Şimdi Ara

ALES Sınavında 55 almak için kaç net gerekir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
88.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kasım ayında ALES sınavına gireceğim. Vakıf üniversiteleri en az 55 puan istiyor. 55 almak kolay mı? Full sözele yüklensem, Matematiktende 5-10 net yapsam 55 alabilir miyim?

55 almak için kaç net yapmalıyım?

• valla bu soruyu üniversitedeki hocama sordum oda 55 alırsın zor bir sınav değil herkezin rahatlıkla yapabileceği türden sorular ama zamanla yarışman gerekebilir dedi bilmiyorum artık
  • Sözele full yüklensem, sayısaldan da 10-15 net yapsam alırmıyım acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: balci1987

Merhaba

Kasım ayında ALES sınavına gireceğim. Vakıf üniversiteleri en az 55 puan istiyor. 55 almak kolay mı? Full sözele yüklensem, Matematiktende 5-10 net yapsam 55 alabilir miyim?

55 almak için kaç net yapmalıyım?

Hocam aşağıda benim geçen dönem Ales netlerin ve puanlarım var oradan tahmini bir fikir edinebilirsin , başarılar...
    NoT:Hiç ekstra çalışmadan mezun dluktan 3-4 yıl sonra girdim sınava

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zucchero -- 30 Eylül 2009; 14:40:13 >
  • çok kolay bir sınav. sorun sadece zaman ben türkçeden 45. soruya kadar gelebildim.sayısaldan 67 aldım. sınavı tamalayabilsem 80 yapardım.
    tavsiyem geçmiş yılların sorularını çöz. öss den farklı tarzda sorular var.
  • Adınızı ve soyadınızı doğru yazarsanız 55 ceptedir.
    İnanın kasmaya gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cromartie

Adınızı ve soyadınızı doğru yazarsanız 55 ceptedir.
    İnanın kasmaya gerek yok.

yok canım okadarda değil :D mesela sayısaldan 10-15 tane sözeli full'a yakın yapmış olan birisi kaç alır?
  • Ales 2009 İlkbahar sınavına girdim ve benim gibi girenler kaç puan almışlar diye araştırma
    yapmıştım bir kaç kişinin örnek olması için kaç nete kaç puan aldığını aşağıda belirtiyorum..
    Not: Puanlar sayısal puan içindir.

YIL Say-1 Say-2 Sözel 2008 e göre Puan İlkbahar 2009 Puan
    2009-1 24,75 33,25 13,00 - 58,00 Sayısal Puan
    2009-1 18,75 31,5 44,50 - 68,00 Sayısal Puan
    2009-1 30,00 32,75 67,75 - 84,00 Sayısal Puan
    2009-1 25,75 29 10,25 - 56,45 Sayısal Puan EA:44,12 , Sözel :29,72
    2008-1 35,00 33 58,00 82,30 Sayısal Puan -
    2008-1 32,00 29 57,00 79,00 Sayısal Puan -
    2008-2 ? ? 77,00 95,21 Sayısal Puan -

Sınavda en zor şey zamanı yetiştirmekti. Benim sözele sadece 10 dk kalmıştı. Bunun en büyük sebebi ise sayısal-1 deki ve sayısal -2 deki bazı sorulara takılıp kalmam oldu. En önce puan alanınıza göre en kolay soruları, ardından kolay ve normalleri yapıp daha sonra diğer testteki kolay ve normalleri yapıp
    ilgili alanınızın zor test sorularına geçmeniz 70 üstü almanız için çok önemli bence (Zaman sorunu yaşayanlar için..)
    2009 Sonbahar Ales 15 Kasımda herkese başarılar dilerim...
  • 55 almak yetmez ki.Devlette 70-80 alacaksın yerin garanti olsun.91 puanla öğretim üyeliği için yüksek lisansa alınmayan var.
  • 55 i her halukarda alırsın eger oss den bişiler kaldıysa, gerisi içinse oss matematik yeterli olur. turkceye bişi diyemem 1 karıs uzunlugunda paragraflar halen gozumun onunde:))))
  • aslında uzun paragraf sorun değil yeterki okuduğunu anlaasın insan. Paragrafı anlayınca cevap kendiliğinden geliyor zaten.

Bide ben şöyle yapıyorum :) önce soruya bakıyorum ne sorulmuş mesela aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz diyor önce A şıkkını okuyorum ondan sonra paragrafa dönüyorum paragraf içerisinde A şıkkına dair birşey varsa direk eliyorum Benimki dahamı uzun oldu ne :D
  • la abicim o paragraf soruları kabusum olmustu valla.
    onlar ne ole okunmuyor anlanmıyor zaten kafa 5 milyom olmus sayısal 2 de onlar tuz biber oluyo valla:))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

55 almak yetmez ki.Devlette 70-80 alacaksın yerin garanti olsun.91 puanla öğretim üyeliği için yüksek lisansa alınmayan var.

Ankaradaki Ufuk üniversitesi ve Atılım üniversitesi 55 ile alıyor. Herhangi bir puan türünden 55 yeterli diyor. Bende sözele full yüklenecem. Sayısaldanda 10-15 net yapsam 55 alırım diyorum. Sadece sözelden 55 almak için kaç net yapmam gerekir acaba?
  • sayısaldan 25 net, Sözelden 50 net yapsam kaç puan gelir? herhangi bir puan türünden 55 gelsin yeter
  • ????????????????????????
  • arkadaşım 55'i alırsın biraz çalışırsan... önemli olan lisans programındaki not ortalaman , ingilizce seviyen , mülakat gibi etmenlere de yoğunlaşmalısın...yani 55 alan biri 95 alan birini geride bırakabilir...örnekleri çoktur..

EDİT:üniversiteler 55'i minimal puan olarak koyuyorlar...yani mesela x üniversitesinin y bölümünden yüksek lisans için 20 kişilik kontenjan belirlenmiş diyelim .. bu kontenjan için 100 kişi başvursun mesela...bu 100 kişinin tamamı zaten 55'i geçmek zorunda , bunların arasından eleme yapılıyor o noktadan sonra...pekçok üniversite için not ortalamasının yüzde 25'i , mülakatın yüzde 25'i alınır ortalamaya ... birde ingilizce seviyen olaya dahil olunca işler değişir...yani sınavdan 60 ve üzeri almak faydalı , mülakattan fark atmak içinde mezun olduğun okuldan yüksek lisans yap derim...(tabi hocalarla aranız iyi ise...)

EDİT 2:pardon vakıf üniversitesi demişsin...yukarıda söylediklerim vakıflar için geçerli olmayabilir...yinede kalsın diğer arkadaşlar içinde bilgi kaynağı sonuçta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GTXgamer -- 3 Eylül 2010; 17:12:53 >
  • Yazmayayım dedim ama duramadım... ALES kısaltmasında zaten ''sınav'' sözcüğü var, o yüzden ''Ales Sınavı'' diye birşey olamaz. Ales hakkında sorularınız olduğuna göre ya üniversitede okuyorsunuz, ya da mezunsunuz büyük ihtimalle. Dilbilgisinden bihaber olmayınız lütfen, siz bari.
  • okuma yazma biliyorsanız 55 alırsınız...
  • 55 puan neye yarar ki?
    Ben 74 aldım 80-85 arasına çıkarmak zorundayım.
  • bana da 55 lazım sonrası garanti zaten.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.