Şimdi Ara

ALDOF HİTLER NEDEN YAHUDİLERİ KATLETTİ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
2
Favori
110.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: kaotika

quote:

ALDOF HİTLER NEDEN YAHUDİLERİ KATLETTİ?

Faşistliğinden katletti, başka neden olacak.

Müslümanlar arasında ezelden beri bir yahudi düşmanlığı vardır. Bu arada siz neden yahudilere düşmansınız? hayatınızda kaç tane yahudi tanıdınız? Eğer gerçekten tanımış ta karar vermişseniz o zaman ona birşey diyemem. Ben yahudilere dost yada düşman değilim, çünkü adamları tanımıyorum.

1. yanlis biliyorsun muslumanlarin yahudilere bir dusmanligi yok.
    yahudilerin muslumanlara ve hiristiyanlara ve butun dunya insanina dusmanligi var.
    bu boyle.

2. nereden vardi boyle bir neticeye.
    ben yahudilere dusmanmis gibi mi gorunuyorum.

3.hayatimda sayacak olursam 8 tane yahudi tanidigim var diyebilirim.
    ama din konusunda hic konusmadik.
    boyleyken ben yine de onlarin dini inanclarini yeterince iyi biliyorum.

4. ayrica yahudileri birak benim kimseye dusmanligim yok.
    bu sorudan bu neticeyi cikarabiliyorsan senin icin fesat ne diyeyim ki baska!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felsefika -- 5 Haziran 2005, 12:40:58 >

• adolf hitler, yahudi ırkını iyice irdelemiş ve dünyanın basına bela olacak tek ırk ilan etmiştir..tabii ki kendileride üstün alman ırkını yatiştirmek için tüm güçlerini seferber etmişler ama yahudilerin bu yolda en tehlikeli düşman olduğunu kesfetmişlerdir..gercektende siyonizm bugun artık dunyanın basına beladır..Amerikayı da rusyayıda(lenin ve stalinin yahudi oldugu kuvvetle muhtemel)el altından yöneten dunyanın gercek sahipleridir...hitleri bu kesfinden dolayı kutlamak gerekir..ama soykırımda bir gerçektir...bunun yarine asimile etselerdi daha ii olurdu bence..sonucta vahsetin her turlusu felakettir..bugun butun yahudiler bu felaketi hazırlamak için besikten mezara elbnirliği ve beyinleri yıkanarak yetiştiriliyorlar.sürekli onların (israilogullarının)dunyanın tek murısı oldugu en üstün insan oldukları inancını hala şiddetle tasımaktadırlar..dunyanın her yerinden israile tonlarca para yagıyor..ve dunyanın heryerinde özellikle mezopotamya(uygarlıgın gercej besiği) da toprak sahibi oluyorlar..bu adamlara artık kim dur diyecek merak ediyorum dogrusu..bir avuc filistinli musluman ..onlarda olmasa sembolik de olsa direniyorlar canlarını ortaya koyuyorlar..maneviyatlarını bozuyorlar hiç olmazsa...tum islam alemi bence elinden gelen yardımın fazlasını yapmakla mukellef bu konuda...çünkü yahudilerin arkasında dunya var...işte hitleri bunu kesfettikleri için kutlamak lazım derim...

• kaotika sen yılandan nefret etmek için önce beni bi kere ısırması lazım diyorsun oysa insanların beyni var ve bu yuzden bazı seyleri bu deneyime gerek kalmadan anlıyorlar bu yuzden okuyorlar bu yuzden ası oluyorlar b,z düşünen bir ırkız farklıyız bunu farkına var lütfen
  • ya bir kitap okuyupta burada ahkam kesmeyin o kitaba bende baktım tamamen saçma sapan düşünceler o kitaptan etikelenen fanatiklerinde aklından şüphe ediyorum, yok arı ırk yok ırkın saflaştırılması, üstün ırk yaratma çabaları, hiçbir şekilde yapılanların haklı bir tarafı olamaz tartışma dahi götürülemez, Almanya ya gidin bakın halen yakılan insanların külleri doluyor, resmen vahşet hayvanlık insanlık dışı bir olay bunu savunanlara da YUh, bunu savunanlarla aynı havayı soluduğum için kendimden utanıyorum
    Böyle şeylerin asla Türk milletiyle uzaktan yakından ilgisi olamaz bize böyle şeylerle gelmeyin ...
    Biz değerleri olan Şerefli bir Millettiz asla hesabını veremeyeceğimiz davranışımız yoktur
    Bir Türk asla savunmasız yaşlı çoluk çocuğa zarar vermez, bırak sen katliamı

