Şimdi Ara

Alkolden Ehliyeti Kaptıranlar Bilgi Paylaşım Konusu (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.065
Cevap
18
Favori
337.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ana Sayfa
    Video
    Yazarlar
    Çok Okunanlar
    Kategoriler
    İletişim
    Gizlilik, Şartlar, Kullanım Sözleşmesi
    COPYRİGHT 2018 ODATV.COM

Yeni infaz düzenlemesinde neler var
    Ayrıntılar ortaya çıktı
    17.01.2020
    4k
    Shares

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine gelmesi beklenen düzenleme ile cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak. 1 ay hapis cezası bile alan birisi belirli bir süre cezaevinde kalacak. Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine ½ (yüzde 50) olarak uygulanacak.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda, “İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketini birkaç hafta içinde Meclis gündemine gelecek. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz” dedi. Bu sözler infaz konusu yeniden gündeme getirdi.

CUMHURBAŞKANINA SUNULDU

Hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a infaz düzenlemesine dair kapsamlı bir sunum yapıldı. Adalet Bakanlığı tarafından teknik alt yapısı hazırlanan metin Bakan Abdulhamit Gül’ün de yer aldığı geniş bir heyet tarafından Erdoğan’a sunuldu.

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan ve halen üzerinde AKP grubunun çalışmalarını sürdürdüğü infaz paketinin detaylarına ulaşıldı. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak nihai şeklini siyasetin vereceği düzenleme ile infaz sisteminde köklü değişikler yapılıyor. Ceza adaletini pekiştirici adımlar atılıyor. Evde infaz, geceleyin infaz gibi alternatif infaz sistemleri geliştiriliyor.

CEZASIZLIK ALGISINA NEŞTER

Düzenleme ile kamuoyunda rahatsızlık yaratan ve cezasızlık algısı doğuran konularda önemli bir adım atılacağı ifade ediliyor. Buna göre, erteleme, paraya çevirme ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi karar verilmeksizin 1 ay dahi hapis cezası alanların belirli bir süre cezaevine konulması öngörülüyor. Mevcut sistemde 18 ayın altında ceza alan biri cezaevine hiç girmiyordu. Çünkü 18 ay cezanın infazı yani 2/3’ü 1 yıl olarak hesaplanıyordu. Bu sürede denetimli serbestlik kapsamına girdiği için bu kişiler cezaevine hiç girmiyordu. Yani bir ay bile ceza alan 12 gün ceza evinde kalacakmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• E bu durumda alkolden ilk kezz yakalanan bile direk ceza evine girilecek galiba benim anladığım bu hagb alınamayacağı dan para cezasına cevrilemeyeceginden ceza evleri dolup taşar bakalım bu yeni yasa bizi nasıl etkilemeyecek gorecez

• hakikaten bu nasıl olacak
  • Selamlar 2017 yılında alkollü araç kullanmaktan değil de, kendi evimin önünde arabayı park ettiğim için bi kavgaya karışmıştım ve bu süreçte alkollüydüm. Kısa kesiyorum kamu davasına döndü ve hakim yol güvenliğini tehlikeye attığımdan 1 ay ceza vermiş onu da hapis cezasına çevirmiş, onu da 5 yıl ertelemişti.

Geçen gün yolda alkollü iken trafik ekipleri yakaladı ve 135 promilden işlem uyguladılar, ehliyeti de 6 ay aldılar ( ilk kez oluyor)

ama şimdi sanırım 100 promil üzerinde olduğum için mahkemeye çıkacakmışım, bu daha önceki aynı dava ile benzerlik göstereceği için(yol güvenliğini tehlikeye atma) ne yapmam gereklidir acaba ? ve nasıl bir ceza ile yargılanabilirim.
  • 2 ay 15 gün ceza paraya çevirir 1500 lira sonra ilk mahkemeye ihbarda bulunur hagb kararın bozulur ya yeni bir hüküm kurur yada cezaevine girdi çıktı yaparsın olacağı bu

• Baktın dediğim olmadı idam verirler belki alkollü araba kullanmıştım çünkü yandın yani

• Pwc P kullanıcısına yanıt
    Girdi çıktıdan kastınız nedir ? Gerçekten ceza alır mıyım ?
  • Arkadaşlar,
    Diyelim 6 ay ehliyetinizi kaptırdınız. Sonrasında 6 ay içinde ehliyetsiz araç kullanmaktan 2000 tl ceza yediniz.
    1000 TL kaptırmaktanda yemiştik.
    Ehliyeti alırken, tüm cezalarımı ödeyip alıyoruz yoksa sadece alkollü araç kullanma cezası olan 1000 TL i ödemek yeterli olur mu?
  • Hiç borcun olmaması lazım , hepsini ödüyceksin

• Kaya29 K kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.
    Kocalar bunun için var. Ödücez mecbur :))
  • Yapacak bir şey yok:) ben kaza yaptım 90 bin tl civarı para verdim inan cok zoruna gidiyor , sigortanın senden rücu etmesi :)

• Valla benim taktiği yapın derim ikikere yakalandım ehliyetim yok dedim yanımda teslim etmedim. Günü geldiğinde devam yani borcu yokturfalan kağıdı isteniyor ehliyeti almak için bir kuruşa kadar devlete olan borçlarınızı ödemek zorundasınız yoksa teslim etmiyorlar ehliyeti

• Kaya 29 durumun iyiymiski vermişsin şayet benim başıma gelse Allah göstermesin asgari ücretli çalışanın kendimi satsam odeyemezdim geçmiş olsun bir hata nelere kadir görüyorsun dimi

• Valla benim taktiği yapın derim ikikere yakalandım ehliyetim yok dedim yanımda teslim etmedim. Günü geldiğinde devam yani borcu yokturfalan kağıdı isteniyor ehliyeti almak için bir kuruşa kadar devlete olan borçlarınızı ödemek zorundasınız yoksa teslim etmiyorlar ehliyeti

• Onur kardesim hagb aldıysan muhakkak bı ceza vardır altında para cezası yada hapis cezası adliyeden öğren ilk hagb de ne cezası verilmiş onu bilmek lazım

• Pwc P kullanıcısına yanıt
    Kardeşim çok şükür borcum kalmadı da benida baya zora soktu bu para , ama büyük ders oldu alkol dahi almıyorum 1 sene oldu aracımlada 1 yılda 2 bn km yol yapmısımdır , ama ne tarafından bakarsan sıkıntıkı bu işler alkollu kesinlikle araç kaullanmayalım ilki hata diyip tekrarlamamak lazım , hepimizie tekrardan cok geçmiş olsun

• Kaya29 K kullanıcısına yanıt
    Şafak kaç reyiz

• Şafak karanlık:)9 ay var daha cok ya senin?

• Herkese merhaba kolay gelsin arkadaşlar
    Ehliyeti almama 35 gün kaldı martin 26 sında mahkemem var
    Daha ilk defa ehliyeti kaptirdim ilk defa bi suça karıştım
    KAPTIRDIGIMDA KESILEN CEZAYI ÖDEDİM
    MAHKEME SONUNDA TEKRAR BIR PARA CEZASI ALIRMIYIM
    MAHKEMEDE NE ILE KARŞILAŞIRIM
    SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERİM

• Erteleme hapis cezası alırsın

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.