım böyle bir durumun cezası neden 10.000₺ değil de 1020₺ olarak belirleniyor??

Sanki yasa hazırlarken ellerini tutan var. MTV, ÖTV, KDV zamlarını yaparken çatır çatır en yüksek tavandan zamları yapıp trafik cezalarını gıdım gıdım arttırmanın mantığını bi türlü çözemiyorum!

Cezayı ödeyemez diye düşünüyorsa devlet; alır arabasını altından sadece ceza fiyatına satışa koyar, bedelini tahsil etmiş olur. O zaman alkollü direksiyon başına geçsinler de görelim!
  • Ülkede iyiler enayi oldu artık...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Havya Makinesi kullanıcısına yanıt
    Cezalar çok azmış. Olay yerinde adam ceza yiyecek diye içim biraz soğumuştu fakat bu sabah alkollü araç kullanmanın cezasına bakınca ilk sefer için 1.002 TL olduğunu gördüm. Peşin ödeyince indirimli 751,5 TL oluyor. Bu rakamın hiç bir caydırıcılığı yok ki... Eminim o adam ehliyetsiz de araç kullanacak, alkollüyken de araç kullanmaya devam edecek.
  • caner91 kullanıcısına yanıt
    3. Yakalanışta ömür boyu trafikten men

• Tek varis kullanıcısına yanıt
    İyi bari
    En fazla üç beş kişiyi öldürür, şanslılarsa

• Muz cumhuriyeti

• Benim anlamadığım böyle bir durumun cezası neden 10.000₺ değil de 1020₺ olarak belirleniyor??

Sanki yasa hazırlarken ellerini tutan var. MTV, ÖTV, KDV zamlarını yaparken çatır çatır en yüksek tavandan zamları yapıp trafik cezalarını gıdım gıdım arttırmanın mantığını bi türlü çözemiyorum!

Cezayı ödeyemez diye düşünüyorsa devlet; alır arabasını altından sadece ceza fiyatına satışa koyar, bedelini tahsil etmiş olur. O zaman alkollü direksiyon başına geçsinler de görelim!

• bluerdem kullanıcısına yanıt
    Bence para cezasının yanında, arabasına da 6 ay - 1 yıl süreyle el koyulmalı. Çünkü bu adamlar için ehliyetin olup olmaması araba kullanmalarını etkilemiyor. Ama arabasını alırsanız, emanet araba bulamaz. 2. defa yakalanırsa arabaya 5 yıl el konulacak gibi caydırıcı olmalı artık..
  • Banana Rebuplic.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caner91

Cezalar çok azmış. Olay yerinde adam ceza yiyecek diye içim biraz soğumuştu fakat bu sabah alkollü araç kullanmanın cezasına bakınca ilk sefer için 1.002 TL olduğunu gördüm. Peşin ödeyince indirimli 751,5 TL oluyor. Bu rakamın hiç bir caydırıcılığı yok ki... Eminim o adam ehliyetsiz de araç kullanacak, alkollüyken de araç kullanmaya devam edecek.
    Merak etme, 1,74 promil çok yüksek bir değer.

O vatandaş hakkında alkollü araç kullanma ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan dolayı kamu davası açılacak 1,00 promil üzeri alkollü çıktığı için.

O kamu davasında hükmün geri bırakılması kararı uygulanacaktır eğer vatandaş ben yaptım atın lan beni hapse vs.. gibi saçmalıklar yapmazsa.
    bu karar da kişiyi 5 sene boyunca bağlıyor, 5 sene boyunca bırak alkollü araç kullanmayı herhangi bir olay sebebiyle tekrar adli bir olaya adı karışırsa, bu aldıgı ceza'da bozuluyor ve hapis cezası alıyor.

• Tek varis kullanıcısına yanıt
    Bence kanunda ciddi bir açık var. Alkollü araç kullanmak suçtur, bu tamam ama bizim yaşadığımız örnekteki gibi başka insanların canına kasteden alkollü sürücü için ceza çok daha fazla olmalıydı. Yukarıda yazan arkadaşların dediği gibi belki bir süre ehliyetle birlikte aracına el koyulabilir, akıl sağlığı yerinde değil denip ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedaviye alınabilir. Benim başıma geldiği için söylemiyorum bunları, toplumun güvenliği için, dün birilerinin ölmemesi mucizeydi.

Kanunlara uyarak yaşayan bir insan olarak yaşananlar bana çok garip geldi. Bu adam araçtan ilk indiğinde bana saldırmaya çalıştı. Polisler yardımcı oldular sağ olsunlar tamam ama tavırları "bir suçluyu yakaladık"tan ziyade "ulan yine bir sarhoşla uğraşacağız" şeklindeydi. Üzerinde silah veya bıçak olsa beni çekinmeden yaralayacağına %100 eminim çünkü sivil polis aracının kendine çarptığını iddia edecek kadar kendinde değildi. Polislerin yanında bana küfürler etti vs. bu saldırılar için polisin dediği karakola gidip, adli suç için dilekçe verip şikayetçi olmam gerektiğiydi. "İyi de siz buradasınız her şeyi görüyorsunuz, ben şikayetçiyim gerekli işlemleri siz yapın" dediğimde "yapamıyoruz" dendi. Durum böyleyken ülkede hiç bir şeyin düzeleceğini düşünmüyorum, olan küçücük umutlarımda yok oluyor...

