Şimdi Ara

Alınık Yamaha A-S701 (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu görseldeki mantık doğru mu?

Alınık Yamaha A-S701
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengolojik

Bu görseldeki mantık doğru mu?

hoparlörün altına spike'a gerek yok altına lastik tampon ya da keçe koyabilirsin standın altınada sipke altığı koyabilirsin

• helsloot kullanıcısına yanıt
    Dostum bendeki durum şu anda bu, sen halı yerine mermermi gelsin diyorsun? (evdeki her eşyayı tek tek çizmenin avantajı herşeyi şekille anlatabiliyorum :)) Alınık Yamaha A-S701

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengolojik -- 6 Mart 2021; 0:53:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengolojik

Dostum bendeki durum şu anda bu, sen halı yerine mermermi gelsin diyorsun? (evdeki her eşyayı tek tek çizmenin avantajı herşeyi şekille anlatabiliyorum :))

hocam bende de aynı standtan var, en alta siyah granit kestirttim ve silikonla yapıştırdım (250 tl)

kedi kumu aldım aşağıdaki videodaki gibi doldurdum (20-30 tl)

hoparlör ile stand arasına yine aşağıdaki videodaki gibi patafix koydum çarpmalarda devrilip düşmesin diye

• tüm bu uğraş bas eksikliği için mi....hoparlörün kapasitesi o kadarsa ne yaparsan yap değişen birşey olmaz, ben vivenseden aldığım 2 tane koltuk yan sehpasını zar zor monte edip hoparlör için kullanıyorum, özel mermer, çivi vs birşey yok, hoparlörler q acoustic 3020i ve canton 502.2, hatta cantonların plastik aparatlarını bile takmadım, kulandığım amfi de şu an bu, her iki hoparlörde de bas çok iyi

https://tr.aliexpress.com/item/4001026972641.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5c314c4dkjItTo

• zeybek1982 kullanıcısına yanıt
    Üstad seste fark etti mi? Bir de merak ettiğim şey madem daha önce de birçok kez sordum ; hoparlör sert titremeye zemine mi basmalı, yani amaç konik sivri uçlarla hoparlör sanki hiçbiyere temas etmiyormuş gibi titreşimlerin sese dönüşmesini mi sağlamak?
  • live2lift kullanıcısına yanıt
    Bas eksikliği değil de, genel olarak frekanslar arasındaki desibel farkı ve detay eksikliği, derinlik eksikliği bendeki sorunlae bunlardı yani
  • cengolojik kullanıcısına yanıt
    Hocam ben bu işlemi yaptığımda kıyas yapabilecek bir farkındalığım yoktu o yüzden bişey diyemem ama ne yaparsan yap o kumu doldur kesinlikle farkedecektir. Zaten boruyu ellediğinde özellikle alt frekanslarda borunun zangır zangır titrediğini hissedersin, bu da hem dinlediğin müziğin bozulması hem de müzikte var olmayan seslerin çıkması anlamına geliyor

Şurda sorularının cevapları var
    https://www.youtube.com/watch?v=jGNdJ3xI-6w&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeybek1982 -- 8 Mart 2021; 23:44:38 >
    E beton dökelim içine o zaman :)
    Olur ama demonte edemezsin sonra :)
    Demirci atolyesinde plakaya boruyu güzelce kaynattırmalı, içine kum doldurup üst plakayı kaynattırmalı, evdekine kum doldursak ortalık batar hep
    Yok hocam kaynağa falan gerek yok iri taneli kedi kumu iş görür sızmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeybek1982 -- 10 Mart 2021; 19:3:41 >
  • Daha iyi bas performası almak istiyorsanız, nacizane tavsiyem öncelikle hoparlörlerin arkasındaki portları sünger ile kapatmanız olacaktır.

Bir önerim yok, sadece sohbet amacı ile yazıyorum.

Wharfedale firması 50'lerde ürettiği bazı hoparlör kabinlerini çift duvarlı yapar, arasına kum doldururdu.

O tarihlerde standmount hoparlörlerin stand'ları saçma ile doldurulurdu...

Ama kurşun saçmaların fiyatı günümüzde 30 TL/kg olduğundan pek ekonomik çözüm olmayabilir.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Bunu hemen bir öneri olarak algılayıp evde kurşun dökmeye başlıyorum :D, şakası bir yana katkı sağlayan fikir beyan eden her arkadaşa teşekkür ederim, kendim hoparlör standı dizayn edip, konik ayaklarını tornada işleyip, kaliteli ama daha ucuza mal edilmiş bir stand üretmeyi düşünüyorum ilerleyen zamanda
    Bu dediğinizin benzerini sonorous ayaklara uyguladım.
    Marangozda 6cm çapında 4 tane yuvarlak parça kestirdim. Orta kısmını da 1,5 cm kadar deldim.
    Sonra 2 mt plastik elektrik borusu aldım. 1’er metre olacak şekilde 2’ye böldüm.

Önce alt tarafa 1 mt plastik boru ve 1 yuvarlak parçayı silikonla yapıştırdım. Silikon kuruduktan sonra önceden fırında kuruttuğum klasik inşaat kumunu ayağın plastik boru dışında kalan kısmına doldurdum.

Sonra da üstüne diğer yuvarlak parçayı koyup onu da silikonladım. Böylelikle içi kum dolu ve dökülmeyen ayak oldu.

Sonra da devrilmeyi engellemek için cam tabanın altına silikon ile granit yapıştırdım. Artık ayakları devirmek mümkün değil.

Ben bu işi çocuklara bir şey olmasın diye yaptım, ama sese de katkısı olduğunu düşünüyorum. Detay ve netlik arttı gibi geldi. Ama ayakları surround hoparlörler için kullandığımdan müthiş etkili oldu mu ona bir şey diyemem.

Alta foto ekliyorum.

Alınık Yamaha A-S701

Alınık Yamaha A-S701

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    İnanırmısın aklıma gelmişti :), cam ayaklar ile granit arasında birşey var mı peki, benim ayaklarda camın alt yere basan kısmında 4 tane küçük konik plastik silikon benzeri ayakcıklar var
    Önceden o plastikler yerine somunlu vida gibi metal çiviler (Spike) vardı. Taban camında dört tane delik var, fotoda görünüyor. Oralara takılıyordu.

Onları çıkartıp granitin üstüne silikon sıkıp taban camını direkt üstüne yapıştırdım
  • Güncel bilgi; arkadaşlar benim amfinin sesi değişmeye canlanmaya başladı sanki, pişti mi ne 😁,

Birde sanki ilk açınca ses detayı cansız bi yarım saat sonra çil çil olmaya başlıyor gibi, sizde de öyle mi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.