Şimdi Ara

Algida 1 Alana 1 Bedava (Migros Money Kart) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
5
Favori
4.231
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dondurma kışın yenir antalyada kış yok zaten
    hastaysan ye iyileş
    hasta değilsen hasta ol .
  • Türkler kışın neden dondurma yemez?

EVET aynen öyle, biz Türkler hava soğuk diye kışın dondurma yemiyoruz. Yanlış anlaşılmasın, kimse size sokakta dona dona dondurma yiyin demiyor. Ama evde yiyebilirsiniz değil mi? Üstelik dondurma, yiyebileceğiniz en hafif ve sağlıklı tatlılardan biridir...

Unutmayın, her zaman sütlü tatlılar daha masumdur. Tamam ben de çok ama çok seviyorum muhteşem Türk tatlılarını; şekerpareleri, baklavaları, kadayıfları, künefeleri, irmik helvalarını : ) Ama formunuza dikkat ediyorsanız sütlü tatlılar ilk tercihiniz olmalı. Tabii ki arada sırada yiyebilirsiniz. Yemelisiniz de zaten...

Ben Danimarka'da doğup büyüdüm. Orada her akşam ailece mutlaka tatlı olarak 34 kaşık dondurma yerdik. Sadece biz değil, İskandinav ülkelerindeki milyonlarca aile her akşam dondurma yiyordu. Evet, kış akşamları bile.

Kışları havanın 10 dereceye kadar düştüğü bu ülkelerde bu kadar çok dondurma tüketiliyor da, bizim gibi bir Akdeniz ülkesinde kişi başına yıllık tüketim acaba neden sadece 1.6 litreyle sınırlı kalıyor? Bu rakam Avrupa ülkelerinde 10, ABD'de ise 20 kat daha fazla. Çok uzağa gitmeye gerek yok, kapı komşumuz Yunanistan'da bile bizden 4 kat fazla dondurma tüketiliyor...

Peki neden? Yanıtı basit: Çünkü Türkler "kışın dondurma yenmez" gibi, bence saçma bir şeye inanıyor. Tamam da sıcacık bir evde dondurma yeseniz ne olabilir ki? Artık dondurmalar eskisi gibi sadece 23 çeşit de değil. Sırf Türkler kışın daha fazla dondurma tüketsin diye ülkemize özel profiterollü, kadayıflı, kabak tatlılı çeşitleri bile yapıldı. Ama nafile...

Daha önce defalarca yazdım, kışın kilo alıp da yaz yaklaştıkça vermeye çalışmak kadar sakıncalı bir şey yok. Kış aylarında Türkler maalesef çok ağır Türk tatlıları yiyerek hafif ve sağlıklı dondurmaya haksızlık yapıyor. Üstelik artık tüm dondurmaların "light" çeşitleri de var. Hatta "light" olmasına çoğu zaman gerek de yok. Çünkü zaten dondurma en hafif tatlılardan biri. Ama yapılışına ve çeşidine göre seçmekte fayda var. Özellikle sorbe tarzı hazırlanmış dondurmalar, yiyeceğiniz bir tabak salatadan bile daha az kalorili.

Sonuç olarak demek istediğim şu: Dondurma, tatlı olarak tercih edebileceğiniz en hafif alternatif.

• atom-karınca A kullanıcısına yanıt
    Saçma bir yazı,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atom-karınca

Türkler kışın neden dondurma yemez?

EVET aynen öyle, biz Türkler hava soğuk diye kışın dondurma yemiyoruz. Yanlış anlaşılmasın, kimse size sokakta dona dona dondurma yiyin demiyor. Ama evde yiyebilirsiniz değil mi? Üstelik dondurma, yiyebileceğiniz en hafif ve sağlıklı tatlılardan biridir...

Unutmayın, her zaman sütlü tatlılar daha masumdur. Tamam ben de çok ama çok seviyorum muhteşem Türk tatlılarını; şekerpareleri, baklavaları, kadayıfları, künefeleri, irmik helvalarını : ) Ama formunuza dikkat ediyorsanız sütlü tatlılar ilk tercihiniz olmalı. Tabii ki arada sırada yiyebilirsiniz. Yemelisiniz de zaten...

Ben Danimarka'da doğup büyüdüm. Orada her akşam ailece mutlaka tatlı olarak 34 kaşık dondurma yerdik. Sadece biz değil, İskandinav ülkelerindeki milyonlarca aile her akşam dondurma yiyordu. Evet, kış akşamları bile.

