Şimdi Ara

Ales 2010 İlkbahar (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
3.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar ben yeni üye oldum foruma ilk defa ALES e gireceğim pek bir bilgim yok bir kaç araştırma yaptım bu türkçedeki mantık sorularından hiç bir şey anlamadım bana yardımcı olurmusunuz nerde çalışmam gerekir ne yapmam gerekir nasıl çözebilirim bu tür soruları yardım lütfennn[/ b]

anlamadığım soru türü şu

Ali, Belma, Ceıda, Dilek, Erdal, Faruk, Gamze ve
    Hasan bir üniversitenin İktisat, İşletme, Kamu İönetimi
    ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinin ıüksek
    lisans programlarına başvurmuşlardır. Başvurularla
    ilgili aşağıdaki bilgiler verilmiştir:

• Her bölüme ikişer kişi başvurmuştur.
    • Belma, Uluslararası İlişkiler bölümüne başvurmuştur.
    • Ceıda ve Erdal aını bölüme başvurmuştur.
    • Ali ve Hasan farklı bölümlere başvurmuştur.
    • İşletme bölümüne başvuranlar baıandır.

77. Buna göre, aşağıdakilerden hangisi kesinlikle
    doğrudurğ
    A) Ali, Kamu İönetimi bölümüne başvurmuştur.
    B) Ceıda, İktisat bölümüne başvurmuştur.
    C) Dilek, Uluslararası İlişkiler bölümüne başvurmuştur.
    D) Hasan ve Faruk aını bölüme başvurmuştur.
    E) Ali ve Gamze farklı bölümlere başvurmuştur.

78. Buna göre, aşağıdakilerden hangisi kesinlikle
    ıanlıştırğ
    A) Hasan, Kamu İönetimi bölümüne başvurmuştur.
    B) Ceıda, Uluslararası İlişkiler bölümüne başvurmuştur.
    C) Erdal, İktisat bölümüne başvurmuştur.
    D) Belma ve Hasan aını bölüme başvurmuştur.
    E) Hasan ve Dilek farklı bölümlere başvurmuştur.

79. Aşağıdakilerden hangisi İktisat bölümüne başvurmuş
    olamazğ

A) Ali B) Ceıda C) Erdal
    D) Gamze E) Hasan

80. Aşağıdakilerin hangisinde Faruk’un başvurmuş
    olabileceği bölümler birlikte verilmiştirğ
    A) İktisat – Kamu İönetimi
    B) İktisat – Uluslararası İlişkiler
    C) İktisat – İşletme
    D) İşletme – Kamu İönetimi
    E) Kamu İönetimi – Uluslararası İlişkiler

• bide bu ales sözel ales sayısal ve ales e.a puanları farklı oluyormuş ben işletme mezunuyum ama lisede sözel ciydim türkçem daha iyi ama matematiğimde fena değil zamanım yeterse rahatlıkla 30-40 net yapabilirim eski sorulara bir göz attım yani demek istediğim ben işletme öğretim görevlisi olabilmek için sınava gireceğim girebilirmiyim hangi bölümün puanı hangi alan için geçerli bunu nerden öğrene bilirim diye soracaktım

bilgileriniz için şimdiden teşekürler... gerçekten çok az bilgim var ales le ilgili ...
  • sana kise yardımcı olamaz, en fazla bu soru şu şekilde çözülür derler ama oda sadece o soru için geçerlidir.
    yani deiger mantık soruları için gecerli degildir:)
    belki bi kaç istisna olabilir.
    bunun haricinde, mantık soruları için tavsiyem
    çözümlü örnek incele
    ayrıca, sınavda yapılamayan soru gurubu bunlardır.
    yoksa gerisi türkce matematik.

iibf yüksek lisans için TM ister.
    ama ordaki T, basit olarak türkçe degildir, baya baya paragraf mantıgında sorulardır. bi bak cıkmışlara
    ek olarak, tm den 80 in altına düşmemeye çalış. işin cok zor mülakatlarda çünkü.
    son söz; bi tane çözümlü (eski-yeni farketmez) ales kitabı al. cok işini görür.
  • çok teşekürler cevabın için

gerçekten çok karışık soru çeşitleri ilk defa gördüm :) daha önce buna benzer bulmaca soruları gördüm ama karşıma çıkacağını hiç sanmıyordum

üstad peki ben işletme mezunuyum başka bölümden yükseklisans yapabilirmiyim tercih edebiliyormuyum.

bide bu yüksek lisans 2 yıl mı sürüyor öğrenci gibi üniversiteye gidip gelecez öyle mi oluyor...

ilgin için teşekürler...
  • üstad yukarıda yazdığım soru örnekti onu sormadım demek istediğim son 10-15 soru bu şekilde geliyor bunların mantığı ne onu anlamak istiyorum.

bu tür soruların mutlaka basit anlaşılır bir mantığı olmalı yani bunları çözerken izlenmesi gereken yol ne olasılık sorularına benziyor...
  • bu tür soruların basit ve anlaşılır mantıgı yok.
    pratik. o anda aklına geldi geldi, gelmezse yapcak bişi yok. o yuzden örnekleri incele
    nasıl çözüme gidliyor.

ayrıca, üni bitirmeye ramak kalanbir ikişinin yüksek lisansın süresini sorması bi garip geldi. cevap vermiyorum.

