Şimdi Ara

Alien: Covenant a.k.a Prometheus 2 -- 12 MAYIS 2017 (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
528
Cevap
7
Favori
20.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: efe.77

eyvallah hocam ama işte ilk filmi ben yarısını izlemiştim bitirememiştim ordan boşluklar kalmış bende

şimdi nete yazınca daha iyi anladım xenomorph denen şey bildiğimiz Alien fakat birşey daha dikkati mi çekti

Davıd filmde bitane Alien ile karşı karşıya gelmişti hatta sonra gurubun komutanı gelip ateş açmıştı

ordaki alien beyaz bir görüntü içindeydi yani diğer alien lar gibi koyu gri değildi onun bir özelliği mi var ?

detaylı bilgi mevcut

http://www.bilimkurgukulubu.com/genel/inceleme/xenomorphlarin-bilimsel-analizi/

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

eyvallah hocam ama işte ilk filmi ben yarısını izlemiştim bitirememiştim ordan boşluklar kalmış bende

şimdi nete yazınca daha iyi anladım xenomorph denen şey bildiğimiz Alien fakat birşey daha dikkati mi çekti

Davıd filmde bitane Alien ile karşı karşıya gelmişti hatta sonra gurubun komutanı gelip ateş açmıştı

ordaki alien beyaz bir görüntü içindeydi yani diğer alien lar gibi koyu gri değildi onun bir özelliği mi var ?

O en güclülerinden biri ''PROTOMORPH'' (Xenomorph) bu alienler kendi aralarında da sınıflara ayrılıyor bizim gördüğümüz ilk serilerde daha gücsüz ve cılız alienlerdi, bunlar ise farklı bir gen ile olan alienler

Alien: Covenant  a.k.a Prometheus 2 --   12 MAYIS 2017

• quote:

Neomorph dediğimiz yeni türün aldığı yetişkin hal işte o. Kulaktan giren siyah virüs sonucu karantina odasında sırttan çıkarak doğan ufak arkadaşın hızlıca büyüyüp büründüğü son şekil, ondan öte de büyümüyor zaten.

Prometheus'taki yaratığın bu filmde gördüğümüz Neomorph ile alakası yok, farklı şeyler ikisi. Protomorph da henüz Xenomorph olmayan türe deniyor, bir nevi bildiğimiz Xenomorph'un prototipi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maximum_Carnage -- 21 Mayıs 2017; 12:57:49 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Maximum_Carnage

quote:

Neomorph dediğimiz yeni türün aldığı yetişkin hal işte o. Kulaktan giren siyah virüs sonucu karantina odasında sırttan çıkarak doğan ufak arkadaşın hızlıca büyüyüp büründüğü son şekil, ondan öte de büyümüyor zaten.

Prometheus'taki yaratığın bu filmde gördüğümüz Neomorph ile alakası yok, farklı şeyler ikisi. Protomorph da henüz Xenomorph olmayan türe deniyor, bir nevi bildiğimiz Xenomorph'un prototipi.

Alıntıladığın kisi ben değilim Benim evrim gecirmis halim herhalde Helen The Destroyer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Irina Spalko -- 21 Mayıs 2017; 12:47:52 >

• Düzelttim. Telefondan göndermiştim, Mirren olarak seçtim ama nedense bir alttaki kullanıcı adı çıkmış, mesajı yolladıktan sonra da bakmamıştım hızlıca yazdığım için. Neyse, mesajın adresi yerini buldu nasılsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maximum_Carnage -- 21 Mayıs 2017; 12:59:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Maximum_Carnage

Düzelttim. Telefondan göndermiştim, Mirren olarak seçtim ama nedense bir alttaki kullanıcı adı çıkmış, mesajı yolladıktan sonra da bakmamıştım hızlıca yazdığım için. Neyse, mesajın adresi yerini buldu nasılsa.

O kadar karısık ki hangi birini akılda tutacağımızı sasırdık birde yeni yeni yaratıklar cıkıyor kim bilir daha ne kadar var bakalım artık

• Filmi anca izleme fırsatı buldum büyük hayal kırıklığı yaşadım. Halbuki senelerdir bekliyordum. 10 üzerinden 5-6 veririm ben şahsen.

• Bu filmin prometh in devamı alien in öncesi olduğunu bilmeyenler ve önceki filmleri izlemeyenler gelip burda noob gibi yorum yapmasın.

Adam matrixe 3 ten başlamış güzel değildi diyor.

Ki bunun haricinde film teaserlari var boşlukları tamamlayan.