Kışları havanın 10 dereceye kadar düştüğü bu ülkelerde bu kadar çok dondurma tüketiliyor da, bizim gibi bir Akdeniz ülkesinde kişi başına yıllık tüketim acaba neden sadece 1.6 litreyle sınırlı kalıyor? Bu rakam Avrupa ülkelerinde 10, ABD'de ise 20 kat daha fazla. Çok uzağa gitmeye gerek yok, kapı komşumuz Yunanistan'da bile bizden 4 kat fazla dondurma tüketiliyor...

Peki neden? Yanıtı basit: Çünkü Türkler "kışın dondurma yenmez" gibi, bence saçma bir şeye inanıyor. Tamam da sıcacık bir evde dondurma yeseniz ne olabilir ki? Artık dondurmalar eskisi gibi sadece 23 çeşit de değil. Sırf Türkler kışın daha fazla dondurma tüketsin diye ülkemize özel profiterollü, kadayıflı, kabak tatlılı çeşitleri bile yapıldı. Ama nafile...

Daha önce defalarca yazdım, kışın kilo alıp da yaz yaklaştıkça vermeye çalışmak kadar sakıncalı bir şey yok. Kış aylarında Türkler maalesef çok ağır Türk tatlıları yiyerek hafif ve sağlıklı dondurmaya haksızlık yapıyor. Üstelik artık tüm dondurmaların "light" çeşitleri de var. Hatta "light" olmasına çoğu zaman gerek de yok. Çünkü zaten dondurma en hafif tatlılardan biri. Ama yapılışına ve çeşidine göre seçmekte fayda var. Özellikle sorbe tarzı hazırlanmış dondurmalar, yiyeceğiniz bir tabak salatadan bile daha az kalorili.

Sonuç olarak demek istediğim şu: Dondurma, tatlı olarak tercih edebileceğiniz en hafif alternatif.

Maalesef bizler çelişkilerle dolu bir milletiz... Bize nasıl öğretilmişse aynen onu uyguluyor, "yav bu neden böyle, bu nedir bu" diye sorgulamıyoruz...

Bizim milletimiz, çöl sıcaklarının vurduğu yaz aylarında bile serinleyecek hiçbirşeyi olmasa dahi mutlaka o gün çayını içer ve " bu sıcakta çay içilr mi ya " diye ne kendisi sorgular ne de bi başkası...

Ama dondurmaya gelince onu sorgular, bu soğukta dondurma yenilir mi der...

Kışın dondurma yendiğinde serinletici, yazın çay içildiğinde de iç ısıtıcı özeeliğini hissedemezsinz, tek fark budur...

Kısaca, br ulaşım aracı olan bisiklete dahi oyuncak, çocuk işi gözüyle bakan bir milletin, dondurmayı kışın yememesine şaşmamalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekareme -- 15 Kasım 2017; 18:54:2 >

• bölgesel mi acaba?

• Çay = yazın iç serinletir. Kışın iç içini ısıtır.
    Donurma= yazın ye serinletir.Kışın ye içini ısıtır. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: BèRuTTì

baklavalısını bulsam alıcaktım 15,99a ama ayva tatlılısı falan vardı. bu arada 6.99 mu ne carte dor mozaik lasta vardı güzelmidir almadım feast markasının ki iyi değildi pek

Baklavalı, ev baklavasından yapılmış ben begenmedim acıkcası.
  • - kim demiş kışın nagır yenmez diye?

- yoh ben dimedim paşa deden didi..

- benim zamanımda nagır yoktu tagır vardı nenen yedi hastanede
  • quote:

Orijinalden alıntı: BèRuTTì

baklavalısını bulsam alıcaktım 15,99a ama ayva tatlılısı falan vardı. bu arada 6.99 mu ne carte dor mozaik lasta vardı güzelmidir almadım feast markasının ki iyi değildi pek

mozaik pastaya benzeyeni tavsiye etmem, mozaik pastayla uzaktan yakından alakası yok, tuhaf bir şey.
  • Geçen A101'e girdim kampanyalı dondurmalar bitmişti. Birde migrosda şansımızı deneyelim