farklı bölümdede; disiplinler arası ve iibf den çogu y.l. prgoramına basvurabilirsin.
    onun için detaylı bilgiyi, kontenjanlar acıklanmaya basladıgı zaman bulursun.
    mayısta baslarlar, eylüle kadar devam eder süreç.
  • üstad demek istediğim şu bazı tezsiz y.l lar 1 yıla düştü bazı tezsiz y.l lar 1,5 yıl oldu bazıları ve tezliler 2 yıl gibi bilgiler okudum bunun için emin olmak istedim işletme için sanırım 2 yıl 4 dönem ama emin olmak için sordum yanlış biliyor olabilirim ...

geçmiş yılların sorularını çözüp roman okusam yeterli olur mu acaba...
  • bi tane deneme çöz, eksiklerini gör, ona göre çalış.
  • teşekürler...
  • ALES 2010 sonbahar başvuru klavuzu yayınlandı...

başvuru süresi: 18 -28 ekim 2010
    sınav tarihi ve saati : 19 aralık 2010, 9:30
    sınav ücreti : 40 tl

gerekli bilgi

http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8DF7C92FCA5B4D057D613C9D5D821A1A

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ncdt33 -- 15 Ekim 2010; 12:05:19 >
  • SLM ARKADAŞLAR BEN ÖĞRETİm görevlisi olmak için ALES e gireceğim ADAY BİLGİ FORMU nda SINAVA GİRİŞ AMACI var orada AKADEMİK PERSONEL ve YÜKSEKLİSAN bide DİĞER seçenekleri var ben AKADEMİK PERSONEL OLMAK istiyorum bu şıkkımı seçeceğim yardım
  • önemli degil o. kimse bakmaz oraya.istedigini işaretle.
    neden öle bir şık var anlamış degilim.
  • bilmiyorum ki ösym nin sayfasına girip ales bölümüne bakabilirsin 3 şık var akademik personeli seçeceğimde benim kafam çok karıştı en iyisi bir üniversiteye gidip bilgi alayım şimdi internetten öğretim görevlisi olmak için koşullara bakıyorum saçma sapan şeyler karşıma geliyor ben lisans eğitimimi yen (2010) tamamladım adamların bir maddesi var yeni düzenleme ile gelmiş diyorki... alanında 10 yıl deneğimli olmak bu ne ben anlamadım pek ? bir bilgin varsa paylaşırmısın hocam..
    öğretim görevlisi olmak için bide yabancı dil sınavına girmek gerekiyor mu ?
    yoksa bide yüksek lisans mı yapacaz ya benim üniversitedeki öğretim görevlileri min hiçbiri yüksek lisans yapmamıştı adamlar yeni yeni yapıyordu bildiğim kadarıyla ???
  • ÖYP kapsamında alınmış olabilirler. bazen imtiyazlı davranabiliyorlar.
    ama onlar içinde genel sart DİL-ALES tir.
    o 10 yıl sartı ya torpilli biri içindir yada ciddi anlamada o kısımda bir eksik vardır.ama ilki daha baskın.

master önemlidir, genelde uzmanlık almış kişiler daha avantajlıdır.

dedigim gibi o şık önemsiz. yan, puan hesaplamaları aynı oldugu için bi fark teşkil etmiyor.
    zaten master için filan basvurursan görürsün kimse bakmaz oralara.
  • 4. sınıflar da basvuru yapabiliyor degil miii????mezun olabilceklerr
  • sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumunda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.
  • şimdi bazı sitelerde de şöyle bir haber var doğuda yeni açılmış olan 41 üniversitede öğretim görevlisi yetiştirmek için 2000 araştırma görevlisi alınacaktır, ve bunlardan dil puanı istenmiyecektir. bu mümkün mü?

hocam bide üniversite de rektör tanıdığı olan biri o üniversiteye yada o üniversiteye bağlı bir yüksek okula öğretim görevlisi yada araştırma görevlisi olarak atanabilir mi ?
    istenilen şartlarda bir eksikliği varsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ncdt33 -- 23 Ekim 2010; 9:23:00 >
  • üniversiteye akademik personel olmak için istenilen belgeler yöke iletiliyor mu ...
    yoksa üniversitede mi kalıyor...
  • arkadaşlar ales bilindiği gibi 80 matematik 80 türkçe sorusundan oluşuyordu ve süre 180 dk ka 3 saat idi tabi puanlama bu sisteme göre yapılıyordu 2010 sonbahar klavuzunda 50 şer matematik ve 50 şer türkçe toplam 200 soru yazıyor sınav kapsamı bölümünde şimdi 200 soru soracak olursa çok kötü olur sınav süresini değiştirmemişler 180 dk yazmışlar ama soru sayısı meselesinde bir yanlışlık olabilirmi sizce ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ncdt33 -- 23 Ekim 2010; 16:57:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncdt33

arkadaşlar ales bilindiği gibi 80 matematik 80 türkçe sorusundan oluşuyordu ve süre 180 dk ka 3 saat idi tabi puanlama bu sisteme göre yapılıyordu 2010 sonbahar klavuzunda 50 şer matematik ve 50 şer türkçe toplam 200 soru yazıyor sınav kapsamı bölümünde şimdi 200 soru soracak olursa çok kötü olur sınav süresini değiştirmemişler 180 dk yazmışlar ama soru sayısı meselesinde bir yanlışlık olabilirmi sizce ?

hocam yeni sistemi tam bilmiyorum ama sözelciler mat2'yi ea ile sayısalcılar söz2'yi çözmeyecek sanırım
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.