• quote:

Orjinalden alıntı: etusch

kaotika sen yılandan nefret etmek için önce beni bi kere ısırması lazım diyorsun oysa insanların beyni var ve bu yuzden bazı seyleri bu deneyime gerek kalmadan anlıyorlar bu yuzden okuyorlar bu yuzden ası oluyorlar b,z düşünen bir ırkız farklıyız bunu farkına var lütfen

• quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

ya bir kitap okuyupta burada ahkam kesmeyin o kitaba bende baktım tamamen saçma sapan düşünceler o kitaptan etikelenen fanatiklerinde aklından şüphe ediyorum, yok arı ırk yok ırkın saflaştırılması, üstün ırk yaratma çabaları, hiçbir şekilde yapılanların haklı bir tarafı olamaz tartışma dahi götürülemez, Almanya ya gidin bakın halen yakılan insanların külleri doluyor, resmen vahşet hayvanlık insanlık dışı bir olay bunu savunanlara da YUh, bunu savunanlarla aynı havayı soluduğum için kendimden utanıyorum
    Böyle şeylerin asla Türk milletiyle uzaktan yakından ilgisi olamaz bize böyle şeylerle gelmeyin ...
    Biz değerleri olan Şerefli bir Millettiz asla hesabını veremeyeceğimiz davranışımız yoktur
    Bir Türk asla savunmasız yaşlı çoluk çocuğa zarar vermez, bırak sen katliamı

sonuna kadar haklisin
    yahudiler sevdigim soylenemez hatta sevmiyorum diyebilirim
    fakat bu demek olmuyor ki hitlr iyi yapmis bir tane daha hitler olsa keske diyemem asla.
    kimse kimseninin canini almaya hakki yok helede buyuk bir katlima yaslidan bebege kadar hic yok
    Allahtan baska kimse kimsenin canini alamaz.
    simdi hacli seferleri gibi durumlari one surecek zevzekler olacak bana biliyorum
    bunun cevabini simdiden veriyorum savaslar farklidir
    savasta kimse savunmasiz kilicsiz degillerdi ve karsilikli anlasarak savaslar yapildi
    karsi karsiya gelerek her birinin elinde kilic
    yahudi katliamina gelince durum farkli onlar savunmasizlardi.

• Bir türk kundaktaki savunmasız bebeğe zarar veremez diyorsun ama ben türküm hemde sapına kadar kesinlikle bi siyasi partiylede alakam yok ama milletimi severim sayarım her türk evladınn yapması gerektiği gibi. Ben güneydoğuya gitsem ve imkan olsa ordaki kürtleri kurşuna dizerim sebeplerim çok net apo'sundan tutda istanbulda yaşayanına kafdar şu ana kadar onlarcasını tanıdım ve bir tane adam çıkmadı aralarından istisnalar kadieyi bozmaz. şuraya gelmek istiyorum almanlar içinde yahudiler bizim kürt sorunu gibi zarar ziyan millet yahudiler ve bana en ufak zararı dokunmuş olsa veya geeçkten hakettiğine inandıktn sonra yahudileride aynen kurşuna dizerim. Biz kanun kitap diye diye bu kadar yumuşak olduk. Ortadoğuya komşu olmamıza rağmen allahın dangalak ingilizi her ne kadar kukla olsada gelip buraya müdahele edebiliyor. Halbuki biz masaya yumruğumuzu vurabilecek kadar dirayetli ve cesaretli olabilsek inanın bana bazı şeyler çok daha farklı olur ama ne yazıkki bunu yapamıyouz pısırık davranıyoruz ve buna dayanarak bizi sindiriyorlar. Neyiz biz bir güruh aptallar topluluğu ? Hitler i suçluyorsunuzda, şunu hiç düşünmüyorsunuz adalar savaşın sonunda malup oldular ve diğer ülkelerde savaşta olup biten herşeyi kendi menfaatlerine göre yansıtıyorlar ama arşivleri araştırırsanız işin aslının öle olmadığına tanık olursunuz. Koyun zihniyetini bir kenara bırakalım bi zahmet.