• 1950 lerde 'bilim' adamları sigara sağlığa yararlıdır diyorlardı.
    sonradan tütün tekellerinden rüşvet yedikleri ortaya çıktı.

benzetmek gibi olmasın da bu olay da ona benziyor.

asıl tartışılması gereken sıcak soğuk olayından cok bu kutu dondurmaların neyden yapıldığı...olmalı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Qantas

1950 lerde 'bilim' adamları sigara sağlığa yararlıdır diyorlardı.
    sonradan tütün tekellerinden rüşvet yedikleri ortaya çıktı.

benzetmek gibi olmasın da bu olay da ona benziyor.

asıl tartışılması gereken sıcak soğuk olayından cok bu kutu dondurmaların neyden yapıldığı...olmalı..

Yakında üzerine para vererek yedirecekler. İnsanlar değişik yerlerde neden hep aynı ürünler indirimli satılıyor diye sorgulamıyor nasılsa! Müstehak ama!
  • Soğuktan hasta olduğunu zanneden millet tabi kışın dondurma yemez. Ses etmeyin aman kışın bari ucuz dondurma yiyebiliyoruz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kim Demis Kışın Nugger yada Dondurma yenmez diye,Reklamlari bile

• efekan_02 kullanıcısına yanıt
    Orda anlatmaya çalıştığı yine vücut sıcaklığın sabit kalır kışın çıplak da gezsen belli bir süre sabit kalır ama sonra hücrelerin soğuktan dolayı ölür sana şöyle anlatiyim bir demir yada tahta ve benzeri birşeyi bir kışın montla dışarı koy birde yazın t-shirt ile ve sıcaklığını ölç birde aynı şeyi insanda dene ne demek istediğimi anlayacaksın anlayabildinmi bilmiyorum ama olay bu vücut ayarlıyor ayarlamazsa ölüyorsun zaten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • atom-karınca A kullanıcısına yanıt
    Kışın dondurma yenir tabii. Ama bunu şöyle sorup ona göre düşünmek lazım. Kışın buz gibi havada dışarda uzun süre dondurma bitene kadar yenip gezilebilirmi. Bademciğin yoksa zaten sorun yok ama varsa dondurma yerken nefeste alıp vericen mis gibi buz gibi hava . ( bu iş bünyeyede bakar onuda ekliyim- yeni nesil narin)

Öbür türlü sıcacık odada 1 kg dondurmayı ye. Ay sıcak ortamda dur. Sabaha kadar birşey olmaz.

Bunu böyle düşünmek lazım .

ekleme yapayım.Dondurmada L'ERA FRESCA yı tek geçerim.Migrosta TBG geldimi bide üstüne 2.%50 oldumu kaçırmam.
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/47428613-33365-l-era-fresca-sade-dondurma-500-ml

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi belo3 -- 15 Kasım 2017; 23:5:46 >

• Kışın da dondurma yenir ama çöp algida golf panda vs değil hakiki dondurma yenir. Glikoz şurubu, mısır şurubu Allah ne verdiyse basılan kimyasal çöpler yenmez.

Süt kakao çikolata meyve ile yapılan doğal ürünler yenir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kampanya devam ediyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: belo3

Kışın dondurma yenir tabii. Ama bunu şöyle sorup ona göre düşünmek lazım. Kışın buz gibi havada dışarda uzun süre dondurma bitene kadar yenip gezilebilirmi. Bademciğin yoksa zaten sorun yok ama varsa dondurma yerken nefeste alıp vericen mis gibi buz gibi hava . ( bu iş bünyeyede bakar onuda ekliyim- yeni nesil narin)

Öbür türlü sıcacık odada 1 kg dondurmayı ye. Ay sıcak ortamda dur. Sabaha kadar birşey olmaz.

Bunu böyle düşünmek lazım .

ekleme yapayım.Dondurmada L'ERA FRESCA yı tek geçerim.Migrosta TBG geldimi bide üstüne 2.%50 oldumu kaçırmam.
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/47428613-33365-l-era-fresca-sade-dondurma-500-ml

Farkı ne diğerlerinden bu dondurmanın hocam ?

• Vücut sıcaklığımız yazın 60 derece kışın da 0 derece mi oluyor da tüketilmesin dondurma. Hatta kışın zaten hava da soğuk biz de soğuğuz dondurma da soğuk yani daha normal kışın tüketmek soğuk bir bardağa sıcak su dökersen çatlar
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.