Şimdi Ara

Alfa=%5 anlam seviyesinde 1.96

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bunu bilen birisi bu bölümde takılır mı bilemiyorum ama bu saatte bunu öğrenebileceğim kimse kalmadı.

Normal dağılımda alfa=%5 anlam seviyesinde
    Şu lanet olasıca z=1.96 değerini z tablosundan nasıl bulabilirim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hacı %5 anlamlılık seviyesinin z tablosundaki karşıtı 1,96 oluyor zaten ve işlemleri ona göre yapıorsun. (yanlış hatırlamıyorsam)

Geçen dönem ekonometrik yöntemler diye bi ders almıştım seçmeli kıçımı yırtmıştım geçmek için ordan hatırlıyorum. Notları yırtmadıysam nasıl bunun işlemi yapılıyor vardı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet hocam doğru hatırlıyorsunuz. Z tablosundaki karşılığı bu fakat anlamadığım şey biz bu 1.96 değerine nereden ulaşıyoruz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 4r4g0n kullanıcısına yanıt
    Kendin cevabı veriyon zaten git yat iyi değilsin sen :)

Hesaplayıp bulmuyosun sen o değeri bizden önceki matematikçi abiler, profesör amcalar hesaplamış tablo oluşturmuş kolaylık olsun diye sen ordan lazım olanı alıp işlemini yapıyosun..

Edit: mesela bu şekilde bugünkü değer - gelecek değer tabloları var bileşik faiz hesaplamak için. Sen faiz satırıyla dönem sütununun kesiştiği rakamı buluyosun ana parayla çarpıyosun sana dönem sonu değerini veriyor.. Kolaylık sağlasın diye oluşturulmuş tablolar bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WonderCx -- 24 Mart 2016; 2:00:36 >
  • WonderCx W kullanıcısına yanıt
    Haklı olabilirsiniz beynim biraz vıcıdı :D

Demek istediğinizi anladım hocam bu tablolar hazır. Fakat benim kast ettiğim şey z0.05 için 1.96 değerine nasıl ulaşacağım tabloda bu değeri bir türlü bulamıyorum

• ben de yatıyım bari bişe anlamıyom zaten alfa beta kurt musunuz la siz
    Tabloyu hiç görmedim şahsen hoca %5 z tablosundaki karşılığı 1,96 dır dedi ok dedik bizde ona göre yaptık. Sende pek kurcalama sınavda da derste de %5 üzerinden işlenir konu..

Varsa z tablosunun resmini at bakayım belki buluruz :)

Evet hocam zaten dediğiniz şekilde işleniyor fakat hoca bunu anlatmıştı. Resmini ekleyeyim z tablosunun. Umarım düzgün gözükür.

yeni resim http://www.six-sigma-material.com/images/NormalDistributionTable1.GIF

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4r4g0n -- 24 Mart 2016; 2:26:47 >
    Yok resimler çıkmıyor ama z kısmında 0.05 e bakçan orası belli diğer taraftan kaça bakıyoruz onu bilmiyorum. Logaritma tablosu gibi karışık bişey olabilir. Sen en iyisi hocaya sor. Bence o da aynı şeyi dicek bence sttret ötekileri %5 i bil yeter :)

Edit: 50 iyle zar zor geçtim zaten bu kadar zorlama beni :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WonderCx -- 24 Mart 2016; 2:32:51 >
    Yardımınız için teşekkür ederim hocam bu saatte sizi yordum.En iyisi gidip konuşayım.İyi geceler.
  • İyi geceler işsiz arkadaşım.
    Ö.d. İyi geceler ;)

• Tantum.35 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Aradığım şey bunun z tablosu üzerinden gösterimi yani z tablosu üzerinden 0.05 e bakarak ilgili değeri görmek istiyorum fakat sanıyorum arada atladığım bir şey var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tabloda 1.9 ve 0.06 değerlerini kesiştirirsen (1.96 yapıyor yani) 0.9750 çıkıyor, %5 önem seviyesinin yarısı yani (1-0.9750). ortalama değerin tek tarafı içinse bu tablo iki tarafı için yapınca %5 i sağlayabilir, ama ben de konuya hakim değilim.
  • Tantum.35 kullanıcısına yanıt
    Evet hocam sizin söylediğiniz şekilde yapılıyormuş.Fakat bizim tablo üst taraftakinden değişik imiş.Ama işlemler dediğiniz gibiymiş.Teşekkür ediyorum yardımınız için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.