• arsıvlerı bız de ınceledık
    yahudılerın kım oldugunu amaclarının ne oldugunu cok cok ıyı bılıyorum
    kurtlerı de bıraz bılıyorum dıyebılırım
    senı bılmem ama ben ınsan ayırımı yapamam
    evet topluma zararlı ınsanlar cıkabılıyor toplumumuzda dunyada
    ama onları toplumdan dıslamak degıl topluma kazandırmak daha guzel degıl mı?

yahudıler hep ezılmıs mıllet olarak tanınırlar
    ezıldıkce acımasız oluyorlar tabı kı
    ayrıca onların ıcınden de ıyılerı cıkabılıyor
    kurtler de oyle

bız hep kendımızı haklı cıkaran mılletız
    herseyı en ıyı bız bılıyoruz zaten
    ınsanlara kucumseyen gozlerle bakmakta ustumuze yok
    kımse de cıkıp haksızlıgını bıldıgı halde ben haksızım dıyemıyor
    özürdılemekten utanan ınsanlarız

bıraz da baskalarının gozuyle gorelım onların gozuyle baklım
    haklı oldukları yerler de cıkabılecek emın olun kendılerıne gore
    haksız oldukları da cıkacak tabı kı
    hepımız kadar.
    bız de onların yerınde, onlardan bırının cocugu olabılırdık!

bır gun tanısmak uzere oldugum bırısıne nerelısın dedıgımde bana kurtum dıye cevap verdı
    sana kurt oldugunu sormadım nerelı oldugunu sordum dedıgımde
    cocuk bana sunları anlattı
    hatta bıraz tartısmaya gırdık bu konuda uzun uzadıya yazmayacagım
    cocuk askerde kendıne yapılan bı olaydan bahsettı
    su an aklımda degıl ama hatırladıgım kadarıyla askerlerın kımlıklerıne bakarak kogusları ayrılıyormus
    herkeze gec gec gec derken cocuga sıra gelmıs
    komutan bakmıs kı dogu
    sen dıger tarafa gec demıs
    cocuk ben bu ulkede askerlık yaptım ama ben turk degıl kurtum demıstı
    ben soyumu ınkar edemem ben kurtum deyıp durmustu
    ıyı de ozaman de; dedım ben de sen kendını dıslarsan baskaları senı tabı kı dıslar dedım cocuga
    dedım dedım ama hıc kımse kendını kendı dıslar mı soruyorum sıze?

• EWET HİTLER VE KÜRTLER KONUSUNDA TAMAMEN HAKLISIN SANA SONUNA KADAR HAK VERİYORUM.
    YAHUDİLER (3 MİLYON TANESİNİ HİTLER'İN SABUN YAPMASINA RAĞMEN -Kİ HALA ALMAN ORDUSUNDA BU SABUNLAR KULLANILIYORMUŞ DİYE DUYDUM-) ŞU ANDA DÜNYAYA EKONOMİK OLARAK HÜKMEDİYORLAR BÜTÜN PARALAR ONLARDA TİCARETİ İYİ BİLİYORLAR ADAMLARA SAVAŞ AÇMAYA KALKSAK BIRKA SİLAHI MERMİYİ BİLE ONLARDAN SATIN ALMAK ZORUNDAYIZ KAHROLSUN SİYONİZM.
  • Firavun israilogullarina akla hayale gelmedik baskilar zulumler uyguluyor. Sonrasinda Allah bu topluma bir peygamber yolluyor. (Hz. Musa) Ve hepinizin de bildigi gibi, Hz Musa asasiyla kizil denizi ikiye ayiriyor ve israilogullari denizi yuruyerek geciyor. Sonrasinda Firavun ve ordusu denizin kapanmasiyla boguluyor.