• kvadankpakal kullanıcısına yanıt
    Bunu bilmiyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Güzel bir haber
  • Hep yazarım.

Alkollü araç kullananlar cinayete teşebbüsten ceza almalı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ixuss40

Bence para cezasının yanında, arabasına da 6 ay - 1 yıl süreyle el koyulmalı. Çünkü bu adamlar için ehliyetin olup olmaması araba kullanmalarını etkilemiyor. Ama arabasını alırsanız, emanet araba bulamaz. 2. defa yakalanırsa arabaya 5 yıl el konulacak gibi caydırıcı olmalı artık..
    Kesinlikle çok yerinde olur. Ama bizim düşünebildiğimiz bu caydırıcı ceza örneklerini kanun koyucuların düşünmemesi ve uygulamaması deli ediyor beni 🤬

• Tramere işlemesi için sizin tutanakla beraber servis veya kaportacıya gidip dosya açtirmaniz lazım. Dosya sigorta şirketlerine ulaşacak kimin kusurlu olduğu ve küsur oranları belirlenecek. Sonrasında kusur oranında aracınıza ödeme yapılacak. Suçlu siz olursanız tutarsız tramer görünür. Paylaşımlı kusur veya tam kusur karşı taraftaysa tutarlı ödeme görünür. Özetle dosya açılmadığı sürece tramer görünmez.

• Benim başıma böyle bir olay geldi polise gidip plakasına kadar vermeme rağmen beni fazla saf bulup dalga bile geçtiler bende araya tanıdık sokup direk plakaya ne kadar ceza varsa yazdırdım bu ülkede adil bir şekilde hakkını aramak eziklik görülüyor.

• Farfaraway21 kullanıcısına yanıt
    Aydınlattığınız için teşekkür ederim. Tamponda çok ufak bir şişme var. Değiştirmeye gerek görmüyorum. Arabanın iade davası var, oluşacak hasar kaydının dava sürecini olumsuz etkilemesinden korkuyorum. Yok denebilecek hasar için risk almaya gerek yok fakat dava olmasaydı tamponu kesinlikle değiştirirdim. Maksat karşı tarafın kasko ücreti artsın. Gerçi alkollü araç sürmekten ceza yediği için kasko ücreti artacaktır diye düşünüyorum...
  • merhaba herkese.17 haziran 2019 ayında motorsiklet ile evimin önünde seyir halinde iken dengemi kaybedip yere düşmem ile olay yerine polisler geldi.alkol testi yapıp 2,57 promil alkol olduğu saptandı.mahkeme dava acıp alkol ve uyusturucudan maddesi altındayken araç kullanmak suretiyle trakik güvenliği tehlikeye sokma suçundan mahkeme açıldı. 14 ocak 2020 mahkemem var. 2017 yılında hagb dan mahkemeye cıktım ve hakim bey bana hapis veya para cezası ne kadar olduğunu söylemedi. .5 yıl ertelemeli ceza verdi.17 haziran 2019 yılında ikinci aynı olaya benzer oldu.. 2017 yılındaki ertelenmiş ceza dava dosyası tekrar açılacak. ilk mahkemden hagb ne ceza alırım?. ikinci mahkemeden hapis cezası mı yoksa para cezası mı alırım? lütfen yardımcı olun. durumum nedir ? tesekkkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali ferhat

merhaba herkese.17 haziran 2019 ayında motorsiklet ile evimin önünde seyir halinde iken dengemi kaybedip yere düşmem ile olay yerine polisler geldi.alkol testi yapıp 2,57 promil alkol olduğu saptandı.mahkeme dava acıp alkol ve uyusturucudan maddesi altındayken araç kullanmak suretiyle trakik güvenliği tehlikeye sokma suçundan mahkeme açıldı. 14 ocak 2020 mahkemem var. 2017 yılında hagb dan mahkemeye cıktım ve hakim bey bana hapis veya para cezası ne kadar olduğunu söylemedi. .5 yıl ertelemeli ceza verdi.17 haziran 2019 yılında ikinci aynı olaya benzer oldu.. 2017 yılındaki ertelenmiş ceza dava dosyası tekrar açılacak. ilk mahkemden hagb ne ceza alırım?. ikinci mahkemeden hapis cezası mı yoksa para cezası mı alırım? lütfen yardımcı olun. durumum nedir ? tesekkkür ederim.
    kardeş sen gelin beni hapse atın demişsin. 2. suça hagb falan dinlemezler önümüz kış temiz kıyafetler hazırla sen

• emir.ksk kullanıcısına yanıt
    ben öyle bir şey demedim. ikinci mahkemeden para cezası alacağım biliyorum. 2017 yılında birinci mahkemeden 5 yıl ertelemeli hagb aldım ama hakim bey suçum söylemedi. mahkeme 3 dakika sürdü. sadece 5 yıl erteledi.soru şu? hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında mahkumiyetimi açıklayacak. açıkladıoktan sonra hapis cezası mı alacağım? para cezasına mı çevirecek? yoksa ertelenecek mi? teşekkürr ederim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.