Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

alınık ne demek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
33
Cevap
0
Favori
944
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3403 Mesaj
    yok böyle bi kelime...

|
    |
    Haklısın.gerçekten böyle bir kelime yok.Tam bir uydurmaca.
    |
    |

Orijinalden alıntı: mkoyuncu

Haklısın.gerçekten böyle bir kelime yok.Tam bir uydurmaca.
    Ama bunun yeri burası değil bu tür konuları konu dısı bölümüne yazman gerekmekte
    |
    |

Orjinalden alıntı: bamkan

yok böyle bi kelime...

Bamkan Haklısın da "yok böyle bi kelime" bi nedir?
    |
    |

Orjinalden alıntı: redno

quote:

yok böyle bi kelime...

|
    |
    quote:

quote:

yok böyle bi kelime...

"Satılık" var ise "alınık" da vardır. Çok normal ve de kural içi bir kelime. Çok kullanılmadığı için yanlış gibi geliyor galiba.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: HIGH FIDELITY

quote:

quote:

yok böyle bi kelime...

"Satılık" var ise "alınık" da vardır. Çok normal ve de kural içi bir kelime. Çok kullanılmadığı için yanlış gibi geliyor galiba.

Alıntıları Göster
    Alınık degil "ALINACAK" kelimesi vardır.Alınık ALMAK kökünden türetilmiş uydurma bir kelimedir.

Fakat forumda bende dahil çogumuzun kullandıgı bir kelime.yanlışda olsa sonuçda kullanıyoruz.
    |
    |

• Yüzbaşı
    786 Mesaj
    quote:

quote:

yok böyle bi kelime...

|
    |
    quote:

Orjinalden alıntı: TolgaPolat

walla varmı yokmu mu alınık diye bir kelime bilmiyorum ama alınık diyince herkes neyden bahsettiğini anlıyo. onun için böyle bir topic açılması bile bence çok saçma.

İşte budur.
    |
    |

• Yüzbaşı
    639 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Donttouchmypc

quote:

walla varmı yokmu mu alınık diye bir kelime bilmiyorum ama alınık diyince herkes neyden bahsettiğini anlıyo. onun için böyle bir topic açılması bile bence çok saçma.

İşte budur.

Alıntıları Göster
    ehehe konuya bak .............

bence kozlarınızı ringte paylaşın

alınık takımı vs. alınacak takımı

yalnız tolgapolat arkadaşıma katılıyorum bu konuda.

burası tdk`nın forumu olsaydı bamkan arkadaşıma katılırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zee -- 21 Aralık 2004, 21:45:42 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    605 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Donttouchmypc

quote:

İşte budur.

Alıntıları Göster
    Diller kelime uydurularak gelişir. Ama önemli olan o kelimenin uydurulduktan sonra da kullanılabilir olmasıdır. Bu nedenle bu "alınık" kelimesi de tek kelimeyle satın alınacak ifadesini belirtmek arzusu nedeniyle ortaya çıkmış gibi görünüyor. Ama bu kelimeyi " Oha çüş falan oldum" gibi kelime ve kelime grupları ile beraber değerlendirmemek lazım. Bir ihtiyacı karşılıyor ve türetilmesi hiç de kulağı ve aklı tırmalayıcı gelmiyor insana. Ama kullanmak istemeyenler için zengin dilimizde bir çok değişik ifade tarzı vardır.
    |
    |

• Yüzbaşı
    545 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: saygi

Diller kelime uydurularak gelişir. Ama önemli olan o kelimenin uydurulduktan sonra da kullanılabilir olmasıdır. Bu nedenle bu "alınık" kelimesi de tek kelimeyle satın alınacak ifadesini belirtmek arzusu nedeniyle ortaya çıkmış gibi görünüyor. Ama bu kelimeyi " Oha çüş falan oldum" gibi kelime ve kelime grupları ile beraber değerlendirmemek lazım. Bir ihtiyacı karşılıyor ve türetilmesi hiç de kulağı ve aklı tırmalayıcı gelmiyor insana. Ama kullanmak istemeyenler için zengin dilimizde bir çok değişik ifade tarzı vardır.

Alıntıları Göster
    http://tdk.org.tr/tdksozluk/SOZBUL.ASP?GeriDon=0&EskiSoz=&kelime=al%FDn%FDk&submit1=Ara

|
    |

• Çavuş
    66 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: teknikel_bilgisayar

http://tdk.org.tr/tdksozluk/SOZBUL.ASP?GeriDon=0&EskiSoz=&kelime=al%FDn%FDk&submit1=Ara

Alıntıları Göster
    alınık ne demek?

arıyorum demek.
    |
    |

• Yarbay
    7026 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: AncyrA

alınık ne demek?

arıyorum demek.

Alıntıları Göster
    brakın abi boş işler bunlar.

satılık ne kadar manalıysa alınık ta o derece manalı bi kelimedir.

madem alınık alınacak satılık nie satılacak değil? satılacak'ı satılık die kısaltıosanız pekala da alınacak da alınık şeklinde kısaltılabilinir.
    |
    |

KALBİMİZDESİN PİLOT ALPER

GALATASA|RA|Y
  • Binbaşı
    1988 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: AncyrA

alınık ne demek?

arıyorum demek.

Alıntıları Göster
    sevmediğim bir kelimeMSi, "alınacak" daha doğru, arkadaş da hoşlanmıyor sanırım o kelimenin kullanılmasından onun için topik açmış.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    370 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: weatherman

sevmediğim bir kelimeMSi, "alınacak" daha doğru, arkadaş da hoşlanmıyor sanırım o kelimenin kullanılmasından onun için topik açmış.