Oyle bir toplum dusununki daha yeni felaketten kurtulmus. Allah onlara muthis bir lutufta bulunmus. Ama onlar sukurde bulunacaklarina Hz. Musa'ya diyorlar ki;
    - Git Rabbine dua et bize gokten sofra indirsin.

Hz Musa dua ediyor. Allah onlara icinde dunyanin en lezzetli yiyeceklerinin oldugu bir sofra indiryor.

Bir muddet sonra Allah, Hz. Musa'yi Tur dagina cagiriyor. Hz. Musa israilogullarina -Tur dagina gidecegini ve sonrasinda donecegini soyluyor.

Hz. Musa gidiyor ve bir muddet sonra Allah'in bazi emirleri ile geri donuyor. Birde ne gorsun.

Bu nankor toplum bir buzagi bulmus ona tapmiyorlarmi!

Boyle bir toplum olamaz... Yahudilerden nefret ediyorum.

• The least you can while sitting in the comfort of your home is forward this file to as many people as possible espically westerns so they can have a glimse of what Plastinians go through!! (Sizler rahat evlerinizde oturuyorken bu katliamlar Filistin'de günlük hayatın bir parçası olmaya başladı. Şimdi en azından bu dosyayı herkese gönderin, özellikle Batılı tanıdıklarınız varsa onlardan başlayın ki onlar da Filistin'de neler olduğu hakkında fikir sahibi olabilsinler....)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kiapus

severim Hitler'i adamımdır kendisi.
    hi hitler!!!!

bana kalırsa Türkiye'ye lazım bir kaç tane Hitler

hi hitler değil...
    heit hitler...saglıkla gibi bişey anlamına gelıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: -strider-

quote:

hi hitler!!!!

hi hitler değil...

heit hitlerde degil heil hitler yani yaşasın hitler
  • quote:

Orjinalden alıntı: diablo666

quote:

Orjinalden alıntı: -strider-

quote:

hi hitler!!!!

hi hitler değil...

heit hitlerde degil heil hitler yani yaşasın hitler

cok ozur dılerım heit yazmısım gesundheit tan aklımda kalmıs ehhe...
    hatayı duzelttıgın ıcın sagol dostum...

• quote:

Orjinalden alıntı: BlueICE

Firavun israilogullarina akla hayale gelmedik baskilar zulumler uyguluyor. Sonrasinda Allah bu topluma bir peygamber yolluyor. (Hz. Musa) Ve hepinizin de bildigi gibi, Hz Musa asasiyla kizil denizi ikiye ayiriyor ve israilogullari denizi yuruyerek geciyor. Sonrasinda Firavun ve ordusu denizin kapanmasiyla boguluyor.

Oyle bir toplum dusununki daha yeni felaketten kurtulmus. Allah onlara muthis bir lutufta bulunmus. Ama onlar sukurde bulunacaklarina Hz. Musa'ya diyorlar ki;
    - Git Rabbine dua et bize gokten sofra indirsin.

Hz Musa dua ediyor. Allah onlara icinde dunyanin en lezzetli yiyeceklerinin oldugu bir sofra indiryor.

Bir muddet sonra Allah, Hz. Musa'yi Tur dagina cagiriyor. Hz. Musa israilogullarina -Tur dagina gidecegini ve sonrasinda donecegini soyluyor.

Hz. Musa gidiyor ve bir muddet sonra Allah'in bazi emirleri ile geri donuyor. Birde ne gorsun.

Bu nankor toplum bir buzagi bulmus ona tapmiyorlarmi!

Boyle bir toplum olamaz... Yahudilerden nefret ediyorum.

tamam haklisin bu konuda
    tamam inanilmaz bir irk yahudiler
    dunyanin onlardan nefret etmesinin tabiyki sebebi var
    allahin bile sevmedigi bir irk birak insanlar sevsin
    ama diyorum ki cezayi verecek olan da allahtir
    cani verdigi gibi alacak olan da odur.