• Birincisi bu film ne tam olarak "Prometheus" ne de tam olarak "Alien" filmi olabilmiş. İkisini birbirine bağlayıp 2 tarafı da memnun edelim derken 2 tarafın da beklentilerini suya düşürüp iki tarafı da tam anlamıyla memnun edememiş. Engineer-İnsanoğlu arasındaki sırlar, yaratılışın sırları, mühendislerin sırları, neden insanları yok etmek istedikleri falan bu konular tamamiyle rafa kaldırılmış. Bu konu hakkında en ufak bir bilgi veya gönderme dahi alamıyoruz filmde. Prometheus filminde mühendislere ve yaratılışa odaklı giderken bu filmde yapay zeka ile yaratıklara odaklı gidilmiş.

Youtube'da Prometheus'tan sonra yüzlerce teori videosu çekildi, beklenti tavan yaptı. Tanrı-insan ilişkisi gündeme geldi. Ortaya konan fikirler ve teoriler çok sağlam ve çok çok iyi potansiyel taşımasına rağmen filmde bunlardan 1 gram bir şey görememek beni ciddi anlamda üzdü. Hatta filme gidiş sebebim 5-10dk'lık dahi olsa engineer-insan ilişkisi ve soruları hakkında bir şey görebilecek olmamdı. Ama bırakın bunu teori üretecek düzeyde dahi bir şey gösterilmedi. Alien filmi olarak değenlendirecek olsa bu sefer de yaratık konusunda büyük eksiklik mevcut filmde. Tamam o survival havası verilmiş ancak aldığım tepkilere ve okuduğum değerlendirmelere göre Alien hayranları da tam olarak tatmin olamamış.

Filmdeki yaratıkların (neomorph ve xenomorph) olduğu sahneler çok başarılıydı. Doğum sahneleri, hareketleri, tasarımları, kan içerikleri bana göre kusursuzdu. Ancak misal bir sahnede birine zarar geleceğini çok rahat kestirebiliyoruz. Bizi şaşırtan sahneler çok az.

Gelelim 2 adet teorime ;

1. Gezegen Engineer'ların ana gezegeni değil, farklı bir ırk yaratmaya çalıştıkları deneysel bir gezegendi. Hatta Engineer'ların yapay bir cennet yaratmaya çalıştıkları gezegen (ismi bu yüzden paradise yani cennet) Koskoca gezegenin sadece 5-10km karelik bir alanında bina tarzı yerleşimlerin olması, David'in gemisi geldiğinde aşağıdakilerin gülerek gemiye el sallamaları, gemi gezegene gelirken ve hatta dururken tek bir kişinin bile gemi ile iletişime geçmemesi, gezegende bir tane dahi uzay gemisinin olmaması, gezegende teknolojik hiç bir aletin veya cihazın olmaması, halkın göz yapısının engineer'lardan farklı olması, boylarının insan boyutunda hatta bazılarının daha küçük olması(cesetlerin boyutu bu şekildeydi), ten renginin daha kırmızıya dönük olması bunlara işaret.

Prometheus'taki engineerlar ile karşılaştırıldığında baya baya insana benziyor bunlar. Benim teorim tam olarak şu. Oradakiler engineer'ların ürettiği yapay bir ırk, gelen gemiyi engineer gemisi sanıp sevinçle karşılıyorlar, o gezegenden gidecek veya engineer'lara karşı koyacak veya iletişime geçecek bir teknolojileri yok. Hatta farkındaysanız David bombaları attığında bu halk hala daha ne olduğunu anlamaya çalışarak yukarı bakıyor. Ne zaman ki o tüpler havada patlayıp bulut oluşturmaya başlıyor, o zaman kaçıyorlar. Yani bunun bir silah olduğunu bile tam olarak bilmiyorlar.

2. Gemiye geri dönen kişi David değil, Walter. Bana göre filmin en büyük ters köşeye yatırma olayı bu. David ile Walter dövüşürken farkındaysanız David bu karar vermek için son şansın gibi bir şey söylemişti. Sonrasında sahne kesildi. Benim teorime göre David, Walter'ı öldürmedi çünkü Walter fikrini değiştirdi. David'in Walter'ı taklit etmek yerine elini koparma ihtimali var ancak filmdeki sahneleri tekrar izlerseniz bu fikriniz değişebilir. David'in gemiye binip kapıları açarken şifreleri doğru olarak kodlaması mümkün değil. Bu kodlama sadece Walter'da mevcut. Elinin halini söylemeye zaten gerek yok ancak diğer bir şey dikkatimi çekti. Gemideki robotun yüzündeki yaralar da Walter'ın yüzündeki yararlar ile birebir uyuyor. Bu kişi gemideki şifrelemeleri biliyor.