Alıntıları Göster
    yok boyle bir kelime diyene kadar

var olanınıda soyleseydinde cumleten ogrenseydik bamkan kardes....
    |
    |

2004 Üyesi.
  • Çavuş
    90 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: saygi

Çok güzel ifade etmişsin arkadaşım tebrik ederim. Türk Dil Kurumu ne yapıyor sizce arkadaşlar? Gündemimize yeni giren bir materyali, duyguyu vb. şeyleri ifade etmek için bir kökten yeni kelimeler türetiyor yada uygun bir kelime bulmaya çalışıyor. Peki bu buluşların yada bu nitelendirmelerin acaba belli bir kuralı mı var ki şuna göre türetilmesi yada şuna göre olması gerekir denilebilir. Benim mantığımca isim verilecek şeye en uygun ifadeyi, en yakın ifadeyi bulmaya çalışırlar.

Ayrıca yerel dillerimizde, şivelerde, ağızlarda bir dünya kelime vardır anlamı, mahiyeti olmayan. Ve bunların hiçbirini Türk Dil Kurumu onaylamamıştır. Ancak insanlarımız o an ki tepkilerine göre yeni ifadeler oluşturmuşlar ve bunu kullanmaktanda hiç çekinmemiştirlerdir. "Alınık" kelimesi çoğu arkadaşın belirttiği gibi ne amaçla kullanıldığını gayet rahat bir şekilde ifade edebilmektedir kendi görüşüm. Biraz Ege yöresinin şivelerini andırmaktadır. Ve bunun illa birileri tarafından onaylanması gerekiyor ise bizler bu kelimenin kullanıcısı olarak onayladığımıza göre sorun yoktur. Eğer bu kelimeyi kullanmak istemeyen arkadaşlarımız da var ise o zaman "Aranmaktadır, Alınacaktır" şeklinde ibareler kullanabilir. Buna kimse "Niye böyle kullandın?" diyecek değildir sanırım.

Kanımca Türkçe böyle savunulmaz. Yeni birşeyler türetmek her zaman zenginlik getirir. Ama yeni birşeyler türeceteğiz derken gündelik hayatımıza taşıdığımız ve kullanmaktan çekinmediğimiz dünya kadar dizi replikleri vardır "Oha oldum, Kal geldi" vb. bir dünya kelimeler bulmak mümkündür. Bunlar mı üretim. Bence değil...
    |
    |

• Yarbay
    3403 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: sasmalco

yok boyle bir kelime diyene kadar

var olanınıda soyleseydinde cumleten ogrenseydik bamkan kardes....

örnek:

yanlış : alınık amd athlon 2500+

doğru : amd athlon 2500+ arıyorum

doğru :amd athlon 2500+ alınır

quote:

hiç de kulağı ve aklı tırmalayıcı gelmiyor insana

bence çok kulak tırmalayıcı...
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: yaramazkedicik

quote:

Orjinalden alıntı: saygi

Çok güzel ifade etmişsin arkadaşım tebrik ederim. Türk Dil Kurumu ne yapıyor sizce arkadaşlar? Gündemimize yeni giren bir materyali, duyguyu vb. şeyleri ifade etmek için bir kökten yeni kelimeler türetiyor yada uygun bir kelime bulmaya çalışıyor. Peki bu buluşların yada bu nitelendirmelerin acaba belli bir kuralı mı var ki şuna göre türetilmesi yada şuna göre olması gerekir denilebilir. Benim mantığımca isim verilecek şeye en uygun ifadeyi, en yakın ifadeyi bulmaya çalışırlar.

Ayrıca yerel dillerimizde, şivelerde, ağızlarda bir dünya kelime vardır anlamı, mahiyeti olmayan. Ve bunların hiçbirini Türk Dil Kurumu onaylamamıştır. Ancak insanlarımız o an ki tepkilerine göre yeni ifadeler oluşturmuşlar ve bunu kullanmaktanda hiç çekinmemiştirlerdir. "Alınık" kelimesi çoğu arkadaşın belirttiği gibi ne amaçla kullanıldığını gayet rahat bir şekilde ifade edebilmektedir kendi görüşüm. Biraz Ege yöresinin şivelerini andırmaktadır. Ve bunun illa birileri tarafından onaylanması gerekiyor ise bizler bu kelimenin kullanıcısı olarak onayladığımıza göre sorun yoktur. Eğer bu kelimeyi kullanmak istemeyen arkadaşlarımız da var ise o zaman "Aranmaktadır, Alınacaktır" şeklinde ibareler kullanabilir. Buna kimse "Niye böyle kullandın?" diyecek değildir sanırım.

Kanımca Türkçe böyle savunulmaz. Yeni birşeyler türetmek her zaman zenginlik getirir. Ama yeni birşeyler türeceteğiz derken gündelik hayatımıza taşıdığımız ve kullanmaktan çekinmediğimiz dünya kadar dizi replikleri vardır "Oha oldum, Kal geldi" vb. bir dünya kelimeler bulmak mümkündür. Bunlar mı üretim. Bence değil...

Alıntıları Göster
    Ben ilk defa bu Alınık kelimesini bu forumda duydum..

Gerçekten çok tuhafıma gitmişti.
    |
    |

• Yarbay
    3403 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: Montage

Ben ilk defa bu Alınık kelimesini bu forumda duydum..

Gerçekten çok tuhafıma gitmişti.

aynen...
    |
    |
Sayfa:
Reklamlar
haberler
google reklamları
Masal
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,235
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.