• quote:

Orjinalden alıntı: Selinay84

Biz kanun kitap diye diye bu kadar yumuşak olduk. Ortadoğuya komşu olmamıza rağmen allahın dangalak ingilizi her ne kadar kukla olsada gelip buraya müdahele edebiliyor. Halbuki biz masaya yumruğumuzu vurabilecek kadar dirayetli ve cesaretli olabilsek inanın bana bazı şeyler çok daha farklı olur ama ne yazıkki bunu yapamıyouz pısırık davranıyoruz ve buna dayanarak bizi sindiriyorlar. Neyiz biz bir güruh aptallar topluluğu ? Hitler i suçluyorsunuzda, şunu hiç düşünmüyorsunuz adalar savaşın sonunda malup oldular ve diğer ülkelerde savaşta olup biten herşeyi kendi menfaatlerine göre yansıtıyorlar ama arşivleri araştırırsanız işin aslının öle olmadığına tanık olursunuz. Koyun zihniyetini bir kenara bırakalım bi zahmet.

pısırıklık yada cesaretsizlikten değil de güzel kardeşim masaya yumruk vuramamamızın sebebi en başta ekonomik.adamlara o kadar borcumuz var ki ağzımızı açmaya yüzümüz yok.ağzımızı açınca da $ fırlar, enflasyon artar vs.bunu da yine bizler halledeceğiz. içimizde geleceğin idarecileri olabilir onlara önderim. bu adamlardan borç almamalı, mevcut borçları da şu faiz olayını hallederek ödemeye bakmak lazım.ondan sonrası kolay zaten...

• quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

avrupadaki yahudiler genellikle zengin olduklarından ve hayatlarından memnun oldukları için ,şimdiki israil topraklarına gitmek istemiyorlardı ...

ama bu dinine bağlı yahudilerin hoşuna gitmiyordu , çünkü israil devleti vadedilmiş bir krallıktı ve bir dini görevdi ve bu devletin kurulması gerekliydi

işte bu yüzden dünya hegomanyasına sahip olan yahudiler çeşitli devletleri kullanarak ve Alman komuoyunun psikolojisini kullanarak Hitleri başa getirdi çünkü hitlerde aslen rus asıllı yahudilerdendir ,

ve hitler yahudileri katletmeye başladı ama aslında kesinlikle şimdiki anlatılanlar veyahutta tarih kitaplarında yazdığı kadar çok yahudi öldürülmedi , bu katliam yahudi devletini kurmak için kutsal bir görevdi ,gitmek istemeyenler öldürüldü ,işte bu yüzdendirki Hitlerin ordusunda 150 bin kadar Yahudi asker vardı

neyse aslında bu konu uzar ve kavgalara neden olur ,en iyisi burada bırakmak

son zamanlarda nedir bu saçma uydurma teoriler kaynak nedir niye insanlar her gördüğüne inanıyo tek kaynaklı bilgilerle böyle tartışmalra giriyo

• quote:

Orjinalden alıntı: MuwHinny

quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

avrupadaki yahudiler genellikle zengin olduklarından ve hayatlarından memnun oldukları için ,şimdiki israil topraklarına gitmek istemiyorlardı ...

ama bu dinine bağlı yahudilerin hoşuna gitmiyordu , çünkü israil devleti vadedilmiş bir krallıktı ve bir dini görevdi ve bu devletin kurulması gerekliydi

işte bu yüzden dünya hegomanyasına sahip olan yahudiler çeşitli devletleri kullanarak ve Alman komuoyunun psikolojisini kullanarak Hitleri başa getirdi çünkü hitlerde aslen rus asıllı yahudilerdendir ,

ve hitler yahudileri katletmeye başladı ama aslında kesinlikle şimdiki anlatılanlar veyahutta tarih kitaplarında yazdığı kadar çok yahudi öldürülmedi , bu katliam yahudi devletini kurmak için kutsal bir görevdi ,gitmek istemeyenler öldürüldü ,işte bu yüzdendirki Hitlerin ordusunda 150 bin kadar Yahudi asker vardı

neyse aslında bu konu uzar ve kavgalara neden olur ,en iyisi burada bırakmak

son zamanlarda nedir bu saçma uydurma teoriler kaynak nedir niye insanlar her gördüğüne inanıyo tek kaynaklı bilgilerle böyle tartışmalra giriyo

sizin bu konuda bilginiz nedir?
    evet bende arkadasimin yazdiklarina biryerde katiliyorum ama bunun altinda daha baska sebeblerde var.
    hitler bir yahudiydi kimse bunu bilmese de

ve biliyor musun ki yahudiler kati yahudi olmayan yahudileri bile ayrim yapiyorlar.
    bizdeki alevi si mepleri oldugu gibi onlarda da ayriliyor.