Benim teorime göre David, Walter'ı ikna etmeyi başardı. Walter gemiye bindi, David o gezegende kaldı. Çünkü gerçek engineer'ların bir gün yarattıkları "cennet"e geleceğini biliyor ve onları bekliyor. Filmde kesilen sahnelerden birinde David'in engineerların bazı sırlarını öğrendiği ve bu öğrendiklerinin derinliğinden sonra karakter olarak değişime uğrayıp tanrı rolüne büründüğü söyleniyor. Muhtemelen Mr. Weyland'ın engineerlara "biz tanrıyız" dediği sahnenin bir benzerini David ile görebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iamburak -- 21 Mayıs 2017; 23:5:25 >

• çok sıradan bir film, ne kurguya birşey eklemiş ne bir karakter işlenmiş, vasat mı vasat.

alien5'i bekleyelim artık
  • hitman kullanıcısına yanıt
    hikaye cok fena. Gollum un Frodo ya tecavüz ettiğini düşünün yani.

Ayrıca Teaser trailer ne varsa izleyin. filmin içinde yok onlar ve hikayeyi tamamlıyor

• Gemiye binen kişi Walter olamaz çünkü Walterın "healing" özelliği var.. Kendi kendini birkaç dakka içinde tamir ediyor dokusu yenileniyor.. Boğazında delik açıldıgında birkaç dakka sonra delik kapandı ve iyileşti.. Oysaki gemideki android in yaraları iyileşmiyordu hatta diktiler yüzünü zımbaladılar hatırlarsan.Ha diceksin diktilerse yüzünü nasıl anlamadılar çünkü yeni bir özellik gemidekiler bilmiyor büyük ihtimalle Walter söyledi ya yeni özellik eklediler bana kendi kendimi onarıyor dokum diye Davide söyledi.. O yüzden gemiye binenin Walter olması mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 22 Mayıs 2017; 3:9:30 >
  • iamburak kullanıcısına yanıt

Gemideki ses David diye seslenmişti. Walter'sa o niye David desinki?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha önceki Alien filmlerini izlemedim. Prometheus'u izlemiş ve çok beğenmiştim. Film boyunca yapılan sorgulamalar ve merak beni çeken şeydi. Bu filmde daha çok kaçan ve kovalayan var.
  • bugün imax gideceğim imbd puanı çok düşük görünüyor asıl sorun tam olarak nedir masraftan kaçıp kurguyumu hafif almışlar. uyumayalım filmde
  • quote:

Orijinalden alıntı: MessiTugi

Kurgu, senaryo, tempo. Hepsi zayıf.

aldık bileti mecbur gideceğiz
  • söylenildiği gibi kurgu çok zayıf kalmış. birde müzikler dikkatimi çekti neredeyse hiç seyirciyi içine alacak şekilde sahnenin içine yedirilen müzikte yoktu çok sade olmuş tamamen alien markasından dolayı gidiliyor.

gemiye binenin david olduğu çok belliydi ama ben kaptan ve tee kaçarken onlara yardım etmesini anlamadım. kaptan ne dediyse harfiyen yaptı madem niyeti kötüydü neden yardım etti bıraksaydı öldürürdü alien hepsini. ayrıca gemideki ses anne neden davidin komutlarına uyuyor ki daha önce david diye birisi o gemide görevlendirilmedi ve tanılmıyor keza david şifreleri nerden biliyor onu geçtim daha david konuşmaya başladığı anda tanıdı zaten ses sanki hiç sorun yokmuş gibi ama tee gemiyi fırtınaya indirebilmek için resmen anne ye yalvarmıştı demek ki zeki bir makineydi bu.

son olarak walter çok açık bırakıldı healing özelliğiyle kendini iyileştirip birşeyler yapabilir gelecek filmde.

• çok karışık isimler,türler insan hepsini nasıl aklında tutacak şaşırıyor valla bir an gerçek gibi geldi bana arkadaşlar öyle bilgiler paylaşmış ki

asıl soru ise Alien serisi devam edecek mi ? gerçi açık kapı bıraktılar ama ben androidlerin savaşını görmek istemiyorum artık
  • Kesinlikle müthiş bir film olmuş. Prometheus dan bin kat daha iyi kesinlikle Ridley Scott çok iyi iş başarmış. Tek eksi yanım oyuncu kadrosu iyi ama Filmde oyuncu ilişkileri çok zayıf onun dışında çok iyi bir film olmuş.
  • Prometheus'un 10 da 1 değil bu film. Film izledik bitti. Ne anlattı, ne dedi, neyi anlatmaya çalıştı.

Geldiler, uzaylı tek tek yedi bunları, 2000 tane üremesi için insan. Sonuç ???

Önceki film de bir felsefe vardı, bir sorguculuk vardı. Bu aksiyon olsun, onlar onları kovalasın, ölsün bitsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karpuzcu. -- 23 Mayıs 2017; 17:7:33 >
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.