• yahudiler gittikleri her yerden kovulmuşlar ,Alman irkı tarafından topluca katledilmişler ,kimse hiçbir suç işlemeden durdukyere kovulup topluca ölüm kamplarında deneyler ve işkencelerle katledilmezler.yahudilerin insanlığa faydalarıda olmuş örn:şu anki tıp ilerlemesi ,tıp kitapları ,insan anatomisi ,hitlerin yahudiler üzerinde onların organlarıyla yaptığı deneyler sayesinde şu anki konuma ulaşmış:)En azından o dönemde fareler kurtulmuş:).üç kıtaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu fethettiği hiçbir toprakta katliam ve zülüm yapmamış dinlerinde insanları serbest bırakmış(aksini yapsaydı şu anda dünyada tek bir ırk:TÜRK MİLLETİ tek bir ülke:OSMANLI İMPARATORLUĞU tek bir din:İSLAMİYET olurdu).o dönemde ülkemize sığınan ve türeyen yahudiler sabetaycılar vs olmuş.ülkemize bunların zararları çok olmuş ve nitekim bazıları meydanlarda asılmış ama hala damarımıza basmamışlar, eger bu hataya düşerlerse bence devletimiz bunları 1 gecede alır ve yok eder(hepsinin isim adresleri belli).filistine gelince talebeyken filistinli bir arkadaşıma Abdülhamit in ismini söyleyince hüngür hüngür ağladı bunun yeterli bir cevap olduğunu düşünüyorum.dediğim gibi israil ortodoğuda damarımıza basarsa 70 milyonun tükürüğünde boğulur.İHTİYACIMIZ OLACAK KUDRET DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR...

• Bu konudaki nefret dolu mesajları okuduktan sonra insanoğlunun bir geleceği olmadına iyice inandım artık. Herkes nefret dolu, herkes istese karşısındakini bir kaşık suda boğmaya hazır.

Bravo bravo size devam edin. Hatta bununla yetinmeyin alın nükleer silahları birbirinize sallayın. Yahudiler Filistinlileri öldürsün, müslümanlığı kimseye bırakmayan aşırı dinciler yahudileri bombalasın, hristiyan ABD Irakı yok etsin, "Türkler en merhametli ve uygar millettir" deyip elleriyle kurtbaşı işareti yapanlar gördükleri Kürtlere tekme tokat girişip linç etsin. Japonlar Çinlilere onlar da Uygurlara saldırsın, "uygar" AB Hz. Muhammet düşmanlığı yapsın karikatürlerle, Müslümanlar da büyükelçilik yaksın karşılık olarak.

Bir yandan doğa günbegün öldürülsün açgözlü ve talancı şirketlerce, Afrikada milyonlar ölsün açlıktan. Devletler yeni silahlar alsın kendi halklarının rızkından kesilen paralarla. Dünya yaşanmaz hale getirilsin duyarsızlıkla, "rabbena hep bana" anlayışıyla. Vatan-millet-sakarya nutukları ile cephelere sürülen insanların cesetleri gelsin geri hükümetlerin "onlar unutulmayacak" türü hamasi nutuklarıyla. Analar ağlasın hep sonra. Silah ve toprak ağaları şişirsin ceplerini ve kursaklarını güdülen halkların aptallıklarına gülerek kahkahayla.

Artık bu dünyaya ait değilim. Olmadığımı iyice anladım artık. Bir uçandaire bulursam ailemi de yanıma alıp gideceğim. Her gün herşeyin kötüye gittiğini görmektense şansımı denerim uzaklarda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baytekin -- 14 Haziran 2006; 17:13:58 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.